سوره حشر

فضیلت های خوانده سوره حشر

کد مطلب : 30201زمان مطالعه : 4 دقیقه
سوره حشر پنجاه و نهمین سوره قرآن کریم است که فضیلت های بی شماری برای خواندن آن از معصومین روایت شده است.

خواندن سوره حشر

سوره حشر پنجاه و نهمین سوره قرآن جمع آوری شده مرسوم بعد از سوره مجادله و قبل از ممتحنه در جزء بیست و هشتم قرار دارد.


از نظر ترتیب نزول، یکصد و یکمین سوره قرآن با 24 آیه که به اتفاق تمام مورخین و مفسرین در مدینه نازل شده و پانزدهمین سوره ای است که در مدینه نازل گردیده است.


محتوای سوره حشر را می توان در شش بخش خلاصه کرد:

در "بخش اول" که تنها یک آیه است و مقدمه ای برای مباحث مختلف این سوره محسوب می شود سخن از تسبیح و تنزیه عمومی موجودات در برابر خداوند عظیم و حکیم است.


در " بخش دوم" که از آیه 2 تا آیه 10 (مجموعا 9 آیه) است ماجرای درگیری مسلمان را با یهود پیمان شکن مدینه بازگو می کند.


در " بخش سوم" که از آیه 11 تا 17 را تشکیل می دهد داستان منافقان مدینه آمده است که با یهود در این برنامه همکاری نزدیک داشتند.


" بخش چهارم" که چند آیه بیشتر نیست مشتمل بر یک سلسله اندرزها و نصایح کلی نسبت به عموم مسلمانان است و در حقیقت به منزله نتیجه گیری از ماجراهای فوق می باشد.


" بخش پنجم" که فقط یک آیه است (آیه 21) توصیف بلیغی است از قرآن مجید و بیان تأثیر آن در پاکسازی روح و جان.

سوره حشر

قسمتی از سوره حشر


و بالآخره در بخش ششم که آخرین بخش این سوره است و از آیه 22 شروع و به 24 ختم می شود قسمت مهمی از اوصاف جمال و جلال خدا و اسماء حسنای او را بر می شمرد که به انسان در طریق معرفة اللَّه کمک شایان می کند. (آیة الله مکارم شیرازی، تفسیر نمونه ، ص 479)


ضمنا نام این سوره از آیه دوم آن گرفته شده که سخن از" حشر" یعنی اجتماع یهود برای کوچ کردن از مدینه، و یا حشر مسلمین برای بیرون راندن آنها به میان آمده است، و از اینجا روشن می شود که این حشر ارتباطی با حشر در قیامت ندارد. بعضی نام این سوره را سوره" بنی نضیر" گفته اند، چرا که قسمت عمده آیاتش پیرامون آنها است.


و بالاخره این سوره نیز یکی از سوره های مسبحات است، که با تسبیح خداوند شروع شده، و اتفاقا پایان آن نیز با تسبیح الهی است.

هر کس سوره حشر را بخواند تمام بهشت و دوزخ و عرش و کرسی بر او رحمت می فرستند

فضیلت تلاوت سوره حشر


برای این سوره فضیلت بسیار گفته شده از جمله در حدیثی از پیغمبر گرامی صلی الله و علیه و آله می خوانیم:


من قرأ سورة الحشر لم یبق جنة و لا نار و لا عرش و لا کرسی و لا حجاب و لا السماوات السبع و لا الارضون السبع و الهوام و الریاح و الطیر و الشجر و الدواب و الشمس و القمر و الملائکة الا صلوا علیه، و استغفروا له و ان مات من یومه او لیلته مات شهیدا!:


" هر کس سوره حشر را بخواند تمام بهشت و دوزخ و عرش و کرسی و حجاب و آسمانها و زمینهای هفتگانه و حشرات و بادها و پرندگان و درختان و جنبندگان و خورشید و ماه و فرشتگان همگی بر او رحمت می فرستند، و برای او استغفار می کنند، و اگر در آن روز یا در آن شب بمیرد شهید مرده است"


و در حدیث دیگری از امام صادق علیه السلام می خوانیم: من قرأ اذا امسی الرحمن و الحشر وکل اللَّه بداره ملکا شاهرا سیفه حی یصبح:"هر کس سوره الرحمن و حشر را به هنگام غروب بخواند خداوند فرشته ای را با شمشیر برهنه مامور حفاظت خانه او می کند"


بدون شک اینها همه آثار اندیشه در محتوای سوره است که از قرائت آن ناشی می شود و در زندگی انسان پرتوافکن می گردد.

سوره حشر

آیه شماره 18 سوره حشر

توصیه ای زیبا در باب سوره حشر


عارف کامل آیة اللّه میرزا محمد علی شاه آبادی توصیه زیبایی داشتند و آن اینکه:
«سه آیه آخر سوره مبارکه حشر را تلاوت کنید تا ملکه شما شود ؛ اولین اثری که از آن مترتب می شود، پس از مرگ و شب اول قبر است. وقتی که آن دو ملک مقرب ازطرف پروردگار برای سؤال و جواب می آیند، در جواب «مَن ربُّک؟»


بگوئی:«هُوَ اللَّهُ الَّذِی لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ عالِمُ الْغَیْبِ وَ الشَّهادَةِ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحِیمُ * هُوَ اللَّهُ الَّذِی لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ الْمَلِکُ الْقُدُّوسُ السَّلامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَیْمِنُ الْعَزِیزُ الْجَبَّارُ الْمُتَکَبِّرُ سُبْحانَ اللَّهِ عَمَّا یُشْرِکُونَ * هُوَ اللَّهُ الْخالِقُ الْبارِئُ الْمُصَوِّرُ لَهُ الْأَسْماءُ الْحُسْنی یُسَبِّحُ لَهُ ما فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ هُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ» (آیات 22 تا 24 سوره حشر)


وقتی این طور پاسخ بگویی ملائکه الهی مبهوت و متحیر می شوند، چون این معرفی حق است به زبان حق، نه معرفی حق به زبان خلق.» (نقل از سایت دانشگاه تهران از قول آیت اللّه نصراللّه شاه آبادی،سال 1365)

فضیلت سوره های مسبّحات


سوره حشر در گروه مسبحات قرآن قرار گرفته که به طور کلی در مورد فضیلت مسبحات به حدیثی از امام باقر( علیه السلام) اکتفا می نماییم که می فرماید:«من قرأ المسبحات کلها قبل ان ینام لم یمت حتی یدرک القائم (علیه السلام) و ان مات کان فی جوار رسول الله (صلی الله و علیه و آله)»


هر کس تمام سوره های مسبحات را پیش از خواب بخواند، نمی میرد تا اینکه حضرت قائم را درک کند و اگر بمیرد در جوار رسول الله خواهد بود. (در مسیر رستگاری، پژوهشکده امام صادق، ص 23)

فضیلت سوره حشر:


در حدیثی از امام صادق (علیه السلام) می خوانیم:«مَن قَرَءَ الرَّحمنَ وَ الحَشَر اِذا اَمسی و کُلَ الله تَعالی بِدارِهِ مَلِکاً شاهِراً سَیفَهٌ حَتی یُصبِحَ» هر کس سوره حشر و الرحمن را هنگام غروب قرائت کند، خداوند فرشته ای را با شمشیر برهنه مأمور حفاظت خانه او می کند.


در حدیثی دیگر آمده است:« مَن صَلّی اَربَع رکعات یُقرئ فی کُلِ رَکعَتَ الحَمدَ وَ الحَشَر وَ یَتَوَجَهُ الی اَی حاجَه شاءَ ها و طَلَبها قَضاها اللهُ تَعالی، ما لَم تَکُن مَعصیهً» (در مسیر رستگاری، پژوهشکده امام صادق، ص 23)

سوره حشر ، فضیلت خوانده سوره حشر

4.858
این مطلب مفید بود ؟562
برگرفته از تفسیر نمونه , سایت حوزه , تبیان -/ک
وبگردی