سرطان پوست
“سرطان پوست” ،بیماری ای است که در آن سلول های بدخیم (سرطان) ،در بافت های پوست تشکیل می شوند.

سرطان پوست چیست ؟ هر آنچه باید در مورد سرطان پوست و انواع آن بدانید

سرطان پوست بیماری ای است که در آن سلول های بدخیم (سرطان)، در بافت های پوست تشکیل می شوند انواع مختلفی از سرطان وجود دارد، که در پوست شروع می شود. رنگ پوست، در معرض نور خورشید می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست غیر ملانوم و کراتوز فعال را افزایش دهد؛ سرطان پوست غیر ملانوم و کراتوز فعال، اغلب به صورت یک تغییر در پوست ظاهر می شود. آزمایشات یا روش هایی که پوست را بررسی می کنند، برای تشخیص سرطان پوست غیر ملانوم و کراتوز فعال، استفاده می شود. برخی از عوامل مخصوص (احتمال بهبودی) و گزینه های درمان را تحت تاثیر قرار می دهد ، این بخش از سلامت نمناک به بحث کاملی در مورد همه چیز از سرطان پوست اختصاص یافته است.

پوست بزرگترین عضو بدن است که آن در مقابل گرما، نور خورشید، آسیب و عفونت از بدن محافظت می کند، پوست همچنین به کنترل دمای بدن، ذخیره آب و چربی و ویتامینD کمک می کند. پوست دارای چند لایه است، اما دو لایه اصلی اپیدرم (لایه بالایی یا بیرونی) و درم (لایه درونی یا درونی) است.

سرطان پوست

انواع سرطان پوست

سرطان پوست در اپیدرم شروع می شود، که از سه نوع سلول تشکیل می شود:

سلول های پولک پولکی: سلول های نازک و صاف ،که لایه بالایی اپیدرم را تشکیل می دهند.

سلول های اساسی: سلول های گرد، در زیر سلول های پولکی هستند.

ملانوسیت ها: سلول هایی که ملانین را ایجاد می کنند و در قسمت پایین اپیدرم یافت می شوند.

ملانین یک نوع رنگدانه است که به پوست رنگ طبیعی می دهد هنگامی که پوست در معرض آفتاب قرار می گیرد، ملانوسیت ها رنگدانه بیشتری ایجاد می کنند و پوست را تیره می کند. سرطان پوست می تواند در هر جایی از بدن اتفاق بیفتد اما غالبا صورت، گردن، دست و بازوها در معرض نور خورشید قرار می گیرند، انواع مختلفی از سرطان وجود دارد که در پوست شروع می شود شایعترین انواع سرطان، سلولهای بنیادی و سلول سنگفرشی است که سرطان پوست غیر ملانوم هستند؛ سرطان پوست غیر ملانوم، به ندرت به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد. ملانوما، نوعی سرطان پوست بسیار نادر است و احتمال زیادی دارد که به بافت های اطراف حمله کند و به سایر قسمت های بدن گسترش یابد. کراتوسیس، یک بیماری پوستی است که گاهی اوقات غده سرطانی سلول سنگفرشی می شود این خلاصه ای درباره سرطان پوست غیر ملانوم و کراتوسیس فعال است، خلاصه های زیر را برای اطلاعات در مورد ملانوم و انواع دیگر سرطان که روی پوست تاثیر می گذارند، مشاهده کنید:

 • درمان ملانوم
 • درمان Mycosis Fungoides (از جمله سندرم سزار)
 • درمان سرکومای کاپوسی
 • درمان سرطان سلول مرکل
 • سرطان های غیر معمول در دوران کودکی

انواع سرطان پوست

سرطان پوست ارثی

رنگ پوست و در معرض نور خورشید، می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست غیر ملانوم و کراتوسیس فعال را، افزایش دهد. هر چیزی که باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری می شود، خطرناک است ، داشتن یک عامل خطر به این معنا نیست که شما سرطان را دریافت خواهید کرد؛ نداشتن عوامل خطر، به این معنا نیست که شما سرطان نخواهید گرفت. اگر فکر می کنید ممکن است در معرض خطر باشید، با پزشک خود صحبت کنید.

شناسایی عوامل خطر سرطان پوست

عوامل خطر برای کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی، عبارتند از:در معرض نور خورشید طبیعی یا نور خورشید مصنوعی (از جمله برنزه شدن بدن،) در مدت زمان طولانی است.

 • پوست لطیفی که کک و مک دارد، و به راحتی می سوزد، برنزه نمیشود و یا خیلی کم سبزه است.
 • چشم های آبی یا سبز یا چشم های رنگی دیگر.
 • مو بلوند یا قرمز.
 • داشتن کراتوز فعال.
 • درمان گذشته با تابش.
 • داشتن یک سیستم ایمنی ضعیف.
 • داشتن تغییرات خاصی در ژن های مرتبط با سرطان پوست.
 • قرار گرفتن در معرض آرسنیک.

درمان سرطان پوست

نشانه های هشدار دهنده انواع سرطان پوست

علائم سرطان پوست غیر ملانوم، عبارتند از:

 • جراحتی که درمان نمی شود
 • مناطق پوستی، که عبارتند از:برجسته، صاف، براق، و مروارید گونه
 • سفت است و شبیه جای سوختگی است و ممکن است سفید، زرد یا مومی باشد
 • برجسته و قرمز یا قرمز مایل به قهوه ای
 • نا هموار، خونریزان یا پوسته پوسته

نشانه های کراتوز فعال، عبارتند از:

 • پوست زبر، قرمز، صورتی یا قهوه ای، برجسته و ناهموار، پوستی که ممکن است صاف یا برجسته باشد.
 • ترک خوردن یا پوست انداختن لب پایین، که مومیایی لب و ژل کمکی نمی کند.
 • آزمایشات یا روش هایی برای پیدا کردن و تشخیص سرطان پوست غیر ملانوم و کراتوز فعال، در دسترس است.

اکتینیک لب (لب کشاورزان- متورم شدن لب)

اکتینیک لب ی بیماری سرطانی است که معمولا در لب پایین رخ می دهد. ممکن است تکه های فلس دار یا زبری مداوم روی لب ها وجود داشته باشد. نشانه ها با شیوع کمتر عبارتند از تورم لب، از دست دادن مرز تیز بین لب و پوست و برجستگی خطوط لب. اکتینیک لب ممکن است به کارسینومای سلول های سنگفرشی از نوع تهاجمی تبدیل گردد، البته اگر درمان نشود.

علائم سرطان پوست

لایه شاخی پوست

لایه شاخی پوست به عنوان یک عامل رشد به شکل قیف است که از یک پایگاه قرمز بر روی پوست گسترش می یابد. این ترکیب از کراتین فشرده که همان پروتیین موجود در ناخن است، تشکیل شده است. این یک نوع خاص از پوسته ریزی اکتینیک است. اندازه و شکل رشد آنها می تواند قابل توجه باشد، ولی طول اکثر آنها حدود چند میلی متر است.

کارسینومای سلول های سنگفرشی می تواند در این پایه پیدا شود. این حالت معمولا در بزرگسالان مسن با پوست بور با سابقه قرارگرفتن در معرض نور خورشید به میزان قابل توجهی رخ می دهد.

علائم سرطان پوست

با خال های مشکل زا و سرطانی آشنا شوید

رشد خوش خیم یک سلول در محل طبیعی خودش، خال تولید می کند. احتمال خطر ایجاد کردن خال ها اگر چه اندک است اما می توانند در طول زمان توسعه یابند و به ملانوما تبدیل گردند. خال نرمال تخت و کمی بر آمده است و میتواند با گذشت زمان رشد خوش خیم داشته باشد اما خال های سرطانی اغلب بزرگ، نا منظم و خیلی پر رنگ هستند. در ابتدای بلوغ یا جوانی خال ها به صورت طبیعی ایجاد می شوند و به وجود آمدن آن ها در زمان کهولت سن یا بلوغ غیر معمول است.

خال های آتیپیک، خال هایی هستند که می توان آن ها در مناطق در معرض نور آفتاب و یا محافظت شده در برابر نور خورشید پیدا کرد، این خال ها سرطان نیستند اما می توانند به خال سرطانی تبدیل شوند. این نوع خال ها اغلب دارای مشخصاتی مانند :قطر و طول بزرگ تر از نیم سانتی متر، شکل نا منظم با مرز های بریده ، سطح بر جسته و رنگ مخلوط از جمله صورتی، قرمز، قهوه ای مایل به زرد و قهوه ای هستند.

سرطان پوست

روش تشخیص خال سرطانی از غیر سرطانی

ABCDEs خود را بشناسید !!!

به خال های بدنتان توجه کنید زیرا در بدن یک فرد خال هایش شبیه به یکدیگر است و اگر خال یا کک و مکی متفاوت از دیگر خال ها بود، اگر هریک از ویژگی های ABCDEs ملانوما را متوجه شدید، باید توسط یک متخصص پوست بررسی شوید. ABCDEs یک روش بسیار مهم برای تشخیص خال سرطانی می باشد.

‘A’ برای عدم تقارن:

عدم تقارن به معنی این است که نیمی از خال با نیمه دیگر فرق می کند. برای چک کردن خال های غیرمعمول و یا کک و مک خود، توجه داشته باشید که دو طرف خال با یکدیگر مطابقت داشته باشند و اگر در آن ها نا متقارنی دیدید به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

تشخیص خال های سرطانی

‘B’ برای مرز:

در صورت پاره پاره بودن و محو و نامنظم بودن لبه های خال ، آن را به یک متخصص پوست نشان دهید. اغلب ضایعات ملانوما مرزهای ناهموار دارند.

‘C’ برای رنگ:

اگر خال شما رنگ یکسان ندارد و یا سایه های قهوه ای مایل به زرد، قهوه ای، سیاه و سفید، آبی، سفید، قرمز دارد، مشکوک است. خال های عادی تک رنگ و معمولا به رنگ روشن و یا تیره هستند.

‘D’ برای قطر:

خالی که قطرآن بزرگتر از پاک کن است، مشکوک می باشد.

‘E’ برای تحول و تغییر:

خالی که در حال تغییر مانند کوچک و بزرگترشدن، تغییر رنگ، خارش وخونریزی است، باید بررسی شود. اگر خال شما به تازگی برجسته و یا از پوست کنده شده است، آن را به یک دکتر نشان دهید زیرا اغلب ضایعات ملانوما به سرعت رشد و یا تغییر می کنند.

انواع بیوپسی

روش های مختلف تشخیص سرطان پوست در طب مدرن

برای تشخیص سرطان پوست روش های زیر، ممکن است استفاده شود:

تست پوست:

یک پزشک یا پرستار ضربه ها یا لکه هایی که رنگ، اندازه، شکل یا بافت غیرطبیعی دارند، بررسی می کند.

بافت برداری از پوست:

 تمام یا بخشی از رشد غیر طبیعی از پوست گرفته شده و تحت یک میکروسکوپ توسط یک متخصص پاتولوژی برای بررسی علائم سرطان بررسی شده، میشود.

تشخیص سرطان پوست

انواع بیوپسی برای تشخیص سرطان پوست

چهار نوع اصلی بیوپسی پوست وجود دارد:

بیوپسی تراشیدن: تیغ استریل، برای اصلاح کردن رشد غیر طبیعی استفاده می شود.

بیوپسی قطور: یک وسیله خاص، به نام پانچ یا یک ترپاین برای حذف یک دایره از بافت رشد غیر طبیعی استفاده می شود.

بیوپسی شکاف: برای جدا سازی بخشی از رشد، از پوست استفاده می شود.

بیوپسی آزمایشی: برای از بین بردن کل رشد استفاده می شود.

برخی از عوامل پیش آگهی، (احتمال بهبودی) و گزینه های درمان را تحت تاثیر قرار می دهد؛ شانس بهبودی، بیشتر به مرحله سرطان بستگی دارد و نوع درمان مورد استفاده برای حذف سرطان.

رشد سرطان پوست

گزینه های موفقیت آمیز بودن درمان سرطان پوست، به موارد زیر بستگی دارد

نوع سرطان: اندازه تومور و اینکه چه بخشی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

سلامت عمومی بیمار.

مراحل گسترش و رشد سرطان پوست : پس از تشخیص سرطان پوست غیر ملانوم، آزمایشات انجام شده برای تعیین اینکه سلولهای سرطانی در داخل پوست یا سایر قسمتهای بدن گسترش یافته اند، انجام می شود. سه راه وجود دارد، که سرطان در بدن گسترش می یابد. سرطان، ممکن است از جایی به سایر قسمت های بدن گسترش یابد. مرحله بندی سرطان پوست غیر ملانوم، بستگی به این دارد که آیا تومور دارای ویژگی های "خطرناک" خاص است یا اینکه تومور در پلک است.

سرطان پوست

درمان بر اساس نوع سرطان پوست غیر ملانوم یا سایر بیماری های پوستی تشخیص داده می شود:

 • کارسینوم سلول بازال
 • سرطان سلولی فلسی
 • کراتوز فعال

پس از تشخیص سرطان پوست غیر ملانوم، آزمایشات انجام شده برای تعیین اینکه سلولهای سرطانی در داخل پوست یا سایر قسمتهای بدن گسترش یافته اند، انجام می شود. فرآیند مورد استفاده برای پیدا کردن اینکه آیا سرطان در داخل پوست یا سایر قسمتهای بدن گسترش یافته است، مراحل نمایش نامیده می شود. اطلاعات جمع آوری شده از پروسه تعیین مرحله بیماری است، مهم این است که مرحله را بدانید تا برنامه ریزی کنید.

شیمی درمانی

تست ها و روش های زیر ممکن است در فرآیند مرحله بندی استفاده شوند:

سی تی اسکن:

یک روش، که مجموعه ای از عکس های دقیق از مناطق داخل بدن را، از زوایای مختلف می گیرد تصاویر، توسط یک کامپیوتر به یک دستگاه اشعه ایکس متصل شده است. یک رنگ، ممکن است به داخل رگ تزریق شود یا بلعیده شود تا اندامها یا بافتها به وضوح نشان داده شوند؛ این روش توموگرافی کامپیوتری یا توموگرافی محوری کامپیوتری نامیده می شود.

MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی):

یک فرآیند که از مغناطیس، امواج رادیویی و یک رایانه استفاده می کند، تا مجموعه ای از تصاویر دقیق مناطق موجود در داخل بدن را ایجاد کند، این روش، همچنین به نام تصویربرداری رزونانس مغناطیسی هسته (NMRI)، نامیده می شود.

بیوپسی گره لنفاوی:

برای کارسینوم سلول سنگفرشی، گره های لنفاوی ممکن است برداشته شوند و بررسی شود، که آیا سرطان به آنها گسترش یافته است، یا خیر.

تشخیص سرطان پوست

سه راه وجود دارد که سرطان پوست در بدن گسترش یابد

سرطان می تواند از طریق بافت، سیستم لنفاوی و خون گسترش یابد.

بافت: سرطان، از آنجا شروع می شود که با رشد در مناطق مجاور شروع می شود.

سیستم لنفاوی : سرطان، از آنجا شروع می شود که وارد سیستم لنفاوی می شود. سرطان از طریق عروق لنفاوی به قسمت های دیگر بدن منتقل می شود.

خون : سرطان، از جایی شروع می شود که وارد خون می شود، سرطان از طریق رگ های خونی به سایر قسمت های بدن می رود. سرطان ممکن است به سایر قسمت های بدن گسترش یابد و هنگامی که سرطان به بخش دیگری از بدن گسترش می یابد، متاستاز نامیده می شود. سلول های سرطانی از جایی که شروع شد (تومور اولیه) از بین می روند و از طریق سیستم لنفاوی یا خون، حرکت می کنند.

انتقال سرطان پوست

سرطان، به سیستم لنفاوی وارد می شود، از طریق عروق لنفاوی عبور می کند و تومور (متاستاز تومور) را در قسمت دیگری از بدن ایجاد می کند؛ سرطان، به خون وارد می شود، از طریق رگ های خونی حرکت می کند و یک تومور (تومور متاستاز) را در قسمت دیگری از بدن ایجاد می کند.

تومور متاستاتیک، نوعی سرطان تومور اولیه است به عنوان مثال، اگر سرطان پوست به ریه گسترش یابد، سلول های سرطانی در ریه در واقع سلول های سرطانی پوست هستند، این بیماری سرطان پوست متاستاتیک است، نه سرطان ریه.

مرحله بندی سرطان پوست غیر ملانوم، بستگی به این دارد که آیا تومور دارای ویژگی های "خطرناک" خاص است، یا اینکه تومور در پلک است قرار گرفتن در معرض سرطان پوست غیر ملانوم که بر روی پلک است، متفاوت از مراجعه به سرطان پوست غیر ملانوم است، که بر سایر قسمت های بدن تاثیر می گذارد.

موارد زیر، شامل موارد بالای خطر سرطان پوست غیر ملانوم است، که بر روی پلک نیست:

 • تومور ضخیمتر از 2 میلیمتر است.
 • تومور، به عنوان سطح کلارک (به لایه پایین تر درمات) گسترش یافته است و یا سطح کلارک (در لایه چربی زیر پوست گسترش یافته است).
 • تومور، رشد کرده و در امتداد مسیرهای عصبی گسترش می یابد.
 • تومور، بر روی یک گوش یا یک لب که روی آن مو وجود دارد، آغاز می شود.
 • تومور ،دارای سلولهایی است که زیر میکروسکوپ، بسیار متفاوت از سلولهای طبیعی هستند.

سرطان پوست

بررسی گزینه های روش های درمان سرطان پوست

مراحل زیر، برای سرطان پوست غیر ملانوم که بر روی پلک نیست، استفاده می شود:

انواع مختلف درمان برای بیماران مبتلا به سرطان پوست غیر ملانوم و کراتوز فعال وجود دارد.

 • عمل جراحی
 • پرتو درمانی
 • شیمی درمانی
 • درمان فوتودینامیک
 • درمان بیولوژیک
 • درمان هدفمند

انواع جدید درمان در آزمایشات بالینی، مورد آزمایش قرار می گیرند، درمان سرطان پوست، ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند و بیماران ممکن است بخواهند در مورد شرکت در یک کارآزمایی بالینی فکر کنند. بیماران، می توانند قبل از شروع درمان، یا بعد از شروع درمان سرطان، وارد آزمایش های بالینی شوند ممکن است آزمون های پیگیری مورد نیاز باشد. انواع مختلف درمان برای بیماران مبتلا به سرطان پوست غیر ملانوم و کراتوز فعال وجود دارد و برخی از درمانها استاندارد هستند و بعضی از آنها در آزمایشات بالینی مورد آزمایش قرار می گیرند.

کارآزمایی بالینی، یک تحقیق است که به منظور کمک به بهبود درمان فعلی یا به دست آوردن اطلاعات در مورد درمان های جدید برای بیماران مبتلا به سرطان است هنگامی که آزمایشات بالینی نشان می دهد که درمان جدید بهتر از درمان استاندارد است، درمان جدید ممکن است به درمان استاندارد تبدیل شود. بعضی از آزمایشات بالینی، تنها برای بیمارانی که شروع به درمان نشده اند، باز هستند.

درمانی سرطان پوست

روش های انجام شش نوع درمان استاندارد برای درمان سرطان پوست

عمل جراحی :

یکی از روش های جراحی زیر ممکن است برای درمان سرطان پوست غیر ملانوم یا کراتوز فعال باشد:

درمان سرطان پوست

جراحی میکروسکوپ:

تومور، از پوست در لایه های نازک بریده می شود، در طول جراحی، لبه های تومور و هر لایه تومور حذف شده از طریق میکروسکوپ برای بررسی سلول های سرطانی مورد بررسی قرار می گیرند. لایه ها همچنان برداشته می شوند تا سلول های سرطانی دیگر دیده نشوند در این نوع جراحی، بافت کمی از بین می رود و اغلب برای حذف سرطان پوست ،روی صورت استفاده می شود.

دفع ساده:

تومور، از پوست به همراه برخی از پوست های نرمال اطراف آن بریده می شود.

دفع اسفنج:

ناحیه غیر طبیعی پوست، با یک تیغه کوچک از سطح پوست برداشته می شود.

سرطان پوست

روش های درمان سرطان پوست

الکتریسیته ساکن و بافت برداری:

تومور، از پوست با یک کورت (یک ابزار تیز و قاشق شکل) بریده می شود سپس یک الکترود به شکل سوزنی برای درمان این ناحیه با جریان الکتریکی وارد می شود، که خونریزی را متوقف می کند و سلول های سرطانی را که در اطراف لبه زخم باقی می مانند، از بین می برد. این روند، می تواند در طول عمل جراحی یک تا سه بار برای از بین بردن تمام سرطان، انجام شود.

کرایوسرجری:

درمانی که از ابزاری برای بستن و نابود کردن بافت های غیر طبیعی، مانند؛ کارسینوما استفاده می کند این نوع درمان نیز کریوتراپی نامیده می شود.

جراحی لیزری:

یک روش جراحی که از یک پرتو لیزر، (یک پرتو باریک از نور شدید)، به عنوان یک چاقو استفاده می کند، تا بدون خونریزی در بافت یا برداشتن یک ضایعه سطح تومور را از بین ببرد.

پوست خراشی:

حذف لایه بالای پوست، با استفاده از یک چرخ چرخشی یا ذرات کوچک برای پاک کردن سلول های پوست.

درمان سرطان پوست

درمان سرطان پوست با پرتو درمانی و شیمی درمانی

پرتو درمانی:

پرتودرمانی، درمان سرطانی است که از پرتوهای پر انرژی و یا انواع دیگر اشعه استفاده می کنند تا سلول های سرطانی را از بین ببرند یا از رشد آنها جلوگیری کنند.

دو نوع پرتو درمانی وجود دارد:

پرتو درمانی خارجی از یک دستگاه خارج از بدن برای ارسال تابش به سمت سرطان استفاده می کنند پرتودرمانی داخلی، که یک ماده رادیواکتیو بسته به سوزن، بذر، سیم، یا کاتر که مستقیما به سرطان استفاده می شود. روش پرتو درمانی بستگی به نوع سرطان دارد، پرتو درمانی خارجی برای درمان سرطان پوست استفاده می شود.

شیمی درمانی:

شیمی درمانی، یک درمان سرطانی است که از داروها برای جلوگیری از رشد سلول های سرطانی استفاده می کند، یا با کشتن سلول ها یا متوقف کردن آنها، از تقسیم شدن آنها جلوگیری می کند. هنگامی که شیمی درمانی از طریق دهان یا تزریق داخل رگ یا عضله تزریق می شود، داروها وارد جریان خون می شوند و می توانند در سراسر بدن (شیمی درمانی سیستمیک) ،به سلول های سرطانی برسند. وقتی شیمی درمانی، به طور مستقیم به مایع مغزی نخاعی، یک عضو یا حفره بدن مانند؛ شکم قرار می گیرد، داروها عمدتا بر سلول های سرطانی در این مناطق تاثیر می گذارند، شیمی درمانی، برای سرطان پوست غیر ملانوم و کراتوز فعال، معمولا موضعی است (برای پوست در کرم یا لوسیون استفاده می شود). روش شیمی درمانی، بستگی به شرایط درمان دارد.

(داروهای مربوط به ویتامین) رتینوید، برای درمان کارسینوم سلول سنگفرشی پوست، مورد استفاده قرار می گیرند.

درمان سرطان پوست

بهترین درمان های سرطان پوست در طب جدید

درمان فوتودینامیک:

درمان سرطانی است که از یک دارو و نوع خاصی از نور لیزر برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود، داروهایی که تا زمانی که در معرض نور نباشند، فعال نیستند و به داخل رگ تزریق می شوند. این دارو در سلول های سرطانی بیشتر از سلول های طبیعی جمع آوری می شود؛ برای سرطان پوست، نور لیزر بر روی پوست روشن می شود و این دارو فعال می شود و سلول های سرطانی را می کشد، درمان فوتودینامیک، آسیب کمی به بافت سالم می رساند.

درمان بیولوژیک:

درمان بیولوژیک، درمانی است که از سیستم ایمنی بیمار برای مبارزه با سرطان استفاده می کنند، مواد ساخته شده توسط بدن و یا ساخته شده در یک آزمایشگاه برای تقویت و یا بازگرداندن دفاع طبیعی بدن علیه سرطان است این نوع درمان سرطان، بیوتراپی یا ایمونوتراپی نیز نامیده می شود. اینترفرون و ایمیویموود، عوامل بیولوژیکی برای درمان سرطان پوست هستند ؛ اینترفرون (با تزریق)، می تواند برای درمان کارسینوم سلول سنگفرشی پوست استفاده شود ممکن است برای درمان برخی از کارسینوم های کوچک سلول پایه استفاده شود.

سرطان پوست

درمان هدفمند:

هدف، نوعی درمان است که از مواد مخدر یا مواد دیگر برای حمله به سلول های سرطانی استفاده می کنند، درمان های هدفمند معمولا به سلول های طبیعی کمتر از شیمی درمانی و یا پرتودرمانی آسیب می رسانند.

هدف درمان:

مهار کننده انتقال سیگنال برای درمان کارسینوم سلول بازال استفاده می شود. مهار کننده های انتقال سیگنال، سیگنال هایی را که از یک مولکول به درون یک سلول منتقل می شوند، مسدود می کنند. ویسمودجیب و سیمودجیب می توانند، با مسدود کردن این سیگنال سلول های سرطانی را از بین ببرند و مهار کننده های انتقال سیگنال برای درمان کارسینوم سلول پایه استفاده می شوند.

علائم هشدار دهنده سرطان پوست،تشخیص و راه درمان آن

4.381
این مطلب مفید بود ؟7011
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف/ح.ب
برچسب : سرطان پوست
وبگردی