سالمندان
ریه سالمندان از پس ورزش برمی آیدعملکرد کلی گردش خون ریوی در طی ورزش شدید به سن یا میزان تناسب اندام ربطی ندارد .

ریه سالمندان از پس ورزش برمی آید

سالمندان به دلیل شرایط جسمی قادر با انجام ورزش های سنگین نیستند . اما از آنجاییکه ورزش تاثیر بسزایی در سلامت جسمی و روحی افراد سالمند دارد هرگز نباید نسبت به آن بی توجه بود چراکه سالمندان هم میتوانند با انجام حرکات ورزشی مناسب از فوائد آن بهره ببرند.

مطالعه جدیدی نشان می دهد که اگر افراد سالمند بخواهند یک برنامه ورزشی پرشدت را پیش بگیرند، به احتمال زیاد ریه آنها با افزایش تقاضا کنار خواهد آمد.

به نقل از MedLinePlus، محققان جهت تعیین ظرفیت ریه برای تبادل اکسیژن و کربن دی اکسید (ظرفیت انتشار ریه) در طی فعالیت فیزیکی، به ارزیابی افراد پیر و جوان پرداختند. این تبادل بین ریه ها و خون باعث رساندن اکسیژن به سراسر بدن می شود؛ اما به طور معمول با افزایش سن، کاهش می یابد.

ریه سالمندان

قدرت ریه سالمندان در ورزش

این مطالعه شامل چهار گروه بود. یکی جوانان با میانگین سنی 27 سال که تناسب اندام طبیعی داشتند. گروه دوم، بزرگسالان با تناسب بالا و میانگین سنی 27 بودند. گروه سوم از افراد بالای 69 سال با تناسب طبیعی تشکیل شده بود. گروه آخر نیز افراد مسن با تناسب بالا و میانگین سنی 65 سال بودند.
داوطلبان این مطالعه روی دوچرخه های ثابت به انجام ورزش های سخت پرداختند. در حین ورزش، محققان ظرفیت انتشار ریه آنها را اندازه گرفتند.
محققان فکر می کردند که هر دو گروه افراد پیر، نسبت به گروه های جوان تر، دچار اشکال عملکرد ریه باشند. اما افزایش ظرفیت انتشار ریه در هیچ کدام از این چهار گروه محدودیت نداشت.
این یافته ها بیان می کنند که عملکرد کلی گردش خون ریوی در طی ورزش شدید، محدود نمی شود و این قضیه به سن یا میزان تناسب اندام ربطی ندارد.
نتایج این مطالعه در ژورنال Applied Physiology منتشر شد.

عملکرد ریه به سن یا میزان تناسب اندام ربطی ندارد!

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از بهداشت نیوز/ ر
وبگردی