روغن ترمز

برای خرید روغن ترمز خوب بخوانید

کد مطلب : 73905زمان مطالعه : 5 دقیقه
روغن ترمز برای سیستم ترمز بسیار مهم است و باید وظیفه اش را تحت هر شرایط دشواری انجام دهد روغن ترمز باید مطابق با توصیه های سازنده تعویض شود.

انواع روغن ترمز و آشنایی با مشخصات آنها

استفاده از روغن ترمزهای DOT3 DOT4 و DOT5.1 در خودرو های مدرن بسیار رایج است، این روغن ها در نقطه جوش هوای مرطوب و خشک متفاوت اند، بدون روغن ترمز توقف بدون خطر اتومبیل شما تقریبا غیر ممکن است.

روغن ترمز از طریق یک سری از لوله ها و خطوط ترمز به عنوان یک مایع هیدرولیک حرکت می کند - مایعی که در یک فضای محدود که تحت فشار است حرکت می کند و نیروی فشار روی پدال ترمز را به کولیس ترمز یا درام انتقال می دهد تا حرکت وسیله نقلیه را متوقف کند ،

خرید روغن ترمز

آیا روغن ترمز خوب را می شناسید؟

روغن ترمز برای سیستم ترمز بسیار مهم است و باید وظیفه اش را تحت شرایط دشواری انجام دهد، براساس اطلاعات اداره ایمنی بزرگراه بخش حمل و نقل ملی ( NHTSA ) ، روغن ترمز باید برای 4 استاندارد مهم تست شود : 

  • در دما های پایین سیال بماند ؛ نباید با انجماد سفت شود 
  • مقاومت در برابر جوش (و تبخیر) در دماهای بالا داشته باشد
  • کار کردن با بخش های دیگر سیستم ترمز و دیگر مایعات ترمز 
  • میزان خوردگی سیستم ترمز را کاهش دهد  

پس از آزمایش ، همه روغن ترمزها با DOT برای بخش حمل و نقل و عددی که نشان دهنده نقطه جوش بالا تر است، مشخص می شوند، اغلب اتومبیل ها از رطوبت جاذب 3یا 4 استفاده می کنند که به این معنی است که رطوبت را از هوا جذب خواهند کرد،

در صورتی که این اتفاق بیفتد ، مخزن روغن ترمز باید خالی باشد ، آن ها نباید باز شود مگر این که حتما برای جلوگیری از تخریب زودرس ناشی از جذب گرما و رطوبت باشد که در این صورت ضروری است، در حالی که این کار به طور طبیعی از طریق ترمز صورت می گیرد و سرعت و تشکیل زنگ آهن و واریزه را در سیستم ترمز – که با بیشتر شدن خاصیت اسیدی روغن ترمز ایجاده شده است - افزایش می دهد .

انواع مختلفی از ترمزهای مایع وجود دارد:DOT 3، DOT 4، DOT 5 و همچنین چند زیر شاخه که طبق انچه در بخش دانستنی های خودرو در نمناک میخوانید به طور معمول عدد کمتر ، نقطه جوش پایین تر است.

روغن ترمز DOT3

روغن ترمز DOT 3 مبتنی بر گلیکول و کهربایی است ، آن ها پایین ترین نقطه جوش در هوای خشک را دارند و به این معنی است که نقطه جوش آن ها به همراه نقطه جوش نسبتا ً کم و یا دمایی است که در آن مایع به جوش می آید و زمانی فاسد شده است.

نقطه جوش :401 درجه فارنهایت

نقطه جوش با خراب شدن روغن ترمز:284 درجه فارنهایت

DOT 3 هر چند سال برای حفظ اثربخشی نیاز به تعویض دارد .

نکات روغن ترمز

چه روغن ترمزی برای اتومبیل من بهتر است؟ 

روغن ترمز DOT 4

سازندگان اتومبیل اروپایی بیشتر از روغن ترمزDOT 4 استفاده می کنند، اگر چه گلیگول نیز دارد، اما نقطه جوش بالاتری از افزودنی های بورات - استر دارد که اسید ای تشکیل شده توسط جذب رطوبت را کاهش می دهد.

DOT 4 معمولا ً قیمتی دو برابر بیشتر از قیمت DOT 3 به دلیل داشتن مواد شیمیایی اضافی دارد، آن ها عملکرد بهتری نسبت به روغن ترمز DOT 3 در در اوایل عمر خود دارند ، اما نقطه جوش آن ها به سرعت در مراحل بعدی کاهش می یابد .

نقطه جوش :از 466 درجه فارنهایت آغاز کار کرد .

نقطه جوش با خراب شدن روغن ترمز :311 - درجه فارنهایت

DOT 4 در مصارف بومی در حال افزایش است ، اما بیشتر در خودرو های اروپایی رایج است، دارای طبقه بندی متفاوت ، مثل DOT 4 ویسکوزیته پایین ( چسبندگی ) و DOT 4 مسابقه ای است. - اغلب به جای کهربایی آبی است - در حالی که می توان آن را با DOT 3 ترکیب کرد ، سود یا تفاوت چندانی برای تعویض کننده ندارد. 

روغن ترمز DOT 5

روغن ترمز DOT 5 دارای سیلیکون است ، که معمولا ً رنگ بنفش متمایزی دارد و قیمت آن نسبت به DOT 4 بیشتر است، نقطه جوش بالایی دارد و مانند دیگر انواع روغن ترمز آب را جذب نمی کند، DOT 5 در بعضی از سیستم های ترمز خوب عمل نمی کند ،

زیرا آب کف آلود می شود و حباب های هوا تولید می کند که منجر به ترمز اسفنجی خواهد شد،علاوه بر این ، از آن جایی که رطوبت را جذب نمی کند ، هر مایعی که وارد سیستم می شود سریعا ً آن را از بین می برد و در دما های نا مطلوب منجمد یا جوش می خورد .

نقطه جوش خشک :500 درجه فارنهایت

نقطه جوش مرطوب :356 درجه فارنهایت.

با توجه به ویژگی های مختلف روغن ترمزها ، DOT 5 نباید با دیگر روغن ترمزها ترکیب شود، این روغن ترمز برای وسایل نقلیه ای طراحی شده است که برای مدت زمان طولانی در انبار می ماند ، مانند وسایل نقلیه نظامی، و در صورت نیاز می تواند فورا ً عمل کند، با وجود نقطه جوش بالا و خواص ضد خوردگی آن ها ، تولید کنندگان خودرو به دلیل پایین بودن جریان هوای آن و عدم قابلیت حل شدن در آب، از روغن ترمز سیلیکونی اجتناب می کنند.

روغن ترمز خوب

خرید و انتخاب روغن ترمز مناسب 

روغن ترمز DOT 5.1

DOT 5.1 نقطه جوش مشابه روغن ترمز مسابقه ای DOT 4، بر پایه گلیکول و یک طرح رنگی دارد ، که از کهربایی روشن تا شفاف است. DOT 5.1 اساسا روغن ترمز DOT 4 بر اساس ترکیب شیمیایی است که می تواند مقررات DOT 5 را برآورده کند.

نقطه جوش خشک:500 درجه فارنهایت.

نقطه جوش مرطوب:356 درجه فارنهایت.

این روغن ترمز تا 14 برابر گران تر از DOT 3 است ، اما می تواند به صورت فنی با روغن ترمز های DOT 3 و DOT 4 ترکیب شود. 

روغن ترمز DOT 2

در صنعت خودرو به طور گسترده ای مورد استفاده قرار نمی گیرد، روغن ترمز DOT 2 روغنی معدنی و دارای نقطه جوش خشک و مرطوب پایین است، در واقع نقطه جوش خشک آن نقطه جوش مرطوب روغن ترمز های DOT 5 و DOT 5.1 است.

نقطه جوش خشک :374 درجه فارنهایت .

نقطه جوش مرطوب :284 درجه فارنهایت است.

انواع روغن ترمز

نکات مهم در خرید روغن ترمز 

چه نوع روغن ترمزی باید استفاده شود ؟

روغن ترمز کهنه می تواند سیستم های ترمز را با زنگ یا رسوب مسدود کند و نیازمند تعویض در فواصل معین است، همیشه در هنگام انتخاب روغن ترمز به دستورالعمل های کارخانه سازنده خودرو توجه کنید ، همچنین روغن ترمز باید مطابق با توصیه های سازنده، تراز یا تعویض شود .

روغن ترمز همیشه باید با دقت کنترل شود ، آن ها در صورت نشت بسیار خورنده بوده و به رنگ و دیگر پوشش ها آسیب می رسانند، به علاوه اگر بلعیده شوند ممکن است مضر باشند و از تماس با پوست و چشم جلوگیری شود ، زمانی که سیستم ترمز شما تراز می شود , دقت کنید که روغن ترمز جدید به درستی ذخیره شود و مایع قدیمی به طور ایمن دفع می شود ، مالک خودرو به طور متوسط به روغن های DOT 3 ، DOT 4 یا DOT 5.1 برای ماشین خود نیاز دارد، اما همیشه به تنظیمات کارخانه خود توجه می کند تا سیستم ترمز شما به درستی عمل کند. 

معرفی انواع روغن ترمز ها و راهنمای خرید روغن ترمز خوب

3.67
این مطلب مفید بود ؟52
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن /آ
وبگردی