رکوردداران اسکار
در این مطلب نگاهی می اندازیم به فیلم ها و هنرمندانی که در شاخه های گوناگون رکوردداران اسکار هستند.

آشنایی با رکوردداران اسکار

هشتاد و هشتمین دوره ی جوایز سینمایی اسکار بامداد دوشنبه (دهم اسفند) در لس آنجلس برگزار می شود و برگزیدگان در 24 شاخه اصلی جوایز خود را دریافت می کنند.

اسکار معتبرترین و مهم ترین جایزه سینمایی جهان است که امسال هشتادونهمین دوره آن در لس آنجلس برگزار خواهد شد. این مراسم امسال تحت تاثیر سیاست های افراطی و تبعیض آمیز ترامپ قرار گرفته است. جدای از آن که اهالی هالیوود دل خوشی از ترامپ ندارند، با فرمان اجرایی جنجالی او حضور اصغر فرهادی نامزد اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان در مراسم نیز در هاله ای از ابهام قرار گرفت.

فرهادی تنها ایرانی برنده جایزه اسکار است و علاوه بر آن با دو بار راه یافتن به جمع نامزدهای نهایی نیز در سینمای ایران رکورددار است.

از آنجا که سینمای ایران پیش از فرهادی، تنها یک بار دیگر با فیلم «بچه های آسمان» به کارگردانی مجید مجیدی به جمع نامزدهای نهایی اسکار راه یافته بود، تهیه جدول رکوردهای سینمای ایران در این زمینه کار راحتی است. اما این جایزه قدیمی و بزرگ رکوردداران بسیاری دارد که برخی از مهم ترین آن ها را مرور می کنیم.

رکورد بیشترین تعداد نامزد شدن برای جایزه در یک دوره:«همه چیز درباره ایو»، «لالا لند» و «تایتانیک» هر کدام در یک دوره از اسکار 14 بار نامزد اسکار شده اند.
 
رکوردداران اسکار

رکوردداران اسکار را بشناسید


رکورد کوتاه ترین سخنرانی پس از دریافت جایزه:پتی دوک سال 1963 هنگام دریافت جایزه بهترین بازیگر زن نقش مکمل برای بازی در فیلم «معجزه گر» به گفتن «سپاسگزارم» بسنده کرد.
 
رکوردداران اسکار

فیلم هایی که رکوردداران اسکار هستند


رکورد بیشترین تعداد نامزد شدن برای جایزه بدون دریافت حتی یک اسکار:فیلم های «نقطه عطف» در سال 1977 و «رنگ بنفش» در سال 1985 هر کدام برای دریافت 11 جایزه نامزد شدند، اما در نهایت مراسم را دست خالی ترک کردند.
 
رکوردداران اسکار

رکوردداران جوایز اسکار


رکورد بیشترین اسکار بازیگر مرد:تا به حال هیچ بازیگر مردی بیش از سه بار برنده جایزه اسکار نشده است. تنها دنیل دی لوییس برای بازی در فیلم های «پای چپ من»، «خون به پا خواهد شد» و «لینکلن»، جک نیکلسون برای بازی در فیلم های «دیوانه از قفس پرید»، «شرایط مهرورزی» و «بهتر از این نمیشه» و والتر برنان برای بازی در فیلم های «بیا و بگیرش»، «کنتاکی» و «غربی» سه بار اسکار بازیگری گرفتند.
 
رکوردداران اسکار

بازیگرانی که رکوردداران اسکار هستند


رکورد بیشترین جایزه به یک فیلم:«بن هور»، «تایتانیک» و «اربات حلقه ها:بازگشت پادشاه» در این زمینه رکورددار هستند و هر کدام 11 جایزه اسکار گرفته اند.
 
اسکار بازیگری

رکورد بیشترین تعداد نامزد شدن برای اسکار کارگردانی:ویلیام وایلر در این رشته 12 بار نامزد دریافت جایزه شد.
 
همه چیز درباره ایو

رکورد بیشترین اسکار کارگردانی:جان فورد کارگردان اسطوره ای سینمای آمریکا چهار بار برنده اسکار بهترین کارگردانی شد.
 
لالا لند

رکورد بیشترین تعداد نامزد شدن در رشته های بازیگری:مریل استریپ تاکنون 20 بار در رشته های بازیگری نامزد اسکار شده و در این زمینه رکورددار است او از این 20 بار سه بار برنده جایزه شده است.
 
تایتانیک

رکورد بیشترین اسکار بازیگری:کاترین هپبورن چهار بار برای بازی در فیلم های «شکوه صبح»، «حدس بزن چه کسی برای شام می آید؟»، «شیر در زمستان» و «کنار برکه طلایی» برنده جایزه اسکار بازیگری شد.
 
رکوردداران اسکار

رکورد بیشترین تعداد نامزد شدن برای یک بازیگر مرد:جک نیکلسون که تا کنون 12 بار نامزد اسکار شده است.
 
رکوردداران اسکار

رکورد بیشترین تعداد نامزد شدن یک بازیگر پیش از نخستین اسکار:آل پاچینو و جرالدین پیج هر یک پیش از اینکه نخستین اسکارشان را بگیرند، هشت بار نامزد این جایزه شدند.
 
رکوردداران اسکار

رکورد بیشترین تعداد نامزد شدن برای اسکار فردی که هنوز زنده است:جان ویلیامز آهنگساز افسانه ای «جنگ ستارگان» تا کنون 50 بار نامزد جایزه اسکار شده است.
 
رکوردداران اسکار

رکورد جوانترین برنده جایزه اسکار:سال 1973 تیتوم اونیل برای بازی در فیلم «ماه کاغذی» اسکار بهترین بازیگر زن نقش مکمل را هنگامی که تنها 10 سال داشت، از آن خود کرد.
 
رکوردداران اسکار

رکورد پیرترین برنده جایزه اسکار:کریستوفر پلامر سال 2011 و در 82 سالگی برای بازی در فیلم «تازه کارها» اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل را دریافت کرد.
 
رکوردداران اسکار

رکورد بیشترین تعداد نامزد شدن یک بازیگر برای جایزه بدون حتی یک جایزه:پیتر اوتول بازیگر سرشناس عالم سینما هشت بار نامزد اسکار شد اما در هیچکدام از این موارد دستش به جایزه نرسید. این بازیگر سال 2002 اسکار افتخاری گرفت.
 
رکوردداران اسکار

طولانی ترین و کوتاه ترین فیلم های برنده اسکار بهترین فیلم:فیلم «برباد رفته» با مدت زمان 238 دقیقه بلندترین و فیلم «مارتی» با مدت زمان 90 دقیقه کوتاه ترین برندگان جایزه اسکار بهترین فیلم بوده اند.
 
رکوردداران اسکار

همچنین والت دیزنی با 22 جایزه اسکار بیش از هر فرد دیگری در تاریخ این مراسم دستش به جایزه رسید. او 59 بار نامزد این جایزه شده بود.

لیست رکوردداران جوایز اسکار + تصاویر

4.255
این مطلب مفید بود ؟469
برگرفته از خبر آنلاین -/ح
وبگردی