علائم سرطان لوزالمعده
“سرطان لوزالمعده” یا پانکراس یک بیماری خاموش است که به طور خارج از کنترل شروع به تکثیر میکند و یک توده را تشکیل دهند که این توده توانایی آسیب رساندن به سایر بخش های بدن را دارد.

علائم سرطان لوزالمعده و اولین نشانه های سرطان پانکراس

سرطان لوزالمعده (یا سرطان پانکراس) عمدتا بیماری نهفته ای است ،تا زمانی که پیشرفت کرده و را پیشگیری از آن بسیار سخت میشود ، در اکثریت غریب به اتفاق ، علائم اصولا بعد از پیشرفت این بیماری ظاهر میشوند و شروع به گسترش میکنند به دلیل اینکه 95 درصد سرطان لوزالمعده ، غده ی ترشح کننده ی خارجی هستند ، در این بخش از سلامت نمناک در مرحله ی اول علائم آن غده را به دنبال علائمی از نوع نادر و کمیاب این نوع سرطان را بررسی میکنیم.

سرطان لوزالمعده

 علامت های سرطان پانکراس چیست

علائم اولیه سرطان لوزالمعده

در ابتدا سرطان لوزالمعده ساکت و بی درد است تا وقتی که پیشرفت کند به محض اینکه به اندازه ی کافی بزرگ شد، شروع به بروز و نشان دادن علائم خود میکند . به طور کلی سرطان لوزالمعده در بیرون از لوز المعده اتفاق می افتد. به دلیل شرایط مکانی و جایگاه لوز المعده در بدن ، علائم بیماری در ظاهر فرد نیز خود را بروز می دهد ، علائمی که شامل :
 
  سرطان لوزالمعده

 زردی یکی از علائم سرطان لوزالمعده

زردی
همانطور که سرطان لوزالمعده، مجرای لنفاوی که صفرا را درون روده تراوش میکند را مسدود میکند اجزاء صفرا در خون افزایش میابد این امر باعث زرد شدن پوست و چشم میشود که به این حالت ، زردی میگویند. این مسدودیت باعث تیره شدن ادرار ،روشنتر شدن مدفوع و خارش نیز میشود .
 
درد شکم
سرطان لوزالمعده باعث به وجود آمدن درد های طاقت فرسا در قسمت بالای شکم به سمت کمر میشود ؛ درد هایی ، مانند ضربان کمتر و بیشتر شود .
 
سرطان لوزالمعده

دل درد یکی از علائم سرطان لوزالمعده

نفخ
بعضی از افراد مبتلا به سرطان پانکراس حس سیری زودرس در غذا خوردن و یا احساس نارضایتی و ناراحتی از پر شدن شکم را دارند .
 
حالت تحوع و استفراغ
درکل ، این علائم در قسمت بالای لوزالمعده نسبت به سرطان هایی ک در داخل بدن یا قسمت پایینی زودتر رخ میدهند به یاد داشته باشید که داشتن تعدادی یا تمامی این علائم به معنای این نیست ک فرد قطعا سرطان لوزالمعده دارد.بسیار دلایل دیگری برای که باعث پیدایش این گونه علائم میشوند وجود دارد .
 
سرطان لوزالمعده

تهوع یکی از علائم سرطان لوزالمعده

سرطان لوزالمعده :علائم در کل بدن

زمانی که این بیماری پیشرفت میکند و گسترش میابد .سرطان پانکراس بر کل بدن تاثیر میگذارد چنین علائمی شامل:
 
 نشانه های سرطان لوزالمعده

مهم ترین  علائم سرطان لوزالمعده

  • کاهش وزن
  • کسالت و بیقراری
  • بی میلی
  • بالا رفتن قند خون
  • علائم سرطان های نادر لوزالمعده

تومور عصبی عضلانی

تومور عصبی عضلانی ، درسلول های پانکراس ، نقش تولید هورمون را دارد ، این تومور کمتر از 5 درصد تومور های پانکراس را تشکیل میدهد و شبیه به اپیتلیوم غده پانکراس، تومور عصب عضلانی باعث به وجود آمدن درد در شکم ، کاهش وزن، حالت تحوع و استفراغ میشود.
 
 سرطان لوزالمعده

علائم تومور عصب عضلانی چیست

علائم ترشح هورمون توسط تومور سلولهای islet (تومور عصب عضلانی)

تجمع زیادی انسولین 
تعرق ، تشویش , سرگردانی و ضعف به دلیل کمبود قند خون .
 
افزایش بیش از حد گلوکاگون 
اسهال ، تشنگی بیش از حد و ادرار ، کاهش وزن میشود.
 
 نشانه های سرطان لوزالمعده

کمبود قند خون یکی از علائم تومور عصب عضلانی

افزایش بیش از حد هورمونی که باعث ترشح شیره معده میگردد
دردشکمی ، زخم معده ای که خونریزی به همراه دارد،رفلاکس معده ، کاهش وزن میشود .
 
افزایش بیش از حد سوماتواستاتین 
اسهال، کاهش وزن ، درد شکم، بوی نامطبوع مدفوع چربی میشود.
 
 سرطان لوزالمعده

 سرطان پانکراس چه نشانه هایی دارد

افزایش بیش از حد پپتید روده ای 
اسهال آبکی ، گرفتگی عضلانی شکم و درد شکم، سرخ شدن چهره میشود .

علائم نامحسوس سرطان لوزالمعده

 سرطان لوزالمعده

نشانه های سرطان پانکراس

تعداد بسیار کمی از افرادی که دچار سرطان لوزالمعدا شده اند ، علائم اولیه نشان دهنده ی تشخیص به زودی یک بیماری را دارند متاسفانه، تحقیقات در تشخیص هر نوع الگوی پیش بینی شده قبل از پیشرفت بیماری ناتوان مانده اند . ناپایداری و نادری این شرایط ، سختی فهمیدن علائم اولیه در مبتلا شدن به این بیماری را نشان میدهد ؛ این امر بیان از آن دارد که علائمی مانند کاهش وزن غیر عمدی ،بی اشتهایی مداوم ، زرد شدن چشم و پوست ، ادرار پر رنگ، کم رنگ شدن مدفوع نشانه ی ابتلا به سرطان است البته در سازگاری یا بدتر شدن ناراحتی ، حالت تحوع و استفراغ و اسهال اختلاف نظر وجود دارد پس اگر حس کردید مشکلی وجود دارد به دکتر مراجعه کنید .

سرطان لوزالمعده یا پانکراس چه علائمی دارد؟

4.1129
این مطلب مفید بود ؟10623
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف
وبگردی