محل کار
رعایت برخی نکات برای حفظ تمرکز در محیط کار یکی از ملزومات روند بهتر کار می باشد اما باید بدانیم این نکات کدامند و در چه مواقعی باید آن ها را رعایت کنیم؟ با ما همراه باشید تا به جواب سوالتان برسید.

 12 راه برای حفظ تمرکز در محل کار

12 راه برای حفظ تمرکز و شادابی در محل کار را که مطمئنآ رعایت آن نکات برای هر فردی نیاز است در این بخش قرار داده ایم تا با بکارگیری این نکات روز خوب و با نشاطی را در محل کار خود گذرانده باشید.

افراد بسیاری صبح به منظور سر کار رفتن از خواب بیدار شده و خود را برای روز جدید و فعالیت هایی که قرار است انجام دهند آماده می کنند. افراد مختلف معمولا در طول روز راندمان و کارایی مشخصی دارند، اما با رعایت برخی نکات می توان کارایی را در این مدت افزایش داد و تمرکز را به خوبی حفظ کرد.

محل کار

بیایید صادق باشیم، 8 ساعت تمرکز کامل روی کار اقدامی تقریبا غیرممکن است. دفاتر کاری اغلب دارای مواردی هستند که موجبات حواس پرتی را فراهم می کنند. صداهای همکاران و موارد مشابه باعث می شود که بخشی از وقت کاری تان را بدون اینکه مطلع شوید از دست بدهید.

اما بدون شک اغلب افراد دوست دارند در طول ساعات کاری کاملا روی کارشان متمرکز باشند. در این مطلب 12 نکته را برای سرحال ماندن و متمرکز بودن روی کار ارایه خواهیم داد.

1- زمانی برای استراحت

محل کار

با وجود اینکه استراحت کردن اقدامی متضاد هدفمان در این مقاله است و می خواهیم در طول ساعات کاری تمام حواسمان روی کار باشد ولی تحقیقات نشان از این دارند که استراحت در بین کار باعث افزایش کارایی می شود. فرمول جادویی کار کردن به مدت 52 دقیقه و استراحت به مدت 17 دقیقه است. این فرمول جادویی توسط The Atlantic ارایه شده و بر این اساس می توانید کار هایتان را برنامه ریزی کنید.

2- استفاده از مرکبات

دانشمندان پی برده اند که عطر میوه هایی نظیر پرتقال و لیمو باعث افزایش سطح هوشیاری می شود. البته استفاده از این مواد نیز باعث خواهد شد که در طول روز ویتامین سی کافی به دست آورید. توجه داشته باشید که استفاده مرکبات یکی از روش های دستیابی به سلامتی است.

3- بلند شدن

محل کار

نشستن پیوسته در صندلی می تواند سطح تمرکز در روز را به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهد و البته تاثیرات منفی زیادی نیز در زمینه سلامتی دارد. گهگاهی از صندلی تان بلند شوید تا خون در بدنتان بهتر جریان یابد.

برخی ورزش ها نیز برای افرادی که زیاد پشت صندلی می نشینند وجود دارد که بسیار مفید هستند و می توانید به سادگی روی صندلی یا نزدیکی میز کارتان آن ها را انجام دهید و به سلامتی تان کمک کنید.

4- استفاده از سرگرمی ها

محل کار


بر اساس تحقیقاتی که در سال 2012 انجام شد، تماشای کلیپ های خنده دار باعث افزایش تمرکز افراد می شود. پس با این اوصاف می توانید کلیپی کوتاه را در موبایلتان مشاهده کنید و سپس با تمرکز بیشتر به کارتان ادامه دهید.

5- استفاده از روش 20-20-20

 

گاهی مغر انسان درگیر فشار زیادی می شود که در این بین مدتی مکث بسیار موثر خواهد بود. پس برای کمک به مغزتان روش 20-20-20 را به کار گیرید. شیوه کار بدین صورت است که در هر 20 دقیقه باید به وسیله ای که در 20 فوتی شما قرار دارد به مدت 20 ثانیه نگاه کنید.

انجام این کار باعث می شود چشمانتان نیز فشار کمتری را تحمل کنند. پس اگر کارتان با کامپیوتر است یا به طور ممتد به دفتر یا هر وسیله دیگری نگاه می کنید بهتر است برای افزایش کارایی تان روش 20-20-20 را مورد استفاده قرار دهید.

6- برنامه ریزی برای ملاقات در ساعت 3


محل کار

حضور و آماده کردن جلسه ای برای صبح کار چندان مناسبی نیست. بر اساس تحقیقاتی که انجام شده، ساعت 3 بعد از ظهر زمان مناسبی برای برگزاری جلسات است و حتی اگر این جلسه در ساعت 3 بعد از ظهر روز سه شنبه باشد نیز بهتر خواهد بود و تاثیر بیشتری خواهد داشت.

ساعت 3 بعد از ظهر در روز های کاری تاحدودی زمان پایان کار به حساب می آید و در این زمان اغلب کارهایتان را انجام داده اید. اما برخی کارهایتان را نیز می توانید در طول جلسه انجام دهید.

7- مقالات در حال پیاده روی


محل کار

ورزش، هوای تمیز و محیطی به دور از کامپیوتر شرایط مناسبی برای ملاقات به حساب می آید. تحقیقات اشاره به این موضوع دارند که انجام ملاقات ها در حال پیاده روی باعث افزایش خلاقیت و تعهد کارکنان می شود.

مارک زاکربرگ از سوی فیس بوک و Jack Dorsey از توئیتر از جمله افرادی هستند که از این گونه ملاقات ها استقبال می کنند. از سوی دیگر مطالعات انجام شده نتایجی در جهت تاثیر پیاده روی روی بهبود سلامتی و افزایش سلامت روانی ارایه داده اند.

8- نفس عمیق

نفس عمیق به صورت تکرار عمل دم و بازدم طولانی یکی از راهکار های ساده و مناسب برای کاهش استرس به حساب می آید. دانشمندان اعلام کرده اند که چند نفس عمیق می تواند باعث ایجاد آرامش در افراد شود.

9- دور بودن از هشدار ها

خاموش کردن نوتیفیکیشن ها باعث از بین بردن عوامل حواس پرتی می شود. در فرهنگ فعلی مردم دوست دارند چندین کار را به صورت هم زمان انجام دهند اما باید توجه داشت که انجام چنین کاری باعث می شود که به اتمام رساندنشان کار سختی باشد.

تغییراتی ساده نظیر خاموش کردن موبایل یا هشدار های مختلف باعث می شود که کارایی تان افزایش یابد و کار هایتان را ساده تر به اتمام رسانید. برای مثال در طول ساعات کاری چندان لازم نیست که صفحه فیس بوکتان را مرور کنید.

محل کار


10- بررسی کار هایی که باید انجام شوند

محل کار

در اغلب موارد در بین کارهایی (لیست کار ها) که در طول روز باید انجام دهید گزینه ای وجود دارد که به خوبی از آن مطلع نیستید و همین باعث می شود که گاهی آن را انجام ندهید. اگر این اتفاق زود به زود رخ می دهد، بهتر است که روش دیگری را انتخاب کنید. Cal Newport در کتاب So Good They Can't Ignore You توصیح داده که برنامه ریزی برای انجام کار ها بسیار بهتر از انجامشان با عجله و بدون دقت است.

11- زمانی برای دریافت انرژی


محل کار

چه کسی می گوید خوابیدن در محل کار باعث کاهش کارایی می شود؟ دانشمندان ثابت کرده اند که 10 تا 20 دقیقه چرت زدن می تواند کارایی را افزایش دهد و انجام چنین کاری باعث خواهد شد تا میزان خلاقیت و سطح هوشیاری افزایش یابد.

برخی ادارات کارمندانشان را برای چرت زدن دعوت می کنند تا کارایی شان افزایش یابد. کمپانی هایی نظیر گوگل، Uber و Ben & Jerry همگی دارای اتاقی برای چرت زدن کارمندانشان هستند تا بلکه با این کار شاهد کارایی بیشتری از آن ها باشند.

12- رها کردن کار در محل کار

انجام چندین کار به صورت همزمان اقدامی چندان منطقی نیست و بهتر است در حین کار کردن تنها حواستان روی کار اصلی باشد و سپس به سراغ کارهای دیگر یا چک کردن ایمیل ها بروید.

توجه کنید که با رسیدن به خانه باید از کار کاملا جدا شوید و به سرگرمی های مختلف یا کار های روزمره دیگر بپردازید. کار کردن در خانه باعث خواهد شد تا در زمینه شغلی تان دچار مشکلاتی شوید.

راهکارهای حفظ تمرکز و شادابی در محل کار

56
این مطلب مفید بود ؟60
برگرفته از برترینها - / ل
وبگردی