سرماخوردگی
هواپیما عامل بیماری سرماخوردگی در سفر های هوایی شناخته شده است با آشنایی و رعایت بعضی نکات از مبتلا شدن به سرماخوردگی در هواپیما جلوگیری کنید.

با رعایت این نکات از سرماخوردگی در سفر با هواپیما در امان باشید

بسیاری از مسافران از سرماخوردگی بعد از تعطیلات و مسافرت ناراضی هستند. آنها غذا، آب و هوا و برخی نیز هواپیما را عامل مبتلا شدن به سرما خوردگی می دانند؛ که هواپیما کاملا درست است. هواپیما به عنوان حامل بیماری سرماخوردگی شناخته می شود. تحقیقات اخیر نشان می دهد که هوای داخل کابین به دلیل رطوبت کم و اشتراک هوای تنفسی میان مسافران می تواند باعث سرماخوردگی شود.
رطوبت کم داخل کابین و قرار گرفتن در ارتفاعات بالا باعث می شود سیستم دفاعی بدن ضعیف شود. خشک شدن گلو و بینی مکان مناسبی را برای میکروب ها درست می کند.

نکات:

1. آب بنوشید
نوشیدن مقدار زیادی از آب باعث رفع سردرد، مشکلات معده، گرفتگی عضلات، خستگی می شود و همچنین مقاومت و سیستم دفاعی بدن را افزایش می دهد. جرعه جرعه نوشیدن آب و دیگر مایعات از خشک شدن گلو و بینی شما جلوگیری می کند. (منظور از مایعات قهوه و دیگر نوشیدنی ها نیست. منظور فقط آب و میوه می باشد.) استفاده از نوشیدنی های گرم نیز مخاط محافظتی را به کار می اندازد.

2. دست های خود را بشویید
دست های شما سازگارترین نقطه در تماس اول برای انتقال و دریافت میکروب می باشند. این میکروب ها در اولین تماس با اشیاء انتقال پیدا کرده و تا ساعت ها می توانند زنده بمانند. با این حال، عمل ساده شستن دست های خود با آب گرم و صابون حصار توانمند در برابر انتقال این میکروبهای مضر است. شستشوی دست فقط برای کارگران رستوران و مسافران نیست. بلکه متخصصان و محققان توصیه می کنند در هرجایی که هستید همیشه قبل و بعد از غذا، در هر تماس، دست های خود را بشویید. البته کابین هواپیما بسیار تنگ است و هر بار بلند شدن شما و گذشتن از راهرو برای شستن دست ها بسیار دشوار است. در این صورت می توانید از ژل شست وشوی دست استفاده کنید.

3. بهداشت دهان و دندان را فراموش نکنید
برای جلوگیری از بیماری تنها شستن دست ها کافی نیست، بلکه اهمیت به دهان نیز حائز اهمیت است. دهان خود را در طول پرواز با دهانشویه بشویید تا هم دهانتان تمیز شود و هم گلویتان خشک نشود. فقط به طرز استفاده ی آن که روی بطری نوشته شده دقت کنید.

 

سرماخوردگی

سرما خوردگی در هواپیما

4. خوردن ویتامین
این مسئله هنوز اثبات نشده اما محققان توصیه می کنند که خوردن ویتامین را از دو روز قبل از سفر آغاز کنید. خوردن مولتی ویتامین و ویتامین C از سرماخوردگی جلوگیری می کند یا حداقل بروز علایم آن را به تاخیر می اندازد. 

5. از ماسک استفاده کنید
برای جلوگیری از عفونت و سرماخوردگی برخی از ماسک هم استفاده می کنند. ماسک را هر 3 ساعت یکبار باید تعویض کرد زیرا اثر خود را از دست خواهد داد.

چگونه در هواپیما از سرماخوردگی جلوگیری کنیم؟ + تصاویر

51
این مطلب مفید بود ؟10
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از کوله پشتی-/ر
برچسب : سرماخوردگی
وبگردی