ریزش مو
با دروی از دخانیات و تنظیم بهترین رژیم غذایی می توانید از ریزش مو در سنین جوانی پیشگیری کنید.

دلایل ریزش مو قبل از 25 سالگی

در مطالعه ای که از 4000 دانشجو توسط دانشگاه تسینگو در پکن انجام شد تقریبا 60 درصد از پاسخ دهندگان تا حدودی از ریزش مو رنج میبرند. تخمین زده میشود که یکی از هر چهار مرد در 30 سالگی کچل میشود.مردم از 21 سالگی موهایشان را از دست میدهند و در 24-25 سالگی دچار ریزش مو و کچلی میشوند.

 
ریز مو و دلیل ریزش مو
ریزش مو چه دلایلی دارد ؟

به چه دلیل ریزش مو اتفاق می افتد؟

دکتر فو لانکین متخصص پوست در بیمارستان کالج پزشکی پکن چین میگوید :احساس من این است که این نسل موهای خود را زودتر از نسل گذشته از دست میدهند.اما این فقط مشکل چین نیست همه ی جهان به آن دچارند آسیایی ها دیر تر از قفقازی ها موهای خود را از دست میدهند
 
در اینجا 7 دلیل وجود دارد که افراد زیر 25 سال به واسطه ی آنها موهای خود را از دست میدهند:
 
1.ریزش مو ارثی
ریزش موی ارثی یکی از رایج ترین دلایل ریزش مو است.در مدرسه هاروارد اچ پی دی یک اختلال طبیعی است که به دلیل سطح هورمون و ژنتیک و روند پیری ایجاد میشود.چیزی که باید راجع به توضیحات هاروارد راجع به ریزش مو به آن توجه کنید عوامل دیگر ریزش مو به غیر از ژنتیک است. اچ پی دی یک مثال کامل از ریزش مو است چنین مفهومی باعث شده که پزشکان و شرکت ها(چی جینگ)فشار خود را برای پیدا کردن درمان یکی برای همه برای ریزش مو جدی تر بگیرند البته اگر چنین راهی در واقعیت وجود داشته باشد.
 
در مطالعات چین مشخص شد که استرس تاثیر زیادی بر ریزش مو دارد.بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی در انگلستان فشار بر جوانان برای مطالعه کار و رقابت برای به چالش کشیدن در یک اقتصاد جهانی میتواند اثر جدی بلند مدت بر روی سطوح استرس داشته باشد. یک وضعیت پزشکی شناخته شده است که به موجب آن افراد هنگامی که زیر فشار استرس و اضطراب قرار میگیرند دچار ریزش مو میشوند.
 
3.رژیم غذایی
هنگامی که ویتامین ها و مواد معدنی لازم را از رژیم غذایی خود دریافت نمیکنید ممکن است باعث ریزش مو شود همچنین یک رژیم غذایی ضعیف و کاهش وزن سریع منجر به ریزش مو میشود دیگر دلایل ریزش مو مصرف نکردن پروتئین کافی و اختلالات خوردن مانند خوردن عصبی وسواس خوراکی میباشد.داشتن یک رژیم غذایی متعادل بارها و بارها تکرار شده و یک اصل مهم است.انجام این کار به حفظ بیشتر موهای با ارزش کمک میکند بنابراین اطمینان حاصل کنید که مفدار زیادی میوه های تازه و غلات و سبزیجات مصرف میکنید.
رفع ریزش مو
ریزش مو در جوانی و دلایل آن
 
4.نسخه ها و داروهای خاص
از دست دادن مو یکی از عوارض جانبی مصرف دارو های مختلف است دارو هایی که باعث ریزش مو میشوند عبارتند از دارو های ضد افسردگی رقیق کننده های خون و مسدود کننده های بتا دارو های ضد سرطانی و همچنین مکمل ها ویتامین آ و بعضی دارو های آرتریت نقرس و بیماری های قلبی نیز ممکن است باعث ریزش مو شود.
اگر پس از تجویز هریک از این دارو ها متوجه ریزش مو شدید با پزشک خود در مورد جایگزینی احتمالی مشورت کنید.در صورت امکان به حذف تدریجی دارو یا مکمل اقدام کنید.
 
5.مشکلات ایمنی بدن
مشکلات ایمنی مانند بیماری های خود ایمنی اغلب موجب ناگهان از دست دادن مو میشود هر یک از بیماری های اتوامیون خاص آلوپسی آئورتا باعث میشود سیستم ایمنی بدن به فرایند شیمیایی که باعث تحریک رشد مو میشود حمله کنند. خوشبختانه آلوپسی آرئتا میتواند درمان شود بیماری های دیگری نظیر دیابت و لوپوس هم میتواند باعث ریزش مو شود.
 
6.اختلالات تیروئید
هرگونه اختلال در تولید هورمون های تیروئید باعث بیماری تیروئید میشود هنگامی که تیروئید شما کم کار یا پرکار باشد در هر صورت موجب ریزش موی شدید شما میشود.بیماری های تیرویید به عنوان مثال هاشیموتو که به علت اختلال در خود ایمنی به وجود می /اید میتواند باعث ریزش بیش از حد مو شود ، درمان برای هر دو نوع بیماری تیروئید موجود است و میتواند به کاهش سرعت ریزش مو کمک کند.
 
7.استعمال دخانیات
علاوه بر بیش از 50 بیماری مختلف از قبیل بیماری قلبی و سرطان ریه کشیدن سیگار میتواند باعث ریزش مو بشود. بر اساس یک مطالعه تایوانی بر روی بیش از 700 مرد سیگار کشیدنشان تهثیر مستقیم بر روی ریزش موهایشان داشت.شرکت کنندگان در مطالعه که بیش از 20 نخ سیگار در روز میکشیدند دو برابر بیش تر از کسانی که سیگار نمیکشیدند ریزش مو داشتند. محققان فیزیولوژیکی معتقدند که مصرف سیگار باعث ایجاد ساختار بیولوژیک فولیکول های مو میشود منافذ منفی که رشد مو را تحریک میکند.
 
ریزش مو درمان
متوقف کردن ریزش مو قبل از 25 سالگی

آیا میتوانم ریزش مو را متوقف کنم؟

این سوالی است که در ذهن خیلی ها بوده است پاسخ این سوال "شاید" است و بستگی به نوع ریزش موی شما دارد.

با توجه به اینکه تکنولوژی های جایگزینی مو هنوز هم بسیار مختلف هستند منصفانه است که بگوییم هیچ درمان یا پیشگیری از ریزش مو که از نظر ژنیتیکی برنامه ریزی شده وجود ندارد.
 
گفتنی است که ما میتوانیم با رعایت توصیه های متخصصان پزشکی ریزش مو را کاهش دهیم:
 
از آسیب زدن به موهای خود جلوگیری کنید:
استفاده از رنگ ها و مواد شیمیایی را کاهش دهید مو هارا خیلی محکم نبندید.

 خوردن درست:
یک رژیم سالم پر از غلات میوه ها و سبزیحات مصرف کنید.

 مواد مغذی مناسب مصرف کنید :
آهن پروتئین ویتامین سی اسید های چرب امگا 3 و بیوتین بسیار مهم هستند.
اگر متوجه ریزش مو شدید مداخله پزشکی را دنبال کنید و حتما در همان مراحل اولیه به یک پزشک متخصص در زمینه پوست و مو مراجعه کنید.

خلاص شدن از ریزش مو در جوانی و درمان قطعی آن

3.367
این مطلب مفید بود ؟4423
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن /ک.ک
برچسب :
وبگردی