ضد آفتاب

ضد آفتاب در کمبود ویتامین d تاثیر می گذارد؟

کد مطلب : 52475زمان مطالعه : 3 دقیقه
در شرایطی که افراد در هوای آزاد و معرض نور خورشید قرار دارند، باید از کرم های ضدآفتاب قوی و دارای اس پی اف بالای 30 استفاده کنند.

ضد آفتاب باعث کمبود ویتامین d می شود؟

با توجه به گرم شدن هوا و رسیدن گرم ترین فصل سال باید بیشتر مراقب پوستتان باشید، مصرف کرم ضدآفتاب یکی از الزامات تابستان بوده و جلوگیری از ایجاد آفتاب سوختگی روی پوستتان یکی دیگر از نکات مهم اساسی در این ماه گرم است. انتخاب یک ضدآفتاب مناسب برای پوست تا حد قابل توجهی شما را از چین و چروک و پیری های زودرس دور نگه می دارد لذا قبل از خرید ضدآفتاب برای خود بهترین های آن را متناسب با پوستتان بررسی کنید.

دکتر فرهاد ملک زاد متخصص پوست و مو بیان کرد:اشعه ماورای بنفش در ایجاد سرطان پوست، چروک و پیری پوست و همچنین لک و تیرگی صورت نقش عمده را ایفا می کند. بنابراین از قرار گرفتن طولانی مدت زیر نور آفتاب پرهیز کنید و برای پیشگیری از برخی اثرات مخرب خورشید از ضد آفتاب های مناسب و قوی استفاده شود. ضدآفتاب خوب، ضدآفتابی است که دارای SPF(عیار حفاظتی ضد آفتاب) بالای 30 باشد. این عدد در اصل نسبتی است که مقدار حفاظت کنندگی ضد آفتاب را می سنجد.

وی در ادامه افزود:آفتاب سوختگی در اثر تماس با اشعه ماورای بنفش موجود در نور خورشید رخ می دهد که بیشترین آسیب را به پوست انسان می رساند. بیشترین میزان شدت تابش ماورای بنفش بین ساعات 11 تا 16 بعد از ظهر است، بنابراین در این شرایط افرادی که در هوای آزاد و معرض نور خورشید قرار دارند، باید از کرم های ضدآفتاب قوی و دارای اس پی اف بالای 30 استفاده کنند و حتما آن را هر 3 الی 4 ساعت تمدید کنید.

 

 ضد آفتاب

استفاده از کرم های ضد آفتاب قوی

 

به گفته ملک زاد، حتی افرادی هم که در منزل نیز هستند باید از کرم های ضدآفتاب استفاده کنند و این تصور که کرم ضدآفتاب برای خارج از منزل است کاملا اشتباه بوده و عواملی چون چراغ های کم مصرف و مانیتور کامپیوترها همگی برای پوست صورت مخرب به حساب می آیند. افراد دقت داشته باشند کرم ضد آفتاب باید نیم ساعت قبل از مواجه با آفتاب به نواحی درمعرض نور خورشید مالیده شود. چروک و لک، پیری زودرس پوست و انواع سرطان پوستی جزو مشکلات ناشی از این اشعه است که نسبت به عوارض اشعه UVB دیرتر بروز می کند و در بلند مدت آثار خود را نشان می دهد. همچنین این اشعه از شیشه عبور کرده و میزان آن ارتباطی به ساعت روز ندارد.

بهترین ضدآفتاب ها، ضدآفتاب هایی هستند که از زینک و تیتانیوم برای جلوگیری از نفوذ اشعه خورشید به پوست استفاده می کنند اما بهتر است پزشک متناسب با نوع پوستتان(خشک و چرب) ضدآفتابی را بهتان معرفی کند. برای مثال اگر پوست چربی دارید و ناآگاهانه ضدآفتاب چرب استفاده کنید پوستتان دچار جوش و آکنه شدید می شود. همچنین کرمهای ضدآفتاب فیزیکی را باید به اندازه ای بمالیم که رنگ آنها کاملا درسطح پوست معلوم باشد اگر کم بمالیم فایده نداشته و بی تاثیر است. البته اگر فردی زمینه آلرژی و حساسیت دارد، بهتر است از ضدآفتاب های فیزیکی استفاده کند.

این متخصص در پاسخ به این پرسش که در صورت عدم مصرف کرم های ضدآفتاب چه خطراتی در انتظار پوست صورت است گفت:آفتاب سوختگی اولین عارضه ای است که به سراغ این دسته از افراد می آید. قرمزی و التهاب، سوزش و گرما از اولین نشانه های مصرف نکردن کرم های ضدآفتاب است.
وی ضدآفتابها را به دو دسته تقسیم کرد؛ ضدآفتاب های فیزیکی و ضدآفتاب های شیمیایی، برخی مواد ضدآفتاب فقط نور را بطورفیزیکی منعکس کرده (همانند زینک اکساید و یا تیتانیوم اکساید) و برخی دیگر مواد ضدآفتاب نور را با جذب بالاتر ساطع می کنند. معمولا یک کرم ضدآفتاب از ترکیب مواد مختلف ضدآفتاب درست می شود. هرکدام از مواد اصلی ضد آفتاب مزایا و معایبی دارند. کرم ضدآفتابی ایده ال است که از ترکیب مواد مختلف فیزیکی و شیمیایی باشد.

ملک زاد متذکر شد:اگر چه 95% ویتامین D بدن بدنبال تابش اشعه خورشید به پوست تولید می شود. اما با مصرف کرم ضد آفتاب دچارکمبود ویتامین D نخواهید شد. آیا کرم ضدآفتاب رنگی بهتر است یا ضدآفتاب بدون رنگ؟ وی در پاسخ به این سوال گفت:فرقی ندارند. اگردوست داشته باشید می توانید از ضدآفتاب رنگی استفاده کنید. هیچ تفاوتی در هر دو نوع وجود ندارد و فقط کافیست دارای SPF بالای 30 باشد.

ضد آفتاب در کمبود ویتامین d تاثیر می گذارد؟

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از جام جم/ی
وبگردی