صدای موبایل
دانشجویان چینی ابزار جدیدی را اختراع کرده اند که این ابزار قادر است صدای گوشی های موبایل را تا 200 برابر افزایش دهد.

چگونه صدای موبایل 200 برابر شود؟

دانشجویان چینی با همکاری دانشگاه می سی سی پی ابزاری ابداع کرده اند که می تواند صدای گوشی های همراه را تا 200 برابر افزایش دهد. امروزه بلندگوهای کوچک زیادی وجود دارند که وعده یک صدای بلند را می دهند اما در کارشان موفق نیستند و فیزیک این محدودیت را ایجاد می کند، اما سرانجام ابزاری جدید که با کمک محاسبات هوشمندانه ساخته شده و متشکل از محفظه های طنین ساز برای افزایش بمی صدا است و با یک بلندگوی گوشی هوشمند ساخته می شود، قادر خواهد بود بلندگوهای فشرده را به هدف اصلی برساند. پخش صدا از این محفظه های پلاستیکی ABS چاپ سه بعدی، سطح فشار صدا را تا 200 برابر افزایش می دهد.

با پیشرفت فناوری در 30 سال گذشته، جنگی میان کیفیت صدا و راحتی انسان پدید آمده است. صدای گرم گرامافون به سرعت در برابر قابلیت حمل نوارهای کاست رنگ باخته است. سپس لوح فشرده جایگزین نوارهای کاست شد که یک صدای دیجیتال با کیفیت ارائه می کرد؛ بنابراین کیفیت مجددا در جایگاه ویژه ای قرار گرفت. اما از زمان گسترش فرمت MP3 و "رسانه جاری"(موسیقی آنلاین)، بخش وسیعی از موسیقی به شکل فشرده مورد استفاده قرار می گیرد و بسیاری از آن نیز با استفاده از دستگاههای کوچک و راحت مانند تلفن های همراه پخش می شود. بلندگوهای کوچک این دستگاهها، صدایی را ارائه می دهند که برای علاقمندان به موسیقی ناخوشایند اما برای بسیاری از مردم کافی است.

صدای موبایل

راه افزایش صدای موبایل تا 200 برابر

بلندگوهای بلوتوثی قابل حمل، با ارائه صدایی کاملتر قدمی به جلو برمی دارند اما مشکل "فیزیک" است. خلق صدای حقیقی و جذاب که قادر باشد تا فواصل دور بدون یک اسپیکر بزرگ غیرممکن است. اما کشف جدید دو دانشجوی چینی فوق دکتری ممکن است این ایده جاافتاده را کاملا متحول کند.

"جیاجون ژائو" (Jiajun Zhao) و "یینگ وو" (Ying Wu) با همکاری "لیکن ژانگ"(Likun Zhang) از دانشگاه "می سی سی پی"(Mississippi)، یک ابزار طنین صوتی با قطر تنها 10 سانتی متر (3.9 اینچ) ، چاپ سه بعدی شده در پلاستیک ABS، تولید کرده اند که می تواند منبع صدای کمی از بلندگوی گوشی هوشمند بگیرد، قدرت صدای آن را تا 200 برابر افزایش دهد و صدای بم بلندتر و گرم تری از یک ابزار بسیار کوچک ارائه دهد.

این طراحی از فضایی استفاده می کند که با مجموعه ای از کانال های مارپیچ همراه است که از یک نقطه بلندگو خارج می شوند. این طراحی، صدا را حداقل در مسیر تابش بیرونی پایین می آورد و به طنین های فرکانس پایین اجازه می دهد که به رغم داشتن قطر کم، گسترش یابند. "وو" توضیح می دهد:از طریق پیچش هوا در داخل کانال ها، مقداری بیشتری از نیروی الکتریکی منبع، به صدا تبدیل می شود. بعلاوه، این گروه دریافت که صدا، در همه جهت ها به طور یکسان حرکت می کند؛ بنابراین تا حد زیادی یک منبع صدای هدایت کننده نیست.

صدای موبایل

راه افزایش صدای موبایل تا 200 برابر

احتمالا شما هم متوجه شده اید که با چسباندن دهانه یک فنجان قهوه به بلندگوی گوشی، صدای بلندتری از آن تولید می شود. دلیل این امر، عمل کردن بقیه قسمت فنجان مانند یک محفظه اسپیکر است اما به نظر می رسد این وسیله با استفاده از فضاهای کوچکتر با طراحی خاص، قادر باشد در میان فرکانس های وسیع تر، صدای بم تری تولید کند.

مقیاس دسیبل، وابسته به لگاریتم است؛ بنابراین یک افزایش 200 برابر در فشار صدا کمی بیش از 20 دسیبل خواهد بود که حدود هشت کلیک روی دکمه تنظیم صدا در گوشی آیفون است که قطعا افزایش زیادی است. اگر این وسیله، با تاکید برطول موج های خاص، کیفیت صدا را به کلی به هم نریزد، می تواند به سرعت بلندگوهای بلوتوث قابل حمل را کوچکتر، با صدای بم تر، سبک تر، ارزان تر و از نظر انرژی کارآمدتر سازد و قدمی به سوی راحتی و کیفیت صدا برای کسانی باشد که به چنین قابلیت هایی اهمیت می دهند.

چگونه می توان صدای موبایل را تا 200 برابر افزایش داد؟

1.217
این مطلب مفید بود ؟413
برگرفته از ایسنا/ی
برچسب :
وبگردی