عجیب ترین گلهای جهان
در دنیای طبیعت گل و گیاه هایی وجود دارد که بسیاری از آن ها هنوز کشف نشده اند و برخی از آن ها ویژگی یا ظاهر خاص و شگفت انگیزی دارند و جزء عجیب ترین گلهای جهان محسوب می شوند.

نایاب ترین و عجیب ترین گلهای جهان

گل ها زیباترین و شگفت انگیزترین هدیه ی طبیعت به ما هستند. در کل دنیا، بیش از 270000 نوع گل وجود دارد. چنانچه در این بخش جالب از سرگرمی نمناک خواهید خواند برخی از آن ها فقط در فصول خاص شکوفه می دهند و یا حتی بعد از یک دوره. لازم نیست که ما همه آن ها را بدانیم. گل هایی که در دنیای خارج از دسترس جهان معمول هستند هنوز کشف نشده اند.

14 عجیب ترین و حیرت آور ترین گل در جهان

 1- گل بیگانه شاد ( گلی شبیه موجودات خیالی فضایی)

منشا: این گل از سال 1831 و 1836 توسط داروین کشف شد. به همین دلیل است که برخی از مردم این گل را دمپایی داروین می نامند.

نام علمی: Calceolaria Uniflora

پیدایش: بیش از حد در تیرا ،دل فیوگو، آمریکای جنوبی

بیگانه شاد نیز گل شگفت آوری است که در آب و هوای سرد به وفور در آمریکای جنوبی نزدیک به قطب جنوب رشد می کند. این گل کوچک آفتاب نسبی و دمای سرد را ترجیح می دهد.به خاطر سیستم ریشه ای کم عمق، این گل تمایل به رشد در خاک شنی و سنگی دارد .

این گل در ارتفاع914 متری یافت می شود . در تابستان شکوفه می دهند و در بالای برگ های مستطیلی روی ریشه های 4 تا 5 اینچی رشد می کند، و به آن ها این حس را می دهد که روی زمین حرکت کنند در حالی که همه گل های بیگانه شاد زرد /پرتقالی با محفظه سفید و لکه های تیره هستند.

گل بیگانه شاد

گل بیگانه شاد معروف به دمپایی داروین

2- منقار طوطی

منشا: منقار طوطی بعد از سال 1884 طبقه بندی شد. ناخدا کوک در سفر معروفش به دریاهای جنوب آن را کشف کرد،

نام علمی:Lotus berthelotii

پیدایش: به ندرت در آمریکا، جزایر قناری پیدا می شود

منقار طوطی ، نادرترین گل در جهان است. این گیاه به آسانی رشد می کند و تا ارتفاع 4 8 فوتی قد و عرض دارد . آن را در ظرفی پرورش دهید و هر زمستان آن را به داخل خانه بیاورید.در اتاق آفتابی پرورش پیدا می کند، به شرطی که هوا بیش از حد خشک نباشد.

علاوه بر این، آفتاب کامل و یا نیمی از نور خورشید را می گیرد. هوای گرم در مناطق گرم تر موقع ظهر بهتر است. هم چنین ممکن است سایه نارنجی، زرد و قرمز باشد. بیشتر گونه های لوتوس در بهار و تابستان یا پاییز شکوفه می دهند و یا به عنوان درجه حرارت شبانه سرد در نظر گرفته می شوند.

نوع سفید آن به ندرت در آمریکا در دسترس است.

گل منقار طوطی Lotus berthelotii

Lotus berthelotii نادر ترین گل جهان

3-کوکای

منشا: گیاه "کوکای" در سال 1860 کشف شد.

نام علمی: Kokai cookei

مکانهای پیدایش: در زمین های پست غربی در جزایر هاوایی

کوکای یکی دیگر از نادرترین گیاهان در جهان است که از یک درخت در هاوایی به دست می آید. این گیاه همچنین در مناطق غیر مسکونی دیگر وجود ندارد. هنگامی که اولین بار در دهه 1860 کشف شد، تنها سه گیاه نادر در حیات وحش یافت شده بودند.اما هر سه آن ها در سال 1978 با آتش از بین رفتند. یکی از شاخه های این گیاه خوشبختانه در آخرین تلاش ها سالم حفظ شد .

گل ذخیره شده، سپس به همنوعان خود پیوند داده شد. این درخت به 10 تا 11 متر ارتفاع می رسد و صدها گل سرخ و آفتابی دارد که سالانه درختان را توسعه می دهد. پیوند موفقیت آمیز بود، و این روشی است که تا امروز گیاه زنده مانده و قادر به تولید دانه های امکان پذیر نیست.

گیاه کوکای Kokai cookei

گیاه عجیب و غریب کوکای Kokai cookei

4 - گل کاداپول

منشا: گل کاداپول نیز ملکه شب نامیده می شود. آن ها از گونه های کاکتوس و نوع پیچیده ای هستند.

نام علمی: Epiphyllum oxypetalum

مکان های پیدایش: از مکزیک ، ونزوئلا، برزیل، تگزاس یا کالیفرنیا، سری لانکا پیدا می شود.

گلی عالی و نادر با رنگ زرد - سفید است که به طور طبیعی در سریلانکا رشد می کند و گل بهشت نامیده می شود. اما در هند نام دیگری به نام براهما کامالام دارد.

این گل ها فقط در شب شکوفه می دهند و به خاطر آن ملکه شب نیز نامیده می شوند. این گل تاریخچه زیبایی در ژاپن دارد که نام آن را می توان "زیبایی زیر ماه" گذاشت . این گل یکی از نادرترین گل یا گیاه در جهان است که تا به حال نمی توان آن را بدون آسیب کند .

رایحه ای آرام و جذاب دارد ؛ اما زمان کمی برای زنده ماندن بعد از کندن دارد و فقط چند ساعت طول می کشد. این گل را هرگز نمی توان خرید و مغازه ای از آن زد. این کار باعث شکوفه زدن بین ساعت 10 و 11شب که تا دو ساعت پس از آن ادامه دارد و شروع به ناپدید شدن و ضعیف شدن کامل قبل از شروع روز می کند.

گل کاداپول Epiphyllum oxypetalum

گل کاداپول از گونه های کاکتوس

5-ارکیده گوست

منشا: ارکیده گوست اولین بار در سال 1844 توسط ژان جولی کشف شد. ارکیده معروف بهepiphyte است .

نام علمی: Epipogium aphyllum یا Dendrophylax lindenii

مکان پیدایش: می توان در جنگل های پر گل فلوریدا و کوبا آن را یافت.

ارکیده جز نادرترین گل هاست . کشت این گیاه در خارج از محیط های طبیعی سخت تر است. ارکیده ها همیشه در محیط تالاب رشد می کنند

آن ها می توانند به عنوان گونه های در معرض خطر ارکیده در نظر گرفته شوند که اجازه جابجایی از محیط طبیعی را ندارند. آن ها می توانند تنها زمانی رشد کنند که به یک گیاه دیگر متصل شوند که درخت میزبان نامیده می شود. بر روی درخت میزبان ریشه های سبز، سفید و خاکستری دشوارتشخیص داده می شوند.

آن ها برگ هایی ندارند و تنها می توانند در ماه های آوریل تا اوت، درست سه هفته شکوفه کنند. این گل ها را می توان از طریق بوی آن ها به هنگام شکوفه دادن تشخیص داد و آن ها بوی صابونی مانند تولید می کنند. ارکیده شبیه به پرچم سفید است که در هوا پرواز می کند و یا بعضی وقت ها شبیه شبحی که در هوا پرواز می کند به نظر می آید . این گل دارای سه گلبرگ سفید و سه کاسبرگ است.

این گیاه می تواند تنها یک گل را در یک زمان تولید کند اما در موارد بسیار نادر، آن ها می توانند بیش از ده گل تولید کنند، که می تواند به اندازه 4 تا 5 اینچ رشد داشته باشد و نزدیک به 10 تا 14 روز طول بکشد.

ارکیده گوست Epipogium aphyllum

رشد ارکیده گوست Epipogium aphyllum در محیط تالاب

6- گل ساعتی

منشا: گل ساعتی در پرو، توسط اسپانیایی در سال 1569 کشف شد. آن ها به خانواده Passifloraceae تعلق دارند و بیش از 500 گونه دارند.

 نام علمی: Passiflora incarnata . ، alata، Passiflora alata، . lutea .

مکان های پیدایش : پرورش در آمریکا، موفقیت در بخش کشاورزی آمریکا

گل ساعتی جز نادرترین و غیر معمول ترین گل های جهان است . یکی از زیباترین، رنگارنگترین و گلهای معطر است که زنبورها، پرندگان و پروانه ها را جذب می کند. برگ های آن ها به شکل بیضی و یا مستطیلی است.

برگ های آن حدود 10 تا 15 سانتی متر طول و 1 سانتیمتر تا 10 سانتی متر عرض دارند.اگر گل بیشتر از آن که باید بو داشته باشد، باید 7 و 10 سانتی متر عرض داشته باشد. این گل ها به آفتاب کامل نیاز دارند و معمولا در اواخر تابستان قبل از فصل پاییز شکوفه می دهند.

گل ساعتی Passiflora alata

گل ساعتی Passiflora alata از زیباترین گلهای معطر

7- بانکسیا

منشا: Teasel Banksia اولین بار در ژانویه سال 1802 با رابرت براون از خلیج لاکی در ساحل جنوبی استرالیای غربی کشف شد. آن ها به خانواده Proteaceae تعلق دارند و حاوی گونه ای به نام Pulchellaهستند.

نام علمی: Banksia pulchella

مکان پیدایش: در ساحل جنوبی استرالیای غربی از پارک ملی فیتزجرالد شرقی تا خلیج است.

این گل عجیب به عنوان نادرترین گلها در نظر گرفته می شوند که بوته های کوچک و گسترده را با کم تر از 1 مترارتفاع دارد . ماسه سفید گسترده با نور خورشید کافی برای رشد آن ها نیاز است. این گل ها و یا گیاهان برگ های خطی باریک با طول 12 تا 15 میلی متر دارند.

به نظر می رسد رنگ آن ها زرد / طلایی با گلهای رنگارنگ قهوه ای است، زمانی کاملا باز شده به نظر می رسد که یک دسته گل با حاشیه های مارپیچ داشته باشد. گلهای Banksia Banksia منبع غذایی عسل خوارها هستند که به خاطر دوره طولانی آن ها در طول تابستان و زمستان عالی است.

بانکسیا Banksia pulchella

بانکسیا Banksia pulchella از گل های عجیب دنیا

8- گل بد بو

منشا: گل بدبو ، در جاوا بین 1791 تا 1794، توسط لویی دشان کشف شده . آن ها به خانواده Rafflesiaceae تعلق دارند و تقریبا 28 گونه هستند.

نام علمی: rafflesia arnoldii R.Br.

مکانهای پیدایش: این گل زیبا عمدتا در جنگل های باران داغ اندونزی یافت می شود.

این گیاه آسیایی یکی دیگر از نادرترین گلها در جهان است. این گیاه می تواند روی تاک ویژه ای زنده بماند.آن به تاک برای تغذیه نیاز دارد و به این دلیل که هیچ ریشه، برگ، ساقه ندارد و بیشتر اوقات در ساقه چوبی و ریشه های میزبان زندگی می کنند.

بوی تند و شدیدی هنگام شکوفه دهی می دهد، طوری که مگس ها را جذب می کند. گیاهان می توانند 1 متر قطر داشته باشند و سطح آن ها مایل به قرمز ، قهوه ای با سفید است. گل ممکن است نر یا ماده باشد

گل بد بو rafflesia arnoldii R.Br

گل بد بو rafflesia arnoldii R.Br بد بو ترین گل جهان

9- دختر رقصان

منشا: دختران رقصان ، که توسط هوردی کشف و روبرت ژاکوب گوردون رنگ آمیزی شده اند.

نام علمی: impatiens bequaertii

مکان های پیدایش: این گل دل انگیز یک گونه غیرعادی از جنگل های بارانی آفریقای شرقی است.

 یکی دیگر از زیباترین و نادرترین گل جهان، دختران رقصان نامیده می شود. این گل فوق العاده شبیه دختری کوچک است که دامنی پوشیده و بازوهای سفید باز کرده.

این شکوفه های صورتی و سفید به طور پیوسته در یک سال ظاهر می شوند و گیاهان اطراف این گل هم زیبا هستند. این گیاه تنها حدود یک فوت رشد می کند و حدود نصف آن شکوفه می زند. یک گونه پایدار است و نزدیک به 8 اینچ از هر طرف طول دارد و بیشتر، شکوفه ها سفید اما به ندرت صورتی با ته رنگ زرد ، روی گلبرگ ها هستند.

زیر گل سرخ است، و برگ های سبز به شکل زیتون سبز در بالای آن قرار دارند. دختر رقصان تحت دمایی کم تر از 45 درجه رشد میکند، احتمالا می تواند در دمای حدود 35 درجه هم بماند، اما فکر نمی کنم این گیاه در سرما زنده بماند. مانند بسیاری از گلها، به نور و محیط مرطوب و نیز خاک نیاز دارد.

گل دختر رقصانimpatiens bequaertii

impatiens bequaertii از زیباترین و نادرترین گل های دنیا

10- جید وین

منشا: در سال 1854، جید وین اولین بار توسط "، اعضای" کاوش " که بزرگ ترین و شمالی ترین جزیره فیلیپین است، مشاهده شد. این گیاه به خانواده نخود و لوبیا تعلق دارد.

نام علمی: Strongylodon macrobotrys

مکانهای پیدایش: این گل های زیبا تنها در جنگل های بارانی فیلیپین دیده می شود.

جید وین گلی نادر و غیرمعمول است . این گیاه معمولا در اواخر بهار و اوایل تابستان شکوفه می زند و شکوفه های زرد متمایل به سبز رنگی در هوا آویزان دارد.قبل از شروع شکوفه زدن ساقه باید به سه چهارم اینچ برسد.

چنگالهای جید می تواند تا 3 متر رشد کند. رنگ این گل زیبا از آبی به سبز روشن تغییر می کند. در شب، جید درخشان است و شرایط جوی طبیعی مداوم در حال تغییر و گرده افشانی طبیعی، جید وین را به عنوان گلی نادر می سازد.

جید وین Strongylodon macrobotrys

گل نادر جید وین که تغییر رنگ می دهد

11-درخت فرانکلین

منشا: در سال 1765 درخت فرانکلین توسط جان و ویلیام در حیات وحش در امتداد رودخانه کشف شد. این گیاه متعلق به خانوادهTheaceae است.

نام علمی: Franklinia alatamah

مکان پیدایش: این درخت برای دره رودخانه در جورجیا است و همچنین در گستره بومی سراسر جنوب شرقی ایالات متحده یافت می شود.

درخت فرانکلین نیز که نادرترین گل در جهان است. این گیاه به عنوان بوته زیبا با بزرگ ترین گلهای خوشبو توسط ویلیام توصیف شد.

فرانکلیا درختی با برگ های سبز تیره از 15 تا 20 فوت ارتفاع و 10 تا 15 فوت وسعت است و رنگ برگ های سبز تیره به رنگ قرمز، نارنجی یا صورتی در پاییز تغییر می کند. برجسته ترین ویژگی این درخت این است که 2 تا 3 اینچ از گل های سفید برفی را با خوشه های زرد طلایی دارد .

زمان شکوفه دادن آن ها از جولای تا اوت آغاز می شود و در اواخر تابستان در انتظار شبنم است. در همین حال، فرانکلیایک توزیع طبیعی دارد، و می تواند در باغ خاصی رشد کند.درخت فرانکلیا در آفتاب کامل به عنوان بخشی از سایه یا خورشید در صبح بهتر رشد می کند و سایه خورشید داغ بعد از ظهر و محیط مرطوب برای آن ایده آل است که به زهکشی خوب و مواد آلی برای تسکین محیط نیاز دارد.

درخت فرانکلین Franklinia alatamah

درخت فرانکلین از خوش بو ترین گل های جهان

12-پرنده بهشتی

منشا: در سال 1772 میلادی، توسط فرانسیس ماسون، گیاه شناس اسکاتلندی که برای باغ های سلطنتی در کیو کار می کرد، کشف شد. این گیاه متعلق به خانواده Strelitziaceaeاست.

نام علمی: Strelitzia reginae

مکانهای پیدایش: به ندرت در جنگل های ساحلی آفریقای جنوبی بین - ناتال در جنوب شرقی و جنوب شرقی کیپ - ناتال به ندرت یافت می شود.

 پرنده بهشتی که به عنوان گل بزرگی شناخته می شود، یکی از زیباترین ، گل های رنگارنگ در جهان است و جز نادرترین گلها قرار دارد. این گل شبیه پرنده های روشن در حالت پرواز است.

هم چنین شبیه برگ های کوچک موز است که با ساقه به ریشه متصل می شوند. این برگ ها به شدت در دو ردیف قرار گرفته اند تا تاج بادبزن مانند همیشه سبز، متراکم، موم دار و براق برای ساخت آن به عنوان یک گیاه زینتی در جهان شکل دهند. تیغه های برگ این گیاه 6 تا 18 اینچ ارتفاع دارند. این گیاه 6 فوت ارتفاع با برگ های بزرگ و قوی به اندازه 25 تا 70 سانتی متر طول و 10 تا 30 سانتیمتر عرض رشد می کند.

گل پرنده بهشتی Strelitzia reginae

گل Strelitzia reginae شبیه به یک پرنده

13-تیتان آروم

منشا: در سال 1878 میلادی، تیتان (گل مرده)اولین بار در جزیره سوماترا کشف شد. این گیاه متعلق به خانواده Araceae است.

نام علمی: Amorphophallus titanum

مکان پیدایش: در باغ گیاه شناسی هانتینگتون، کالیفرنیا به ندرت یافت می شود. اما این گونه منحصر به فرد در علفزارهای وسیع و آزاد سوماترا تولید می شود.

شرح:"Amorphophallus titanium" معروف به گل مرده به دلیل بوی بد، جزو نادرترین و بزرگ ترین ، گل در جهان محسوب می شود. گیاه شناس دیگری بوی این گل را عطر مرگ توصیف کرده است. گل مرده به طول 6 فیت با قطر بیش از 3 فوت رشد می کند .

این گل یکی از زیباترین و نادرترین گل ها در جهان است. این گل با دیگر گل ها متفاوت است، به طور کلی در یک سال شکوفه می دهد معمولا 30 تا 40 سال وقت دارد که به فصل شکوفه دهی خود باز گردد.

به صورت عینی، رنگ بیرونی آن سبز روشن ، کرم در بیرون است، اما نور قرمز تیره از طرف داخلی شکل می گیرد، به شکل یک ناقوس واژگون شده، دارای کناره های شیاردار و لبه چین دار است.وقتی که گل ها آماده گرده افشانی هستند، داغ می شود و بوی تهوع آوری را پخش می کنند، و این خیلی بد است زیرا که این گل را "گل مرده" می نامند.

تیتان آروم Amorphophallus titanum

گل تیتان آروم معروف به گل مرده

14-شبنم خورشید

منشا: شبنم خورشید اولین بار توسط دانشمند در دروسرا کشف شد. این گیاه به گونه دائمی جانوران همه چیز خوار تعلق دارد.

نام علمی: Drosera capensis

مکان های پیدایش: در جهان امروز حدود 125 گونه از شبنم خورشید وجود دارد که می تواند بومی مناطق آفریقای جنوبی باشد.

شبنم خورشید یکی دیگر از نادرترین گلها است که در مقاله ما مورد بحث قرار گرفت. این خود را از دیگر گل های نادر به خاطر طبیعت گردافشانی خود - متمایز می کند. این گل ماده چسبناک را به دام می اندازد تا حشرات یا سوسک ها را به دام بیندازد. این گیاه معمولا پنج رنگ گلبرگ دارد؛ به نور خورشید برای شکوفایی کامل نیاز دارد. جالب ترین داستان در مورد این گل این است که می تواند مواد غذایی را از حشرات بیرون آورد.

گل شبنم خورشید Drosera capensis

Drosera capensis گلی که حشرات را به دام می اندازد

 

عجیب ترین ، نایاب ترین و حیرت آورترین گلهای جهان + تصاویر

4.636
این مطلب مفید بود ؟333
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : گل ارکیده
وبگردی