نمناک اخبارحوادث جزئیات حادثه سیل در آذربایجان شرقی + تصاویر
سیل ، بارش
فرماندار عجب شیر از 13 مفقودی و 3 کشته در سانحه سیل امروز در روستای چنار این شهرستان خبر داده و افزود:تمام نیروهای امدادی و نیروهای پادگان 03 ارتش در حال جستجوی افراد مفقودشده هستند.
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1396

بارش های سیل آسای باران ویرانی به بار آورد

علی هوشیار در گفت وگو با خبرنگار، با اشاره به بارش سیل آسای باران در شهرستان های آذربایجان شرقی اظهار داشت:با توجه به بارش شدید باران در بیشتر شهرستان های استان، به 10 شهرستان آذربایجان شرقی خسارت وارد کرد.

وی ادامه داد:شهرستان های تبریز، هشترود، بستان آباد، شبستر، اهر، مراغه، ورزقان، باسمنج، عجب شیر و آذرشهر در جریان بارش های سیل آسا متحمل خسارت شده اند به طوری که ریزش بخشی از جاده اهر – مشگین شهر که خسارت چندانی نداشت توسط عوامل راهداری شهرستان اهر پاک سازی شد.

رئیس مرکز مدیریت راه های آذربایجان شرقی به برآورد خسارت های اولیه سیل در شهرستان ها نیز اشاره کرد و گفت:سیل به پل ها و جاده های شهرستان هشترود 200 میلیون تومان، مراغه 600 میلیون تومان، خسروشاه 50 میلیون تومان، تبریز 50 میلیون تومان خسارت وارد شده که البته این خسارت های اولیه بوده که برآورد کرده ایم.

بارش های سیل آسا در آذربایجان شرقی

سیل آذربایجان شرقی

سیل در شهرستان های آذربایجان شرقی

هوشیار با اشاره به اینکه خسارت عمده سیل در شهرستان های آذربایجان شرقی به پل ها و ابنیه فنی جاده ها وارد شده است، اضافه کرد:هم اکنون بارش شدید باران در تبریز ادامه دارد و در حال حاضر شاهد طغیان سیل در روستای بیرق و باران لو تبریز هستیم.

وی تصریح کرد:خوشبختانه تاکنون تلفاتی جانی از سیل امروز آذربایجان شرقی گزارش نشده ولی خسارت مالی به پل ها و بخشی از جاده های استان وارد شده، این درحالی که است خوشبختانه هیچ یک از پل ها به طور صد درصد تخریب نشده است.
 
سیل آذربایجان شرقی

سیل در شهرستان های آذربایجان شرقی

رئیس مرکز مدیریت راه های آذربایجان شرقی بابیان اینکه بر اساس پیش بینی های هواشناسی بارش باران شدید در دو روز آینده نیز در استان دور از انتظار نیست، خاطرنشان کرد:هم استانی ها از جمع شدن و پارک خودروها در کنار رودخانه ها پرهیز کنند.
 
سیل آذربایجان شرقی

سیل در شهرستان های آذربایجان شرقی

سیل آذربایجان شرقی

سیل در شهرستان های آذربایجان شرقی


دستور تخلیه تعدادی از روستاهای در معرض سیل ارومیه صادر شد
 
عباس حسنخانی امشب در جلسه ستاد مدیریت بحران این شهر که به منظور بررسی چگونگی مقابله با خسارات ناشی از سیل تشکیل شد اظهار کرد:بارندگی امروز در ارومیه کم سابقه بوده است.

وی افزود:به برخی روستاها برای تأمین امنیت مردم دستور تخلیه داده شده است و از صبح امروز به بخشداران ابلاغ شد که در حوضه رودخانه ها تدابیر ویژه اندیشیده شود.

فرماندار ارومیه گفت:متأسفانه دو پل تا این لحظه تخریب شده و راه ارتباطی قطع شده است.

حسنخانی افزود:بی سابقه ترین بارش ها در مناطق زیوه و مرگور در حومه ارومیه رخ داده است.

فرماندار ارومیه تصریح کرد:برف انباشته شده بر کوهها و بارندگی کم سابقه عامل اصلی سیلاب در برخی از مناطق ارومیه بوده است.

وی گفت:خوشبختانه پیش بینی های لازم با توجه به اخطار قبلی هواشناسی در شهرستان ارومیه اندیشیده شده بود و امروز از اولین لحظه آغاز بارندگی ها تمامی دستگاه های مربوطه و بخشداران ارومیه در آماده باش کامل بوده و در محل های حادثه دیده حضور یافتند.
 
سیل مدارس آذربایجان غربی را تعطیل کرد

اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی دقایق پیش با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد مدارس تعدادی از شهرستان ها در روز شنبه 26 فروردین ماه تعطیل است.

در این اطلاعیه آمده است:با توجه به تداوم بارندگی ها، آب گرفتگی معابر و مسدود بودن محورهای مواصلاتی منطقه سیلوانا در حومه ارومیه و احتمال بروز حوادث ناشی از بارش ها، تمامی مقاطع تحصیلی این منطقه در شنبه 26 فروردین ماه در نوبت صبح و بعد از ظهر تعطیل است.

بر اساس این اطلاعیه در شهرستان اشنویه در بخش جنوبی (منطقه نالوس) به دلیل طغیان رودخانه و مسدود بودن راه اصلی وبخش شمالی (روستاهای گند ملاعیسی، دوستک، لولکان، رشگند، گلاز، شیوه بیرو) به دلیل جاری شدن سیل در داخل روستاها، تمامی مقاطع تحصیلی در مناطق و روستاهای ذکر شده در روز شنبه 26 فروردین 96 در نوبت صبح و بعد از ظهر تعطیل است.

انسداد اتوبان تبریز-ملکان به دلیل احتمال افزایش شدت سیل در آذرشهر

سرهنگ جواد ناموران در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به احتمال افزایش شدت سیل و احتمال تخریب پل قاضی جهان در اتوبان تبریز-ملکان، اظهار داشت:پل قاضی جهان حد فاصل آذرشهر _ عجب شیر تا اطلاع ثانوی مسدود شده است.

رئیس پلیس راه آذربایجان شرقی گفت:خودروها در حال حاضر به آذرشهر هدایت شده و از داخل این شهر به سمت تبریز تردد دارند.
 
مدارس آذربایجان شرقی فردا تعطیل نیست
 
اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در اطلاعیه ای اعلام کرد که مدارس آذربایجان شرقی فردا به دلیل سیل تعطیل نیست.

بر اساس این گزارش، در اطلاعیه این اداره کل آمده است:باعنایت به تماس و پیام های مکرر اصحاب محترم رسانه و اولیاء گرانقدر در خصوص تعطیلی مدارس بدنبال بارش شدید باران به استحضار می رساند هیچگونه تعطیلی فردا شنبه مورخ 26 فروردین نخواهیم داشت و طبق روال عادی مدارس دایر خواهند بود.
 

مدارس مشگین شهر شنبه با 2 ساعت تأخیر آغاز خواهند شد
 
از ساعات اولیه صبح روز جمعه پدیده تندباد در اغلب شهرهای اردبیل مشاهده شد و در شهرستان مشگین شهر با سرعت نزدیک به 115 کیلومتر بر ساعت به اوج خود رسید.

با وجود صدور اخطاریه های هواشناسی و پیش بینی خسارت در شهرها و روستاها، وقوع تندباد موجب شد شهروندان اردبیلی غافلگیر شوند.

تندباد با سرعت قابل توجه علاوه بر اختلال در تردد شهروندان، موجب شکسته شدن درختان، اتصال سیم های برق، کنده شدن دکل های برق و حتی ترکیدن لوله های آب شده است.

بیشترین میزان خسارت در شهرستان مشگین شهر اعلام شده بطوریکه فرماندار مشگین شهر در این خصوص به خبرنگار مهر گفت:به دلیل اتصال سیم های برق قطعی های مقطعی برق داشتیم.

میرعلی رحیمی زاد همچنین با اشاره به ذوب ناگهانی برف های باقی مانده در مناطق کوهستانی و سرریز آن به منابع آبی اضافه کرد:این اتفاق موجب کدر شدن منابع آبی شد که ما آب ورودی به تصفیه خانه را کنترل کردیم و آب شهر از چاه های معتبر درون شهر تأمین می شود.

با وجود اینکه در ساعات اولیه تجربه تندباد فرماندار مشگین شهر در خصوص مدیریت منابع آبی با هدف قطع نشدن آب قول مساعد داد، اما تأمین آب برای شهروندان مشگین شهری با مشکل مواجه شده است.

این موضوع به همراه تداوم تندبادها موجب شد، آموزش وپرورش استان با صدور اطلاعیه ای تأخیر در فعالیت آموزشی مدارس مشگین شهر را به دلیل تندباد و حل مشکلات آب شهری اعلام کند.

بر همین اساس مدارس سری صبح در تمامی مقاطع به علت ذکر شده از ساعت 9:30 دقیقه صبح آغاز به کار خواهند کرد.
 

3 کشته و 13مفقودی در حادثه وقوع سیل روستای چنار عجب شیر
 
خلیل ساعی دقایقی پیش در گفتگو با خبرنگار درباره حادثه دیدگان سیل روستای چنار شهرستان عجب شیر اظهار داشت:تاکنون 3 نفر کشته و 13 نفر نیز در پی وقوع سیل در این منطقه مفقود شده اند.

وی در ادامه افزود:نیروهای امدادی در محل حاضر هستند و ما نیز برای پیگیری وضعیت عازم روستای چنار هستیم.

مدیر کل ستاد بحران آذربایجان شرقی اعلام کرد:همچنین سیل باعث واژگون شدن دکل مخابراتی این روستاها شده که عملا ارتباط میسر نمی باشد.

وی تصریح کرد:هنوز اطلاعات دقیقی از میزان خسارات وارد شده در دست نداریم.

این گزارش می افزاید بارش مداوم باران در روز گذشته در نقاط مختلف استان آذربایجان شرقی باعث وقوع سیلاب و آب گرفتگی معابر شده و در برخی روستاها همچون روستای لیقوان ،هروی ، چنار،تیمورلو و تعداد از روستای های استان خسارت وارد کرده است.

تعدادی از روستاهای ارومیه تخلیه شد/سیل راه راژان-زیوه رامسدود کرد
 
عباس حسن خانی جمعه شب در جلسه ستاد مدیریت بحران ارومیه که به منظور بررسی چگونگی مقابله با خسارات ناشی از سیل تشکیل شد اظهار داشت:بارندگی امروز در ارومیه کم سابقه بوده است.

وی افزود:به برخی روستاها برای تأمین امنیت مردم دستور تخلیه داده شده است و از صبح امروز به بخشداران ابلاغ شد که در حوضه رودخانه ها تدابیر ویژه اندیشیده شود.

فرماندار ارومیه با بیان اینکه متأسفانه دو پل تا این لحظه تخریب شده و راه ارتباطی قطع شده است افزود:بی سابقه ترین بارش ها در مناطق زیوه و مرگور در حومه ارومیه رخ داده است.

فرماندار ارومیه تصریح کرد:برف انباشته شده بر کوهها و بارندگی کم سابقه عامل اصلی سیلاب در برخی از مناطق ارومیه بوده است.

سیل راه راژان - زیوه را مسدود کرد


وی گفت:خوشبختانه پیش بینی های لازم با توجه به اخطار قبلی هواشناسی در شهرستان ارومیه اندیشیده شده بود و امروز از اولین لحظه آغاز بارندگی ها تمامی دستگاه های مربوطه و بخشداران ارومیه در آماده باش کامل بوده و در محل های حادثه دیده حضور یافتند.

فرماندار ارومیه در ادامه از انسداد جاده راژان – زیوه در ارومیه خبر داد و گفت:جاری شدن سیل در مناطق کوهستانی ارومیه موجب طغیان رودخانه ها و انسداد جاده راژان به زیوه شده است.

حسن خانی ادامه داد:به علت طغیان رودخانه ها و سیل راه راژان - زیوه را مسدود شده و همچنین طغیان رودخانه و تخریب پل اصلی هاشم آباد در محور راژان به زیوه تا اطلاعه ثانوی این محور مسدود است.

حسنخانی با اعلام اینکه تردد به منطقه زیوه هم اکنون از محور اشنویه مقدور است گفت:امروز از اولین لحظه آغاز بارندگی ها تمامی دستگاه های مربوطه و بخشداران ارومیه در آماده باش کامل بوده و در محل های حادثه دیده حضور یافتند.

طغیان رودخانه باراندوز پل ارتباطی 50 روستای ارومیه را تخریب کرد

حسن خانی با اشاره به اینکه بخش سیلوانای ارومیه دارای یک راه اصلی از منطقه راژان به سمت مرگور است و پل هاشم آباد در این مسیر قرار دارد، افزود:میزان بارش های 24 ساعت گذشته در این منطقه به بیش از 50 میلیمتر رسیده و موجب طغیان باراندوز چای و تخریب تدریجی پل از بعد از ظهر امروز تا ساعت 20 شده است.

وی بیان کرد:علاوه بر مسدود شدن این مسیر، سه روستای دیگر این منطقه نیز دچار آبگرفتگی شده و تلاش نیروهای امدادی برای رفع مشکلات ساکنان در این منطقه آغاز شده است.

فرماندار ارومیه با بیان اینکه دستگاه های اجرایی در منطقه حضور دارند و به امدادرسانی مشغول هستند، افزود:بازسازی پل و روستاهای دچار آبگرفتگی در صورت مساعد شدن هوا در اسرع وقت آغاز می شود.

آخرین وضعیت خسارات ناشی از سیل تبریز از زبان فرماندار

رحیم شهرتی فر در گفت وگویی اظهار کرد:در سطح شهر تبریز تمام ادارات متولی اعم از آتش نشانی، خدمات شهری و شهرداری با جدیت کامل در مناطق آسیب دیده حضور دارند و ضمن تلاش در جهت کمک به مردم منطقه، در جهت رفع حوادث احتمالی نیز آمادگی کامل دارند.

وی افزود:در برخی روستاهای منطقه از جمله روستای بیرق نیز متاسفانه بارندگی سیل آسا خساراتی به بار آورده است که عملیات امدادرسانی به سرپرستی بخشدار مرکزی تبریز و همکاری ارگان های ذی ربط انجام می شود.

شهرتی فر خاطرنشان کرد:در روستای بیرق تعدادی از منازل در اثر سیلاب دچار آبگرفتگی شده اند که با همکاری اهالی محل، اقدام به جابجایی ساکنان منازل شده است.

وی تأکید کرد:برخی شایعات موجود درخصوص گردباد و بادهای مخرب که در اخبار تعدادی از رسانه ها آمده بود صحت ندارد؛ تنها خطر جدی موجود در حال حاضر بارش های فراوان و خطر آبگرفتگی و سیلاب در مسیل رودخانه هاست که دستگاه های امدادرسان هشدارهای لازم را به ساکنان محل داده اند.

فرماندار تبریز تأکید کرد:با توجه به تداوم بارندگی، امکان رفع سیلاب و تخلیه آب از تمام منازل و مناطق وجود ندارد ولی اطمینان می دهم عملیات امدادی بدون توقف ادامه خواهد داشت.

استقرار تیم های امدادی در مناطق سیل زده آذربایجان غربی

معاون امداد هلال احمر آذربایجان غربی از استقرار تیم های امدادی در مناطق سیل زده استان خبر داد.

رضا مسافر در گفت وگو با خبرنگار با بیان این که هم اکنون بارش های سیل آسا و طغیان رودخانه ها را در استان شاهد هستیم، گفت:تیم های امدادی و ارزیابی به مناطق سیل زده اعزام شده اند.

وی گفت:هم اکنون روستاهای سلطان آباد، هاشم آباد، سوسن آباد، هیپک وحسو کندی ارومیه جزو روستاهای سیل زده هستند ولی هیچ گونه تلفاتی در این روستاها گزارش نشده است.

مسافر همچنین از انجام عملیات امدادی در چندین روستای اشنویه خبر داد و افزود:چهار خانه روستایی از آب تخلیه شدند. همچنین 18 نفر حادثه دیده اند.

در همین حال، دستور تخلیه تعدادی از روستاهای در معرض سیل ارومیه صادر شده است.

فرماندار ارومیه در جلسه ستاد بحران گفت:بارندگی اخیر در ارومیه کم سابقه بود.

به گفته وی، این بارندگی تاکنون دو پل را تخریب و برخی راه های ارتباطی را قطع کرده است.
 

نفوذ سیل به منازل نقده/ مردم اطراف رودخانه نروند

در پی بارش شدید باران به همراه آب شدن برف در آذربایجان غربی بسیاری از رودخانه های استان از جمله گدار چای طیغان کرده و موجب بروز سیل و سیلاب در شهرهای استان از جمله اشنویه و نقده شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی در خصوص آخرین وضعیت بروز سیل و سیلاب در استان به خبرنگار مهر گفت:بارش باران و طغیان رودخانه ها موجب خطرناک شدن مسیرهای منتهی به رودخانه ها شده است و مردم باید از تردد و توقف در این مسیرها اجتناب کنند.

امیرعباس جعفری افزود:حضور مردم برای انداختن عکس سلفی و تفریح در مسیر رودخانه های سیلابی موجب شده است تا نیروهای هلال احمر و انتظامی برای جلوگیری از حوادث احتمالی در این مکان ها مستقر شوند.

وی ادامه داد:بی احتیاطی شهروندان و حضور آنان در مسیر رودخانه های سیلابی موجب بروز خطرات احتمالی برای آنان از جمله غرق شدگی می شود و فرهنگ سازی در این زمینه ضروری است.

جعفری تاکید کرد:شهروندان خطرات سیل و سیلابی شدن مسیل ها را جدی را نمی گیرند و این امر باعث بروز حادثه های مختلف جانی با وجود حضور دستگاه های خدمات رسان و امدادرسان در منطقه می شود.

وی با اشاره به اینکه در اثر بارش مستمر باران و طغیان رودخانه های آذربایجان غربی به سه پل در این استان آسیب و خسارت جدی وارد شده است، اظهار داشت:پل های گلستانه و سوسن آباد سیلوانای ارومیه و پل پوش آباد اشنویه دچار خسارت هایی شده و یک نوجوان 14 ساله و نیز یک مرد 30 ساله نیز با سقوط به رودخانه گدار اشنویه دچار غرق شدگی شده اند.

جعفری در خصوص نفوذ آب در پی بروز سیل و سیلاب در شهرستان نقده گفت:هم اکنون بر اساس گزارشهای رسیده آب به دلیل بروز سیلاب به برخی منازل نقده نفوذ کرده ولی نیروهای امدادی در آماده باش کامل بوده و در حال امداد رسانی و عملیات امدادی هستند.

فرماندار نقده نیز بامداد امروز شنبه با حضور در مناطق سیل زده شهرستان خواستار همکاری مردم با نیروهای امدادی برای کاهش میزان آسیب های ناشی از وقوع سیل و سیلاب شد و گفت:هم اکنون تمامی نیروهای مدیریت بحران شهرستان در حال آماده باش هستند.

در اثر بارش باران در آذربایجان غربی که از روز گذشته آغاز شده، رودخانه های استان طغیان کرده و بسیاری از مسیرهای منتهی به رودخانه های مهم استان، غیرقابل تردد شده است.
 

اخبار تکمیلی :13 مفقود و 3کشته در سیل عجب شیر/ ارتش به جمع نیروهای امدادی پیوست

فرماندار عجب شیر از 13 مفقودی و 3 کشته در سانحه سیل امروز در روستای چنار این شهرستان خبر داده و افزود:تمام نیروهای امدادی و نیروهای پادگان 03 ارتش در حال جستجوی افراد مفقودشده هستند.

سید شمس الدین مراثی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بر اساس گزارش های رسیده 13 نفر در روستای چنار عجب شیر در سیل مفقود شده اند، اظهار داشت:3نفر کشته تا حالا گزارش شده است.

وی همچنین در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر در مجموع اوضاع روستاهای سانحه دیده شهرستان عجب شیر توسط امدادگران کنترل شده است، افزود:بیشترین خسارات این سانحه به مردم در روستای چنار و روستاهای دیزج، خانیان و روستای اوریدر وارد شده است.

فرماندار عجب شیر ابراز داشت:امدادگران هلال احمر شهرستان و تمامی عوامل و مخصوصا مردم و پادگان آموزشی 03 عجب شیر پای کار هستند و مشکل خاصی وجود ندارد.

فرماندار عجب شیر با اعلام این خبر افزود:تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز از ادارات شهرستان تهیه شده و خوشبختانه تا به حال به روستاهای دیگر این شهرستان خسارتی وارد نشده است.

مراثی با بیان اینکه روستای چنار دچار خسارت زیادی شده است ، اظهار داشت:اکثر فوتی ها و مفقود شده ها مربوط به روستای چنار است.

عکس های وقوع سیل در آذربایجان شرقی و تبریز

برگرفته از خبرگزاری تسنیم - مهر / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 12 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف