شستشوی دندان مصنوعی
بهترین روش شستشوی دندان مصنوعی مسواک زدن است اما روش دیگری وجو دارد که می توان با ساخت محلول در خانه دندان های مصنوعی را ضدعفونی و جرم گیری کرد.

شستشوی دندان مصنوعی و نکات مهم مراقبت از آن

پروتزهای دانه ای یا کامل، نیاز به مراقبت مناسب برای نگه داشتن، پاک کردن لکه ها و داشتن ظاهری زیبا دارند پس اگر از این دندان ها استفاده می کنید باید حتما روش و مراحل تمیز کردن آن را به صورت صحیح بدانید.

برای مراقبت های بهداشتی از دندان مصنوعی باید این کارها را انجام داد:

پاک کردن و آبکشی بعد از غذا خوردن:

آب را روی دندان های مصنوعی بریزید تا بقایای غذا و ذرات شل دیگر پاک شوند. شما می توانید یک حوله بر روی پیشخوان یا در سینک قرار دهید و یا کمی آب در سینک بریزید ، اینگونه اگر از دستتان افتاد، نشکند.

با دقت دندان ها را بررسی کنید:

اطمینان حاصل کنید که در هنگام تمیز کردن، خم شان نمی کنید یا آسیبی به پلاستیک یا کلاه آنها نمی رسانید.

دهان خود را بعد از برداشتن دندان ها تمیز کنید:

از یک مسواک مخصوص یا گاز و یا یک مسواک نرم استفاده کنید تا زبان، گونه ها و سقف دهان خود را تمیز کنید. در صورت استفاده، هر گونه چسب باقیمانده، آن را از روی لثه ها بردارید.

حداقل روزی یک بار مسواک بزنید:

هر روز دندان هایتان را تمیز کنید و به آرامی این کار را انجام دهید. آن ها را خیس کنید و با برس زبر پلاستیکی و غیر ساینده پروتزی تمیز کنید تا غذا، پلاک و دیگر باقیمانده ها را پاک کنید.

چنانچه در بخش سلامت دهان و دندان نمناک گفته شده است اگر از چسب پروتز استفاده می کنید، شیارهای روی لثه ها را تمیز کنید تا هر گونه چسب باقی مانده را از بین ببرید.از پاک کننده های دندانپزشکی در داخل دهان خود استفاده نکنید.

شستشوی دندان مصنوعی

مسواک زدن و شستشوی دندان مصنوعی 

دندان های مصنوعی را در شب در آب بگذارید و خیس کنید:

بیشتر انواع دندان های مصنوعی باید مرطوب بمانند تا شکل خود را حفظ کنند. آنها را در آب یا یک محلول دندانی ملایم در طول شب قرار دهید. با دندان پزشک خود در مورد نگهداری صحیح دندان ها در طول شب بررسی کنید. دستورالعمل های شرکت تولید کننده را در زمینه تمیز کردن و خیساندن به دنبال داشته باشید.

قبل از قرار دادن آن ها در دهان به طور کامل، به خصوص از محلول denture استفاده کنید:

این راه حل ها ممکن است حاوی مواد شیمیایی مضر باشند که موجب استفراغ، درد یا سوختگی در صورت بلعیده شدن شوند.

چک آپ معمولی دندان هایتان را برنامه ریزی کنید:

دندان پزشک شما توصیه می کند که چند بار بازدید کنید تا دندان هایتان را معاینه کرده و به صورت حرفه ای تمیز کند. دندان پزشک می تواند به اطمینان از تناسب مناسب برای جلوگیری از لغزش و ناراحتی به شما کمک کند و همچنین داخل دهانتان را چک کند تا مطمئن شود که سالم است. اگر یک اندازه شل دارید، به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

اگر پروتز دندانیتان شل شده است، فوراً به دندان پزشک مراجعه کنید. شل شدن می تواند باعث تحریک، زخم و عفونت شود.

شما معمولاً باید از این موارد دوری کنید:

مواد تمیز کننده ساینده:

از مسواک های سفت ، تمیز کننده های قوی و خمیر دندان سخت اجتناب کنید، چون اینها بیش از حد ساینده هستند و ممکن است به دندان شما آسیب برسانند.

خمیردندان سفید کننده:

خمیردندانی که به عنوان سفید کننده تبلیغ می شوند، اغلب حاوی آب اکسیژنه هستند که رنگ دندان های مصنوعی را کم می کند.

محصولات حاوی سفید کننده:

از هیچ نوع محصول سفید کننده استفاده نکنید، چون آن ها می توانند پروتز های دندانی شما را ضعیف کرده و رنگ آنها را تغییر دهند. دندان های مصنوعی به هراه وابستگی های فلزی آنها را در محلول های حاوی کلر قرار ندهید، زیرا می تواند فلز را لکه دار کند و باعث خوردگی می شود.

آب داغ:

از آب داغ و یا جوش که ممکن است دندن های مصنوعی را پیچ وتاب دهد، خودداری کنید.

جرم گیری دندان مصنوعی

نکات بهداشتی دندان مصنوعی

تمیز کننده های طبیعی و خانگی برای دندان های مصنوعی:

1. محلول مبتنی بر سفید کننده:

شایع ترین تمیزکننده خانگی دندانی محلول سفید کننده رقیق است. برای تمیز کردن و به ویژه ضد عفونی کردن دندان های مصنوعی موثر هستند. همچنین در حذف لکه ها به خاطر قرار گرفتن در معرض عوامل رنگی مثل قهوه، نوشابه، چای و محصولات تنباکویی موثر است.

مسائلی که باید در نظر گرفته شوند:

با وجود محبوبیت آنها، نگرانی هایی در ارتباط با استفاده از محلول های تمیز کننده بر پایه سفید کننده وجود دارد. به خصوص در موردی که یک محلول غلظت نسبتاً بالا داشته باشد یا دوره خیساندن زیاد باشد، ممکن است آسیب به دندان کامل یا نسبی رخ دهد.

برخی مراحال اجرایی برای شستن دندان مصنوعی:

انواع مختلفی وجود دارند که نشان می دهند چگونه یک تمیز کننده خانگی سفید کننده باید آماده و مورد استفاده قرار گیرد. براساس اطلاعات جمع آوری شده، به نظر می رسد که دستورالعمل زیر یک روش منطقی برای این روش باشد.

با این وجود، هیچ کس در موقعیتی نیست که اطلاعات بیشتری درباره پروتزهای دندانی و موادی که برای ساخت آن ها مورد استفاده قرار گرفته است، نسبت به دندان پزشک خود بداند. و به همین دلیل، مراجعه به دندان پزشک همیشه بهتر است و می توانید درباره برنامه های تمیز کردن دندان های خود (از هر نوع) با آن ها صحبت کنید.

دستورالعمل های ساخت شستشو دهنده دندان مصنوعی:

یک مخلوط شستشو می تواند با استفاده از سفید کننده خانگی (5.25 درصد سدیم) ساخته شود و آن را با 10 قسمت آب رقیق کنید. نتیجه به دست آمده، تقریباً 0.5 % محلول هیپوکلریت سدیم است.

غلظت هیپوکلریت سدیم که در برخی از محصولات سفید کننده یافت می شود، متفاوت از 5.25 درصد است (برچسب بطری را بررسی کنید). اگر شما این کار را می کنید، پس رقیق سازی خود را بر طبق آن تنظیم کنید. برای محصولات 6 %، 2 نسبت اضافی آب اضافه کنید. برای محصولات 8.25 %، از یک نسبت 1 به 16 استفاده کنید.

اگر ترجیح می دهید مقدار کمی از محلول را برای چند روز آماده کنید، باید آن را در یک محیط خنک و تاریک یا در ظرف مات، ذخیره کنید.

سفید شدن دندان مصنوعی

ساخت محلول خانگی برای شستشوی دندان مصنوعی

دستورالعمل استفاده:

نوار انباشته شده و باقی مانده های شل را باید از پروتز خود حذف کنید. ابتدا آن را با یک برس تمیز کنید. این شستشو می تواند یک بار در روز و برای مدت 3 تا 10 دقیقه انجام شود. خیساندن بیشتر، به خصوص یک شب، بهترین کار است.

مهم است که قبل از این که دندان های مصنوعی را در دهان خود بگذارید، و سپس آن ها را با آب سرد بشویید. محلول های مبتنی بر سفید کننده، پتانسیل تحریک بافت های دهانی را دارند. اگر دندانهای مصنوعی به دهان شما برگردانده نشود، باید به طور کامل در آب غوطه ور شوند.

همانطور که در متن زیر توضیح داده شده، محلول سفید کننده نباید با پروتزهایی که دارای مولفه های فلزی هستند و آن هایی که انواع خاصی از مواد را دارند مورد استفاده قرار گیرد.

چرا فقط روزانه 3 تا 10 دقیقه این کار انجام شود؟

یک مطالعه که توسط د سوسا پورتا انجام شد، استفاده از این خیساندن را به مدت 3 دقیقه در هر روز در طی 90 روز مورد ارزیابی قرار داد. مشخص شد که تعداد میکرو ارگانیسم ها، از جمله کاندیدا (یک قارچ خوراکی متداول)، در پروتز دندانی کاهش یافته است.

این توصیه در چارچوب دستورالعمل های کالج آمریکایی پروستودونتیستس (سازمان "متخصصان دندان مصنوعی") باقی می ماند. آن ها پیشنهاد می کنند که قرار دادن دندان مصنوعی به محلول هیپوکلریت سدیم برای بیش از 10 دقیقه باید اجتناب شود (به دلایلی که در بخش "اقدامات احتیاطی" مورد بحث قرار گرفته است).

بیشتر از دستورالعمل های ACP's در مورد تمیز کننده های دندان مصنوعی استفاده کنید. این دستورالعمل ها بیان داشتند که، در مقایسه با سایر روش های جایگزین دندان مصنوعی (خیساندن)، محلول سفید کننده به احتمال زیاد موثرترین راه است.

این رهنمودها، محصولات سفید کننده را نیز به عنوان موثرترین شکل تجاری مورد توجه قرار می دهد، که نشان می دهد که، با استفاده از این روش، معمولاً بهترین گزینه را انتخاب می کند.

چگونه می توان این خیساندن خانگی را موثرتر کرد؟

در حالی که پاک کننده خانگی دندان مصنوعی مبتنی بر سفید کننده، پاک کننده خوبی را برای لکه و ضد عفونی کننده می سازد، اما چنانچه در بخش سلامت نمناک اشاره شده است در کمک به حذف رسوبات معدنی (تارتار) که بر روی دندان های مصنوعی ایجاد شده است، موثر نیست.

شما می توانید خمیر خود را اضافه تارتار - قابلیت از بین برنده با اضافه کردن یک قاشق چای خوری از کالگون آب نرم کننده (کالگون عامل کلسیم - چلتینگ ، کالگون نمک صابون و یا روغن حمام) بسازید و آن را در شیشه های خانگی نگه دارید.

بعد از خیساندن، برای بار دوم دندان مصنوعی خود را مسواک بزنید. برخی از رسوبات معدنی و لکه مرتبط ممکن است هنوز باقی بمانند اما به اندازه کافی نرم شده باشند که بتوانند پاک شوند.

انتخاب هر گونه تمیز کننده برای دندان های مصنوعی، خانگی و یا تجاری باید توسط دندان پزشک شما تایید شود تا به پروتزهای تان آسیب نرسانند.

ضدعفونی دندان مصنوعی

روش های صحیح شستشوی دندان مصنوعی

به عنوان مثال:

در برخی بررسی های انجاک شده، تغییرات رنگی که با مارک های مختلف آکریلیک دندان مصنوعی (پلاستیک) در معرض 4 راه حل قرار گرفتند، یکی از آنها "هیپوکلریت سدیم رقیق 0.5٪" (پاک کننده خانگی است که در بالا توضیح داده شد) را ارزیابی کرد.

پس از 15 روز مواجهه با این محلول (معادل تجمعی تقریبا 6 سال از روزانه 10 دقیقه خیس خوردن), آزمایش ها نشان داد که تغییر رنگ صورت گرفته است. اما میزان تغییر " پایین تر از حد تشخیص بصری " بود (نمی توان توسط چشم انسان تشخیص داد)

مطالعات اخیر نشان داد که استفاده از محلول هیپوکلریت سدیم 0.5٪ (مخلوط ما را در بالا) برای مدت 3 دقیقه در طول 90 روز تغییرات قابل توجه رنگی اتفاق نمی افتد. این مطالعه با استفاده از محلول 0.5٪ برای مدت 20 دقیقه در روز برای مدت 5 سال شبیه سازی شده و هیچ تغییر قابل توجهی در رنگ اکریلیک پروتز مشاهده نشده است.

چرا خیس کردن شبانه دندان مصنوعی بهترین انتخاب نیست

نتایج نشان داد که شبیه سازی سه روز غوطه وری در محلول هیپوکلریت سدیم, موجب تغییر رنگ قابل توجهی شد. از این رو توصیه ما بیش از یک روز کوتاه روزانه بود.

زبری سطح

اورال استفاده از سفید کننده را با قدرت کامل 5 ساعت در روز به مدت 7 روز ارزیابی کرد. (این غلظت 10 بار از محلول خیسادنی خانگی ما بالاتر است. دوره مطالعه معادل 210 روز خیساندن 10 دقیقه ای بود.)

د سوسا پورتا استفاده از محلول هیپوکلریت سدیم 0.5٪ (مخلوط ما را در بالا) برای مدت 3 دقیقه در طول 90 روز بررسی کرد و تغییرات قابل توجهی در زبری سطح یافت نکرد. سالس استفاده از محلول 0.5٪ را برای 20 دقیقه در روز برای مدت 5 سال شبیه سازی کرد و هیچ تغییری در زبری سطح دندان پیدا نکرد.

یک مطالعه که تغییرات زبری سطح را شناسایی کرد، پاراناهوس است. این روش استفاده از تمیز کننده های رقیق شده سفید کننده (هیپوکلریت سدیم 0.5٪، محلول رقیق سازی خانگی ما در بالا) و شبانه (8 ساعت) را در طی 180 روز (تقریبا 50 برابر بیشتر از مواجهه توسط درمان های روزانه 10 دقیقه ای که در بالا توصیه می شود) بررسی کرد.

محلول خیساندنی سرکه ای

سرکه خانگی می تواند برای تمیز کننده دندان مصنوعی استفاده شود ، که برای ضد عفونی کردن و به ویژه حذف تاتار مفید است.

ضد عفونی کننده:

نشان داده شده است که محلول های حاوی سرکه در مواجهه با میکروارگانیسم هایی که روی سطح دندان های مصنوعی قرار دارند ، موثر هستند. برخی از مطالعات (اما نه همه) نتیجه گرفته اند که ضدعفونی کننده سرکه برای کاندیدا آلبیکنز (قارچ دهانی معمول) مفید است.

پاک کردن تاتار:

ماهیت اسیدی سرکه باعث می شود که آن به ویژه برای حذف رسوبات معدنی (ساخته شده از مواد معدنی و لکه های مرتبط) موثر باشد. پیش ازاین هم در بخش سلامت دهان و دندان نمناککامل توضیح دادیم که این ته نشین ها عمدتاً رنگی به رنگ قهوه ای دارند که اغلب در شکاف های دندان مصنوعی ایجاد می شوند.

رسوبات کوچک تر ممکن است کاملاً حل شوند. تشکیل لکه های ضخیم تر, ممکن است تنها کمی نرم شود, اما در نهایت پاک می شوند. ممکن است چرخه های مکرر خیساندن و برس زدن برای حذف رسوبات سنگین باشد.

 

محلولی قوی برای جرمگیری و شستشوی دندان مصنوعی در خانه

3.315
این مطلب مفید بود ؟105
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : mayoclinic / everydayhealth / animated-teeth / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی