نمناک اخبارعلمی کشف تصادفی ماده ای که زباله ها را میخورد
زباله خور ، از بین بردن زباله ها
دانشمندان در آزمایشگاه به طور تصادفی آنزیمی پروتئینی را کشف کردند که به عنوان یک زباله خور قوی برای پلاستیک های غیرقابل تجزیه عمل می کند.
تاریخ انتشار : 28 فروردین 1397

کشف تصادفی آنزیمی که زباله های پلاستیکی را می خورد!

کشف جدید در یکی از آزمایشگاه های بریتانیا می تواند دنیا را دچار یک تحول عظیم سازد تحولی که سالهاست دانشمندان برای نجات کره ی زمین از شر زباله های تجزیه ناپذیر برای آن مطالعات و تحقیقات انجام می دهند .
Plastic-eating protein created in British lab could spark recycling revolution, researchers claim
همانطور که می دانید بخش قابل توجهی از کره ی زمین به خصوص دریاها و اقیانوس ها به دلیل ریخته شدن زباله ها به خصوص زباله های غیرقابل تجزیه در معرض خطر جدی به عنوان زیستگاه ها هستند و حالا این یافته ی جدید آزمایشگاهی می تواند جان میلیون ها موجود زنده را نجات دهد.
زباله خور

کشف آنزیم و پروتئین زباله خور

براساس گزارشات آنزیمی که به طور تصادفی طی تحقیقاتی در دانشگاه " پورتسموت" بدست آمد اولین پروتئین شناخته شده ای است که قابلیت هضم یا بهتر بگوییم تجزیه پلی اتیلن را دارد ، پلی اتیلن اصلی ترین ماده برای ساخت کالا های مصرفی پلاستیکی است. 
این تحقیقات بعد از کشف باکتری خاصی در ژاپن انجام شد ، در حالی که آزمایشات بر روی یک باکتری طبیعی که در مرکز بازیافت ژاپن یافت شده بود، با آزمایشهای اشعه ایکس آن را به یک آنزیم قوی تبدیل کرد.
آزمایشات نشان داد که جهش آزمایشگاهی ساخته شده دارای توانایی سوپرشارژ برای تجزیه پلی اتیلن ترفتالات (PET)، یکی از محبوب ترین فرم های پلاستیکی است که توسط صنایع غذایی و نوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرد. 
پروفسور " جان گیهان" می گوید : 
"با وجود پیشرفت های کم، این کشف غیرمنتظره نشان می دهد که وجود دارد که بتواند این آنزیم ها را بهبود ببخشد، ما را به راه حل بازیافت برای کوه های پراکنده ای از زباله های پلاستیکی که همیشه در حال رشد هستند نزدیک تر می کند.
آنچه ما برای آن امیدواریم این است که از این آنزیم استفاده کنیم تا پلاستیک را به قطعات اصلی آن تبدیل کنیم، بنابراین ما به معنای واقعی کلمه میتوانیم پلاستیک را به چرخه تولید بازگردانیم." "این بدان معنی است که ما نیازی به حفاری نفت بیشتر نداریم و اساسا باید میزان پلاستیک در محیط را کاهش دهیم.
زباله خور

ماده زباله خور بطری های پلاستیکی

با انجام تحقیقات در همین زمینه و استفاده از پروتئین کشف شده امید آن را داریم که در سالهای آینده به راحتی پلاستیک های غیرقابل بازیافت را از محیط زیست به راحتی خارج کنیم. 
بطری های ساخته شده از PET برای بسته بندی 70 درصد نوشابه های غیر الکلی، آبمیوه های معدنی و آب معدنی که در مغازه ها و سوپرمارکت ها فروخته می شود، مورد استفاده قرار می گیرد، آزمایشات نشان داد که جهش آزمایشگاهی ساخته شده دارای توانایی سوپرشارژ برای تجزیه پلی اتیلن ترفتالات (PET)، یکی از پرکاربردترین فرم های پلاستیکی است که توسط صنایع غذایی و نوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

کشف تصادفی آنزیم پروتئینی زباله های پلاستیکی خوار

منبع : بخش خبری نمناک /ن
این مطلب مفید بود ؟ 22 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف