زود انزالی
زودانزالی یکی از مشکلات شایع در میان مردان است که تاثیر مستقیمی بر کیفیت روابط جنسی در زندگی مشترک می گذارد بنابراین باید علت را بررسی و آن را درمان کنید.

بررسی کامل انواع مشکلات انزال در مردان و درمان زود انزالی

یکی از مهم ترین ارکان یک رابطه جنسی خوب، مدت زمان برقراری رابطه است. اگر انزال در کمتر از دو دقیقه و بدون کنترل فرد انجام گیرد، طرفین از زمان انزال و کیفیت روابط جنسی احساس رضایت نمی کنند، بنابراین انزال زودرس که از شایعترین مشکلات جنسی است، سبب اختلال در روابط زناشویی می شود و ارتباط زناشویی را سخت و آزاردهنده می کند. در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک انواع انزال و درمان آن را آورده ایم.

انواع انزال در مردان

انزال زودرس:

اگر انزال در کمتر از دو دقیقه و بدون کنترل فرد انجام گیرد، به آن انزال زودرس می گویند.

زود انزالی

انزال دیررس:

اگر انزال بیش از حد طولانی و به 15 تا 20 دقیقه برسد انزال دیررس می گویند البته اگر تحریک جنسی کافی باشد.

نبود انزال یا انزال خشک:

اگر در یک رابطه زناشویی به هیچ وجه انزال صورت نگیرد و در این نوع از اختلال مرد انزال را تجربه نکند.

انزال پسگرد:

انزال پسگرد به انزالی می گویند که مرد در رابطه جنسی انزال را احساس می کند، ولی مایع منی از مجرای ادرار خارج نمی شود و به مثانه بر می گردد و سپس با ادرار دفع می شود. انزال پسگرد به دلایل فراوانی مانند برخی بیماری ها ایجاد می شود. انزال پسگرد در مردان دچار دیابت مشاهده می شود.

انزال دردناک:

در این نوع انزال که به علت عفونت های غده پروستات است، فرد زمان خروج مایع منی دچار سوزش از مجرای ادرار می شود.

انزال دردناک

انواع انزال زودرس

در مورد زود انزالی یا همان انزال زودرس در مطلب " دلیل اصلی زودانزالی ؛ این مشکل تلخ مردانه " در بخش سلامت جنسی نمناک کامل توضیح دادیم و اینجا لازم است به انواع آن بپردازیم.

انواع انزال زودرس عبارتند از:

انزال زودرس اولیه

انزال زودرس ممکن است از همان ابتدای بلوغ وجود داشته باشد که به آن انزال زودرس اولیه می گویند.

انزال ثانویه

اگر فردی که بعد از چندین سال برقراری رابطه زناشویی طبیعی دچار انزال زودرس شود، به آن انزال ثانویه می گویند. عفونت و التهاب پروستات و برخی بیماری ها از شایع ترین علت های انزال ثانویه هستند.

گاه گاهی و متغیر:

فرد گاهاً دچار این مشکل می شود و بیشتر به استرس و اضطراب مربوط می شود.

اختلالات انزال

علل انزال زودرس

پیش از این در بخش بهداشت و سلامت جنسی نمناک و در مطلب همه چیز درباره زودانزالی ؛ از علل و عوارض تا درمان و تغذیه " به طور کامل به علل این مشکل رایج و جدی مردانه پرداختیم و دانستید که ریشه ی ازنال زودرس مردان شامل :

علل انزال زودرس اولیه

مشکلات روانی از جمله هیجان زدگی، احساس گناه، افسردگی و مشکلات احساسی، ارتباطی و اضطراب سبب ایجاد این نوع انزال می شود. این نوع انزال زودرس بیشتر در افرادی حساس، عصبانی، پرخاشگر، عجول و زودرنج هستند دیده می شود.

علل ایجاد انزال زودرس ثانویه

 • استرس های شغلی و محیطی
 • افسردگی و اضطراب و داروهای ضد افسردگی
 • فواصل زیاد بین روابط جنسی و افزایش سن
 • تحریک کم جنسی
 • وجود مشکلات احساسی و ارتباطی در بین زوجین
 • بیماری های جسمی مانند اختلال در فعالیت غده تیروئید، فشارخون بالا، دیابت، التهاب مجرای ادراری، تب حاد و مزمن، کمبود سروتونین یا اختلال در عملکرد مواد انتقال دهنده پیام های عصبی
 • مصرف داروهای ضد فشارخون، آرام بخش ها، ضدافسردگی و ضد اضطراب ها
 • خودارضایی
 • توقعات غیر منطقی جنسی از خود

افسردگی و اضطراب مردان

علائم زود انزالی (انزال زودرس)

اصلی ترین نشانه برای زود انزالی انزال کنترل نشده قبل از دخول و یا مدت کوتاهی بعد از دخول است. انزال، قبل از ارضا شدن شریک جنسی و با تحریک جنسی کم اتفاق می افتد. اگر مردی در بیش از 50 درصد از روابط زناشویی اش ظرف 2 دقیقه دچار انزال شود انزال زودرس دارد.

تاثیر انزال زودرس در روابط زناشویی

اگر مشکل انزال زودرس درمان نشود، ممکن است سبب نارضایتی فرد از خود یا نارضایتی همسر از رابطه جنسی گردد و منجر به عواقب ناخواسته جدی شود.

مردان دچار انزال زودرس رضایت اندکی از روابط زناشویی دارند و اعتماد به نفس جنسی آنها کاهش می یابد، و سعی می کنند از برقرار کردن رابطه زناشوئی، فرار میکنند. آنها گاهی دچار افسردگی و مشکلات در رابطه با همسر می شوند. همسران مردانی که انزال زودرس دارند، بیشتر مبتلا به عدم رضایت جنسی و عدم ارضاء و استرس فردی می شوند.

انزال زودرس مرد به این معنا نیست که زن ارضای جنسی را تجربه نکند. آقایان دچار انزال زودرس باید به پیشنوازی و معاشقه قبل از رابطه جنسی توجه کنند زیرا خانم ها برای رسیدن به ارگاسم نیازی به برقراری رابطه واژینال ندارند.

انزال زودرس

ارگاسم در زنان و مردان

سیکل جنسی زنان با مردان متفاوت است. خانم ها می توانند در یک رابطه زناشویی چند بار ارگاسم را تجربه کنند و حتی برای رسیدن به ارگاسم نیازی به برقراری رابطه واژینال ندارند ولی مردها بعد از انزال دیگر تحریک پذیری ندارند.

سیکل جنسی دارای چهار مرحله برانگیختگی، مرحله کفه (برقراری رابطه)، ارضای جنسی و فروکش جنسی است. مردها بعد از مرحله فروکش جنسی مرحله دیگری به نام تحریک ناپذیری دارند و دیگر نمی توانند رابطه را از صفر آغاز کنند اما زنان بلافاصله بعد از اتمام رابطه زناشویی می توانند رابطه را دوباره از سر بگیرند. مرحله تحریک ناپذیری در مردان با توجه به سن و... متفاوت است. مرحله فروکش در مردان مسن به یک تا دو روز هم می رسد.

رابطه زناشویی

درمان انزال زودرس

درمان زود انزالی با رفتار درمانی شامل:

 • روش توقف – شروع (stop-start technique)
 • روش فشار دادن سر آلت (squeeze technique)

درمان دارویی انزال زودرس

 • کلومیپرامین
 • داروهای معروف به SSRI مانند پاروکستین، سرترالین، فلوکستین و سیتالوپرام
 • درمان های موضعی مانند پماد لیدوکائین

درمان خانگی و گیاهی انزال زودرس

 • کاهش مصرف الکل، تنباکو یا مواد مخدر
 • استفاده از دو قطره اسانس گل بامیه(هیبیسکوس)
 • استفاده روزانه از مولتی ویتامین ها
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن
 • خوردن بعضی ریشه ها مانند جینسینگ
 • نوشیدن آبمیوه های مخصوص از جمله آب انار

رژیم غذایی سالم

روش های طب سوزنی

روش درمان دیگری ، ترمینات ورزشی مخصوص زودانزالی است که در مطلب حرکات ورزشی برای “درمان زود انزالی” کامل به آن پرداخته شد.

چه زمانی زود انزالی نیاز به درمان دارد؟

گاهی این اختلال آنقدر شدید است که مرد حتی قبل از برقراری رابطه یا با کوچک ترین تحریک یا ظرف مدت زمان بسیار کم مثلا چند ثانیه دچار انزال می شود. اینجاست که نیاز به درمان پیدا می کند.

از عوامل موثر در اختلال انزال زودرس می توان به فاصله زیاد بین روابط زناشویی اشاره کرد. وقتی احساسات زناشویی بین زوجین متراکم می شود، معمولا کنترل یک باره آنها دشوار شده و منجر به انزال زودرس می شود. علاوه بر این بیشتر افراد در اوایل زندگی زناشویی به دلیل تجربه کمی که دارند دچار این مشکل می شوند و به مرور زمان باتجربه بیشتر مشکل شان رفع می شود.

نکاتی مهم برای افراد دچار زود انزالی

 • گول تبلیغات ماهواره ای را نخورید. داروهایی معرفی شده توسط برخی از تبلیغات ماهواره ای اصلا عملی نیست.
 • بیمار باید 3 تا 4 ماه از دارویی که پزشک تجویز کرده استفاده کند.
 • قطع یکباره دارو مضر است و باعث می شود بیمار به نقطه اول برگردد.

انواع زود انزالی مردان و راههای درمان انزال زودرس

4131
این مطلب مفید بود ؟10625
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : زود انزالی
وبگردی