عبدالله اسکندری

ناگفته های عبدالله اسکندری از گریم های سریال شهرزاد

تاریخ انتشار : 23 بهمن 1396کد مطلب : 64389زمان مطالعه : 6 دقیقه
عبدالله اسکندری گریمور سرشناس کشورمان در یک گفتگو از گریم های سریال شهرزاد و پیروی از رویه گذشته برای گریم شخصیت های سریال شهرزاد گفت.

عبدالله اسکندری از گریم های سریال شهرزاد گفت

عبدالله اسکندری گریمور معروف سینما و تلویزیون کشورمان این روزها در حال انجام گریم سریال شهرزاد است و با حسن فتحی همکاری میکند. این هنرمند کشورمان درباره تغییرات گریم های شهرزاد و سریال هایی که به تازگی گریم های آن را برعهده دارد صحبت کرد.

عبدالله اسکندری طراح چهره پردازی پیشکسوت سینما با اشاره به ویژگی های گریم فصل سوم سریال شهرزاد ، ابراز امیدواری کرد پروژه «سلمان فارسی» تحولی در عرصه سریال سازی باشد.

گفتگو با عبدالله اسکندری درباره گریم های سریال شهرزاد

عبدالله اسکندری طراح چهره پردازی درباره سریال «شهرزاد» به کارگردانی حسن فتحی که این روزها فصل سوم آن عرضه می شود، بیان کرد:تصویربرداری فصل سوم «شهرزاد» تقریبا رو به پایان است و امیدواریم همین چند قسمتی که کار عرضه شده است نیز مورد توجه مردم قرار گرفته باشد.

وی ادامه داد:سعی کردیم در این فصل کمی بیشتر انرژی بگذاریم تا مردم از این سریال لذت ببرند البته در گریم ها همچنان به صورت قبل پیش رفتیم و ناخودآگاه باید تابع گریم های فصل های قبل می بودیم.

عبدالله اسکندری

عبدالله اسکندری گریمور سریال شهرزاد

این طراح گریم پیشکسوت درباره کارهای دیگری مثل «سلمان فارسی» به کارگردانی داوود میرباقری که در آینده نزدیک مشغول آنها خواهد شد، عنوان کرد:داوود میرباقری همه آثارش حرفه ای است و امیدوارم سریال «سلمان فارسی» هم اثر متفاوت دیگری مثل سایر کارهای این کارگردان باشد.

وی در پایان با اشاره به سریال «ماه تی تی» که قرار بود میرباقری آن را برای شبکه نمایش خانگی بسازد، گفت:«ماه تی تی» داستان بسیار جذاب و پرکششی داشت که متاسفانه به تولید نرسید اما امیدوارم سریال «سلمان فارسی» که قرار است در تلویزیون تولید شود به نتیجه برسد و تحولی در سریال ها ایجاد کند. حدود چندین ماه است که عوامل اصلی در حال تحقیق روی کار هستند و پیش تولید آن آغاز شده است.

عبدالله اسکندری

عبدالله اسکندری گریمور سرشناس سینمای کشورمان

عبدالله اسکندری در یک گفتگو درباره تغییرات گریم های سریال شهرزاد گفت :این طراح چهره پردازی درباره تغییراتی که نسبت به کاراکترها ایجاد کرده اند، اظهار کرد:ناچار بودم بازیگرها را برای حفظ راکورد کلی مجموعه به همان شکلی که بودند گریم کنم، با این حال برخی از آن ها را بر اساس ایده های جدیدی که آقای فتحی داشت و در قصه هم اتفاق هایی افتاده بود، تغییراتی دادیم.

وی ادامه داد:برای مثال، آقای زمانی در این سری به پختگی رسیده، ازدواج کرده، معلم شده و شخصیت وزین تری از قبل دارد، پس گریم او به تغییراتی نیاز داشت. در عین حال برخی تغییرات را در گریم خانم علیدوستی ایجاد کردیم که به ضرورت قصه بود، چون به هر حال این کاراکتر از ازدواج اول رضایت نداشت و به قدری بی حوصله و بی اعصاب بود که تمایلی نداشت در خودش تغییر ایجاد کند. اما او حالا از وضعیت قبلی خودش دور شده و با کسی که دوستش داشته، زندگی مشترک را شروع کرده است. به همین دلیل، فکر کردیم که زمان خوبی است تا تغییر ظاهری را در نظر بگیریم و آرایش چهره را به او اضافه کردیم؛ شهرزاد دیگر به خواسته دلش رسیده و خانمی است که بچه دارد و لازم است از حالت دختربچه گونه جدا شود.
 
اسکندری همچنین تاکید کرد:درباره خانم ایزدیار هم با توجه به اینکه به آسایشگاه می رفت، مجبور بودیم گریم را تغییر دهیم و صورت او علاوه بر اینکه بدون آرایش می شد، لازم بود چهره بیمار و گنگی داشته باشد که خورد و خوراک درستی هم ندارد. بقیه بازیگرها را هم سعی کردیم به همان گریمی که داشتند وفادار بمانیم.
 
وی ادامه داد:با توجه به اضافه شدن چند کاراکتر جدید به مجموعه، اسکندری درباره طراحی چهره آن ها نیز بیان کرد:چند شخصیت جدید در این قسمت داشتیم که باید برای آن ها طراحی گریم تازه انجام می دادیم، اما من دستم باز نبود که هر کاری می خواستم انجام دهم. طراحی آن ها هم باید هم وزن دیگران اتفاق می افتاد تا کار در نگاه کلی نزدیک به یکدیگر باشند.
 
اسکندری همچنین گفت:پس از پخش قسمت های اول فصل دوم در فضاهای مجازی برخی درباره گریم ها نظر می دادند و حتی درباره مژه مصنوعی داشتم ترانه علیدوستی صحبت کردند، طراح چهره پردازی مجموعه با اشاره به این که شخصیت شهرزاد آرایش دارد، عنوان کرد:در دهه 30 مژه مصنوعی خیلی مُد بوده را باید در نظر گرفت. به هر حال شهرزاد، زنی است که در آن زمانه پزشک شده است. ما باید نشان دهیم که او با دیگر زن های جامعه فرق دارد و حتی فرهنگ متفاوتی هم پیدا کرده است. او حالا برای خودش از مژه استفاده می کند. ما برای اینکه بگوییم شهرزاد دختر ساده ای نیست، در صورت و نوع آرایش او تغییر ایجاد کردیم.
 
وی در ادامه با بیان اینکه مخاطب به چهره هایی که در فصل اول دیده، عادت کرده بود، اظهار کرد:این خیلی نکته مهمی است که شرایط کاراکترها تغییر کرده، مثلا شهرزاد به مرد دلخواهش رسیده یا فرهاد استاد شده و باید وزین تر می شد.
 
اسکندری با بیان اینکه معمولا طراحی هایش را به مردمی که خارج پروژه هستند، نیز نشان می دهد، تاکید کرد:در سریال شهرزاد هم این کار را انجام دادم و با توجه به اینکه آن ها دلایل من را از تغییرات می دانستند، برخورد خوبی داشتند. بعد از اینکه پخش مجموعه بین مخاطب عام آغاز شد، گریم هنوز در ذهن آن ها جا نیفتاده بود و به همین دلیل، به نظر می رسید دلیل کافی برای این سطح از تغییر در نگاه مخاطب وجود ندارد. البته در این زمینه می توان به مخاطب هم حق داد.
عبدالله اسکندری

عبدالله اسکندری گریمور سینما و تلویزیون کشورمان

این طراح گریم در بخشی از صحبت هایش با اشاره به اینکه سعی می کند با بازیگرها برای گریم شان ارتباط بگیرد، گفت:شخصا در کار گریم و همان ابتدا سعی می کنم رابطه خوبی را با بازیگر برقرار کنم و از خود آن ها می پرسم حالا که قصه را خوانده اید چه ذهنیتی از نقشی که قرار است آن را بازی کنید، دارید و کاراکتر را چطور می بینید. هیچ وقت این طور نبوده که یک طرفه کار را جلو ببرم و بازیگر روی صندلی بنشیند و من هم کار خودم را انجام بدهم، چون این بازیگر است که باید با گریم ارتباط بگیرد، آن را بپذیرد و دوست داشته باشد تا بتواند در آن قالب نقشش را خوب بازی کند. اگر بازیگر، گریم را نپذیرد، هم بازی مصنوعی می شود و هم گریم. در این کار هم از روز اول با هم کار کرده ایم و ایده های یکدیگر را شنیده ایم. وقتی گریمور با بازیگر هماهنگ شود، نتیجه این می شود که گریم روی صورت بازیگر می نشیند، به بازی او کمک می کند و برای مخاطب هم بیرون از کادر نمی زند.
 
در ادامه اسکندری در پاسخ به این پرسش که کار گریم در فضای تلویزیون و نمایش خانگی چه فرق هایی با هم دارد، عنوان کرد:دستمان در شبکه نمایش خانگی نسبت به تلویزیون بازتر است. به هر حال تلویزیون جایی است که نسبت به همه جامعه تعهد دارد و باید همه سلیقه ها را راضی کند، ولی سینما و نمایش خانگی خواستگاه خودش را دارد و اگر مخاطب دوست داشته باشد برای تماشای آن پول پرداخت می کند، اگر هم دوست نداشته باشد، اصلا سمت آن نمی رود که بخواهد گله کند. به هرحال اوضاع در تلویزیون فرق می کند، آثاری که در این مدیوم ساخته می شوند باید همه طیف های جامعه را راضی کند. در نمایش خانگی این آدم ها هستند که انتخاب می کنند و آثار هم مشتری خودشان را دارند.
 
وی همچنین ادامه داد:برای گریمور این تفاوت خیلی زیاد نیست، چون به هر حال باید شخصیت را بسازد و این کار به نحوه عرضه محصول بستگی ندارد. وقتی شما می خواهید یک بازیگر را به شکل راننده تریلی گریم کنید، در هر مدیومی برای رسیدن به کاراکتر یک کار را انجام می دهید.
 
اسکندری در پاسخ به این پرسش که سلیقه گریمور چقدر در کاری که انجام می دهد، تاثر دارد نیز توضیح داد:طراحی که تجربه داشته باشد، بالطبع دانش گریمش هم بالا می رود و از رنگ های نژادی، جغرافیایی و... تا حالت های چهره را می شناسد و می تواند به کارگردان یا بازیگر ایده بدهد و بگوید این شخصیتی که در داستان نوشته شده، می تواند این ویژگی ها را داشته باشد. به هر حال گریمور است که چهره بازیگر را با نگاهی فنی می بیند و می تواند در کنار کارگردان ایده بدهد.

ناگفته های عبدالله اسکندری از گریم های سریال شهرزاد

58
این مطلب مفید بود ؟80
برگرفته از خبرگزاری مهر _ آنا / م.ف
وبگردی