سد های تهران

آخرین وضعیت سد های تهران

تاریخ انتشار : 4 خرداد 1398کد مطلب : 3153زمان مطالعه : 5 دقیقه
در این گزارش آخرین وضعیت ذخیره سازی آب در سد های تهران را ملاحظه می فرمائید.

میزان آب پشت سد های تهران چقدر است؟

ایران آنلاین: سدهای تهران با درصد پرشدگی بالایی به استقبال ماه های گرم سال می روند. این موضوع نویدبخش افزایش میزان آب قابل تنظیم برای مدیریت خشکسالی بویژه در تابستان است؛ اما درکنار مزیت هایی که دارد، شرکت های آب منطقه ای استان را در حالت آماده باش و مدیریت سر به سری مخازن قرار داده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران هفته گذشته از تخلیه 3 سد این استان خبر داد و گفت که با توجه به پیش بینی های هواشناسی، تخلیه سدهای کرج، لتیان و ماملو برای جلوگیری از سرریز شدن آنها انجام می شود. سید حسن رضوی می گوید:«مخازن سدهای پنجگانه تهران درحال مدیریت جدی است تا برای مهار و کنترل سیلاب های بهاری آمادگی داشته باشد.»

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد که جای نگرانی نیست و سدهای تهران الان دارای ظرفیت در حدود 10 میلیون متر مکعب برای مدیریت سیلاب های احتمالی هستند. رضوی توضیح می دهد:«بهار فصل آبگیری سدهاست. این روند مدیریتی تا انتهای خرداد ماه ادامه خواهد داشت و سدهای تهران به آستانه سرریز خواهند رسید. پس از آن با کاهش ورودی سدها، تراز ورودی و خروجی مخازن منفی خواهد شد.»

بر اساس آمار شرکت مدیریت منابع آب ایران، از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه 1397) تا یکم خرداد ماه، استان تهران میزبان بیش از 380میلیمتر بارش بوده است. درحالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل 291 میلیمتر و همین طور در بازه بلند مدت 250 میلیمتر بوده است. مفهوم آن افزایش 74 درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته و 52 درصدی نسبت به متوسط درازمدت است.

بخش دیگری از این آمارها نشان می دهد که از 5 سد تأمین کننده آب مصرفی تهران، 4 سد بالای 80 درصد پرشدگی دارند. حتی میزان پرشدگی سد طالقان تا پایان اردیبهشت 102درصد گزارش شده است. با نگاهی به آمار وضعیت مخازن سدهای تهران می توان دریافت که در حال حاضر بیش از یک میلیارد و 110 میلیون متر مکعب آب پشت این سدهاست. درحالی که سال گذشته این رقم از 762 میلیون متر مکعب تجاوز نمی کرد.

سد طالقان، در حال سرریز

135 کیلومتری شمال غرب تهران، سدی مخزنی به نام طالقان قرار دارد که حجم مخزنش 420 میلیون متر مکعب گزارش شده است. براساس آمار شرکت مدیریت منابع آب ایران این سد تا 31 اردیبهشت ماه 430 میلیون مترمکعب آب را در دل خود جا داده است. یعنی 10 میلیون متر مکعب بالاتر از حجم نرمال مخزن. رضوی می گوید:«پرشدگی حجم مخزن سد تا 100 درصد، نرمال محسوب می شود. طالقان الان در حالت تراز حداکثری قرار دارد و در آستانه سرریز است.» سال گذشته حجم ذخیره این سد تا 31 اردیبهشت 308 میلیون متر مکعب بود. امسال میزان ورودی به سد 92 درصد و خروجی نیز 18درصد افزایش داشته است. سرریز سد طالقان مشکل آفرین نیست. چراکه صرف تغذیه آبخوان های دشت قزوین می شود. نیروگاه این سد، امسال در ساعات اوج مصرف(پیک) می تواند در مدار تولید برق قرار بگیرد. نیروگاه برق آبی طالقان توان تولید 17٫8مگاوات برق را دارد.

سد امیرکبیر 56 ساله تهران

اما سد امیرکبیر یا همان سد کرج که یکی از آشناترین سدهای تأمین کننده آب مصرفی تهران است، 100 درصد افزایش ورودی و 100 درصد افزایش خروجی داشته است. مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران می گوید:«این سد تقریباً هر سال در خرداد ماه به حجم قابل قبولی از ذخیره آب می رسد و به همین خاطر سال گذشته نیز وضعیت نسبتاً مطلوبی داشت.» حجم مخزن سد کرج 205میلیون متر مکعب در سال های ابتدایی عنوان شده اما این سد قدیمی اکنون با 170 میلیون متر مکعب آب حدود 93 درصد پرشدگی دارد. رسوبات 56 سال اخیر بخشی از ظرفیت مخزن سد را به خود اختصاص داده است. چرا که سال 1342 ساخت این سد به پایان رسید و از آن زمان در چرخه تأمین آب قرار گرفته است. رضوی می گوید:«حجم نرمال مخزن سد امیرکبیر الان حدود 184 میلیون متر مکعب است. اما این موضوع کاملاً منطبق بر اطلاعات طرح اولیه است و نیازی به رسوب زدایی ندارد.»

ماملو در دل مناطق جنوبی

ماملو هم سدی با مخزنی به گنجایش 250 میلیون متر مکعب است که آب کشاورزی، شرب و برق شهرهای پاکدشت، ورامین و جنوب تهران را تأمین می کند. این سد تا 31 اردیبهشت ماه با 96 درصد پرشدگی حجمی به میزان 241 میلیون متر مکعب آب را در خود جا داده که 46 درصد بیشتر از سال قبل است. به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران این سد هم در حال حاضر حدود 10 میلیون مترمکعب فضای خالی دارد و جای نگرانی نیست.

سد لتیان و 63 میلیون متر مکعب آب

سد لتیان نیز یک سد قدیمی متعلق به دهه 1340 است که مخزنی 95 میلیون متر مکعبی دارد. برای این سد هم تا پایان اردیبهشت 83 درصد پرشدگی گزارش شده؛ درحالی که حجم آب موجود در مخزن آن 63 میلیون متر مکعب بوده است.

سد لار و 21 درصد پرشدگی

سد لار هم با بیش از 194 درصد افزایش ذخایر نسبت به سال قبل تا ابتدای خردادماه توانسته است به 21 درصد پرشدگی برسد. حجم مخزن این سد 960 میلیون متر مکعب است. اکنون 207 میلیون متر مکعب ذخیره دارد و احتمال افزایش آن تا پایان خردادماه هست. هرچند که این سد مشکلی تحت عنوان فرار آب دارد و کارشناسان و مهندسان در حال تلاش برای رفع آن هستند. لار به منظور تأمین آب کشاورزی، شرب و انتقال آب آن به نیروگاه کلان و سد لتیان استفاده می شود. اگرچه روی این سد نیروگاهی وجود ندارد اما در تولید برق نقش دارد. 

تابستان، جیره بندی نداریم 

بررسی وضعیت سدهای پنجگانه تأمین کننده آب مورد نیاز تهران نشان می دهد که امسال قرار نیست صحبتی از جیره بندی آب در تهران شود اما این موضوع نباید برنامه مدیریت مصرف آب را عقب بیندازد. چرا که ایران در حال گرم شدن است و سدها پس اندازهای خوبی برای روزهای کم آبی هستند. مانند سال گذشته که در چنین روزهایی شرکت آب و فاضلاب تهران خود را آماده می کرد که برنامه جیره بندی آب تهران را اعلام کند اما بارش های بهاره مانع آن شد.رضوی تصریح می کند:«امسال مشکلی بابت تأمین آب شرب تهران نداریم اما همیشه باید مدنظر داشت باشیم که ظرفیت منابع آبی تهران محدود است و راه حل اساسی مدیریت مصرف است. سال گذشته شرایط بسیار سختی را تجربه کردیم. به طوری که وضعیت منابع آبی تهران در شهریورماه 1397 شکننده بود. امسال باید مصرف را مدیریت کنیم تا با ذخیره خوبی به استقبال سال آبی 1399-1398 برویم. وضعیت نزولات جوی سال آتی آبی مشخص نیست.»

فراموش نکنیم که برای تهران هیچ منبع آب جدیدی وجود ندارد. هر آنچه ظرفیت و فرصت انتقال آب از استان های همجوار به این استان وجود داشته، به کار گرفته شده است. به همین خاطر شرکت آب منطقه ای تهران در تلاش است که بیشترین میزان آب در سدهای تأمین کننده ذخیره شود و ریسک آن را می پذیرد.

انتهای پیام/م 

 

آخرین وضعیت آب ذخیره سازی شده پشت سد های تهران

11
این مطلب مفید بود ؟01
برچسب : بارش باران
وبگردی