ساخت باغچه
با آموزش ساخت باغچه کوچک درون فنجان همراه شما هستیم, این باغچه فنجانی ایده ای ناب برای عید نوروز است.

ساخت باغچه در فنجان

در این مطلب سعی داریم با تهیه یک فنجان و اضافه نمودن خاک و گُل ها کوچک در آن و همچنین اضافه کردن وسایل تزیینی دیگر یک مینی باغچه بسیار زیبا بسازیم. روش ساخت چنین کاردستی بسیار آسان بوده و در زمان کوتاهی می توانید به نتیجه مطلوب برسید. امیدوارم با یکی دیگر از آموزش های سایت ما همراه باشید.

به این باغچه زیبای درون فنجان نگاه کنید، دلتان نمی خواهد یکی از آنها را درون اتاق تان داشته باشید؟ اگر مقداری ذوق، اندکی وقت و علاقه به داشتن این اثر هنری خیال انگیز دارید، دست به کار شوید!
افراد زیادی هستند که انواع و اقسام گیاهان را در خانه دارند و حالا دلشان گیاهی جدید می خواهد! من که جدید تر و هیجان انگیز تر از این باغچه کوچک درون فنجان سراغ ندارم!

ساخت باغچه

ساخت باغچه در فنجان

همه ما در خانه تعداد زیادی فنجان داریم که لب پر شده و یا ترک خورده اند و دلمان هم نمی آید آنها را دور بریزیم. پس بهتر است از آنها استفاده دیگری بکنیم. این فنجان ها به خاطر سایز و طرح شان گلدانی عالی برای یک دیش گاردن می شوند.
تبدیل کردن یک فنجان به باغچه ای به این زیبایی کاری ندارد، حتی می توانید چند تا از آنها را درست کنید و هر کدام را در گوشه ای از خانه بگذارید.

به چه وسایلی نیاز داریم؟
– فنجانی قدیمی به همراه نعلبکی
– سنگریزه
– خاک
کاکتوس و ساکولنت
– چند گیاه و مقداری خزه
– سیخ چوبی
– چسب آبکی
– چسب حرارتی
– چاقوی تیز یا کاتر
– سیم چین
– خط کش و مداد
– دریل

دست به کار شویم!
فنجان تان را انتخاب کنید:برای درست کردن این باغ زیبا می توانید از گلدان هم استفاده کنید اما بهتر نیست از چیزی تازه تر و هیجان انگیز تر استفاده شود؟! من که از یک فنجان استفاده کردم. سایز فنجانی که انتخاب می کنید بستگی به سایز گیاهان تان و اندازه ای که می خواهید باغچه داشته باشد، دارد.
با استفاده از دریل سوراخی در ته فنجان تان ایجاد کنید تا کار زهکشی را انجام دهد.

فنجان را آماده کنید: مقداری سنگ ریزه در کف فنجان بریزید. سنگریزه ها باید یک سوم فنجان را پر کنند. حالا بقیه فنجان را با خاک پر کنید. از شن برای کاشت گیاهان استفاده نکنید. یک سانتی متر از لبه فنجان را خالی بگذارید (همه فنجان را با خاک پر نکنید).

دیگر چیزها را بسازید: گلدان را در کناری قرار دهید و به سراغ ساخت دیگر وسایل باغچه رویایی تان بروید. می خواهیم با استفاده از سیخ های چوبی نازکی که تهیه کردیم، نیمکت، نردبان و نرده ای کوچک بسازیم. در هنگام ساخت این وسایل توجه داشته باشید که سایز آنها باید با سایز فنجان و گیاهان تان همخوانی داشته باشند.
با استفاده از کاتر و سیم چین چوب ها را ببرید. ارتفاع فنجان را اندازه بگیرید، 2 سانتی متر به این اندازه اضافه کنید، و دو سیخ چوبی به همین اندازه ببرید. این سیخ ها در واقع دو طرف نردبان را تشکیل می دهند. هر تعداد پله ای که می خواهید، برای نرده بام تان ببرید. من 6 عدد پله جدا کردم. حالا دو طرف نرده بام را بر روی سطح صافی قرار دهید و پله ها را با استفاده از چسب به آن بچسبانید. اجازه دهید خشک شود.

حالا به سراغ ساخت نیمکت می رویم. برای ساخت آن باید چوب برای پایه ها، نشیمنگاه و پشتی نیمکت ببرید. من از 4 سیخ چوبی هم اندازه برای نشیمنگاه، 4 سیخ چوبی کوتاه و هم اندازه برای پایه ها و 5 تکه برای پشتی نیمکت استفاده کردم.
یک تکه کوچک کاغذ ببرید و چوب های نشیمن گاه را به آن بچسبانید. آن را برگردانید و 4 پایه نیمکت را بر 4 گوشه آن بچسبانید. حالا به همان صورتی که در تصویر می بینید پشتی نیمکت را هم درست کنید. 4 چوب هم اندازه را در کنار هم، همتراز بچینید و چوب پنجم را به صورت افقی روی آنها بچسبانید. چوب پنجم را در وسط 4 چوب دیگر بچسبانید. حالا پشتی نیمکت را هم به نشیمنگاه بچسبانید، نیمکت تان حاضر است!

من برای باغم نرده ای کوچک درست کردم که با اندازه فنجان و گیاهانم هماهنگ بود. برای درست کردن نرده 4 الی 6 تکه چوب ببرید. چوب ها را 2 سانتی متر بلندتر از ارتفاعی که می خواهید نرده تان داشته باشد ببرید. تکه های چوب را همتراز با هم روی سطحی بچینید و بین هر کدام فاصله کمی قرار دهید. حالا یک سیخ چوبی را، با فاصله کمی از نوک چوب ها، به صورت افقی روی آنها بچسبانید. نرده تان هم حاضر شد.
با این سیخ های چوبی می توانید چیزهای خیلی بیشتری برای باغ تان درست کنید.

گیاهان: انتخاب گیاه برای این باغچه به راستی که آسان است. کاکتوس و ساکولنت های کوچکی بخرید (بهتر است کاکتوس و ساکولنت باشند تا رشد کمی داشته باشند و نیازهای زیادی هم نداشته باشند). سال ها طول می کشد تا این کاکتوس ها بزرگ شوند و نیاز به تعویض گلدان شان پیدا کنید. به علاوه می توانید از تکه های کوچک خزه هم استفاده کنید.

همه چیز را گرد هم آورید:خب ببینید آیا همه چیز آماده است؟ فنجان پر از خاک، وسایل کوچک، گیاهان و چیزهای کوچکی برای دکور (مثل قارچ های پلاستیکی کوچک، صدف، سنگ های تزئینی، شاخه درخت و …).
وقتی تمام وسایل را آوردید، تصمیم بگیرید که می خواهید باغچه تان چه شکلی داشته باشد و دیزاین آن چگونه باشد. پس قبل از کاشت گیاهان دیزاین آنها را در ذهن تان تجسم کنید تا مجبور به عوض کردن چند باره جای گیاهان، بعد از کاشت شان نشوید. وقتی دیزاین تان را مشخص کردید، گیاهان را در سرجای خودشان بکارید. چون این کاکتوس ها ریشه زیادی ندارند، کاشت شان آسان است.
با استفاده از انگشت یا سیخ چوبی حفره ای درون فنجان به وجود آورید و حدود 2 سانتی متر از گیاه را درون حفره قرار دهید و اطرف آن را خاک بریزید. بین گیاهان فاصله ای کوچک بگذارید و به علاوه، گیاهان را با فاصله ای حدود 1 سانتی متر از لبه های فنجان بکارید.

دیزاینش کنید: می توانید برای طبیعی تر شدن این باغ، همین امروز قدمی در پارک کنار خانه تان بزنید و عناصر طبیعی که می بینید را با خود به خانه بیاورید و فنجان را با آنها تزئین کنید. چیزهایی مثل تکه های شاخه درختان، خزه، سنگ های رنگی و … . می توانید تکه چوبی برای چسباندن نیمکت به آن پیدا کنید. سعی کنید تعدادی گیاه رونده هم درون فنجان تان بکارید تا از لبه نرده به سمت پایین حرکت کنند و ظاهری بانمک تر به باغ تان بدهند. این قسمت کار بستگی به سلیقه خودتان دارد.
نردبان را به لبه گلدان بچسبانید و گیاه رونده را به آرامی دور آن بپیچید. حالا سطح خاک گلدان را با سنگریزه و صدف و قارچ های رنگی تزئین کنید. نرده تان را هم در گوشه ای از فنجان درون خاک فرو ببرید.
نعلبکی را زیر فنجان قرار دهید. می توانید آن را به فنجان بچسبانید، اما در این صورت لازم است نعلبکی را هم با دریل سوراخ کنید. نعلبکی تان را هم با مقداری سنگ ریزه و چسباندن چند قارچ تزئین کنید.
خب، کارتان تمام شد از فنجان رویایی تان لذت ببرید.

ساخت باغچه فنجانی کوچک و دوست داشتنی برای عید

57
این مطلب مفید بود ؟70
برگرفته از فوت و فن - /ح
برچسب : باغچه
وبگردی