خرید خانه

آیا الان زمان خوبی برای خرید خانه است؟

تاریخ انتشار : 8 مرداد 1398کد مطلب : 10877زمان مطالعه : 2 دقیقه
کارشناس بازار مسکن ضمن تشریح آخرین وضعیت قیمت مسکن زمان کنونی را برای خرید خانه مناسب ندانست.

زمان مناسب خرید خانه

ایسنا:یک کارشناس بازار مسکن گفت:با توجه به این که قیمت مسکن در برخی مناطق تهران روند نزولی به خود گرفته هم اکنون زمان مناسبی برای خرید به قصد سرمایه گذاری نیست اما متقاضیان مصرفی می توانند اقدام کنند. 

سلمان خادم المله اظهار کرد:در صورت حفظ شرایط موجود و بهبود شاخص های اقتصادی انتظار داریم قیمت مسکن کاهش و حجم معاملات افزایش پیدا کند. البته با توجه به تاثیر آیتم های سیاسی، پیش بینی شرایط اقتصاد ایران برای طولانی مدت سخت شده است. 

وی افزود:به دلیل ثباتی که در بازار مسکن ایجاد شده و احتمال نزول قیمت وجود دارد، خروج فروشندگان از این بخش و ورود به بازارهای مولد می تواند سوددهی بهتری برای آنها داشته باشد؛ زیرا هم اکنون زمان مناسبی برای خرید مسکن به قصد سرمایه گذاری نیست. اما متقاضیان مصرفی به دلیل اجبار برای خرید طبیعتا کار خود را انجام می دهند. 

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این که قیمت هر کالا و محصولی از تعادل عرضه و تقاضا ناشی می شود تصریح کرد:در بخش مسکن، متغیرهایی مثل عدم ثبات اقتصادی، تغییر قیمت ارز و طلا منجر به پایین آمدن تعداد معاملات و افزایش قیمت می شود. در صورت ادامه ثبات فعلی شاهد ایجاد تعادل در بازار مسکن خواهیم بود اما این موضوع مشروط به آن است که متغیرهای سیاسی به بازار شوک ندهد. 

خادم المله با اشاره به کاهش 65 درصدی معاملات مسکن شهر تهران گفت:با کاهش قیمت، انتظار افزایش حجم معاملات را خواهیم داشت. به نظر می رسد که هم اکنون به دلیل ثبات بازارهای دیگر شاهد کاهش قیمت مسکن و رفتن به وضعیت تعادلی هستیم. 

بر اساس اعلام بانک مرکزی قیمت مسکن شهر تهران در تیرماه 1398 به میانگین 13 میلیون و 350 هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل، تنها 0.4 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 91 درصد رشد یافت. معاملات نیز 4800 فقره بود که کاهش 65 درصدی را نسبت به تیرماه سال قبل نشان می دهد. این حجم از افت فشار ماهیانه قیمت از مردادماه 1394 تا کنون بی سابقه بوده است.

انتهای پیام/م

بهترین و مناسب ترین زمان برای خرید خانه و مسکن کی هست؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
وبگردی