نمناک اخبارجامعه زندگی سخت افراد بی شناسنامه در مناطق محروم !
افراد بی شناسنامه ، خانواده های بی شناسنامه
در مناطق مرزی و محروم ایران افراد بی شناسنامه زیادی هستند که زندگی سختی را میگذرانند, آن ها از مشکلاتشان توضیح میدهند.
تاریخ انتشار : 10 بهمن 1395

زندگی تلخ افراد بی شناسنامه 

مانتوی سفیدش را می پوشد، جلوی آیینه می ایستد، می گوید دوست دارد درس بخواند تا دکتر شود بعد ازدواج کند و عروس شود، اما مادرش بغض می کند و می گوید بگذار شناسنامه بگیریم، همه چیز درست می شود . تمام آرزوهای این خانواده در گرفتن شناسنامه خلاصه می شود

در گزارشی به موضوع خانواده های بی شناسنامه در مناطق محروم پرداخته ایم .

در کوچه ای گل آلود دو دختر نوجوان همراه مادرشان در حال شست و شوی چند تکه موکت هستند آنها اهل روستای «تپه کنیز» (شهرستان هیرمند استان سیستان و بلوچستان) هستند، اگر از مشکلاتشان بپرسید بغض می کنند و می گویند این که برای مسئولان وجود ندارند، بزرگ ترین مشکلشان است. منظور آنها نداشتن شناسنامه است، مادر خانواده مشکلاتشان را این طور توضیح می دهد .

چرا شناسنامه ندارید؟

قبلا در حاشیه دریاچه هامون زندگی می کردیم و پدرانمان به فکر گرفتن شناسنامه نبودند. حالا هم که به روستا آمده ایم به ما شناسنامه نمی دهند.

چطور زندگی می کنید؟

امروز همسرم رفته تنها گوسفندی را که داشتیم بفروشد تا بتوانیم چند کیسه آرد بخریم. ما حتی یارانه هم نمی گیریم یا نمی توانیم به دیدن اقوام مان در استان های دیگر برویم، دخترانم نمی توانند ازدواج کنند، چون سایر ایرانی ها با دخترهای بدون شناسنامه ازدواج نمی کنند یا پسرم هم نمی تواند با دختری ایرانی ازدواج کند.

چند وقت است که برای گرفتن شناسنامه اقدام کرده اید؟

سه سال است، شوهرم پرونده تشکیل داده او آزمایش دی.ان.ای هم انجام داده است، اما هنوز شناسنامه نگرفته ایم. شرایط خیلی سختی داریم، دخترم بعضی وقت ها مانتوی سفیدش را می پوشد جلوی آیینه می ایستد و آرزو می کند روزی بتواند درس بخواند تا دکتر شود و بعد ازدواج کند. خودم هم ناراحتی اعصاب و روان دارم، اما چون دفترچه بیمه ندارم و وضعمان خوب نیست نمی توانم به دکتر بروم.

زخم روی صورت دخترتان به خاطر چیست؟

چند سال پیش تصادف کرد و یکی از چشم هایش آسیب دید، اما تا امروز نتوانسته ایم برای درمان کامل حتی به شهر زاهدان برویم. او حتی آرزو دارد روزی به مشهد برود اما چون مدرک ندارد نتوانسته.

پسر بزرگتان چه مشکلی دارد؟

او بیمار روانی است.

نگهداری او در خانواده برای بچه های دیگر خطرناک نیست؟

چرا چند روز پیش که من خانه نبودم روی دو تا از دخترها آبجوش پاشید. اگر بتوانیم مدرک بگیریم می توانیم او را در مراکز بهزیستی بستری کنیم.

مسئولان به شما چه می گویند؟

هر وقت به فرمانداری می رویم، می گویند بروید خانه تان و منتظر باشید تا دستور بیاید. از مسئولان بپرسید بالاخره کی می خواهند جواب ما را بدهند. تکلیفمان چه می شود. پسر 14 ساله ام هر روز گریه می کند و می گوید ما نه می توانیم درس بخوانیم نه کارگری کنیم.

خانواده های نامرئی

خانواده 11 نفره کوه کن تنها خانواده ای نیست که با وجود این که ایرانی بودنشان با آزمایش دی.ان.ای ثابت شده، هنوز نتوانسته اند شناسنامه بگیرند. چنین خانواده هایی در بیشتر استان های محروم کشور وجود دارند، استان هایی مانند خراسان رضوی و جنوبی، سیستان و بلوچستان، خوزستان، هرمزگان و کرمان.

این مساله ای است که ابراهیم باغبانی، مدیرکل تحقیقات، پذیرش و خدمات مددکاری کمیته امداد کشور نیز تائیدش می کند. او به جام جم می گوید:در مناطق محروم خانواده های زیادی هستند که به دلیل مشکلات فرهنگی یا نبود دسترسی مناسب نتوانسته اند مدرک شناسایی داشته باشند.

به گفته او، در بسیاری از استان های کشور خانواده و افراد بی شناسنامه وجود دارد، اما این مساله در استان های محروم بیشتر است.

هرچند به نظر می رسد بیشتر این افراد اتباع سایر کشور ها مانند افغانستان و پاکستان باشند، اما تعداد ایرانی هایی نیز که به دلیل مشکلات فرهنگی و اجتماعی نتوانسته اند شناسنامه بگیرند، کم نیست.

زندگی سخت افراد بی شناسنامه در مناطق محروم !

برگرفته از روزنامه جام جم -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 6 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف