زنان در محل کار
تصورات نادرستی مربوط به زنان در محل کار وجود دارد اما در حقیقت زنان در محل کار اینگونه نیستند و هرگز این کارها را انجام نمیدهند.

زنان در محل کار اینگونه نیستند

اشتغال زنان و شاخ و برگ های روئیده شده از آن بی شک یکی از مهمترین موضوعاتی است که در مسیر عبور از برزخ میان جامعه سنتی و مدرن مطرح می شود. کار زنان که در ایران روزگاری تابو محسوب می شد و صحبت از آن در خانواده برای مردان غیرقابل قبول بود، امروز آرام آرام به واقعیتی گریزناپذیر تبدیل می شود.

اخیرا، شریل سندبرگ مدیر ارشد عملیات فیسبوک و مؤسس لینین دات ارگ در نیویورک تایمز به صورت مشترک مطلبی در صفحه ی مقابل بخش ویراستاری نوشتند تا این کلیشه ی سمی را در هم بشکنند:زنان در محل کار به زنان دیگر کمک نمی کنند، یا تمایلی به این کار ندارند. استاندارد دوسویه ای وجود دارد که به قدمت تاریخ است، یک مرد پرخاشگر قدرتمند دیده می شود، ولی یک زن پرخاشگر گربه صفت و جیغ جیغو دیده می شود – که تنها به دنبال رسیدن به اهداف خودش است.

 

زنان در محل کار

زنان در محل کار این کارها را انجام نمیدهند

 سندبرگ به همراهی ادم گرانت استاد وارتون نوشت:’زنانی که قدرت شان را نشان می دهند دلیل نابرابری نیستند بلکه برعکس نتیجه ی نابرابری هستند.‘ پژوهش نشان می دهد که در محیط هایی که اکثریت را مردان تشکیل می دهند، احتمال بیشتری وجود دارد که تعداد محدود زنان حاضر در این محیط ها نگران جایگاه و موقعیت شغلی شان باشند، از این رو تمایلی به صرف وقت برای زنان دیگر ندارند. چنان چه تنها یک کرسی برای زنان وجود داشته باشد، یک زن مستعد یک تهدید خواهد بود.

سندبرگ و گرانت تشریح کردند زمانی که مخاطرات زیاد باشند و جایی برای خطا وجود نداشته باشد گرایش به محافظت شدید از موقعیتی که به سختی به دست آمده است قابل درک است. “این رفتار ذاتا زنانه نیست. راهی است طبیعی برای واکنش نشان دادن به تبعیض، وقتی در گروهی حضور داریم که در سلطه ی جنس دیگر است.”

تنها 4 درصد از مدیران عامل فهرست فرچون 500 را زنان تشکیل می دهند، رقمی که با هر استانداردی سنجیده شود غیرقابل قبول است. اما مطالعات نشان می دهند که وقتی در جایگاه های رهبری، گوناگونیِ صدا وجود داشته باشد و چندین زن در این میز مدیریت دارای کرسی باشند، همه موفق خواهند شد.

 در ادامه 4 استدلال را بخوانید که نادرستی افسانه های مربوط به زنان در محل کار را نشان می دهد.

 

1. زنان جلوی پیشرفت دیگر زنان را نمی گیرند.

محققانی از دانشگاه مریلند و دانشکده ی کسب و کار کلمبیا داده هایی از 1500 مؤسسه با رتبه ی استاندارد و پایین تر را بررسی کردند و دریافتند که مدیران عامل مؤنث غالبا در شرکت هایی یافت می شوند که، بنا بر دلایل مشهود و غیر مشهود، به طور کلی به حضور بیشتر زنان تمایل دارند.

یافته های آنها خلافِ ’سندروم زنبور ملکه‘ را اثبات کرد.

2. زنان در واقع دیگر همکاران مؤنث خود را خراب نمی کنند.

گزارشی از سازمان کاتالیست نشان داد که 65 درصد از زنان و 56 درصد از مردانی که در مراحل پیشرفت شان از حمایت حرفه ای برخوردار بوده اند اکنون همین کار را با استخدامی های جدید انجام می دهند. 73 درصد از این زنان به پرورش استعدادهای مؤنث جدید می پردازند، در حالی که تنها 30 درصد از مردان چنین کاری را انجام می دهند.

3. واقعا زنان مذاکره کنندگان بدی نیستند.

پژوهشی از دانشگاه نوتردام ارتباطی را میان تنوع صداها (نظرات گوناگون) در اتاق هیات مدیره و ادغام ها و ترکیب های کمتر نشان داد، استادان دانشگاه بریتیش کلمبیا نیز دریافتند شرکت هایی که تحت هدایت مدیران زن هستند هزینه ی کم تری را صرف این نوع مسائل می کنند.

نه تنها این، بلکه آزمایشی از سوی دانشگاه تگزاس نیز نشان داد که وقتی زنان در مورد حقوق شان مذاکره می کنند، به طور متوسط 7000 دلار کم تر از هم تایان مذکر خود طلب می کنند، هنگامی که مردان و زنان برای یک همکار مذاکره می کنند نیز همین میزانِ پولی را مطالبه می کنند.

مشخصا زنان در زمینه ی ساماندهی معاملات، مجموعه مهارت های هوشمندانه ای دارند. ولی زمانی که به دنبال ارتقای خودشان هستند قادر به مبارزه هستند، بویژه به این خاطر که، به استناد کاری از هاروارد و کارنگی ملون، امکان جریمه شدن زنان به خاطر مذاکره وجود دارد.

4. زنان تنها نگران تعادل کار / زندگی نیستند.

نظرسنجی اخیری که از سوی ICEDR بر روی نسل هزاره ی مشغول به کار فعلی صورت گرفته است نشان داد که برجسته ترین دلایل ترک کار زنان در دهه ی 20 و 30 شان این بود که موقعیت شغلی یافتند که پرداختی بیشتری داشت، فضای رشد و پیشرفت حرفه ای بیشتری داشت یا کار معنی دارتر یا جذاب تری داشت. چه دلیل دیگری وجود دارد که در آن لیست نیست؟ آنها کارهای بی آینده شان را ترک می کنند چون می خواهند نقشی با مسئولیت کمتر داشته باشند یا می خواهند خانواده تشکیل بدهند.

تصورات نادرست درباره زنان در محل کار

51
این مطلب مفید بود ؟10
برگرفته از نیک صالحی -/ح
برچسب : محل کار
وبگردی