شیرین کننده ها
شیرین کننده هایی که در نوشابه های گازدار، کیک، بیسکویت و بستنی استفاده می شود، کودکان را به یک بیماری بالقوه کبدی کشنده تهدید می کند.

خطرناک ترین شیرین کننده ها برای کودکان

فروکتوز یا قند میوه مونوساکاریدی شش کربنه است. فرمول شیمیایی آن C6H12O6 بوده لذا ایزومر گلوکز گالاکتوز است. این کتوز، یکی از سه سوخت اصلی بدن است. نام دیگر آن لولز است و در تمامی میوه های شیرین مانند انگور یافت می شود. همچنین زنبورها طی فرایندی با ترشح آنزیم هایی مانند دیاستاز نکتار (شهدهای گیاهی) جمع آوری شده را فرآوری می کنند و قندهای نکتار را (مانند ساکارز) به فروکتوز و گلوکز تبدیل می کنند. عسل حاصله حاوی حدوداً" 34٪ فروکتوز می باشد. فروکتوز از بی رنگ و شفاف تا زرد رنگ وجود دارد که بسته به نوع ماده اولیه در تولید و تکنولوژی تولید ایجاد می شود.

مطالعات محققان دانشگاه بوستون نشان می دهد فروکتوز مانند الکل برای اندام انسان به خصوص کودکان و نوجوانان بسیار خطرناک است. از پرسش هایی که در این تحقیقات مطرح شده، این بود که نقش فروکتوز در مقایسه با گلوکز در رژیم غذایی چیست؟ مصرف زیاد فروکتوز یا مصرف چربی بالا تا چه اندازه بر کبد اثر گذار هستند و کدام یک مخرب تر است؟ نتایج تحقیقات جدید هشدار می دهد، شیرین کننده ای که در نوشابه های گازدار، کیک، بیسکویت و بستنی استفاده می شود، کودکان را به یک بیماری بالقوه کبدی کشنده تهدید می کند.

فروکتوز، مرگبارترین شکل شکر است و برای سلامتی انسان نسبت به گلوکز بسیار مضرتر است. فروکتوز بسیار سریع تر از چربی، جوانان را به بیماری کبد چرب مبتلا می کند. همچنین می تواند منجر به سرطان، سکته مغزی و مشکلات قلبی شود. بیماری هایی که تاکنون در ارتباط با الکل شنیده بودیم.

شیرین کننده ها

مرگبارترین شیرین کننده ها برای کودکان

مطاعات اخیر نشان می دهد که افزایش قند خون در کودکان یک مسئله رو به رشد است. در حال حاضر، یکی از چهار کودک زیر پانزده سال در جهان چاق و یا مستعد چاقی هستند. این بیماری در یک کودک 13 ساله که طی چند سال از کبد طبیعی به کبد چرب و التهاب کبدی می رسد؛ نسبت به افرادی که 30 سال اضافه وزن دارند، بسیار نگران کننده تر است.

همچنین کودکان قند بیشتری نسبت به بزرگسالان می خورند، بنابراین فروکتوز ممکن است حتی در سال های سالخوردگی او نیز یک عامل بسیار خطرناک محسوب شود. قند طبیعی به طور معمول در میوه یافت می شود، اما تولید کنندگان برای سرعت بیشتر در دست یابی به این محصولات فیبر و مواد مغذی آن را از بین می برند.

آزمایشات انجام شده بر روی 2 دسته از موش های آزمایشگاهی در دانشگاه بوستون نشان داد موش هایی که از فروکتوز تغذیه می کردند، اثرات متابولیکی بسیار بدتری را نسبت به کالری های مشابه مانند گلوکز، جزء دیگر شکر، داشته اند.

در مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات بالینی، این حیوانات به طور منظم یا رژیم غذایی با چربی بیشتری مصرف می کردند و یا آب شیرین شده با فروکتوز یا گلوکز را می خوردند. بیش از 10 هفته هیچ یک از این 2 دسته از حیوانات نسبت به انسولین مقاومت نداشتند. انسولین عامل کلیدی در بیماری های متابولیک مانند دیابت است.

با این وجود در میان موش هایی که دارای رژیم غذایی با چربی زیاد بودند، بین افرادی که نوشیدنی فروکتوز و گلوکز داشتند، اختلاف معنی داری وجود داشت. تحقیقات نشان می داد که فروکتوز در مقایسه با گلوکز نتایج بدتری را درمتابولیسم نمونه های آزمایشی به همراه داشت. موش هایی که در مواجهه رژیم غذایی با چربی بالا قرار گرفتند نسبت به موش هایی که در رژیم غذایی گلوکز بودند، بیشتر چاق شدند و مقاومت بیشتری به انسولین داشتند.

شیرین کننده ها

مرگبارترین شیرین کننده ها برای کودکان

هنگامی که دانشمندان نمونه های کبدی از نوجوانان چاق مبتلا به بیماری چربی کبد را مورد بررسی قرار دادند، آنها همچنین سطح بالاتری از Khk را یافتند. آنزیم Khk به طور خاص در فروکتوز وجود دارد، در حالی که در ساختار گلوکز نیست. گرچه فروکتوز و گلوکز هر 2 قند هستند، اما دسته های سلولی ها آنها بسیار متفاوت است.

آزمایش های بیشتری بر روی موش ها نشان داد که کاهش پروتئین به کاهش وزن کبد و افزایش تحمل گلوکز در آن منجر می شود؛ افزایش قند خون و میزان فروکتوز همیشه با چاقی همراه است. تقریبا همه افرادی که مبتلا به دیابت هستند چربی بیشتری را هم به کبد خود اضافه می کنند. به همین دلیل افراد مبتلا به کبد چرب نیز در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند، چرا که چاقی یک عامل مستعد برای هر 2 بیماری دیابت و کبد چرب است.

در حالی که چاقی در سراسر جهان به سرعت شیوع پیدا کرده است، پیش بینی می شود که در سال های آتی چربی اشباع شده در کبد شایع ترین دلیل برای پیوند کبد باشد. کبد سالم باید حاوی چربی کم و یا بدون چربی باشد، اما در این تحقیقات برآورد شده است که از هر سه بریتانیایی یک نفر در مراحل اولیه ابتلا به بیماری کبدی چرب قرار دارد وجود دارد. همچینین از هر 10 کودک، یکی به بیماری کبد چرب دچار شده است.

نوعی خوراکی کودکان با مرگبارترین شیرین کننده ها !

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان/ی
وبگردی