گودی کمر
یکی از شایعترین اختلالات در انحناهای ستون فقرات، گودی بیش از حد کمر است.

چگونه از گودی کمر جلوگیری کنیم

ستون فقرات توسط تعداد زیادی عضله محافظت می شود که سلامت و تعادل آنها در سلامت و نرمال بودن حالت ستون فقرات نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

گودی کمر از جمله مشکلاتی است که پیر و جوان گرفتار آن شده اند.
یک متخصص طب فیزیکی با تاکید بر اهمیت درست نشستن جهت پیشگیری از گودی کمر گفت:باید صاف بنشینید و از لم دادن یا خم شدن بر روی میز کار اجتناب کنید ایشان با اشاره به اینکه بهترین حالت برای خوابیدن،
به پهلو خوابیدن است، گفت:دمر خوابیدن موجب افزایش گودی کمر می شود، اما در صورتی که تمایل دارید بر روی شکم بخوابید، حتما بالشتی زیر شکم خود قرار دهید.وی با تاکید بر اهمیت درست نشستن در پیشگیری و تشدید گودی کمر گفت:برای درست نشستن، از صندلی مناسب استفاده کنید.

گودی کمر

پیشگیری ازگودی کمر

این صندلی باید قابلیت تغییر ارتفاع را داشته باشد و پشتی آن نیز قابل تنظیم باشد تا فشارهای وارده بر ناحیه پشت و کمر را کاهش دهد و از گودی کمر جلو گیری کند.زانوها باید هم سطح با مفصل لگن تان باشد. باید صاف بنشینید و از لم دادن یا خم شدن بر روی میز کار اجتناب کنید.
زیرا یکی از دلایل عمده برای ایجاد گودی کمر در افراد لم دادن است. در صورت نیاز برای حمایت کمرتان از یک بالشت کوچک مناسب استفاده کنید.یکی دیگر از راه های پیشگیری برای گودی کمر این است که کف پاها را باید به طور صاف بر روی زمین بگذارید و در صورت لزوم از زیر پایی مناسب استفاده کنید.
و هیچگاه پاهایتان را به صورت ضربدری قرار ندهید و یا روی نوک پنجه نگه ندارید.در صورتی که با مانیتور کامپیوتر کار می کنید، باید حداقل فاصله یعنی بین 25 تا 75سانتیمتر را ( بین چشم و صفحه ) رعایت کنید. برای این کار رعایت فاصله ای معادل طول بازو کفایت می کند.هنگام ایستادن، سعی کنید.
قفسه سینه به طرف جلو و عضلات شکم جمع باشد. همچنین از قفل کردن زانوها در حالت ایستاده خودداری شود. وقتی ایستاده اید، یک پا را مستقیم روی زمین و دیگری را روی یک پله، چهارپایه و یا هر وسیله مشابه.، در سطحی کمی بالاتر از پای دیگر قرار دهید تا از ابتلا به گودی کمر جلو گیری کنید.

راه های پیشگیری از گودی کمر

4.133
این مطلب مفید بود ؟276
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامتی -/ ر
وبگردی