روز درختکاری در جهان
روز درختکاری یکی از روزهای سال است که در آن مردم تشویق به کاشتن نهال می شوند، زمان برگزاری روز درختکاری در سراسر جهان نیز متفاوت است.

تاریخچه و دانستنی های جالب روز درخت کاری در کشورهای مختلف

روز درختکاری یعنی روز مراقبت و توجه کردن به درختان. درختان نه تنها دنیای اطراف ما را زیباتر می کنند، بلکه برای سالم ماندن ما نیز امری ضروری محسوب می گردند. نه تنها پناهگاهی برای انواع پرندگان، حیوانات و حشرات هستند، بلکه برای ریه های ما نیز حیاتی می باشند.

همچنین در جامعه مدرن نیز محصولات زیادی از درختان مثل کاغذ گرفته می شود. بنابراین حتما باید به این روز توجه کنیم و آن را گرامی داشته و درخت بکاریم. البته این روز در کشورهای مختلف، تاریخ های متفاوتی دارد.

بهتر است که همگی این روز را به همراه دوستان و اعضای خانواده دست بکار شویم و آن را جدی بگیریم. حال در این قسمت از نمناک تاریخ های مختلف روز درخت کاری را در سراسر دنیا به شما معرفی خواهیم کرد.

روز درخت کاری، روزی است که مردم نقش درخت ها را در طبیعت در زندگی جشن می گیرند و به همین دلیل در این روز، به کاشت و مراقبت از درختان می پردازند. اولین بار در سال 1872 در نبراسکا این روز به عنوان یک روز رسمی شناخته شد اما فستیوال های کاشت درخت به اندازه تمدن یک کشور قدیمی است. روز درخت کاری در طول تاریخ مهم بوده و سمبل زندگی است.

روز درختکاری

اولین بار این کار در قلمروی نبراسکا توسط فردی به نام جولیوس مورتون و همسرش، کارولین انجام شد که هر دو عاشق طبیعت بودند و در خانه شان پر از درخت، گل و گیاه بود.

آن ها درخت را یک عضو زنده می دانستند و از آن به عنوان ابزاری برای ساخت خانه، مایه انرژی و فعالیت استفاده می کردند و همچنین سایه آن را نیز قدر می دانستند. آن ها به دلیل کمبود درخت این روز را نام گذاری کردند و همه را به کاشت درخت در این روز خاص دعوت کردند.

فرقی نداشت که مردم در این روز درخت میوه بکارند یا درخت جنگلی. برای این روز نیز جوایزی در نظر گرفته شد و آن را به افرادی اعطا می کردند که در روز درخت کاری بیشترین تعداد درخت را کاشته بودند.

اولین فستیوال درخت کاری در کشور اسپانیا نیز در یک دهکده در سال 1594 برگزار شد که این مکان هنوز هم پر از درخت های لیمو است.

تاریخچه درختکاری

زمان برگزاری روز درختکاری در سراسر جهان

استرالیا:

مردم استرالیا عاشق جشن گرفتن روز درخت کاری هستند. روز درخت کاری آنها در ماه ژوئن است و یک روز ملی جداگانه نیز دارند که در هفته آخر ماه جولای برگزار می گردد. نواحی مختلف استرالیا نیز این روز را جشن می گیرند که در طول زمان های مختلف از سال است.

برزیل:

روز درخت کاری در برزیل در روز 21 سپتامبر است. قبلا در 7 ژوئن اتفاق می افتاد اما کم کم به اوایل بهار پیش رفت.

کانادا:

روز درخت کاری در آخرین چهارشنبه ماه سپتامبر است. در اونتاریو نیز این روز را در آخرین جمعه آوریل تا اولین یکشنبه ماه می جشن می گیرند. نووا اسکوتیا نیز این روز را در آخرین پنجشنبه سپتامبر جشن می گیرند.

درختکاری در کانادا

چین:

روز درخت کاری در چین نیز تعطیل عمومی است و آن را در 12 مارس جشن می گیرند. این روز از سال 1920 در چین مدرن به روز درخت کاری معروف شد.

ایران:

در ایران نیز روز درخت کاری مهم شمرده می شود. طبق تقویم خورشیدی این روز را در تاریخ 15 اسفند جشن می گیرند که همان 5 مارس است. این روز اولین روز از هفته منابع طبیعی است.

در این روز نهال هایی از تمام انواع را در نواحی مختلف کشور می کارند. معمولا برای کاشت درخت نیز به مردم ایران آموزش می دهند.

هند:

در هند یک هفته در ماه را به درخت کاری اختصاص می دهند. میلیون ها درخت در این روز کاشته می شوند که اولین بار در سال 1950 برگزار شد و استقبال خوبی از آن به عمل آمد.

ژاپن:

ژاپن این روز را در اواخر آوریل جشن می گیرد.

روز درختکاری

مکزیک:

مردم مکزیک روز درخت کاری را در ماه جولای جشن می گیرد.

بلژیک:

مردم بلژیک این روز را 21 مارس هر سال جشن میگیرند.

مصر:

در کشور مصر روز درختکاری برابر 15 ژانویه هر سال است.

آلمان:

هر ساله روز درختکاری در کشور آلمان برابر 25 آوریل است.

درختکاری

کنیا:

تاریخ روز درختکاری در کشور کنیا برابر با 21 آوریل هر سال است.

نامبیا:

مردم نامبیا این روز را 8 اکتبر هر سال جشن میگیرند.

هلند:

در کشور هلند این روز 21 مارس مصادف با اولین روزهای بهار یا نخستین روز پاییز یعنی در تاریخ 21 سپتامبر هر سال است.

لهستان:

مردم لهستان این روز را هر ساله 11 اکتبر جشن میگیرند.

تاریخ روز درختکاری

پرتغال:

مردم کشور پرتغال این روز را 21 مارس هر سال جشن میگیرند.

آفریقای جنوبی:

آفریقای جنوبی این روز را 1 تا 7 سپتامبر هر سال جشن میگیرد.

کره جنوبی:

کره جنوبی این روز را 5 آوریل هر سال جشن میگیرد.

سری لانکا:

سری لانکا این روز را 15 اکتبر هر سال جشن میگیرد.

درختکاری در جهان

نیوزلند:

نیوزلند روز درخت کاری را در 5 ژوئن برگزار می کند که روز جهانی محیط زیست نیز می باشد.

اسپانیا:

اسپانیا روز درخت کاری را 26 مارس تعیین کرده است که سالگرد پادشاه آلفونسو نیز می باشد.

بریتانیا:

انگلستان نیز هفته درخت کاری را در هفته اول نوامبر تعیین کرده است. آن ها همچنین هفته اول دسامبر را به عنوان هفته درخت کاری جشن می گیرند.

آمریکا:

آمریکا روز درخت کاری را به روز آخر ماه آوریل موکول می کند که باور دارد بهترین زمان برای کاشت درخت است.

زمان و رسوم روز درختکاری در کشورهای جهان

3.922
این مطلب مفید بود ؟175
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی