شامپو
همه شامپوها حاوی ترکیبات سورفاکتانت هستند و عمل نظافت و زدودن چربی و چرک و سایر زواید روی مو را انجام می دهند که این مواد همراه با کف در موقع آبکشی از بین می رود.

چه شامپویی بخریم ایرانی یا خارجی

یکی از خبرهای داغ این هفته که در شبکه های اجتماعی دست به دست شد نه تنها رنگ و بوی بهداشتی داشت، بلکه حسابی هم مورد توجه کاربران قرار گرفت؛ خبری با این موضوع که شامپوهای خارجی در ایران پر می شوند! حتی در این خبر نام برخی برندهای محصولات مو به چشم می خورد که گویا اصلا وارد نمی شوند و با این حساب همه تقلبی هستند.

این در حالی است که دبیر انجمن صنایع شوینده ضمن واکنش به این خبر اعلام کرد قاچاقچیان با درج اطلاعات غلط روی محصولات و حتی پرکردن بطری شامپوها در داخل کشور اقدام به فروش آنها می کنند. حالا این سوال مطرح می شود که واقعا خرید و استفاده از شامپوهای خارجی مارکدار و گران قیمت در حفظ سلامت موها موثر است یا باید با این باور غلط خداحافظی کنیم؟

باید بدانید بسیاری از مردم شامپوهای گران قیمت را برای جلوگیری از ریزش مو می خرند، در حالی که استفاده از شامپوها و ماسک های موی حاوی ویتامین ها اصولا تاثیری در جلوگیری از ریزش مو ندارند و پس از شست وشو با آب نیز تقریبا از دست می روند، بنابراین افزودن آنها به مواد شوینده ارزش چندانی ندارد.

از طرفی ویتامین ها بویژه ویتامین های C و E خاصیت ضد رادیکال های آزاد را دارند و در سطح پوست اگر به حالت ثابت باقی بمانند، می توانند تا اندازه ای در پیشگیری از آسیب های پوستی در مقابل نور آفتاب موثر باشند، ولی روی موهایی که فاقد خواص پوست زنده هستند، چنین اثراتی ندارند. با این حساب بیشتر شامپوهایی که با عنوان جلوگیری از ریزش مو با قیمت های گزاف فروخته می شوند، در واقع شامپوهای بسیار ملایمی هستند که به ساقه مو آسیب نمی رسانند و به نوعی ساقه موهای باقیمانده را محافظت می کنند. نکته جالب این که میان برندهای معتبر ایرانی براحتی می توان این نوع شامپو را پیدا کرد.

شامپو

شامپوی ایرانی یا خارجی

در این صورت ناخواسته گول محصولات تقلبی به ظاهر مارکدار و خارجی را نمی خورید و مجبور به صرف هزینه های بالا برای خرید شامپو و سایر محصولات مو نیستید. در عین حال براساس میزان چربی پوست سر، نوع شغل و فعالیت فرد، آلودگی محیط، مدل انتخابی مو، استفاده از مواد آرایشی، وجود بیماری های پوستی خاص و... باید دفعات شست وشوی موها را تعیین کرد. مهم ترین ماده پاک کننده موها شامپوست و معمولا توصیه می شود در هر بار شست و شوی موها دو مرتبه موها را شامپو کنید.

شامپو زدن اول باعث برطرف شدن آلودگی ها و چربی ها می شود و شامپو زدن دوم باقیمانده چربی و سلول های مرده را برطرف می کند. البته این مساله تا حدودی بستگی به شدت آلودگی موها، کیفیت و مقدار شامپوی مصرفی و میزان دمای آب دارد. مثلا در افرادی که هر روز دوش می گیرند شاید همان یک دفعه شامپو زدن کافی باشد.

شامپوی ایرانی بهتر است یا خارجی

3.813
این مطلب مفید بود ؟103
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از جام حم آنلاین -/ر
برچسب : شامپو زدن
وبگردی