عقیمی مردان
دهها رفتار و عادت اشتباه می تواند دلیل عقیمی مردان حتی در سنین قبل از پیری شود، شاید کمی عجیب به نظر برسد ولی محققان دریافتند که جنس برخی از پارچه های مبل موجب عقیم شدن مردان می شود.

عقیمی مردان با شستن روی مبلمانی با پارچه قدیمی

ناباروری و عقیمی مردان شاید امروزه نسبت به سالهای گذشته با امار روبه رشدی در حال پیشروی است و همین افزایش منجر به انجام مطالعات و تحقیقات دقیق تر برای یافتن علت شده است.

پارچه های قدیمی مبل موجب عقیمی مردان می شود

مطالعه ای در شهر بوستون ماساچوست در ایالات متحده آمریکا از ارتباط بین مواد شیمیایی ضد شعله و کاهش سطح هورمون مرتبط با تعداد اسپرم و عملکرد تناسلی مردان حکایت دارد .
این مواد شیمیایی با نام PBDEs شناخته می شوند و در آمریکا به عنوان مواد به تأخیر اندازنده اشتعال در مبلمان از دهه 1970 تا سال 2004 مورد استفاده قرار می گرفتند. به گزارش futurity.org سایتی که پژوهش های برتر دانشگاهی را پوشش می دهد، تولیدکنندگان مواد شیمیایی در آمریکا در سال 2004 به طور داوطلبانه از تولید PentaBDE ، یک ترکیب شیمیایی دربردارنده PBDEs دست کشیدند.

عقیمی مردان

علت عقیمی مردان و نشستن روی مبل و صندلی با روکش کهنه

با این حال، محصولات قدیمی تر حاوی PentaBDE همچنان در خانه ها، ادارات و وسایل نقلیه باقی مانده است. ماده PentaBDEs همچنین در برخی از مواد غذایی یافت می شود .
پژوهشگران در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه بوستون از نمونه های اسپرم 27 مرد سالم که در سه دوره زمانی گرفته شده بود، در این پژوهش استفاده کردند و به این نتیجه رسیدند که کاهش تعداد اسپرم با استفاده از مبلمان داری این نوع روکش ارتباط دارد. آنها البته خاطرنشان کرده اند که این مطالعه در سطحی کوچک انجام شده است و باید نتایج آن در یک مطالعه بزرگتر بررسی شود. نکته دیگری که پژوهشگران مورد اشاره قرار داده اند، این بود که شرکت کنندگان غالباً سفید و دارای تحصیلات عالی بوده اند و نمی توان آن ها را نماینده جمعیت عمومی دانست .
نتایج این پژوهش که در ژورنال Reproductive Toxicology ( مجله سم شناسی باروری) منتشر شده است، ارتباط بین سطح PBDE و کاهش سطح هورمون inhibin-B به خصوص در مردان سنین 40 و بالاتر را نشان می دهد . inhibin-B در بیضه تولید می شود و در تولید مایع منی اهمیت دارد .
این اولین مطالعه ای است که در آن با اندازه گیری های مکرر اسپرم به بررسی ارتباط بین افزودنی های شیمیایی و هورمون های تولید مثلی جنس نر پرداخته شده است .

جنس مبلمانی که موجب عقیمی مردان میشود

45
این مطلب مفید بود ؟41
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامت نیوز /ن
وبگردی