خطرات ارتباط دهانی
ارتباط دهانی یک رابطه جنسی واقعی محسوب نمی شود اما با این حال خطرات انتقال عفونت و بیماری در این نوع رابطه نسبت به بقیه وارد بسیار زیاد است.

ابتلا به بیماری های جدی و خطرناک با رابطه جنسی دهانی 

بسیاری از افراد این سوال را در ذهن خود دارند که آیا رابطه جنسی دهانی یک رابطه جنسی واقعی محسوب می شود یا خیر. این موضوع بستگی به این دارد که چگونه رابطه جنسی را تعریف می کنید اما چیزی که واضح است، این است که رابطه جنسی دهانی ذاتا یک رابطه جنسی واقعی محسوب نمی شود. عفونت های جنسی انتقال یافته یا همان عفونت های مقاربتی در چنین حالتی احتمال انتقال بیشتر دارند، مخصوصاً اگر نکات مهم را رعایت نکرده باشید. به همین دلیل در این قسمت از سلامت نمناک نگاهی به عفونت های مقاربتی در رابطه جنسی اورال یا دهانی می پردازیم و خطرات رابطه جنسی دهانی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 عفونت های مقاربتی در رابطه جنسی اورال یا دهانی 

ایدز

 رابطه جنسی دهانی معمولاً برای انتقال ایدز یک رابطه کم خطر محسوب می شود زیرا انتقال ایدز از رابطه جنسی واژنی بیشتر خواهد بود. اگرچه که احتمال انتقال عفونت در رابطه جنسی دهانی بسیار نادر است اما باز هم احتمال آن وجود دارد. 

خطر ابتلا به ایدز در چنین حالتی حدود 0.04 درصد می باشد. استفاده از کاندوم های لاتکس، کاندوم های زنانه و یا روکش های دندانی یکی از راه های موثر برای کاهش خطر انتقال ویروس ایدز می باشد. اگر این نکات را هنگام رابطه جنسی رعایت نکنید و شرایط زیر رخ بدهد ، پس احتمال انتقال این بیماری افزایش پیدا می کند. 

  •  اگر هنگام انجام این کار بریدگی یا خونریزی در آلت تناسلی و یا دهان فرد رخ دهد.
  •  اگر انزال داخل دهان انجام شود.
  •  اگر هر کدام از افراد مبتلا به عفونت مقاربتی باشند. 

ایدز

هرپس 

اگرچه هرپس تناسلی معمولاً از طریق ژنتیک به فرد می رسد اما ممکن است که ویروس هرپس با حمله به قسمت های دیگر ، آن ها را نیز عفونی کند. بنابراین انتقال آن در طول رابطه جنسی دهانی نیز امکان پذیر است و مانند ویروس ایدز می باشد. 

خطر ابتلا به هرپس در طول رابطه جنسی دهانی بسیار قابل توجه است و گاهی اوقات بدون علائم اتفاق می افتد. کاندوم ها و دیگر موانع می توانند این خطر را تا حد زیادی کاهش دهند اما ممکن است که ویروس از طریق پوست به پوست فرد دیگر برسد.

 داروهای پروفیلاکتیک مثل زویراکس می تواند احتمال انتقال ویروس هرپس را به همسر شما کاهش دهد اما خطر آن را کاملا نابود نمی کند. 

ویروس پاپیلوم 

ویروس پاپیلوم امکان انتقال از طریق رابطه جنسی دهانی را دارد. در حقیقت محققان بر این باورند که رابطه جنسی دهانی یکی از اصلی ترین خطرات برای انتقال ویروس پاپیلوم و سرطان های گلو می باشد و سیستم تنفسی فرد را درگیر می کند. این ویروس همچنین در حفره دهانی ظاهر می شود و می تواند در دوران بارداری از مادر به کودک انتقال پیدا کند. خطر ویروس پاپیلوم مانند ویروس هرپس با استفاده از کاندوم تا حدی کاهش پیدا می کند اما به طور کامل از بین نخواهد رفت. 

به همین دلیل مانند ویروس هرپس می تواند از طریق لمس دو پوست به یکدیگر انتقال پیدا کند و حتما نیاز به وارد شدن مایع به بدن نیست. طبق تحقیقات موجود در مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها خطر انتقال ویروس پاپیلوم از طریق رابطه جنسی دهانی بیشتر از رابطه جنسی واژنی و یا حداقل برابر با آن می باشد. 

سرطان های گلو

سوزاک

سوزاک یکی از بیماری هایی است که هنگام رابطه جنسی دهانی منتقل شود. یکی از عوارض متداول روابط جنسی دهانی ،عفونت های سوازکی گلو می باشد زیرا این عفونت ها به خوبی در گلو باقی می مانند. برای انتقال سوزاک لازم نیست حتماً انزال صورت گیرد.

گونوره آ

نوجوانان در سال های اخیر به عفونت های گلویی مبتلا شده اند که علت آن جدیداً گونوره آ تشخیص داده شده است. گونوره آ همچنین می تواند از طریق رابطه جنسی دهانی نیز انتقال پیدا کند. درمان این عفونت نیز بسیار سخت می باشد. البته این انتقال، زمانی که محل عفونت در دهانه رحم باشد ، رخ نمی دهد. علت آن آناتومی بدن زنان می باشد. کاندوم ها و روکش های دندانی در این شرایط می توانند برای جلوگیری از انتقال این بیماری بسیار موثر واقع شوند. سرعت انتقال این عفونت در رابطه جنسی بسیار بالا می باشد و حدود 6.5 درصد احتمال انتقال دارد. 

کلامیدیا 

کلامیدیا معمولاً هم برای فردی که آلت تناسلی و هم فردی که دهانش درگیر می باشد، خطرناک است. تحقیقات نشان می دهد که انتقال کلامیدیا در طول تحریک مهبل خانم ها با دهان نیز وجود دارد اما احتمال آن کم تر است.

 NGU

NGU از طریق میکروب هایی ایجاد می شود که قابل انتقال از طریق رابطه جنسی دهانی می باشند. این بیماری حتی اگر آلت تناسلی یا زبان کاملاً وارد واژن، دهان یا مقعد نشود و مایعات بدن جابه جا نشود نیز قابل انتقال است. رابطه جنسی دهانی یک عامل مهم در انتقال بیماری NGU می باشد.

خطرات رابطه دهانی

سیفیلیس

سیفیلیس را در بخش سلامت نمناک کامل تر تشریح کرده ایم و شما میدانید که یکی از عفونت هایی می باشد که از طریق رابطه جنسی دهانی بسیار راحت انتقال پیدا می کند. احتمال انتقال آن در طول این رابطه حدود 1 درصد می باشد که در بین افراد جوان و فعال از لحاظ جنسی عدد قابل توجهی است. اگرچه که سیفیلیس می تواند با یک بیماری یک یا دو مرحله ای خود را نشان دهد و سوزش های بدون درد را ایجاد می کند. بنابراین بسیاری از افراد هرگز خودشان نمی دانند که به این بیماری مبتلا هستند و آن را به دیگران انتقال می دهند. 

عفونت مخمر

طبق تحقیقات و شواهد بررسی شده، بیشتر خانمهایی که به عفونت مخمر مبتلا شده اند رابطه جنسی دهانی را داشته اند. تحقیقات نشان می دهد که احتمال انتقال بیماری عفونت مخمر با رابطه جنسی دهانی افزایش پیدا می کند. داشتن رابطه جنسی دهانی با فرد مبتلا به عفونت مخمر منجر به تولید برفک می شود که نوعی عفونت مخمر در گلو می باشد. تماس دهانی با مخمر، در واژن موجب بروز عفونت مخمرنمی شود زیرا در دستگاه گوارش، مخمر از بین می رود.

زونا 

بیماری زونا از طریق تماس پوست منتقل می شود بنابراین درصد احتمال انتقال آن در رابطه جنسی دهانی بسیار بالا است .حتی اگر هیچ زخم مشخصی روی پوست وجود نداشته باشد هم ممکن است این بیماری به فرد دیگر منتقل شود زیرا اشخاص از وجود بیماری زونا معمولا بی اطلاع هستند و بسیاری نمی دانند که تاول های تبخالی نوعی زونا هستند. 

هپاتیت ب 

تحقیقات هنوز نتوانسته است به طور قطع مشخص کند که آیا احتمال انتقال هپاتیت ب در طول رابطه جنسی دهانی وجود دارد یا خیر. البته که تحقیقات در مورد انتقال هپاتیت آ انجام شده است که بسیاری، آن را شبیه به هپاتیت ب می دانند. خوشبختانه ابتلا به هر دو هپاتیت آ و ب را می توان با واکسن جلوگیری کرد. به همین دلیل استفاده از واکسن آن برای تمام سنین توصیه می شود. 

واکسن

نکات مهم برای داشتن ایمنی در رابطه جنسی دهانی

بیماری های مقاربتی در اغلب موارد می توانند حتی بدون وارد شدن آلت تناسلی یا زبان به درون واژن، دهان و مقعد منتقل شوند. بنابراین متخصصان توصیه می کنند قبل از ایجاد رابطه جنسی، از زدن مسواک خودداری شود چرا که ممکن است زخم ها و خراش های کوچک احتمال انتقال بیماری های مقاربتی را بیشتر کنند.

هنگام انزال در رابطه جنسی دهانی، اگر مایع منی در اطراف دهان و یا چشمهای فرد مقابل ریخته شود، در صورت ابتلا به بیماری های مقاربتی، احتمال انتقال بیماری به شدت افزایش پیدا می کند.

یکی از راه های ایمن کردن رابطه جنسی دهانی استفاده از کاندوم است. بسیاری از افراد که ترشحات بدن را دوست ندارند ، از کاندوم های طعم دار برای رابطه جنسی دهانی استفاده می کنند.

رابطه جنسی دهانی و ابتلا به سرطان حقیقت دارد؟

4.61147
این مطلب مفید بود ؟105097
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : verywellhealth / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : رابطه جنسی
وبگردی