سیگار کشیدن
همه ما میدانیم سیگار کشیدن چه عوارضی دارد اما جالب است بدانید که ورزش کردن عوارض سیگار کشیدن را کاهش می دهد.

ورزش عوارض سیگار کشیدن را کاهش می دهد

طبق مطالعات جدید انجام ورزش مداوم می تواند از تحلیل رفتن عضلات و التهاب در افراد سیگاری جلوگیری کند. مطالعاتی که در مجله آمریکایی فیزیولوژی منتشر شده نشان می دهد که ورزش می تواند از التهاب و تحلیل عضلات در افراد سیگاری جلوگیری کند.

سیگار کشیدن تغییراتی در فیزیولوژی بدن ایجاد می کند و به ریه ها آسیب می رساند. سیگار کشیدن باعث التهاب سیستم تنفس می شود. التهابی که در سیستم تنفس ایجاد می شود به سیستم جریان خون نیز منتقل شده و به دیگر ارگان ها نیز آسیب می رساند.

این التهاب بر پروتئین ها نیز تاثیر منفی می گذارد و باعث آسیب رسیدن به عضلات نیز می شوند. بررسی بر روی موش ها نشان داد که 8 هفته ورزش کردن عوارض سیگار کشیدن را کاهش می دهد. ورزش می تواند حجم عضلات افراد سیگاری را حفظ کند. انجام ورزش استقامتی به صورت مداوم بهترین انتخاب برای سیگاری ها است.

  سیگار کشیدن

کاهش عوارض سیگار کشیدن با ورزش

عوارض سیگار کشیدن:

تنها سرطان ریه یا بیماریهای قلبی پیامدهای استعمال دخانیات نیست بلکه مجموعه ای از مسایل و مشکلات بهداشتی در ارتباط با مصرف مواد دخانی وجود دارد که می تواند به لحاظ شرایط جسمانی و مقاومت ایمنی در افراد سیگاری بروز می کند، که برخی از آنها عبارتند از:

١- از دست دادن موها
با تضعیف سیستم ایمنی افراد سیگاری در اثر مصرف مواد دخانی، بدن این افراد مستعد ابتلا به انواع بیماریها از جمله «لوپوس اریتماتوز» می شود که این بیماری می تواند عامل از دست دادن موها، ایجاد زخم در دهان، جوش های پوست روی صورت، سر و دست ها شود.

٢ - آب مروارید (کاتاراکت)
افراد سیگاری ٤٠ درصد بیش از افراد دیگر در معرض ابتلا به آب مروارید ، کدر شدن عدسی چشم و ممانعت از عبور نور و در نهایت نابینایی هستند.

٣ - چین و چروک
استعمال دخانیات باعث از بین بردن پروتئین های انعطاف دهنده پوست می شود؛ همچنین باعث تحلیل بردن ویتامین A و محدود کردن جریان خون در عروق پوست می گردد.
پوست افراد سیگاری خشک و دارای خطوط و چین خوردگی های ریزی در اطراف لبها و چشمهاست.

٤ - ضایعات شنوایی
افراد سیگاری ٣ برابر بیش از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی دچار می شوند.

٥ - سرطان پوست
افراد سیگاری ٢ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان پوست (پوسته پوسته شدن، برجستگی روی پوست) قرار دارند

 سیگار کشیدن

کاهش عوارض سیگار کشیدن با ورزش


٦ - فساد دندانها
افراد سیگاری ٥/١ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر از دست دادن زودرس دندانها هستند.

٧ - پوکی استخوان
منواکسید کربن یکی از اصلی ترین گازهای سمی در خروجی اگزوز اتومبیل و دود سیگار است، میل ترکیبی این گاز با خون بسیار بالاتر از اکسیژن است. این گاز باعث کاهش قدرت عمل اکسیژن در خون افراد سیگاری حرفه ای تا ١٥ درصد می شود.
استخوان های افراد سیگاری تراکم خود را از دست داده و به راحتی شکسته می شود همینطور زمان التیام یافتن و جوش خوردن آنها پس از شکستگی تا ٨٠ درصد افزایش پیدا می کند.

٨ - بیماریهای قلبی
بیماریهای قلبی ـ عروقی ناشی از استعمال دخانیات بیش از ٦٠٠ هزار نفر را در سال در کشورهای توسعه یافته از بین می رود استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب ، بالا رفتن فشار خون ، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا و گرفتگی عروق و نهایتا ایجاد حمله قلبی و سکته می شود.

٩ - زخم معده
استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باکتریها پایین می آورد؛ همچنین باعث تضعیف معده در خنثی سازی اسید معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جای ماندن باقیمانده اسید در معده و در نتیجه تخریب دیواره آن می شود.
زخم معده افراد سیگاری به سختی درمان می شود و احتمالی بهبودی آن تا زمانی که فرد سیگاری اکثرا اندک است.

١٠- تغییر رنگ انگشتان
قطران موجود در دود سیگار در اثر استعمال مستمر دخانیات روی انگشتان و ناخنها جمع شده و باعث تغییر رنگ آنها به قهوه ای مایل به زرد می شود.

کاهش عوارض سیگار کشیدن با ورزش کردن

4.49
این مطلب مفید بود ؟81
برگرفته از ایسنا،آکاایران/ی
برچسب :
وبگردی