شامپوی خشک
استفاده از شامپوی خشک در درازمدت به مو صدمه می زند. در واقع، ترکیبات این نوع شامپو ها همان طور که چربی را جذب می کند می تواند لایه خارجی مو را بردارد و کراتین مو را خراب و شکننده کند.

شستشوی مو با شامپوی خشک مو

گاهی وقتی محدودیت در زمان داریم می توانیم از شامپوی خشک استفاده کنیم. اما به طور کلی استفاده از شامپوی خشک توصیه نمی شود.شامپوی خشک شبیه به اسپری های بدن یا لباس است. شامپوی خشک را باید از فاصله دور ( حدودا 20 سانتی متر ) به سمت موهای خود اسپری کنید. شامپوی خشک نیاز به آبکشی ندارد و بعد از چند دقیقه می توانید ساقه مو و پوست سرتان را با آن ماساژ دهید و سپس آن را با حوله خشک کنید.

استفاده از شامپوی خشک می تواند باعث بروز حساسیت شود؟

چندی پیش خبری منتشر شد در مورد خانمی که بعد از مصرف شامپوی خشک دچار خارش سر و اگزما و ریزش موی سکه ای شده بود. به بهانه انتشار این خبر، با دکتر امیری، متخصص پوست، در مورد این نوع شامپو ها و کاربردشان گفت وگو کرده ایم. با ما همراه شوید.

در مورد شامپوی خشک برایمان بگویید. چه تفاوتی با شامپوی معمولی دارد؟

اصولا شامپوها از ترکیبات مختلفی تشکیل شده اند تا بتوانند کارایی مناسبی برای شستشوی موها داشته باشند. پوست سبوم (چربی ترشح شده از غدد سباسه فولیکول مو) چربی نسبتا بالایی تولید می کند. به علاوه، به دلیل آلودگی های موجود در هوا، پوسته های پوست سر و سایر آلودگی ها موها به صورت منظم نیاز به شستشو و پاک کردن دارند که همه این کارها به کمک شامپوهای معمولی انجام می شود. شامپوهای خشک، ظاهری شبیه اسپری مو دارد و باید آن را از فاصله 20 سانتی متری به مو اسپری کنید. بعد پوست سر و ساقه مو را کاملا ماساژ دهید و بعد از چند دقیقه موها را با حوله خشک کنید و برس بزنید. به عبارتی، شامپوی خشک گروهی از شامپو ها هستند که نیازی به آبکشی ندارند. درواقع، ماده موثره آنها نیازی به محیط آبی برای اثربخشی ندارد.

این شامپو بر چه اساسی تولید شد و چه کاربردی دارد؟

زمانی شامپوهای خشک وارد بازار شدند که به شدت اعتقاد بر این بود که شستشوی زیاد به مو آسیب می رساند و تمام پژوهشگران دنبال کشف فرمولی بودند که مو را بدون آب تمیز کنند. در نهایت هم موفق شدند و شامپوی خشک روانه بازار شد و طرفداران زیادی پیدا کرد اما واقعیت این است که شستشوی مو حتی اگر روزانه باشد سبب ریزش و خرابی مو نمی شود و امروزه اصلا توصیه نمی کنیم افراد به جای استحمام و استفاده از شامپوهای معمولی از شامپوی خشک استفاده کنند.

پس چرا هنوز این نوع شامپوها تولید می شوند؟

کاربرد شامپوی خشک موقعیتی است. مثلا استفاده از این نوع شامپو به افرادی که در مسافرت هستند یا به آب و حمام دسترسی ندارند یا جلسه ای فوری برایشان پیش آمده و موهایشان چرب است و فرصت استحمام ندارند، به خصوص افراد مبتلا به بیماری های ناتوان کننده ای که نمی توانند حمام کنند و در استراحت مطلق هستند یا بیماری های پوستی دارند که نباید با آب تماس پیدا کنند یا دچار شکستگی و سوختگی های وسیع هستند، توصیه می شود.

شامپوی خشک

شامپوی خشک مو

این باور درست است که شامپوی خشک به خوبی شامپوهای کلاسیک نمی تواند آلودگی را از روی مو بردارد؟

این شامپوها که به شکل اسپری یا پودر هستند از موادی تشکیل شده اند که جاذب چربی است. قدیمی ترین ماده ای که در این شامپو ها استفاده می شد، پودر تالک بود اما امروزه از مواد طبیعی تر مثل نشاسته، ذرت، برنج، دانه های کتان و... استفاده می شود. این مواد روی پوست و مو می نشینند و چربی و آلودگی را جذب می کنند. در نهایت این مواد با خشک کردن مو با حوله یا برس کشیدن به صورت پوسته از مو جدا می شوند و می ریزند اما به هر حال مسلم است که شامپوی خشک به اندازه شامپوی کلاسیک و شستن مو با آب نمی تواند آلودگی را پاک کند.

براساس خبر منتشرشده، فردی که به طور مرتب از شامپوی خشک استفاده می کرده دچار اگزما و ریزش مو شده است. واقعا شامپوی خشک می تواند چنین مضراتی داشته باشد؟

استفاده از شامپوی خشک در درازمدت به مو صدمه می زند. در واقع، ترکیبات این نوع شامپو ها همان طور که چربی را جذب می کند می تواند لایه خارجی مو را بردارد و کراتین مو را خراب و شکننده کند. حتی استفاده کوتاه مدت نیز چندان توصیه نمی شود و می تواند سبب از بین رفتن شادابی مو و کدری و شکنندگی آن شود. البته اینکه شامپوی خشک باعث اگزما و درماتیت شود، اتفاق شایعی نیست و احتمالا این خانم به ترکیبات شامپو حساسیت نشان داده و دچار درماتیت شده اند.

مزایا ومعایب استفاده از شامپوی خشک چیست؟

4.612
این مطلب مفید بود ؟111
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامت-/ر
برچسب : شامپو زدن
وبگردی