نمناک اخبارحوادث احتمال وقوع سونامی و زلزله در سواحل ایران
سونامی و زلزله ، سونامی در سواحل ایران
احتمال وقوع یک سونامی و زلزله قدرتمند در آبهای مشترک ایران و پاکستان وجود دارد که با بزرگای حدود 8 احتمالا در دهه آینده در ناحیه مکران اتفاق بیفتد.
تاریخ انتشار : 6 آبان 1396

خطر وقوع سونامی و زلزله قدرتمند در سواحل ایران

دکتر مهدی زارع، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله اظهار عقیده کرد که احتمال وقوع یک زمین لرزه با سونامی قدرتمند در آبهای مشترک ایران و پاکستان وجود دارد. در هر سده می توان انتظار رخداد یک زلزله با بزرگای بیش از 8.0 در منطقه مکران (در ایران و پاکستان) را داشت.

اگر زلزله در دریا رخ دهد و موجب ایجاد گسیختگی قائم در کف دریا شود سونامی هم اتفاق می افتد. از آخرین سونامی این منطقه (زلزله و سونامی 27 نوامبر 1945 – 6 آذر 1324) 69 سال می گذرد، آن زلزله در ناحیه مرزی بین ایران پاکستان و کانون آن در حدود 90 کیلومتری جنوب مکران واقع بود.
 
 سونامی و زلزله

احتمال وقوع سونامی و زلزله در ایران

در بدترین سناریوی ممکن اگر کل طول گسل ساحلی مکران به طول حدود 1000 کیلومتر بین ساحل جاسک تا ساحل کراچی در "یک رویداد زمین لرزه" یکجا گسیخته شود، انتظار رخداد زمینلرزه با بزرگای 9 هم در حالت حداکثر دور از انتظار نخواهد بود.

همچنان انتظار می رود یک زلزله ابرراندگی در این منطقه (مکران) با بزرگای حدود 8 احتمالا در دهه آینده در ناحیه مکران اتفاق بیفتد.

احتمال وقوع سونامی و زلزله در سواحل ایران

برگرفته از ایسنا/ی
این مطلب مفید بود ؟ 8 5
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف