افراد دیابتی
تغذیه افراد دیابتی را جدی بگیرید, اگر مبتلایان به دیابت از این رژیم غذایی پیروی کنند میزان نیاز آن ها به تزریق انسولین کاهش میابد.

رژیم غذایی افراد دیابتی

رژیم غذایی مناسب به افراد دیابتی کمک زیادی میکند, آن ها با تغذیه مناسب میتوانند میزان تزریق انسولین را کاهش دهند.

رژیم غذایی و ورزش در کنار یکدیگر، می توانند به افراد دیابتی کمک کرده تا میزان نیاز آن ها به مصرف قرص یا تزریق انسولین کاهش یابد.

افراد دیابتی

تغذیه افراد دیابتی

کاهش وزن در افراد چاق و یا دارای اضافه وزن و کاهش مقدار انرژی دریافتی در بیماران مبتلا به دیابت غیروابسته به انسولین در پایین آوردن قند خون بسیار موثر است، افراد مبتلا به دیابت باید هر روز از گروه های اصلی مواد غذایی شامل شیر و لبنیات کم چرب، نان و غلات سبوس دار، گوشت های سفید، قرمز، حبوبات، سبزی ها و میوه ها در اندازه متعادل دریافت کنند.

بیماران دیابتی باید مصرف قند، شکر، شکلات، پولکی، نبات، عسل، مربا، شربت، نوشابه، بستنی، آبمیوه های صنعتی، ژله های قندی، گز، سوهان، کیک و شیرینی های تر و خشک و نمک را کاهش دهند.
نان های سبوس دار(نان جو و سنگک) را جایگزین نان های سفید(لواش و باگت) کنند و برنج را به مقدار متعادل و به صورت سبزی پلو، کلم پلو، عدس پلو و لوبیا پلو، مصرف کنند.

افراد مبتلا به دیابت باید روزانه سه تا پنج واحد سبزی (انواع سبزی برگی خام یا پخته) در برنامه غذایی خود استفاده کنند؛ چرا که سبزی خوردن، سالاد با آبلیمو یا آبغوره، کاهو، کلم، کدو، خیار، شوید، شنبلیله و سیر در پایین آوردن قند خون تاثیر زیادی دارند.

این افراد بهتر است از خورش سبزی ها مانند قورمه سبزی، خورش بادمجان، کدو، لوبیا سبز، بامیه و کرفس استفاده کنند و از مصرف غذاهای سرخ شده دوری کنند.

مبتلایان به دیابت باید استفاده از خامه، سرشیر، انواع سُس و غذاهای آماده را به شدت کاهش داده و همچنین مصرف ماهی، دو تا سه بار در هفته البته به صورت آب پز، بخارپز و کبابی را فراموش نکنند، روغن های مایع مانند زیتون، کلزا یا کانولا، ذرت، آفتابگردان و سویا جایگزین روغن های جامد(کره گیاهی و حیوانی) شود اما، در مصرف آنها زیاده روی نشود

رژیم غذایی توصیه شده برای افراد دیابتی

4.634
این مطلب مفید بود ؟313
برگرفته از شهر خبر -/ح
وبگردی