سوسنبر

آشنایی با خواص درمانی “سوسنبر”

کد مطلب : 57856زمان مطالعه : 6 دقیقه
از جمله خواص درمانی “سوسنبر” می توان به درمان بی اشتهایی و سرفه در کنار اختلالات معده اشاره کرد.

سوسنبر

سوسنبر یا سیسنبر یا آس بویه (نام علمی:Thymus serpyllum) که در زبان های دیگر آویشن وحشی، آویشن خزنده و آویشن برکلند نیز نامیده می شود، گیاهی است از تیره نعناعیان، دارای بوی خوش با گل های کوچک به رنگ گلی، سفید و ارغوانی این گیاه در نواحی بحرالروم، ایران، آمریکای شمالی و سیبری می روید.

 
ترکیبات غذایی شیمیایی سوسنبر
 
آب، ویتامین های A، B، C، D، E و K، پروتئین، فسفر، کلسیم، آهن، سدیم، منیزیم، پتاسیم، روی، مس، منگنز، سولفور، کلر، تیامین، کاروتن، ریبوفلاوین، فولات، منتول، نیاسین، فلاونویید و فیبر.
 
طریقه مصرف سوسنبر
 
1.چای سوسنبر:
 
روی دو گرم برگ خرد شده سوسنبر، یک استکان آب جوش ریخته و ده دقیقه صبر کنید. بهتر است در ظرف بسته باشد، سپس آن را صاف کرده و میل نمایید.
 
2. قطره سوسنبر:
 
این قطره را با در نظر گرفتن سن و نظر پزشک معالج خود می توانید در کمی آب به صورت خوراکی چندین بار در روز مصرف نمایید.
 
سوسنبر
آشنایی با خواص سوسنبر
 
خواص درمانی سوسنبر
 
درمان درد پا ، بی اشتهایی ، گرفتگی ادرار ، سرفه ، آسم در بزرگسالان، سکسکه ،اختلالات معده ،اختلالات اعصاب و تشنجات روحی ، سستی و خواب آلودگی ، اختلالات کبدی ، قولنج و رماتیسم ، دردهای مفاصل ، رفع بوی بد پاها ، سردردهای کهنه و عصبی ، سرما زدگی پاها.
 
درمان و برطرف کردن کلی درد پا با برگ سوسنبر
 
اگر پاهای متورم و درناک و خسته ای دارید صد گرم برگ تازه یا خشک سوسنبر را در یک طشت آب گرم بریزید و 15 دقیقه بگذارید دم بکشد بعد پا ها ی خود را در آن گذاشته و با دست ماساژ دهید و بشویید .
جمام پاها با دمکرده سوسنبر به ترتیبی که در بالا شرح داده شد موجب استراحت و آرامش آن میشود و اگر یک هفته این کار را هر روز ادامه دهید پس از پایان هفت روز خواهید دید پاهای چابک و چالاکی پیدا کرده اید که مثل پرندگان خیلی سبک و چالاک میتوانید بدوید.
 
درمان ورفع سرمازدگی پاها با سوسنبر
 
کسانیکه از ناحیه پا زود سرما میخورند باید برگهای سوسنبر را در کفش خود بگذارند تا پایشان با آن تماس پیدا کند .
 
درمان و برطرف کردن بی اشتهایی با دم کرده برگ سوسنبر
 
ده عدد برگ تازه یا ده گرم برگ خشک سوسنبر را در یک لیوان آب جوش 15 دقیقه دم کنید بعد صاف نموده با عسل شیرین کنید و در طی روز چهار بار و هربار یک لیوان از آنرا بنوشید. اگر دچار بی اشتهایی شده اید با دم کرده سوسنبر بزودی معالجه شده و اشتهای خود را بدست خواهید آورد.
 
درمان و گرفتگی ادرار
 
در مواردی که ادرار بند می آید باید برگهای سوسنبر را در سرکه پخت و آنرا به صورت ضماد گرم روی مثانه گذاشت و هشت روز این کار را ادامه داد تا حبس البول برطرف گردد.
 
درمان و برطرف کردن سرفه و آسم در بزرگسالان
 
دو تا برگ تازه سوسنبر را بچینید و در یک لیوان آب جوش 15 دقیقه دم کنید . اگر دسترسی به برگ تازه ندارید پانزده گرم برگ خشک آنرا در یک لیتر آب جوش 15 دقیقه دم کنید بعد آنرا صاف کنید و با عسل شیرین سازید ، و هر روز جهار بار و هربار یک لیوان از آنرا بنوشید.
 
دمکرده سوسنبر سرفه های پی در پی شما را در بیماری آسم آرام میکند .
نسخه این دمکرده برای درمان برونشیت و بیماریهای مربوط به مجاری تنفسی و سرماخوردگی هم تجویز شده است.
 
درمان و رفع سکسکه و همچنین اختلالات معده با دم کرده رقیق سوسنبر
 
وقتی معده شما درد گرفت بهترین دوا دم کرده رقیق سوسنبر است . باید دو برگ سوسنبر را در یک لیوان آب جوش 15 دقیقه دم کنید و آنرا صاف و با عسل شیرین کرده و هر روز 4 لیوان از آنرا نوشید.
دمکرده رقیق سوسنبر در مان موثر سکسکه است وقتی قوه هاضمه شما ضعیف شده و غذا را به آسانی هضم نمیکنید باید دمکرده قوی سوسنبر را بنوشید و در این مورد باید ده برگ سوسنبر تازه را در یک لیوان آب جوش 15 دقیقه دم کنید و بعد صاف کرده با عسل شیرین کنید و هر روز چهار لیوان از آنرا بنوشید .
 
مقدار مصرف برگ خشک سوسنبر د ر این مورد دن گره در یک لیتر آب جوش است .
 
درمان و رفع اختلالات اعصاب و تشنجات روحی با دمکرده سبک سوسنبر
 
اگر مضطرب هستید ، اگر از تشنجات رنج میبرید و خلاصه اگر اعصاب شما ناراحت است دمکرده سبک و رقیق سوسنبر بنوشید .
طرز تهیه و مقدار مصرف آن اینست که دو برگ تازه را در یک لیوان آب جوش 15 دقیقه دم کنید بعد صاف و با عسل شیرین کنید و هر روز 4 بار و هر بار یک لیوان از آنرا بنوشید.
 
درمان و رفع اختلالات و سستی و خواب آلودگی با دمکرده قوی سوسنبر
 
اگر سست و ناتوان هستید و همیشه خواب آلود و خلاصه سر حال نیستید و احتیاج به یک تقویت کننده دارید دم کرده قوی سوسنبر را بنوشید. برای تهیه دمکرده قوی سوسنبر 10 گرم برگ تازه سوسنبر را در یک لیوان آب جوش و یا ده گرم برگ خشک سوسنبر را در یک لیتر آب دم کنید و بعد از صاف کردن و شیرین کردن هر روز 5 لیوان بنوشید.
 
درمان و رفع اختلالات کبدی با برگهای سوسنبر
 
کسانیکه ناراحتی های کبد دارند باید مدت هشت روز و هر روز هشت عدد برگ تازه سوسنبر بجوند.
 
جویدن برگ سوسنبر ضد عفونی کننده کاملی است.
 
درمان و برطرف کردن قولنج با دمکرده برگهای تازه سوسنبر
 
دمکرده سبک سوسنبر انواع قولنج را آرام میکند و باعث درمان آن میشود. برای تهیه این دمکرده باید دو برگ سوسنبر را در یک لیتر آب جوش و یا 15 گرم برگ خشک آن را دریک لیتر آب جوش 15 دقیقه دم کنید سپس آنرا صاف کنید و با عسل شیرین سازید ، وقتی دچار قولنج شدید هر روز چهار لیوان از آنرا بنوشید .
 
درمان و برطرف کردن رماتیسم و دردهای مفاصل
 
صد گرم برگهای تازه و یا خشک سوسنبر را در دو لیتر آب جوش بخیسانید و وقتی خوب خیس خورد تا گرم است در پارچه نازکی بپیچید و به صورت کمپرس روی جاهای دردناک بدن بگذارید.کمپرس گرم سوسنبر دردهای مفاصل و رماتیسم را آرام میکند.
 
درمان و برطرف کردن بوی بد پاها
 
کسانیکه پایشان زیاد عرق میکند و بو میدهد اگر پای خود را بشویند و چندین شب پاهای خود را در کیسه ای بکنند که پر از برگهای سوسنبر و نعنا ع است و بخوابند بعد از چند روز خواهند دید که این مشکل برطرف شده است.
 
درمان و رفع سردردهای کهنه و عصبی با دمکرده سوسنبر
 
دمکرده سبک سوسنبر سردردهای شما را آرام میکند علت سردردهای شما چه عصبی و چه مربوط به سوء هاضمه باشد آنرا برطرف میکند.
طرز تهیه و مقدار مصرف دمکرده سبک سوسنبر برای معالجه سردرد این است دو عدد برگ تازه سوسنبر را در یک لیتر آب جوش و یا 15 گرم برگ خشک سوسنبر را در یک لیتر آب جوش دم کنید تا 15 دقیقه بماند سپس آنرا صاف و با عسل شیرین کنید و هر روز 4 لیوان از آنرا بنوشید.
 
سوسنبر
رفع سردرد با گیاه سوسنبر
 
ضد سم و پادزهر
 
این گیاه می تواند به عنوان یک ضد سم و پادزهر نسبتا خوب برای درمان گزش نیش حشرات به کار رود.
این گیاه به خاطر عطر خوبی که دارد در بسیاری از داروها به عنوان خوشبو کننده استفاده می شود و حتی می توان برای دور کردن برخی از حشرات از محیط زندگی از آن استفاده نمود.خوردن سوسن با عسل ضد سم عقرب است.
داروی گیاهی درمان سردرد
 
طرز تهیۀ شربت سوسنبر
 
10 عدد برگ تازۀ سوسنبر را در یک فنجان آب جوش بریزید تا 15 دقیقه دم بکشد؛ سپس آن را شیرین کنید و روزی 3 تا 4 فنجان با فاصلۀ معین بنوشید.
 
تذکر
 
1. زیاده روی در خوردن آن برای زنان آبستن مضر است، زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود.
2. خوردن سوسنبر در کاهش و غلظت شیر زنان موثر است، به این جهت خوردن آن در دوران شیردهی توصیه نمی شود.
3. توصیه می شود هیچ گاه از اسانس خالص سوسنبر به طور موضعی یا خوراکی استفاده نشود زیرا به شدت موجب تحریک، التهاب و زخم می شود. همیشه اسانس ها در بازار به صورت رقیق شده یا فرموله شده مورد استفاده قرار می گیرند.

 

سوسنبر ، آشنایی با خواص درمانی سوسنبر

4.639
این مطلب مفید بود ؟363
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : نمناک - /ک.ک
وبگردی