عجیب ترین موجودات
محققان سازمان جوی و اقیانوسی آمریکا در یک سفر تحقیقاتی در عمق 1500 متری خلیج مکزیک با عجیب ترین موجودات از جمله یک ماهی مرکب قرمز رنگ روبرو شده اند.

عجیب ترین موجودات اعماق دریا را بشناسید

داشتن ماهی های خانگی سرگرمی جالبی برای خود فرد قلمداد می شود که علاوه بر تفریح تاثیرات درمانی مثبتی برای دیگر اشخاص به همراه دارد. تصور کنید ماهی بامزه ای مثل نموی کوچک را در دست داشته باشید. اما حقیقت این است که همه آبزیان آن قدر دوست داشتنی نیستند که به عنوان حیوان خانگی تعیین شوند. بویژه مخلوقاتی که در عمق آب های تیره دریا و در کمین طعمه های از همه جا بی خبر نشسته اند. اگر مایلید با موجوداتی آشنا شوید که گویی از اعماق تیره ترین کابوس هایمان سر بر آورده اند در ادامه این مطلب با ما همراه شوید.

محققان حاضر در کشتی تحقیقاتی Okeanos Explorer (متعلق به سازمانNOAA) با برخی موجودات بسیار عجیب در عمق 1500 متری خلیج مکزیک روبرو شده است.

یکی از عجیب ترین موجودات کشف شده در این ماموریت نوعی ماهی مرکب با ویژگی های خارق العاده است. محققان این جانور قرمز رنگ را تازه مشاهده کرده اند و هنوز برای آن نامی انتخاب نشده است.

در این میان برخی معتقدند این موجود احتمالا «ماهی مرکب خون آشام» باشد که ظاهری ترسناک دارد.

عجیب ترین موجودات

عجیب ترین موجودات دریا

اما به هرحال این موجود نامگذاری نشده است.

علاوه براین نوع ماهی محققان با ستاره دریایی، خرچنگ و عروس دریایی های مختلف در اعماق آب روبرو شدند.

این ماموریت که چند روز از آغاز آن گذشته تا 3 می ادامه خواهد داشت و در عمق بیش از 1500 خلیج مکزیک را جستجو می کند.

عجیب ترین موجودات

عجیب ترین موجودات

10 مخلوق وحشت آفرین اعماق دریاها

این موجودات اغلب ظاهری ترسناک و متناقص دارند. ویژگی اصلی آنها دندان های نیش مانند و تیز، چشم های بسیار بزرگ و اندام های نورانی برای فریفتن قربانیان می باشد. این موجودات ناچارند از هر چیزی که بر سر راه شان قرار می گیرد تغذیه کنند چرا که در آن عمق از اقیانوس که زیستگاه آنان به حساب می آید کمبود مواد غذایی وجود دارد. آن ها به نحوی هم بازمانده و هم شکارچی هستند.

ایزوپاد غول پیکر

عجیب ترین موجودات

نام علمی آن باسینوموس ژیگانتئوس (Bathynomous giganteus) است و بزرگ ترین ایزوپاد (نوعی سخت پوست که از دیگر اعضاء این خانواده می توان به خرخاکی که همه آن را می شناسیم اشاره کرد) در گونه خود می باشد. این موجود گوشت خوار در عمقی معادل 610 متر زندگی می کند. به دلیل آن که منابع غذایی اندکی در این عمق از اقیانوس وجود دارد این مخلوقات یاد گرفته اند خود را با این شرایط وفق داده و از هر چیزی که با آن مواجه شوند و از جمله بی مهرگان کوچک تغذیه کنند. طول این موجودات در طول دوران حیات شان به 40 سانتی متر می رسد. وقتی مورد تهدید قرار می گیرند عقب نشینی نموده خود را گلوله کرده درون صدف محافظ دفاعی شان مخفی می شوند. همچنین دهانی قوی دارند که قادر است درون هر چیزی نفوذ کرده و شکم طعمه را زنده یا مرده بدرد.

خرچنگ عنکبوتی غول آسا

عجیب ترین موجودات

خرچنگ عنکبوتی غول آسا به عنوان بزرگ ترین بندپایی که در جهان وجود دارد شناخته می شود. این خرچنگ نزدیک به 90 متر زیر سطح اقیانوس زندگی می کند. از نظر ظاهری به خرچنگ ها شباهت دارد ولی پاهای بلندش می تواند طولی در حدود سه متر ( از سر یک چنگال تا سر چنگال دیگر) پیدا کند! اندازه بدن این موجودات تا 15 متر می رسد. عده ای معتقدند این موجودات بسیار کمیاب بوده و در بستر اقیانوس در نزدیکی ژاپن یافت می شوند.

قطره ماهی

عجیب ترین موجودات

شاید این موجود برای همه ترسناک نباشد ولی فکر می کنم همه در این مورد هم عقیده ایم که بیچاره ترین قیافه ممکن را در بین مخلوقات دریایی به خود اختصاص داده است. موافق نیستید؟ این ماهی اعماق ( بله تعجب نکنید این یک ماهی است) اغلب در عمقی در حدود 365 متر و در آب های استرالیا و تاسمانی یافت می شود. در این عمق فشار آب بسیار بالا است در نتیجه موجودات ساکن این محیط فرم ژله مانندی دارند درست مثل این ماهی قطره ای.

مارماهی قورت دهنده

عجیب ترین موجودات

این مخلوق یکی از ترسناک ترین جانورانی است که در اعماق اقیانوس ها زندگی میکند عمقی نزدیک به 910 تا 1800 متری از سطح اقیانوس زیستگاه آن ها است. برخورداری از دهان بزرگ، این ماهی را به یک شکارچی بالفطره تبدیل کرده است. دهان این ماهی آن قدر باز می شود که می تواند طعمه هایی را که دو برابر خودش اندازه دارند را به راحتی ببلعد. اغلب پس از صرف غذا آن را در آرواره کیسه مانند تحتانی اش ذخیره می کند. فرم بدنی این جانور تازیانه مانند بوده و بدن این مارماهی می تواند تا 1.5 متر رشد کند.

کوسه ماهی چین دار

عجیب ترین موجودات

1500 متر زیر سطح اقیانوس این ماهی را خواهید یافت. کوسه چین دار یکی از وحشتناک ترین ساکنین اقیانوس که به نام فسیل زنده نیز خوانده می شود. شکل ظاهری این موجود به نحوی تداعی کننده جاندران دریایی ماقبل تاریخی است که در زمان فرمانروایی دایناسورها روی زمین، ساکن دریاها بودند. این مخلوق ترسناک تا 1.5 متر رشد کرده و ساکن آب های تاریک اعماق اقیانوس های آرام و اطلس است. چنین تصور می شود که این موجود نیز همانند مار خود را به سمت طعمه اش پرتاب کرده و موجود بیچاره را درسته می بلعد.

دندان نیشی

عجیب ترین موجودات

ماهی دندان نیش که با نام علمی آنوپلوگاستر کورنوتا (Anoplogaster Cornuta) نیز نامیده می شود گویی از تیره ترین کابوس های شبانه مان برخاسته است. این جانور نیز در اعماق اقیانوس چیزی نزدیک به 4800 متر زیر سطح زندگی کرده و به خاطر ظاهر ناخوشایندش غول ماهی هم خوانده می شود. رنگ آن از قهوه ای تیره تا مشکلی متغیر بوده و تا 15 سانتی متر رشد می کند. در مقایسه با جثه کوچکش سر بزرگی دارد و دهانی که با تعدادی دندان نیش مانند تیز احاطه شده است .

هشت پای خون آشام (ماهی مرکب جهنمی)

عجیب ترین موجودات

ماهی مرکب جهنمی با نام علمی ومپایروتئوتیس این فرنالیس (Vampyerotuethis Infernalis) شناخته می گردد. این هشت پای عجیب در 76 متری اعماق اقیانوس زندگی می کند. با حالت ژله مانندی که دارد بیشتر شبیه به یک عروس دریایی است تا یک هشت پا. این مخلوق بزرگ ترین چشم را در میان جانوران دریایی به خود اختصاص داده است. بلندی بدن این موجود تا 15 سانتی متر می رسد و از اندام های مولد نوری پوشیده شده که به جانور اجازه می دهد در صورت تمایل بدرخشد. پره های بزرگی اطراف سر جانور را احاطه کرده است که در انتها به شاخک هایی ختم می شود که توسط تعداد زیادی دندان تیز میخ مانند پوشیده شده و وظیفه دفاع از جانور را برعهده دارند. از این رو است که این موجود به نام خون آشام خوانده می شود.

ماهی انگلر

عجیب ترین موجودات

نام علمی این جانور ملانوستوس جانسونی (Melanocetus Johnsoni) است. این ماهی ها در اعماق بسیار زیاد اقیانوس ها زندگی می کننند. همچون سایر آبزیان اعماق اقیانوس ها این جانور هم فتوفور (عضوی که قادر به تولید نور است) دارد. اندام های تولید کننده نوری که در تیره پشت جانور قرار دارند. جانور با نورانی کردن بدن خود طعمه ها را جلب کرده و سپس با دندان های نیش مانند تیزش به استقبال شان می رود. شیوه شکار این ماهی و شکل دندان هایش که به سمت داخل خمیده شده دست به دست هم داده تا شکار بخت برگشته تنها به سمت معده جانور هدایت شود نه به سمت آزادی، به همین دلیل گاهی به این جانور لقب شیطان سیاه هم می دهند که البته جای تعجب ندارد.

افعی ماهی

عجیب ترین موجودات

در عمق 40 متری از سطح آب ماهی شگفت انگیز و زشت دیگری زندگی می کند که به واقع یکی از درنده خوترین مخلوقات عجیب می باشد. رنگ این جانور سیاه بوده و فتوفورها به صورت پراکنده روی بدنش قابل مشاهده هستند. این اندام های نورانی که روی باله پشتی بدنش قرار دارند قربانیان را فریب می دهد تا به این قاتل مخوف نزدیک شوند. آن ها همچنین چشمان بزرگی داشته تا بتوانند در تاریکی اعماق اقیانوس جایی که کم ترین میزان روشنایی وجود دارد مسیر خود را تشخیص دهند. افعی ماهی دندان های نیش مانند بزرگی دارند که تقریبا به بزرگی صورت شان است.

هشت پا (سر پا) عظیم الجثه

عجیب ترین موجودات

اگر از آبزیان دریایی می ترسید باید از این هشت پا فرار کنید. چرا؟ اجازه دهید گوشه ای از خصوصیات این ابر هشت پا را برای تان بازگو کنیم:
اول این که این آبزی حتی از یک اتوبوس هم بزرگ تر است! اندازه این جانور چیزی در حدود 13 متر و وزنی نزدیک به 450 کیلوگرم دارد. اگر این دلیل برای شما کافی نیست باید بدانید که شاخک های این جانور به تعداد بی شماری چنگک های تیز مجهز هستند و در کنار تمام اینها منقار(دهان) قرار گرفته است. این جانور از هر هشت پای دیگری که شناخته شده بزرگ تر است. زیستگاه این مخلوقات عموما 300 متر زیر سطح اقیانوس است و می توان آن ها را در نیوزلند، قطب جنوب و نقاطی از آفریقا یافت.

عجیب ترین موجودات عمق 1500 متری خلیج مکزیک + عکس

3.99
این مطلب مفید بود ؟72
برگرفته از باشگاه خبرنگاران - زومیت - / ل
وبگردی