سينه زنان

وقتی سایز و رنگ سینه زنان خبر از بیماری میدهد!

کد مطلب : 31300تعداد نظرات : 3 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
حساسیت نقش سینه زنان در سلامتی غیرقابل انکار است ، زمانی که تغییری در این عضو مهم ایجاد می شود چه باید کرد یا بهتر است بگوییم کدام موارد خطرناک و کدام یک بی خطر هستند؟

تشخیص سلامت و بیماری از روی سینه زنان

برای تشخیص سلامتی راههای مختلفی وجود دارد ، آزمایشات مختلف و معاینات پزشکی و.. که همگی توسط فردی متخصص صورت می گیرد اما آن طرف قضیه می توان با استفاده از تغییرات و تحولاتی که در اعضای بدن رخ می دهد تا حدودی متوجه وجود بیماری یا مشکل جسمی شد ، یکی از این اعضای راهنما که می توان به عنوان آینه سلامتی از انها برای زنان نام برد سینه ها هستند ، سینه های زنان که یکی از اعضای بسیار حساس محسوب می شوند می توانند با تغییر در فرم ، رنگ و سایزشان نشان دهنده ی بیماری یا مشکلی جدی باشند اما چه زمانی ؟ در ادامه این بخش از سلامت نمناک می خوانید. شکل پستان به طور طبیعی حالتی برجسته با نوکی به رنگ صورتی کمرنگ یا قهوه ای تیره می باشد ولی گاهی نوسان در این عضو مهم رخ می دهد مثل:

1- رشد و بزرگ شدن سایز سینه زنان :

به طور طبیعی در سه حالت سایز سینه بزرگ می شود ، در زمان بارداری و شیردهی ، در دوران تغییرات هورمونی که روزهای قبل و بعد قاعدگی رخ می دهد ، در زمان افزایش وزن. اگر سایز سینه ی شما به صورت ناگهانی و بدون آنکه رابطه ای به هیچ یکی از این دوران داشته باشد رشد کرد پس بهتر است برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

 سینه زنان

علت تغییر سایز سینه زنان 

2- دلیل کوچک شدن سایز سینه ها در زنان :

اگر متوجه شدید که سینه های شما در حال آب رفتن هستند احتمالا شما در حال کاهش وزن یا ماهش میزان هورمون استروژن هستید اما اگر علت هیچ یکی از اینها نبود انجام تست سندرم تخمدان پلی کیستیک ضروری است چرا که نادیده گرفته شدن این مشکل منجر به بروز خطرات جدی خواهد شد. علت دیگر کوچک شدن سینه ها در زنان مصرف بیش از حد قهوه است ، در همین رابطه تحقیقی در بریتانیا صورت گرفت و ثابت شد که زنانی که روزانه 3 فنجان قهوه مصرف کنند سینه هایشان کوچک می شود یا به اصطلاح آب می رود. 

3- تغییر شکل سینه های زنان :

DNA به نوعی برنامه ی تغییر شکل سینه ها را در شما تعیین می کند. به طور کلی تغییر شکل سینه ها با افزایش سن و شیردهی رخ می دهد. همانطور که می دانید با گذشت زمان و افزایش سن پوست حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد و فرمی اشکی به خود می گیرد اما اگر فاکتورهای موثر وجود نداشت ولی شکل سینه ی شما تغییر کرد باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت را بیابد. 

4- توده و برآمدگی در سینه های زنان نشانه چیست؟

طی دوران قاعدگی شما احتمالا احساس برآمدگی و وجود توده داخل سینه هایتان می کنید که نتیجه ی تغییرات هورمونی است که در بدن رخ می دهد که این تغییرات فیبروکیستیک در زنان بخشی از ساختار طبیعی پستان هاست.

اما اگر بعد از اتمام این دوران توده و برآمدگی برطرف نشد پس شما نشانی از یک تغییر نگران کننده در سینه خود دارید. گفتنی است توده هایی که در اطراف سینه و قسمت زیربغل ها با کمی درد در این دوران احساس می شوند بایستی بعد از پایان سیکل رفع شوند.

جلوگیری از سرطان سینه زنان

تشخیص بیماری و سلامت از روی سینه

5- سفتی زیاد سینه زنان می تواند یک خطر باشد!

متاسفانه زنانی که سینه هایی با بافت فشرده و سفت تری دارند برای تشخیص توده ها نیاز به بررسی های بیشتری دارند چرا که تشخیص علت تغییرات و اختلالات در این مورد دشوارتر است. سفتی زیاد سینه ها اگر به صورت ناگهانی ایجاد شوند علامتی خطرناک هستند و در این شرایط حتما باید به پزشک مراجعه کنید و درخواست انجام ام آر آی کنید.

6- درد در سینه زنان از چیست؟

لیست بلند بالایی در مورد علل دردهایی که در پستان بروز می کند وجود دارد که رایج ترین آنها :دردهای تلخ در سینه ، درد در هر دو سینه ، درد و سوزش سینه و.. که در دوران افزایش هورمون ها برخی از دردها طبیعی است و گاهی هم به دلایل حمل بار سنگین و ورزش ایجاد می شوند.

 دسته ای دیگر از دردها که بسیار شایع هستند ، دردهایی هستند که در حین لمس سینه به صورت غیرقابل تحمل رخ می دهند . یکی از متخصصان زنان در بریتانیا می گوید:درد سینه ها می تواند از کمبود اهن خود و اختلال در کارکرد غده تیروئید باشد . نتیجه ی یک تحقیق در سال 2004 ثابت کرد که با افزایش مقداری ید و مکمل های آهن به رژیم غذایی زنان دچار دردهای سینه ، به وضوح مشکل رفع شد. یکی از پزشکان این تحقیق در مورد درد در یکی از پستان ها گفت :درد های ادامه دار به خصوص در یکی از سینه ها جزو دردهای نگران کننده هستند که حتی خبر از وجود توده های سرطانی در سینه می دهند.

7- ترشح از نوک پستان یعنی سرطان سینه زنان ؟

ترشحات نوک سینه ها اتفاق غیرطبیعی نیستند ، در کل این ترشحات بعد از رابطه جنسی و تحریکات هورمونی به صورت کاملا نرمال رخ می دهند اما همین امر طبیعی می تواند نشانه ی خطرناکی باشد چه زمانی ؟ خواهیم گفت.

بسیاری از خانم ها به محض دیدن ترشحات سینه به فکر سرطان می افتند که در برخی از موارد صحیح و در برخی موارد نگرانی بی موردی است.

سینه زنان

ترشحات خطرناک از سینه زنان

علت انواع ترشحات سینه زنان 

اگر ترشحات سینه خودبخود خارج شوند، معمولا جدی است. اما اگر ترشحات با فشار دادن نوک سینه بیرون بیاید، می توان آن را نادیده گرفت.

رنگ ترشحاتی که نگران کننده هستند، معمولا خونی و یا روشن است.

گشاد شدن مجاری پستان می تواند باعث ترشحات چسبناک نوک سینه شود که معمولا در زنان یائسه به صورت دو طرفه وجود دارد. گشاد شدن مجرای پستان اغلب با درد، خارش و ورم نوک پستان همراه است. رنگ این ترشحات می تواند سفید، زرد، قهوه ای، سبز، آبی و یا خاکستری باشد.

در ترشحات رقیق و روشن با ته رنگ صورتی، گلبول های قرمز در زیر میکروسکوپ مشاهده مشاهده می شود و در حالت دوطرفه، نگرانی کمتری وجود دارد.

اگر سینه را فشار دهید و از نقاط متعدد نوک پستان ترشحاتی خارج شود، جای نگرانی کمتری دارد، با این حال اگر ترشحات به طور مداوم از یک قسمت نوک پستان خارج شوند، نگران کننده است.

ترشحات شیری رنگ معمولا در خانم هایی که در سنین باروری هستند، به صورت خودبخودی و دوطرفه دیده می شود. ترشح شیری ناشی از افزایش هورمونی به نام پرولاکتین است. این هورمون در اواخر دوران حاملگی و طی شیردهی در بدن افزایش می یابد و منجر به تولید شیر می شود.

این ترشحات رابطه ای با سرطان سینه ندارند و کاملا بی خطر می باشد.

دلایل ترشحات چرکی سینه زنان

اغلب این ترشحات یک طرفه می باشند و پس از کشت ترشحات سینه در آزمایشگاه، عفونت در آن مشاهده می شود. عفونت پستان (ماستیت) اغلب در زنانی که در دوران شیردهی قرار دارند دیده می شود. در این حالت باید آنتی بیوتیک مصرف شود و آبسه پستان باید تخلیه شود. اگر عفونت و التهاب پستان با درمان های انجام شده برطرف نشد، باید به وجود سرطان های التهابی شک کنیم و از دیواره پستان نمونه برداری انجام شود.

علت ترشحات سینه و خوراکی های مفید برای سینه زنان

دلیل انواع ترشحات سینه زنان چیست؟

ترشحات آبکی و بی رنگ سینه زنان

این نوع ترشحات نیاز به بررسی دقیق تر دارد. این نوع ترشحات کاملا شفاف و بی رنگ هستند.ترشحات آبکی و بی رنگ می تواند نشانه ای از وجود سلول های غیرطبیعی از جمله سلول های سرطانی در پستان باشد.زمانی که ترشحات از هر دو پستان وجود دارد، خطر ابتلا به سرطان کمتر می شود.

ترشحات خونی سینه زنان

ترشحات خونی می تواند نشانه ای از وجود سلول های سرطانی در پستان باشد، بنابراین بررسی پزشکی توصیه می شود .مهم ترین نوع ترشح پستان از لحاظ مشکوک بودن به سرطان، ترشح خونی می باشد.اگر ترشحات خونی و یا صورتی رنگ در سینه خود احساس کردید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.اگر ترشح خونی همراه با مواردی مانند یک طرفه بودن ترشح و سن بالای چهل سال بود، نیاز به بررسی های دقیق تر پزشکی دارد. ترشح خونی نوک پستان در اواخر باردرای و دوران شیردهی می تواند به علت افزایش عروق بافت پستان باشد و مدتی پس از زایمان برطرف می شود. در این زمان اگر توده ای تشخیص داده نشد، نیازی به بررسی های بیشتر نمی باشد.

8- تغییر رنگ سینه زنان:

تغییر رنگ سینه های در دو حالت رخ می دهد که حالت اول مربوط به دوران بارداری است که با قرار گرفتن در دوران شیردهی به مرور رفع می شود.حالت دوم تغییر رنگ که همراه با فرورفتگی سینه پدیدار می شود نشانه ای از سرطان سینه است. در انتها لازم است برخی از مواد غذایی که برای حفظ سلامتی سینه زنان مفید هستند را بشناسید.

سینه زنان

مواد غذایی مفید برای سلامتی سینه زنان 

برای جلوگیری از سرطان سینه زنان کدام خوردنی ها توصیه می شوند؟

مثل همیشه طبیعی ها در صدر قرار دارند ، میوه ها و سبزجاتی که زمینه را برای بروز و رشد توده های سرطانی نامساعد و از بین می برند که این مواد غذایی مفید شامل:

امگا 3

امگا 3 می تواند به کاهش سلول های سرطانی کمک کند، و همچنین می تواند از التهاب هایی که موجب آسیب به بافت بدن می شود جلوگیری کند.مواد غذایی حاوی امگا 6 عبارتند از:روغن و تخم کتان، روغن و تخم شاه دانه، روغن هسته ی انگور، تخمه های کدو تنبل، روغن کنجد، روغن گردو، پسته، تخمه ی آفتابگردان (خام)، روغن زیتون و زیتون، روغن گل گاوزبان، روغن گل مغربی، روغن شاه بلوط، روغن انگور فرنگی، روغن جوانه ی گندم، مرغ و غیره.

چای سبز

چای سبز حاوی ترکیباتی است که باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان سینه می شود. این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان است. به طوری که آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز 100 برابر تأثیر گذار تر از ویتامین C و 25 برابر تأثیرگذارتر از ویتامین E است. این 2 ویتامین خود از منابع سرشار آنتی اکسیدان شناخته می شوند.

انواع توت

توت ها سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، و آنتی اکسیدان ها هستند که نقش مؤثری در پیشگیری از سرطان سینه دارند. زغال اخته، تمشک، و توت فرنگی از این نوع توت ها به شمار می روند.

کلم ها

سبزیجاتی مانند خانواده کلم ها سرشار از سولفورافان است که ترکیبی محافظ بوده و از ابتلا به سرطان جلوگیری می کند. سولفورافان ها با از بین بردن سلول های سرطانی مانع از عود کردن سرطان می شوند. سولفورافان با ایجاد تغییرات ژنی در بدن مانع از رشد تومورهای سرطانی می شود. کلم بروکلی، گل کلم، و کلم پیچ همگی حاوی سولفورافان هستند.

سینه زنان ، تغییرات خطرناک در فرم و رنگ سینه زنان

4.777
این مطلب مفید بود ؟725
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن
برچسب : سینه زن
3 نظر به ثبت رسیده است
مینا1396-05-08
واقعا عالی بود ، خیلی مرسی
82
فرزانه1397-03-21
سلام ببخشید علت اینکه رنگ قهویی سینه یا همان هاله تغییر میکنه و به رنگ پوست در می یاد برای چیه؟ با توجه به این موضوع که مشکل پوستی داشتم و از پماد منوبنزان که اگه هارو میبره و کاملا سفید میشه آدم استفاده میکردم اگه میشه سریع به سوالم جواب بدید نگرانم
5633
هلیا1397-07-29
من بچه شیر میدم امروز دیدم رنگ قهو های سینم رنگ پوستم شده البته نه تمام رنگ قهو هایش مشکل من چیه؟
388
وبگردی