شب قدر و کودکان

شب قدری زیبا و بدون خستگی برای کودک

کد مطلب : 51343زمان مطالعه : 6 دقیقه
آشنا شدن کودکان با شب های قدر، امر جایزی می باشد که به همین دلیل شما می توانید آنها را همراه خود داشته باشید و از قبل باید برخی نکات را انجام دهید.

چه کنیم کودکان در شب قدر خسته نشوند؟

شب قدر یکی از شب های مهم و سرنوشت ساز است که مقدرات آینده انسان در آن رقم می خورد. شب قدر، شب رحمت الهی و آمرزش گناهان، شب نزول قرآن است. در این شب مهم و سرنوشت ساز هنگام نزول ملائک رحمت، حیف است که کودکان ما در خواب و محروم از فیوضات باشند. این شب فرصتی است که بتوانیم کودکمان را با شب قدر آشنا کنیم و دعا به وسیله دستان و زبان پاک این بندگان کوچک، اما مقرب خدا را در این شب های پر فضیلت غنیمت بشماریم. با این بخش از نمناک همراه باشید تا بیاموزید چگونه کودکتان را با شب قدر آشنا کنید و چه کنید کودکتان در شب قدر خسته نشود؟ برای اینکه کودکتان در مراسم احیا شب قدر خسته نشود و بیدار بماند ، کارهای زیر را انجام دهید:

خواب بعد از ظهر را فراموش نکنید

برای اینکه کودکان بتوانند شب احیا را بیدار بمانند و از فیض بیداریِ شب قدر، استفاده کنند ، به آنها بگویید که بعد از ظهر حتما بخوابند. اگر کاری کنید که بچه ها روز قبل را به خوبی استراحت کرده باشند و خوابیده باشند، خیالتان راحت است که بچه ها خواب آلوده نمی شوند . بچه های سه چهار ساله به بعد، می توانند بیداری شب را تحمل کنند و با بازی و دوست شدن با همبازی های دیگر، شب خوشی را بگذرانند اما محض احتیاط با خود بالش و ملحفه ای را همراه ببرید.

خوابیدن کودک

در انتخاب فضای مراسم دقت کنید

برای مراسم احیا شب قدر جایی بروید که فضای مناسبی برای بازی بچه ها داشته باشد. در این مجالس بچه ها را در نظر بگیرید و از مجالسی در این شب ها استفاده کنید که برای بچه ها هم برنامه ای در حاشیۀ مراسم داشته باشند. اگر هیئتی، مشهور به روضه های مکشوف یا فریادهای بلندِ پشت بلندگو است یا سخت گیری خادمانش برای بچه ها زیاد است، آن مراسم را انتخاب نکنید تا فشارِ زیادی روی بچه ها وارد نشود.

خوراکی ، اسباب بازی و دفتر نقاشی همراه ببرید

برای اینکه بچه ها در مراسم شب قدر خسته و کسل نشوند و خاطره های خوبی برایشان به وجود آید ، اسباب بازی، خوراکی و بساط نقاشی را همراه خود ببرید.

بازی موبایلی خوبی را نصب کنید

برای اینکه کودکتان خسته نشود و سکوت مراسم را بر هم نریزد، قبل از شرکت در مراسم مذهبی یکی یا دوتا بازی مناسب سن کودک دانلود کنید . ساعاتی از دم صبح که مناجات و مراسم مخصوص شب قدر، به اوج خودش می رسد و آرامش فضا لازم است، به فرزند خود اجازه دهید با گوشی همراه شما بازی کند.

بازی کردن با گوشی

قرآن مخصوص و کوچک بچه ها را تهیه کنید

برای اینکه کئودکتان بتواند اعمال انتخایی شب قدر را با آرامش، مثل شما تکرار کنند و به جا بیاورد برای او قرآن کوچکی تهیه کنید و مهر و جانماز کوچکی برایش بیاورید تا با تکرار کارهای شما خاطره و تصویرهای روشنی از این شب در ذهن شان به جا بماند.

سحری را بیرون از خانه بخورید

برخی بچه ها شب های قبل از قدر هنگام سحری خواب هستند ، برای ساختن خاطره خوبی از شب قدر اگر می توانید با خودتان سحری ببرید و در گوشه ای سحری بخورید. این کار برای ایجاد شوق در کودکان برای شرکت در مراسم مذهبی بسیار مفید است.

راهکارهای آموزش مفهوم شب قدر به کودکان

اگر می خواهید فرزندتان را با شب قدر آشنا کنید روش های زیر را به کار بگیرید:

برای آنها داستان شب قدر را تعریف کنید

بهترین شیوه آشنایی کودکان زیر 7 سال با شب های قدر تعریف داستان و قصه در این زمینه برای او است. می توانید برای کودکتان درباره سیره عملی حضرت زهرا (س) صحبت کنید تا او هم با شب قدر و سیره این بانو با زبان قصه آشنا شود. برای او تعریف کنید که حضرت زهرا (س) در شب قدر بیدار می ماندند و خانواده شان را نیز به شب بیداری تشویق می کردند. ایشان بچه ها را در طول روز می خواباندند تا برای شب زنده داری مشکلی نداشته باشند. در مطلب " داستان کودکانه شب قدر و سوره قدر "  یکی از داستان های کودکانه درباره شب قدر را قرار داده ایم که می توانید به راحتی از آن استفاده کنید.

شب قدر

با کودکتان صحبت کنید

قبل از شب های قدر به کودکان با چند مثال ارزش ها را به شکل مقایسه ای جا بیندازید مثلا بگویید لباس مهمانی شان خیلی با ارزش تر از لباس خانگی شان است تا وقتی می گویید شب قدر از هزار ماه بهتر است و از شب های دیگرِ سال، با ارزش تر است، آنها کاملا مفهوم را درک کنند. 

در رابطه با اهمیت شب قدر و ارزش دعا کردن در این شب با او صحبت کنید اما لازم نیست مفاهیم بزرگ و پیچیده را در این باره به کودک انتقال دهید؛ فقط کافی است که درباره دعا کردن و اهمیت صحبت با خدا برایش توضیح دهید. از نعمت های بیشمار خداوند بگویید و از او سوال کنید که چه دعا و خواسته ای از خدا دارد . می توانید بعد از سومین شب قدر یا در عید فطر او را با رساندن به آرزویش خوشحال کنید تا اعتماد و علاقه او به خدا بیشتر شود.

به او شعرهای شب قدر را بیاموزید

همانطور که می دانید کودکان با زبان شعر بهتر می توانند مفاهیم را درک کنند پس برای آشنایی بیشتر آنها با شب قدر، شعرهای شب قدر را به آنها بیاموزید. پیشنهاد می شود از کودک تان بخواهید در برخی مکان ها این اشعار را بخوانند و در مقابل تشویق های دیگران، نسبت به مراسم مذهبی علاقمندتر شوند. 

نقاشی بکشید

با زبان نقاشی می توانید شب قدر را به کودکتان توضیح دهید. می توانید قبل از فرا رسیدن این شب ها، موضوع سوره و شب قدر را برای فرزندتان بیان کنید و بعد یک مسابقه نقاشی در این زمینه در خانه ترتیب بدهید. 

نقاشی کشیدن

در حفظ کردن سوره قدر به او کمک کنید

سوره قدر را به کودک خود بیاموزید و از او بخواهید این سوره را بخواندو حفظ کند و بعد از حفظ کردنش حتما توضیح و تفسیری از این سوره در حد فهم فرزندتان بیان کنید. اگر کودک شما این سوره یا معنی آن را حفظ کرد، برایش جایزه ای تعیین کنید. البته در این کار اجباری به خرج ندهید.

خودتان الگوی کودک باشید

بسیاری از بچه ها از والدین خود الگوبرداری و پیروی می کنند، آنها رفتارهایی را از خودشان نشان می دهند که در والدین شان دیده اند.  برای آشنایی بیشتر کودکتان با مناسک مذهبی ، آداب مذهبی را در حضور آنها به جای بیاورید. 

به کودک تان چگونه دعا کردن را بیاموزید

به کودک تان یاد بدهید که در شب چگونه دعا کند. از فرزندتان بخواهید که دست های خود را به سوی آسمان بگیرد و در این شب ابتدا برای دیگران دعا کند و در آخر خواسته خودش را به زبان بیاورد. برای آشنایی او با مفهوم انسان دوستی، ایثار و محبت به دیگران از او بخواهید برای خوشبختی و آرامش انسان های دیگر هم دعا کند. 

دعا خواندن کودک

نکات مهمی که والدین باید در آموزش به کودک رعایت کنند

  1. قبل از رفتن به مراسم های مذهبی حتما ذهن فرزندتان را از قبل آماده کنید. 
  2. کاری نکنید که فرزندتان به زور بخواهد مراسم مذهبی را انجام بدهد.
  3. درنظر نگرفتن خستگی فرزندتان و ماندن تا صبح در مساجد می تواند باعث خستگی و دلزدگی فرزندتان نسبت به این مسلک مذهبی شود.
  4. به فرزندتان توضیح بدهید و ذهن او را نسبت به شب های قدر، آگاه کنید و بعد بگذارید خودش تصمیم بگیرد که آیا دوست دارد با شما به مراسم مذهبی بیاید یا نه؟ 
  5. توقع نداشته باشید که فرزند کوچک شما بتواند شما را تا سحر در مراسم شب زنده داری همراهی کند. 
  6. اگر کودک شما خواب آلود است ، او را سرزنش نکنید زیرا سرزنش کار را خراب می کند و بچه را تا رسیدن به ماشین بغل بگیرید.
  7. یک شام سبک بخورید تا شب بیداری برای تان راحت شود.
  8. اگر امکان شرکت در مراسم شب قدر را در مسجد نداشتید، در منزل بمانید و شب زنده داری خود را در منزل به جا بیاورید. 
  9. اگر فرزندتان توانست در شب های قدر بیدار بماند، برای تشویق به او هدیه ای دهید. 

جلوگیری از خستگی کودکان در شب قدر + آموزش مفهوم

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ف.ن/ن
وبگردی