سوسک

آیا سوسک ها مفید هستند؟

کد مطلب : 43002زمان مطالعه : 3 دقیقه
تا به حال به این فکر کرده اید که اگر سوسک ها نبودند چه خواهد شد؟ اگر بخواهیم خیلی خلاصه جواب این سوال را بدهیم باید بگوییم قطعا اتفاق خوبی نخواهد افتاد! در ادامه این مطلب مارا همراهی کنید تا جزییات بیشتری در این باره بدانید.

 اگر سوسک ها نبودند چه اتفاقی می افتاد؟!

همیشه و در همه حال که اسم سوسک به گوشمان می رسد ناخودآگاه ذهن و وجودمان پر از حس بد و چندش می شود اما باید بدانید که سوسک ها نقش مهمی ایفا می کنند،این امر نشان دهنده آن است که خداوند هیچ موجودی را بدون حکمت نیافریده است و اساسا همه چیز لازم و ملزوم هم هستند.

شاید در جواب سوال مطرح شده در عنوان این مطلب با خودتان گفته باشید که قطعا اگر سوسک ها نبودند زمین چیزی شبیه بهشت بود! چرا که هیچکس کمترین علاقه ای به این حشرات کثیف ندارد. آن ها باعث انتشار باکتری هایی نظیر شیگلا (Shiegella) و سالمونلا (Salmonella) می شوند، همیشه هنگام راه رفتن از خودشان ردی از مدفوع برجا می گذارند و باعث تشدید حساسیت ها و تنگی نفس می شوند. همه این موارد دلایل خوبی برای از بین بردن آن هاست.


سوسک

اغلب سوسک ها در نواحی گرمسیری زندگی می کنند و تمایلی به زندگی در کنار انسان ها ندارند. شاید جالب باشد بدانید در بین گونه های مختلف، سوسک های زیبا هم دیده می شود. همچنین برخی از آن ها در تاریکی می درخشند. با این حال تنها گونه های معدودی از 5،000 تا 10،000 گونه شناخته شده، در خانه ها یافت می شوند. این مخلوقات آزاردهنده شامل سوسک آلمانیِ Blattella germanica، سوسک آمریکاییِ Periplaneta americana، سوسک قهوه ای نواری (brown-banded cockroach) و سوسک خاوری (Blatta orientalis) می شوند.

شاید بهتر باشد پس از مقدمه چینی، به سراغ پاسخ این سوال برویم که اگر سوسک ها نباشند چه خواهد شد؟ اگر بخواهیم خیلی خلاصه جواب این سوال را بدهیم باید بگوییم قطعا اتفاق خوبی نخواهد افتاد!

سوسک ها در جنگل های استوایی از چوب ها و برگ های پوسیده تغذیه می کنند و همه این مواد پس از هضم، هنگام حرکت کردن سوسک به صورت ردی از مدفوع از بدن جانور دفع می شود که شامل مواد مغذی از جمله نیتروژن است. به این ترتیب نیتروژن دوباره به خاک باز می گردد.
همانطور که می دانید نیتروژن ماده ضروری برای رشد درختان و گیاهان است که وجود این درختان برای زندگی ما انسان ها بسیار حیاتی است.
 

همچنین سوسک ها غذای اصلی پستانداران کوچک، پرندگان و خزندگان هستند، بنابراین نبود سوسک ها در زنجیره غذایی می تواند اثرات گسترده ای بر دنیای اطرافمان داشته باشد. بنابراین هنگامی که خواستید سوسکی را زیر پا له کنید، به این فکر کنید که همین جانور تا چه اندازه می تواند برای جنگل های اطراف مفید باشد.

با این حال فعلا هیچگونه نگرانی در مورد انقراض این جانوران وجود ندارد. جالب است بدانید که فسیل هایی از سوسک ها پیدا شده است که مربوط به حداقل 300 میلیون سال قبل است، یعنی این موجودات قبل از دایناسورها هم وجود داشته اند! سوسک ها را می توان از جمله قوی ترین مخلوقات دانست چرا که قادر به تحمل اشعه در دوزهای بالا هستند (خیلی بیشتر از حدی که انسان قادر به تحمل کردن آن است) و قادرند تا یک ماه بدون اینکه چیزی بخورند زندگی کنند. پس اگر سوسکی در خانه دیدید و فورا آن را له کردید، نگران نباشید چرا که نسل این جانوران به این راحتی منقرض نخواهد شد!

سوسک ، فواید سوسک در طبیعت

4.1640
این مطلب مفید بود ؟523117
برگرفته از تابناک باتو - / ل
وبگردی