راه آهن کودکان
راه آهن کودکان به طور کلی توسط کودکان بین 10 تا 14 ساله مدیریت می شود و فقط راننده قطار و تعمیرکارها بزرگسال هستند.

راه آهن هایی که توسط کودکان 10 تا 14 ساله اداره می شوند

در اطراف شهر بوداپست، در میان تپه های بودا یک راه آهن باریک و کوتاهی وجود دارد که Gyermekvasút نامیده می شود. مفهوم این واژه مجارستانی «راه آهن کودکان» است.

اشتباه نکنید! این یک راه آهن اسباب بازی در یک شهربازی نیست، بلکه یک ریل، ایستگاه و قطار دیزلی واقعی دارد و بر اساس برنامه زمانی دقیقی حرکت می کند و مسافران را به مقصد خود می رساند.

کودکان در این راه آهن مسافر نیستند، بلکه مسئولان اصلی و کارگران قطار و متصدیان ایستگاه قطار هستند.

«راه آهن کودکان» به طور کلی توسط کودکان بین 10 تا 14 ساله مدیریت می شود و فقط راننده قطار و تعمیرکارها بزرگسال هستند. بقیه امور از صدور بلیط و چک کردن آن گرفته تا عملیات حرکت و اعلان هشدارها، اعلام برنامه های قطار و اعلان ساعات حرکت و …. توسط کودکانی صورت می گیرد که لباس های فرم پوشیده اند و تمامی ابزار و تجهیزات ضروری را نیز بهمراه دارند.

راه آهن کودکان

راه آهن کودکان در بوداپست

این خط آهن، از دوران حکومت کمونیست ها در شوروی سابق باقی مانده است و در زمانی ساخته شده است که جنبش «پیشگامان جوان» قدرت را بدست داشتند. اعضای این جنبش که وابسته به کمونیست ها بودند، فعالیت های مشابه جنبش پیشاهنگ ها در جوامع غربی داشتند. کودکان و نوجوان ها، مهارت های همکاری اجتماعی را می آموزند و در اردوهای تابستانی با تامین هزینه عمومی شرکت می کنند.

جنبش جوانان پس از انقلاب سال 1917 به جانبداری از حزب کمونیست بلشیویکی (عضو گروه اکثریت در حزب سوسیال دموکرات کارگران روسیه) پرداختند. بیشتر اعضای این حزب بر پایداری کمونیست اصرار داشتند و برای دفاع از آن با ارتش سفید به مبارزه با ارتش سرخ در دوران جنگ داخلی شوروی سابق در خلال سال های 1917 تا 1921 میلادی می پرداختند.

راه آهن کودکان

یک افسر جوان در راه آهن شهر Minsk

پس ازشکست و انهدام کمونیست ها در روسیه، جنبش جوانان پیشگام به طور کلی منهدم شده و با پیشاهنگ های جوان جدیدی جایگزین شد.

«راه آهن کودکان» را که گاهی با نام «راه آهن پیشگامان» نیز یاد می کنند، پروژه ای از پیشاهنگ های جوان بود تا نوجوانان و کودکان حرفه راه آهن را بیاموزند.

این خط آهن ها در دوارن کمونیست ها در سراسر کشور پهناور شوروی و حتی اروپای شرقی که ردپای کمونیست ها در آن دیده می شد، ساخته شدند.

راه آهن کودکان

متصدی علائم در راه آهن کودکان

اولین ایستگاه در سال 1932 میلادی در پارک گوریک مسکو گشایش یافت. ایستگاه بوداپست در سال 1948 میلادی ساخته و افتتاح شده است.

در زمانی که شوروی سابق از هم پاشید، بیش از 50 ایستگاه قطار کودکان در سراسر کشور و بلوک شرقی ساخته شده بود.

بسیاری از این راه آهن ها همچنان به عنوان میراثی از گذشته و یک جاذبه توریستی مورداستفاده قرار می گیرند. علاوه بر خط آهن بوداپست، راه آهن کودکانی که هنوز فعالیت دارند را در شهرهای مینسک، درسدن، برلین، بلاروس، تفلیس و … هم می توان مشاهده کرد.

راه آهن کودکان

راه آهن کودکان در مینسک

Gyermekvasút در بوداپست واقع در کشور مجارستان حدود 11٫2 کیلومتر درازا دارد و در طول مسیر خود در 7 ایستگاه توقف می کند.

کودکان شاغل در این ایستگاه ها، به مدت 4 ماه آموزش می بینند و سپس در همه زمینه های مدیریت راه آهن امتحان داده و گواهی نامه یک ساله دریافت می کنند.

راه آهن کودکان

متصدی علائم در راه آهن کودکان واقع در بوداپست

کودکان به صورت دوره های یک یا دو هفته ای به انجام وظایف خود در این ایستگاه ها می پردازند تا بتوانند به مدرسه و تکالیف درسی خود نیز برسند. مدرسه به این افراد اجازه می دهد در زمان خدمت در راه آهن در کلاس ها غیبت داشته باشند. کار کردن در راه آهن کودکان در بوداپست یک امتیاز بشمار می رود. در نتیجه، کودکان برای آینده خود بدنبال کسب مسئولیت در این شغل هستند.

راه آهن کودکان

کارگر راه آهن کودکان واقع در بوداپست

راه آهن کودکان

کارگر راه آهن کودکان واقع در بوداپست

راه آهن کودکان

راه آهن کودکان در مینسک

راه آهن کودکان

راه آهن کودکان در مینسک

ایستگاه راه آهن که کارمندانش کودکان هستند! + تصاویر

55
این مطلب مفید بود ؟50
برگرفته از روزیاتو/ ر
وبگردی