انواع سقط جنین
سقط جنین به دلایل مختلفی اتفاق می افتد یکی از آن ها ناهنجاری های کروموزومی است و علائم سقط جنین شامل خونریزی و درد شکمی و سینه ها می شود.

دلایلی که منجر به سقط جنین میشود را بیشتر بشناسید

سقط جنین احتمالاً خطرناک ترین کلمه برای بسیاری از مادران است! یک وضعیت بد و وحشتناک است.سقط جنین، به عملی گفته می شود که قبل از هفته 22 بارداری و قبل از این که وزن نوزاد به 500 گرم برسد، اتفاق بیفتد. یعنی این که نوزاد قابلیت حیات نداشه باشد. اگر می خواهید باردار شوید و یا انتظار بارداری داشته باشید، باید همه چیز را در مورد عوامل خطر سقط و کاری که می توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید، بدانید.

خوب، این بخش از نکات بارداری در نمناک یک مرور مفصل از سقط جنین است، چه چیزی باعث آن می شود، و کاری که می توانید در مورد آن انجام دهید پس مقاله زیر را بخوانید تا بیشتر یاد بگیرید.

علائم سقط جنین

انواع سقط جنین و علت های آن

واقعیات مهم در مورد سقط جنین:

در ابتدا در بخش بارداری در نمناک به برخی واقعیات مهم در مورد سقط جنین نگاه می کنیم:

اغلب، سقط جنین به خاطر مرگ ناگهانی جنین غیر طبیعی اتفاق می افتد.

برخی علل سقط جنین شامل عوامل هورمونی، مشکلات ایمنی، بیش از حد در معرض تشعشع، بیماری مادر و عفونت می باشند.

تمرین و آمیزش هرگز موجب سقط جنین زودرس نمی شوند.

خطر سقط جنین برای زنان بالا تر از 35 سال، بیشتر است.

زنانی که سقط جنین مکرر دارند، باید تحت مداخله پزشکی قرار بگیرند، همان طور که متخصصان داخلی توصیه کرده اند.

سقط جنین مکرر

سقط جنین چه علتی دارد؟

سقط جنین چه زمان اتفاق می افتد؟

اغلب سقط جنین قبل از سیزدهمین هفته بارداری اتفاق می افتد.

زنانی که تا به حال دو بار سقط جنین کرده بودند و یا به طور متوالی سقط جنین کردند، خطرات بیشتری برای سقط جنین دارند.

علائم اولیه سقط جنین، گرفتگی عضلات شکم (شبیه به قاعدگی چرخه ای) و میزان کمی خونریزی است.

زنانی که سقط جنین می کنند، تهوع، گرفتگی عضلات، درد، خون سنگین و لخته های خون را تجربه خواهند کرد.

زنان با سقط جنین مکرر باید تحت معاینات پزشکی قرار گیرند، از جمله تست های خون برای تشخیص مشکلات ژنتیکی و سطوح هورمونی.

تست خون

سقط جنین و آزمایش های لازم آن

چرا دچار سقط جنین می شوم؟

پزشک، رحم را برای عفونت تست می کند و ساختار رحم را با استفاده از یک CAT اسکن یا MRI بررسی می کند.

الکل، سیگار و مصرف داروهای خاص، خطر سقط جنین را افزایش می دهد.

داروهایی که سرطان، مالاریا و آکنه را درمان می کنند، احتمال سقط جنین در زنان را افزایش می دهند.

زنانی که اخیراً سقط جنین داشته اند، باید بلافاصله پس از مرگ جنین تحت یک انشعاب و کورتاژ (D & C) قرار گیرند.این روش هر گونه باقیمانده ای از رحم را حذف می کند.

زنان باید استراحت کافی داشته باشند، تا از نظر فیزیکی و عاطفی احساس بهتری داشته باشند.

استراحت بعد سقط

دوره ریکاوری بعد از سقط جنین

علل و دلایل انواع مختلف سقط جنین:

بسته به مرحله بارداری انواع مختلفی از سقط جنین وجود دارد که می تواند رخ دهد.ممکن است علائم متفاوت باشند و زنان نیز ممکن است نیاز به درمان خاص سقط جنین داشته باشند.

بیایید نگاهی به انواع مختلف سقط جنین بیندازیم:

1. بارداری شیمیایی:

اختلال جنین که در مرحله اولیه بارداری اتفاق می افتد، بارداری شیمیایی نامیده می شود. در دوران بارداری شیمیایی،تخمک بارور می شود. طولی نمی کشد که پس از کاشت، بارور می شود.

اغلب بارداری شیمیایی به خاطر ناهنجاری های کروموزومی در تخم بارور شده، اتفاق می افتد. نشانه بارداری شیمیایی، خونریزی است که ممکن است کمی بعد رخ دهد و یا کمی سنگین تر از حالت عادی به نظر برسد.

بارداری شیمیایی

عللی که موجب سقط جنین می شوند

علت سقط جنین در اوایل بارداری

2. عدم رشد تخمک:

سقط جنین نیز در مراحل اولیه بارداری اتفاق می افتد، حتی قبل از اینکه زن بفهمد باردار است. تخمک بارور شده خودش را به دیواره رحم متصل می کند، اما جنین به درستی رشد نمی کند.

در چنین وضعیتی، تخمک آسیب دیده و باعث اختلال در رشد جنین می شود. پزشک تشخیص این بارداری پوچ را با انجام سونوگرافی می دهد و متوجه عدم بارداری و عدم ضربان قلب کودک می شود.

بعد از یک بارداری پوچ، برای زن توصیه می شود که فرآیند انبساط و کورتاژ (D & C) را انجام دهد. در فرآیند درمانی، متخصص رحم زن را باز می کند و آن را به طور کامل تمیز می کند.

3. از دست رفتن سقط جنین:

در یک سقط جنین از دست رفته، جنین در مرحله بارداری زود می میرد، اما بافت بارداری در بدن زن وجود دارد.زنی که سقط جنین کرده است، همچنان علائم حاملگی را دارد.

برخی علائم قابل توجه سقط جنین شامل تخلیه واژینال و درد شکم می باشند.یک زن باید روند D و C را تحمل کند تا بافت جنینی را از رحم خارج کند.

دلیل سقط جنین

آشنایی با انواع سقط جنین

4. سقط جنین تهدید کننده:

سقط جنین تهدید کننده خونریزی واژینالی است که در هفته های اول حاملگی رخ می دهد. برخی از علائم شایع سقط جنین, درد کمر و گرفتگی عضلات شکم هستند.به این معنی نیست که بارداری شما به سقط جنین ختم می شود.

اگر دچار خونریزی ناگهانی شوید, پزشک تست های خاصی را انجام می دهد. در طی سقط جنین تهدید کننده, گردن رحم بسته می ماند. زمانی که تشخیص داده شد, باید تحت نظارت شدید برای کل مرحله بارداری باقی بمانید.

5. سقط جنین اجتناب ناپذیر:

سقط جنین اجتناب ناپذیر, خونریزی غیرطبیعی رحمی و درد شکمی ناشی از بارداری را نشان می دهد. این بیماری به اتساع کانال رحم منتهی می شود و نشان می دهد که بدن شما در فرآیند سقط جنین است.برخی علائم شایع سقط جنین اجتناب ناپذیر شامل خونریزی شدید و گرفتگی عضلات شکم می شود.

دل درد در بارداری

از سقط جنین چه می دانید؟

6. انجام سقط ناقص:

در سقط ناقص, زن از خونریزی واژینال و درد شدید شکم رنج می برد.سقط جنین نشانگر باز شدن دهانه رحم و بخش کوچکی از بافت های جنینی از مجرای رحم است.آزمایش فراصوت می تواند برخی بافت ها را در رحم تشخیص دهد.

7. سقط جنین کامل:

در سقط جنین کامل, کل بافت بارداری از رحم خارج می شود.برخی از علائم شایع سقط کامل درد شدید شکم, خونریزی واژینال و بیرون آمدن بافت های بارداری است. در سقط کامل درد و خونریزی به سرعت فروکش می کند. و سونوگرافی وقوع سقط کامل را تایید می کند.

8. مرگ جنینی داخل رحمی:

جنین قبل از اینکه شما علائم بارداری را مشاهده یا احساس کنید، رشدش متوقف می شود.

توقف رشد جنین

سقط و مرگ ناگهانی جنین

بررسی علل سقط جنین

9. بارداری مولار:

بارداری مولار نادر است. معمولاً یک جفت غیر عادی وجود دارد، اما از آنجایی که هر دو مجموعه کروموزوم ها از پدر نشات می گیرند، هیچ رشد جنینی صورت نمی گیرد.

10. بارداری مولار جزئی:

این اتفاق زمانی می افتد که کروموزوم های مادر باقی می مانند، اما برای پدر همچنین دو مجموعه از کروموزوم ها را تامین می کند. این، باعث اختلالات جفت و یک جنین غیرعادی می شود.

11. شرایط سلامتی بیرونی:

شرایط سلامتی بیرونی، عادات زندگی و شرایط اساسی ممکن در رشد جنین است، به خصوص در سه ماهه دوم، که اختلال ایجاد می کند. ورزش و آمیزش جنسی موجب سقط جنین نمی شوند.

کار کردن به جنین صدمه نخواهد زد، مگر اینکه در معرض مواد شیمیایی مضر و یا تشعشع قرار داشته باشید.

عوارض کار در بارداری

چه مواردی بر سقط جنین تاثیر می گذارد؟

عوامل خطر سقط جنین

شرایطی که بتواند در رشد جنین مداخله کند، شامل موارد زیر است:

_رژیم غذایی ضعیف، یا سو تغذیه

_عدم رسیدگی و درمان سرطان سینه

_ضربه روحی

_چاقی

_رحم به شکل غیر عادی

_فشار خون بالا

_مسمومیت غذایی

_داروهای خاص

پیش از گرفتن هر گونه دارو به پزشک خود مراجعه کنید، تا مطمئن شوید که مصرف آن در دوران بارداری ایمن است یا خیر.

خطر دارو در بارداری

مصرف داروهای غیر مجاز در بارداری و سقط جنین

رایج ترین علل سقط جنین:

برخی از شایع ترین علل سقط جنین عبارتند از:

1. ناهنجاری های کروموزومی:

کروموزوم های ناجور, اغلب درصد سقط جنین را تحمیل می کنند.

کروموزوم ها ساختارهای بسیار کوچکی هستند که در هر سلول انسانی وجود دارند و مسئول حمل ژن ها هستند. بدن انسان شامل دو جفت کروموزوم, یکی از مادر و دیگری از پدر. در برخی موارد, وقتی تخمک و اسپرم به هم می رسند, یکی از کروموزوم ها اشتباه می شود. جنین حاصل یک ناهنجاری کروموزومی دارد و آبستنی منجر به سقط جنین می شود.

زوج هایی که سقط جنین را تجربه می کنند قربانی ناهنجاری های کروموزومی هستند.

علل سقط جنین

سقط جنین و آشنایی با دلایل آن

2. ناهنجاری های رحمی و گردن رحمی کامل نشده:

زمانی که رحم به نظر غیرطبیعی است یا تقسیم می شود (سپتوم رحم), سقط جنین عمدتاً زمانی رخ می دهد که جنین نمی تواند وارد دیواره رحم شود. تقریباً 10 درصد سقط جنین ناشی از ناهنجاری های رحمی است.

گردن رحمی ضعیف یا ناتوان اغلب منجر به سقط جنین می شود.وقتی حاملگی به انتهای سه ماهه اول می رسد, جنین رشد می کند, اما گردن رحم نامناسب نمی تواند جنین را نگه دارد.

پزشکان سپتوم رحم را از طریق روش های جراحی اصلاح می کنند.و برای درمان گردن رحم نامناسب, پزشک شما به شما توصیه می کند که تحت عمل جراحی قرار بگیرید (جراحی برای بخیه زدن گردن رحم و بسته نگه داشتن آن).

3. اختلالات ایمنی:

اختلالات ایمونولوژیکی گاهی جنین را از کاشت در رحم محدود می کند و موجب سقط جنین می شود.

چاقی و سقط جنین

بررسی علت های گوناگون سقط جنین

بیماری هایی که موجب سقط جنین می شوند

4. بیماری های درمان نشده:

بیماری های مزمن مانند دیابت کنترل نشده یا مشکلات تیروئیدی باعث ایجاد یک محیط نامطلوب رحمی می شوند. جنین نمی تواند در چنین محیط سختی زنده بماند و منجر به سقط جنین می شود.

5. سندروم تخمدان پلی کیستیک (pcos):

زنان مبتلا به pcos در خطر بالاتری از سقط جنین در زندگی خود هستند. به دلیل سندرم تخمدان پلی کیستیک, بدن زن حاوی سطوح بالایی از هورمون تستوسترون می باشد که موجب تخمک گذاری نامنظم و قاعدگی نامنظم می شود.

وpcos, پوشش اندومتریال بدن زن را به درستی کاهش می دهد. چنانچه در بخش های قبلی نکات دوران بارداری در نمناک اشاره کردیم پزشکان معتقدند که مصرف داروهای ضد دیابت, مانند متفورمین, باعث کاهش خطر سقط جنین در زنان مبتلا به pcos گردد.

پلی کیستیک

مشکلات و علل سقط جنین

عوامل موثر در سقط جنین

6. عفونت های باکتریایی:

بسیاری از میکروب ها در احیای وضعیت سلامتی سلول های جنسی نر و ماده کمک می کنند.اما برخی از باکتری های مضر نیز وجود دارند که خطر سقط جنین را افزایش می دهند.

این دو باکتری خاص مایکوپلاسما هومینیس و اوراپلاسما اورالیتیکوم هستند.این باکتری ها در بافت تناسلی بدن انسان زندگی می کنند و خطر سقط جنین را بالا می برند.عفونت باکتریایی آندومتر (لایه رحم) را بر می انگیزند و جنین را از بین می برد.

7. قرار گرفتن در معرض سیگار، الکل، مواد مخدر و سموم محیط زیست:

نیکوتین موجود در مواد مخدر، به آسانی به جفت می رسد و مانع رسیدن خون به جنین در حال رشد می شود.افراد سیگاری و یا مادر در معرض سیگار،منفعل خطرات بالاتری از سقط جنین دارند.

مصرف مشروبات الکلی نیز باعث سقط جنین ناگهانی می شود.قرار گرفتن در معرض مواد سمی محیطی نظیر دود صنعتی، آزمایشگاه های بیمارستانی و یا کارخانجات، خطر سقط جنین را افزایش می دهد.

8.قرار گرفتن در معرض تشعشع یا مواد سمی:

بهبودی بدن شما بستگی به این دارد که دوران بارداری تا چه حد پیش از سقط جنین بوده است.

سقط در بارداری

چه چیزی موجب سقط جنین می شود؟

بعد از سقط جنین، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

در حالی که ممکن است هورمون های بارداری چند ماه بعد از سقط جنین در خون باقی بماند، شما باید در عرض سه تا شش هفته یک بار دیگر دوره های طبیعی داشته باشید. شما می توانید به محض اینکه احساس آمادگی برای انجام این کار را دارید، فعالیت های معمول خود را ازسر بگیرید. به بدن خود گوش دهید. مهم است که شما زمان خود را برای التیام جسمی و احساسی به خود بدهید.

 

انواع سقط جنین و تمام علل و تمام دلایل سقط جنین

4109
این مطلب مفید بود ؟8821
منبع : healthline / momjunction / بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
برچسب : سقط جنین
وبگردی