علائم اسکیزوفرنی
اسکیزوفرنی یکی از بیماری های شایع و البته ناشی از شرایط مختلف است که برای تشخیص و درمان آن راه های سریع و کاربردی وجود دارند که گویای اسکیزوفرنی هستند.

همه چیز درباره اسکیزوفرنی از علت تا پیشگیری و کنترل بیماری

 اسکیزوفرنی، یک اختلال روانی است که معمولا در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی ظاهر میشود از مشخصات آن میتوان به وهم ، توهم و مشکلات شناختی دیگر اشاره کرد. اسکیزوفرنی اغلب میتواند یک مشکل مادام العمر باشد در این بخش از نمناک علل، علائم و درمان اسکیزوفرنی را بیان خواهیم کرد.

اسکیزوفرنی چیست؟

اسکیزوفرنی در میان سنین 16 تا 30 سالگی ،بیشترین آسیب را به خود اختصاص می دهد و علایم در مردان نیز در سن کمتری نسبت به زنان نشان داده میشود در بسیاری از موارد، اختلال به طرز آهسته ای توسعه می یابد که فرد نمیداند، سالهاست آن را داشته است با این حال، در موارد دیگر، فرد می تواند ناگهان دچار شده و به سرعت پیشرفت کند. اسکیزوفرنی حدود 1 درصد از بزرگسالان جهان را تحت تاثیر قرار می دهد کارشناسان می گویند اسکیزوفرنیا، گاهی جنبه های بیماری های مختلف را در غالب یک بیماری بروز میدهند. علائم، شامل تصورات، توهم و افکار ناخوشایند است و تشخیص اسکیزوفرنی، تنها زمانی رخ می دهد که بیماری دیگری از بین رفته باشد.

اسکیزوفرنی

نشانه ها و علائم بیماری اسکیزوفرنی

تعداد قابل توجهی از افراد مبتلا به اسکیزوفرنیا باید به دیگران متکی باشند زیرا آنها قادر به انجام کار یا مراقبت از خود نیستند ؛ بسیاری نیز ممکن است در مقابل درمان مقاومت کنند، اعتراض می کنند، که در آنها هیچ مشکلی وجود ندارد. برخی از بیماران ، ممکن است علائم واضح را نشان دهند، اما در موارد دیگر، ممکن است تا زمانی ک آنها متوجه خللی بشنوند به نظر برسد که آنها خوب هستند و مشکلی ندارند. علائم و نشانه های اسکیزوفرنی بسته به فرد متفاوت است.

علائم به چهار دسته تقسیم می شوند :

 •  علائم مثبت : همچنین به عنوان علائم روانی شناخته شده است به عنوان مثال، اعتقادات غلط و دروغین و توهمات.
 •  علائم منفی : این به عناصری اشاره دارد که از فرد گرفته می شود. به عنوان مثال، عدم تجلی حالات چهره یا عدم انگیزه.
 •  علائم شناختی : این بر فرآیندهای فکر شخص تاثیر می گذارد. آنها ممکن است علائم مثبت یا منفی داشته باشند، به عنوان مثال، ضعف در تمرکز یک علامت منفی است.
 •  علائم عاطفی : معمولا علائم منفی مانند بی احساسی است.

علائم اسکیزوفرنی

دیگر علائم و نشانه های اسکیزوفرنی

در ادامه لیستی از علائم اصلی اسکیزوفرنی را خواهید خواند که شامل : 

هزیان

بیمار اعتقادات دروغین را ارائه می دهد که می تواند اشکال مختلفی داشته باشد ، مانند توهمات آزار و اذیت، و یا توهمات عرفانی و عظمت وشکوه .آنها ممکن است احساس کنند دیگران تلاش می کنند از راه دور آنها را کنترل کنندیا ممکن است فکر کنند ،که قدرت و توانایی فوق العاده ای دارند.

توهمات

شنیدن صداهای بسیار ،که وجود خارجی ندارد و این امر از دیدن ویا احساس، مزه و بوییدن شایع تر است، اما افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است طیف گسترده ای از توهمات را تجربه کنند.

توهم زدن

اختلال فکر

فرد ممکن است در حرف زدن از یک سوژه به سوژه دیگر بپرد، بدون داشتن دلیل منطقی برای این کار ؛ سخنران ممکن است دنباله روی سخت و غیر معقول داشته باشد.

عدم انگیزه

بیمار ، محرکه خود را از دست می دهد فعالیت های روزمره، مانند شستن و پخت و پز، نادیده گرفته می شوند. بیان ضعیف احساسات - فقدان پاسخ مناسب به شرایط شاد یا ناراحت کننده

عقب نشینی اجتماعی

زمانی که بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی از اجتماع دور میشود، اغلب به این دلیل است که معتقدند کسی قصد دارد به آنها آسیب برساند.

اسکیزوفرنی

عدم آگاهی از بیماری

هنگامی که هزیان و توهمات به طور واقعی ظاهر میشوند، بسیاری از آنها ممکن است باور نکنند که این، یک نوع بیماریست .آنها ممکن است از مصرف دارو به خاطر ترس از عوارض جانبی آن خودداری کنند.

مشکلات شناختی

توانایی بیمار برای تمرکز، به یاد آوردن چیزها، برنامه ریزی پیش رو و سازماندهی زندگی آنها تحت تاثیر قرار می گیرد. ارتباطات دشوارتر می شود.

علل اسکیزوفرنی چیست؟

کارشناسان معتقدند که عوامل متعددی در ایجاد ابتلا به اسکیزوفرنیا دخالت دارند شواهد نشان می دهد که عوامل ژنتیکی و محیطی با هم به ایجاد اسکیزوفرنی هم قدم میشوند.این وضعیت یک عنصر به ارث برده دارد ، اما محرک های محیطی نیز به طور قابل توجهی بر آن تاثیر می گذارند در زیر، لیستی از عواملی است که به نظر می رسد در ایجاد اسکیزوفرنی کمک کننده است.

ارثی ژنتیکی

اگر هیچ سابقه اسکیزوفرنی ،در یک خانواده وجود نداشته باشد، شانس توسعه آن کمتر از 1 درصد است با این حال، اگر والدین تشخیص داده شوند، این خطر تا 10 درصد افزایش می یابد.

ژنتیک

عدم تعادل شیمیایی در مغز

 کارشناسان بر این باورند، که عدم تعادل دوپامین، انتقال دهنده عصبی، در شروع اسکیزوفرنیا دخیل است دیگر انتقال دهنده های عصبی، مانند؛ سروتونین، نیز ممکن است درگیر باشد.

روابط خانوادگی

شواهدی وجود ندارد که اثبات کند یا حتی نشان دهد که روابط خانوادگی ممکن است باعث اسکیزوفرنی شود، اما برخی از بیماران مبتلا به این بیماری معتقدند که تنش خانوادگی موجب عود می شود.

روابط خانوادگی

فاکتورهای محیطی

اگر چه هیچ اثبات قطعی وجود ندارد، بسیاری از ضربه و آسیب های احتمالی قبل از تولد و عفونت های ویروسی ممکن است به توسعه بیماری منجر شود تجربیات استرسی، اغلب پیش از ظهور اسکیزوفرنی پیش می آید. قبل از اینکه علائم حاد آشکار شود، افراد مبتلا به اسکیزوفرنی معمولا بد اخلاق ، عصبی و نا متمرکز می شوند این می تواند، به مشکلاتی در روابط، طلاق و بیکاری بیانجامد. این عوامل اغلب برای شروع بیماری دخیل هستند، در حالی که در واقع این عوامل به نظر نمی رسند که بتوانند باعث بحران شوند بنابراین، بسیار دشوار است، بدانید که آیا اسکیزوفرنی باعث ایجاد استرس شده و یا به عنوان یک نتیجه از آنها رخ داده است.

مواد مخدری که سبب بروز اسکیزوفرنی میشوند

ماری جوانا و LSD به عنوان عودکننده ی بیماری اسکیزوفرنی شناخته شده اند علاوه بر این، استفاده از حشیش برای افراد ممکن است باعث ابتلا به مراحل اولیه ی بیماری روانی، مانند اسکیزوفرنی شوند برخی محققان معتقدند :داروهای تجویزی خاص، مانند استروئید ها و محرک ها باعث به وجود آمدن روان پریشی میشوند.

مواد مخدر

درمان اسکیزوفرنی

با درمان مناسب، بیماران می توانند به سمت زندگی سودبخشی بروند درمان می تواند به کاهش بسیاری از علائم اسکیزوفرنی کمک کند با این حال، اکثر بیماران مبتلا به اختلال، باید برای زندگی از عهده ی این علائم بر بیایند روانپزشکان می گویند :موثر ترین درمان برای بیماران اسکیزوفرنی معمولا ترکیبی است از:

 •  دارو
 • مشاوره روانشناسی
 • منابع کمک به خود
 • داروهای ضد روانپزشکی

که با استفاده از آنها، اکثر بیماران قادرند در جامعه زندگی کنند، نه در بیمارستان بستری شوند.

توجه : درمان اولیه اسکیزوفرنی دارو است.

 متاسفانه، رعایت (مطابق رژیم دارویی) یک مشکل عمده است افرادی که مبتلا به اسکیزوفرنیا هستند، اغلب داروهای خود را باید برای مدت طولانی در طول زندگی خود استفاده کنند، که باعث افزایش هزینه های شخصی برای خود و گاهی هم برای اطرافیان شخص،می شود. بیمار، باید حتی در صورت از بین بردن علائم ،دارو مصرف کند در غیر این صورت آنها دوباره بر خواهند گشت.

اولین بار که فرد، علائم اسکیزوفرنی را تجربه می کند، می تواند بسیار ناخوشایند باشد آنها ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا بهبود یابد و این بهبود می تواند یک تجربه ی یکنواخت باشد بسیار مهم است که فرد مبتلا به اسکیزوفرنی هنگامی که در ابتدا دچار این بیماری میشود، حمایت کامل از سمت خانواده، دوستان و خدمات اجتماعی خود را دریافت کند.

 درمان اسکیزوفرنی

تست و تشخیص اسکیزوفرنی

 تشخیص اسکیزوفرنی با نظارت بر اقدامات و فعالیت های بیمار داده می شود. اگر پزشک مشکوک به امکان اسکیزوفرنی باشد ، باید درباره تاریخ پزشکی و روانی بیمار بدانند بعضی از تست ها، به منظور جلوگیری از بیماری های دیگر و شرایطی که ممکن است نشانه های شایع مانند اسکیزوفرنی را مهار کنند، دستور داده می شود مانند:

 • آزمایش خون :در مواردی که استفاده از مواد مخدر ممکن است یک عامل باشد ممکن است تست خون پیشنهاد شود. آزمایش های خون نیز برای حذف علل فیزیکی بیماری انجام می شود.
 • مطالعات تصویربرداری : برای جلوگیری از تومورها و مشکلات ساختار مغز.

ارزیابی های روانشناسی

یک متخصص میتواند، وضعیت ذهنی بیمار را با سوال کردن در مورد افکار، احساسات، توهم، ویژگی های خودکشی، گرایش های خشونت آمیز، یا پتانسیل او برای ابراز خشونت، و نیز رفتار و ظاهر خود، ارزیابی می کند.

معیارهای تشخیص اسکیزوفرنی

بیماران، باید معیارهای مشخص شده در DSM (راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی) باشند این یک کتابچه راهنمای انجمن روانپزشکی آمریکایی است که توسط متخصصین مراقبت های بهداشتی برای تشخیص بیماری ها و بیماری های روانی استفاده می شود. پزشک باید مانع به وجود آمدن سایر اختلالات سلامت روانی مانند اختلال دوقطبی یا اختلال اسکیزوآفرنیک شود  همچنین لازم است که نشانه ها و علائم ناشی از داروهای تجویز شده یا سوء مصرف مواد را کنترل کند.

تشخیص اسکیزوفرنی

بیمار باید حداقل دو مورد از علائم زیر را داشته باشد :

 •  هزیان
 • رفتار ناسالم و یا کاتاتونیک
 • گفتار آشفته و بی سامان
 • توهمات
 •  علائم منفی که اغلب در طول 4 هفته ادامه دارد و انجام میشود.
 •  تجربه قابل ملاحظه ای در توانایی حضور در مدرسه، انجام وظایف کاری خود و یا انجام کارهای روزانه
 •  علائمی وجود دارد که برای 6 ماه یا بیشتر ادامه دارد.

اسکیزوفرنی چیست؟ راه های درمان بیماری و علائم اسکیزوفرنی

4.6685
این مطلب مفید بود ؟63352
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ /ف.ن
70 نظر به ثبت رسیده است
لیلا1397-09-04
سلام واقعا خسته نباشید میگم مطالب و نظرات دوستان خیلی مفید بود
192
الناز قدیمی1397-08-27
سلام خسته نباشیدبرای این نوع بیماری شوک‌درمانی هم میکنن؟
226
Sahar1397-07-29
من حالم بده داداشم احساس میکنم این مشکل داره توروخدا کسی هست راهنماییم کنه چجوری ببرمش دکتر
151
ندا1397-07-09
سلام من این علائمارو دارم اما نمیخام با کسی درموردش صحبت کنم واقعا حال روحیم خوب نیس لطفا راهنماییم کنید
163
فاطمه1401-10-15
حتما با مشاور صحبت کنید
مهم ترین چیز سلامتی شماست
00
میم1397-06-31
سلام. من دو برادرم شیزوفرن هستن. یکیشون علائم منفی داره نه به بهداشتش میرسه نه غذا میخوره. دارو میخوره ولی بهبودی نداره. بزرگتره هم شش ماه میشه داروهاشو قطع کرده. پارانوییک هست هر سری به یکی گیر میده
71
حسن1397-05-12
سلام خانم من از همون ابتدای ازدواج دقت میکنم خیلی علاعم داشت توهم،کنترل بوسیله دیگران و...ولی گذرا بود و ما نمی‌دانستیم این بیماری رو داره و دکترها هم تشخیص ندادند فقط قرص میدادند ولی الان بعد از گذشت بیست سال خیلی شدید شده و فکر میکنه کسی اونو میزنه و دل دردهای شدید میگیره.روانپزشک گفت باید شوک مغزی بشه به نظرتون موثر هست
121
Hosein1397-04-13
سلام. خسته نباشید.خودارضایی میتونه تاثیرداشته باشه برمبتلا شدن به این بیماری؟چون من خودم به خودارضایی خیلی عادت دارم؟
1223
امیر سالار1397-03-14
منم 4 ساله این بیماری رو دارم فقط گذشت زمان با مرتب خوردن قرص ها و ورزش کمک میکنه هر کی هم میگه قرص نخور دروغ میگه
213
وحید1397-03-02
من هم دچار بیماری اسکیزوفرنی هستم و 31 سالمه و از 20 سالگی یهویی سر از تیمارستان در اوردم و میگفتم چرا جمعیت جهان اینقد زیاده و با دستم مثل مرتازهای هندی به بقیه اشاره میکردم و حس میکردم که قدرت ماورایی دارم و وقتی تلویزون نگاه میکردم کل شبکه ها بر ام یکی بود و خداییش راه رفتنم تکراری شده بود و وقتی دکترم گفت معاف پزشکی میشی ولی من انگار نه انگار و هیچ احساسی نداشتم و زمانیکه داروی کلوزاپین میخوردم چهارپا راه میر فتم و قرص خیلی قویی هستش و خداروشکر دیگه نمیخورم و بهترم به امید خوب شدن تمام تیمارستانی ها * مصرف سیگار و سیگاری عامل اصلی این بیماری است و مراقب نوجوانهای خود باشید و نزارید با هر کسی دوست شوند و بگردند با تشکر
301
امید1397-02-24
اگه میخواید بدونید واقعا چجوریه برید بازی healblade رو بازی کنید... کامل حسش میکنید...
33
سارا1397-02-23
واقعا خیلی سخته من خودم این مشکلو داشتم کاش میشد یه راه ارتباطی بر قرار کرد که خصوصی به شما پیشنهاد بدم امتحان کنید بد نیست
224
وحید1397-02-14
برادرمن 38سالشه ازبچگی دچاراوتیسم بود.ولی الان 2ساله که به مرحله ی جنون رسیده.برفرض مثال به پدرمون حمله میکنه که توپدرمن نیستی وبایدازخونه بری بیرون.یابه مادرمون حمله ورمیشه که تومادرم نیستی ومادرواقعیموبه قتل رسوندی ومنم بایدتوروبکشم.بخدا زندگیمون داغون میشه.یدفه میبینی میگه من قبلا پزشک بودم یاکارمندبودم شماازمن همه چیوگرفتین.دعوامیکنه وفریادمیکشبومادرم پیش چنتادعانویس رفته یکیشون میگه جنهابهش حمله میکنن یابهش میگن اینکاراروبکن ویکیشون میگه نفرینش کردن.ولی یه ماه پیش پیش یه روانپزشک رفتیم چنتاقرص داده الان وضعش خوبه وخیلی کم عصبانی میشه.
80
مشکات1397-02-07
سلام این بیماری به خاطر به هم خوردن مزاج ها صورت میگیره بخصوص وقتی سودا توی سر قرار میگیره با کمک طب سنتی و اسلامی و تعادل مزاج این بیماری قابل کنترل هست
1313
داوود1397-02-07
من خودم اسکيزوفرنی دارم به دلیل مصرف سیگاره مادرم خیلی اذیت کردم خدا از من نگذره
43
رضا1397-01-21
قطع ارتباط ذهن و دل (فرهنگ اسکیزوفرنیک )

... و بشر معاصر سعی می کند که رابطه بین ذهن و دل را بکلی قطع نماید. و به اصطلاع امور عقلی را از امور احساسی بکلی جدا سازد و بقول معروف امور مادی را از امور روحی و عاطفی منزه کند و بدینگونه عملاً فرهنگ اسکیزوفرنیک را بنیاد نهاده است و هویت انسانی را دو شقه کرده است و غرابز و امور عاطفی را بحال خود وانهاده که بشر را بسوی انواع امراض روانی و عاطفی و غریزی می کشاند و ..
... ذهن بدون ارتباط با دل به تدریج از عقلانیت ساقط می شود و مجنون می گردد و دل بدون ارتباط با ذهن نیز هوسباز و دمدمی مزاج و وسواسی و فاحشه می شود. ....
استاد علی اکبر خانجانی
کتاب شناخت شناسی ص ۸۸
95
Ha1397-07-27
سلام منم برادرم ی ساله حالش بده حرفایی راجبه اطرافیان‌میگه که نمیدونم حقیقت داره یانه خیلی خوب میفهممت وقتی میگی دلت برا روزایی که داداشت شاد بود تنگ شده شما چیکا کردی برا داداشت ؟داداش من دکتر نمیاد دارم دق میکنم
51
ادریس1397-07-23
دعا میکنم از صمیم قلب که هر چه زودتر در این ماه عزیز .به اغوش گرم برادرت برسی
120
مصطفی1397-06-12
دوست عزیز..این بیماری قابل درمانه..ولی خانواده باید همکاری کنه..اول خودتون برین پیش روانشناس خاص تا یه تکنیکهایی بهت بده تا بتونی داداشتو بیاری پیش روانپزشک...بعد از خوردن دارو تا حد زیادی خوب میشه..و وقتی هم وارد جامعه بشه بهتر میشه بازم...البته به شرط همکاری خانواده
52
سیما 1397-02-23
من خودم اسکیزوفرنیم هم بستری شدم شک دادم همه کاری کردم ولی کسی که باهامون حرف میزنه نمیذاره بریم دکتر نمیذاره قرص بخوریم باید به زور ببرینمون
73
خسته1397-01-09
داداش من الان یه ساله اسکسیزوفرنی داره اوایل از حسادتاش شروع شد هر چی میخریدم مینداخت دور یا میشکست بعد توهماتش شروع شد همش میگفت حس میکنم یکی داره منو تعقیب میکنه واسم نقشه کشیدن میخوان به من اسیب بزنن یادمه میگفت من موجودات سیاه و پشمالو کوچیک با چشای درخشان میبینم بعد بیماریش حاد شد زد دره اتاق رو شکوند لپتاب منو خراب کرد یه سری از وسایل خونه شکست وسایل خودشو باز میکرد فکر میکرد توش دوربین و میکروفون گذاشتن خلاصه دقمون داد الانم فقط سیگار میکشه تو خونه هی راه میره خیلی لاغر شده دلم اتیش میگیره میبینمش نمی دونم چیکار کنم نه دکتر میره نه دارو میخوره شده یه مرده متحرک نه حرف میزنه نه احساس داره نه میخنده نه گیره میکنه واقعا خیلی سخته دلم واسه داداش قبل بیماریش تنگ شده میگفت میخندید درک داشت احساس داشت چه قد بچه بودیم با هم بازی میکردیم الان چی شده نمی دونم هیچ وقت خوب میشه چند سال طول میکشه یکی میدونه بگه بدون این که بره دکتر و دارو بخوره خوب میشه یا نه تا کی خدا خدااا داداشمو بهم برگردون.
4111
محمد1396-10-23
من در یک مقاله خوندم که اسکیزوفرنی جزئی از وجود تمام آدمها هستش و از ابتدای فرگشت انسان در تمام انسانها این ژن وجود داشته و کما بیش تمام مردم علائم اون رو دارند. تنها در صورتیکه علائم به صورتیکه باعث اختلال در روند زندگی پذیرفته شده به عنوان یک زندگی نرمال از طرف عرف جامعه باشد میتواند به عنوان یک بیماری محسوب شود. یعنی فرضا اگر در عرف اجتماعی انسانها نشانه ها این بیماری پذیرفته شده بود به عنوان اختلال محسوب نمیشد چون تمام جامعه اون نشانه ها رو با هم داشتند. واقعا بحث بیماریهای روان خیلی عجیب و غریب هستش. حتی جدیدا در علم فیزیک به این نتیجه رسیدن که پدیده ی علت و معلولی صرفا چیزی هست که مغز در اثر تجربه ی مداوم به صورت یک اصل پذیرفته اما در دنیای کوانتوم مغز هیچ گونه تفسیری نمیتونه راجع به مسائل بکنه و گیج میشه. یعنی کلا اصل و اساس منطق و این حرفا زیر سواله. واقعا خلقت چیز عجیبیه.
219
ما1396-10-18
مادر زن من هم متاسفانه به این بیماری دچار است و منو خیلی اذیت میکنه به هیچ وجه هم قبول نمیکنه که پیش پزشک بره لطفا منو راهنمایی کنین ایشون را چطوری دکتر ببرم
43
یحیی1396-10-12
سلام،من هم چندی پیش تشخیص اسکیزوفرنی پارانوئید از روانپزشک گرفتم، اما برعکس من خودم مراجعه کردم و از بیماریم آگاه هستم،بینش دارم نسبت به بیماریم،بیشتر به خاطر نوسانات خلق و وسواس شدید مراجعه کردم،ممکنه تشخیص اشتباه بوده باشد و اختلال دوقطبی دارم بجای اسکیزوفرنی؟
152
آزی1396-07-12
باید هرطور شده ببریدش پیش روانپزشک و اگه خیلی حاد باشه بستری بشه چون واقعا خطرناکه
21
بهار1396-06-12
متاسفانه مادربزرگ منم به این بیماری مبتلا شده بیشتر از 5 ساله که زندگیمونو جهنم کرده نه قرص میخوره نه دکتر میره بیماریش تا حدی پیشرفت کرده که بعضا بهمون حمله میکنه تو رو خدا اگه کسی راهی بلده به منم بگه چون بیماریش دیگه به جنون تبدیل شده طوری شده که شب ها هم راحت نمیخوابیم که نکنه یه وقت بهمون حمله کنه خدا به داد هممون برسه خیلی سخته خیییلی
95
مجید1396-04-30
باید با یه ترفندی بهش بقبولونیین که باید بخوره...
30
ع 1396-02-10
بستگی به وضعیتش داره
13
ش1396-02-09
سلام, پدر من دچار شیزوفرنی هستش, خودش قبول نمیکنه و قرص هایی دکتر تجویز کرده رو هم نمیخوره, میخوام بدونم ممکنه شرایط ب وضعی برسه که بخواد ب کسی حمله کنه و اونو از بین ببره؟
72
پاتریک1397-04-12
من یکیو میشناسم ک اسکیزوفرنی داره...خودشم قبول کرده ک بیماره.و مقاومت نمیکنه...پس چرا شما میگید این بیمارا قبول نمیکنن ک بیمارن؟
93
ع1396-01-22
سلام این داروها بعضی هاشون باعث راه رفتن زیاد میشه که کاری میکنه شخص به جای اینکه عادی زندگی کنه تمایل شدید به راه رفتن و حرکت کردن داشته باشه و اینجوری ادم وقتش با راه رفتن تلف میشه که جزء عوارض جانبی بعضی داروهاست و از عوارض خارج هرمیه و بهش میگن آکاتژیا یا آکاتیزیا ، یه همچین چیزی و به قول معروف همون بیقراری که مانع درس خوندن زیاد میشه چون باعث میشه ادم به جای نشستن دوست داشته باشه راه بره و موقع راه رفتن هم ادم نمیتونه درس بخونه ،تجربه ی من از این بیماری اینه که ورزش مانع افسردگی ناشی از وسواس این بیماری میشه چون این بیماری چندین بیماری ممکنه باهم باشه مثل من که علاوه بر توهم دیداری و شنیداری ، وسواس هم دارم
81
Sara1397-01-24
اره رها جان صدرصد ک نیاز داره
02
ک 1396-07-25
بله بستگی به نظر روانپزشک داره
10
ع1396-02-11
در صورت صدمه زدن به خودش ، بله ،مثل انگیزه ی خودکشی، در صورت همکاری نکردن برای مصرف داروها ، دارو ها تغییر داده شه
11
رها1396-01-02
سلام ایا ممکنه کسی که دچار این بیماری هست نیاز ب بستری شدن داشته باشه خواهش میکنم جواب بدین
109
لیلا1397-04-18
بیماری ژنتیکی با دارو درمان نمیشه فقط مهار میشه و تا نخوری دوباره عود میکنه. مصرف دارو مادام العمره
72
ت1397-02-23
منم دارم باید بری دکتر دارو مصرف کنی ولی من چندین ساله دارم و خوب نشدم هنوز
22
shizoferni1396-01-02
من به هرکی ميگم که من صدا ميشنوم يا مثلا هميشه يه مرد باپالتوی سياه کنارمه همه مسخرم ميکنن واسه همينه ديگه با هيشکی صحبت نميکنم راستی من 15سالمه و همه ی علايم رو دارم...
276
الیس1397-09-10
دقیقا من این جوری ام دارم دیوانه می شوم
22
فانوس1395-12-09
سلام لطفا جواب منو بدین من احساس میکنم به همه چی مشکوکم اعتماد برام سخت شده و اغلب احساس میکنم کسی اسممو صدا میزنه زندگی برام جهنمه و متاسفانه خانواده من جوری نیستن که بفهمن من مشکل دارم من اصلا نمیتونم کارای شخصیمو انجام بدم حوصله عوض کردن لباسامو ندارم احساس میکنم مغزم بیماره همش احساس میکنم کسایی که دوسشون دارمو میخوان ازم بدزدن ولی نمیتونم انگار یه حسی جلومو میگیره و نمیزاره بگم که من از اون شخص بدم میاد نمیدونم باید چیکار کنم وحشتناک به ادمایی ک نمیشناسم و میبینم به دیگران محبت میکنن حسادت میکنم دلم میخواد تمام توجه ها روی من باشه و همه منو فقط دوست داشته باشن دلم نمیخواد با افراد زیادی دوست باشم به جز ینفر خواشه میکنم کمکم کنید دارم دیونه میشم من فقط یه دختر ۱۶سالم
115
مینو1396-05-26
سلام این که کسی بیماری داشته باشه و خودش قبول نمیکنه و دکتر نمی یاد یکی از رایج ترین مشکلات ما روان شناسان هس شما با مراجعه به یک روان شناس مناسب و کار بلد قطعا راهکار ها و راه حل های حل مناسب اختلال اون فرد را بلد میشن همچنین یاد میگیرن چطور باهاش صحبت کنین که به دکتر اومدن راضی شه مطمئن باشین اگر روان شناس ماهری رو انتخاب کنین هیچ مشکلی در درمان اون فرد به وجود نمی یادو شما حتما دوباره زندگی شادی رو به اون هدیه میدین. پس خود سر و با خوندن چند قرص در اینترنت و یا راهنمایی های اشتباه اشنایان کار خود را سخت تر نکنید
112
احسان1396-01-22
به نظر شما کسی که سابقه استفاده از شیشه داشته باشه ولی در حال حاضر هیچ مخدری استفاده نکته و نشانه های سایکوز ویسکی و فرنی داشته باشه بدون استفاده از دارو وبه مرور زمان قابل درمان هست چون بیمار ما به هیچ عنوان برای درمان دارویی و مراجعه به پزشک همکاری تمیکنه ممنون میشم اگه دوستان راهنمایی کنم چون واقعا عذاب میکشم
1211
فاطی1396-01-11
سلام عزیزان من دانشجوی روان شناسی ام و اول از همه اینو خوندیم که علائم اختلالات روانی ممکنه در بیشتر افراد وجود داشته باشه ولی تا زمانی که اون علائم برای خودفرد و اطرافیان مشکلی بوجود نیاره اختلال محسوب نمیشه خود من با خوندن اختلالات روانی مختلف میبینم ک شاید بیشترشونم درمن و اکثر دوستانم هست ولی لزوما نمیشه گفت ک اختلاله بهتره حتما به روان شناس مراجعه کنین و مطمئن شین اگرهم اختلالی دارین جای نگرانی نداره با مشاوره ویادگرفتن کنترل اختلالات و درمواقع لزوم استفاده از قرص اصلا عیبی نداره سلامتی خود ما از قضاوت نادرست مردم درموردما مطمئنا مهمتره ودر آخر ازتون میخوام همیشه تفکر مثبت به همه چیز داشته باشین.
193
ترنم1395-12-06
سلام ببیخشد میخواستم بدونم بیماریه اسکیزوفرنی فقط با اسکن مغزی تشخیص داده میشه؟؟؟
2110
فاطیما1395-12-02
سلام ممنون از راهنمایی هاتون من برم تشخیص دادن و مدت 12 ساله قرص ریسپریدون دو میلی و فلوکستین ده میلی میخورم ولی با مصرف این داروها دچار دیستونیای شدید گردن شدم هیچ قرصی به من نمیسازه حتی ارتان لطفا کمکم گنید با تشکر
73
مهتاب1395-11-29
سلام. ممنون بابت سایت خوبتون. فوق العاده بود! چیزهایی که می خواستم رو فهمیدم!
58
نصیبه1395-11-10
من به تازگی متوجه شدم نامزدم دچار این بیماریه و واقعن نمیدونم.چی کار کنم
252
سولماز1395-11-06
عالی ومفیدبود
32
ناشناس1395-11-03
من تمام علائم جنبه منفی بیماری رو دارم. ینی من مبتلا شدم؟،،
810
ناشناس1395-10-30
واقعا عالی بود ممنون
74
پ. گ1397-02-25
یه دکتر گیاهی خوب و حاذق پیدا کنید ک تو این زمینه کارکشته باشه و از طریق طب گیاهی هم دقدام کنید . خدا بزرگه انشالا حل میشه
67
Saba1395-10-18
سلام ميخواستم بدونم وقتي قرص ها هم هيچ تأثيري ندارن بايد چيكار كرد
163
امیری1397-04-21
یه راهکارساده وکم خرج واسه درمان اسکیزوفرنی خوردن بادوم درختی روزی بیست عدد ،اگه باور ندارید امتحان کنید
916
صبا1395-10-18
صدا ها خيلي أشنان انگار خيلي نزديكن بهم همش صدام ميكنن مسخرم ميكنن فوحش ميدن . نميتونم تحمل كنم قرصا هم هيچ تأثيري نداشتن
197
r s1396-02-18
کاملا حق با شماست جواد جان زندگی خیلی سخت میشه وقتی یکی از اعضای خانواده خصوصا پدر و یا مادر دچار این بیماری باشند بیماران اسکیزوفرن فکرمیکنند تمام کار هاشون درسته و هیچ وقت قبول نمیکنن که دارن اشتباه میکنن و بیماری دارن پدر من این بیماری رو دارند واقعا خیلی سخته هیچ جوره متقاعد نمیشه دقیقا زندگی جهنم میشه الان من هر روز تو فکر خودکشی هستم افسردگی دارم و روز به روز بدتر میشم
272
Sahar1397-07-30
توروخدا تورو قرآن یکی کمک کنه چجوری داداشم ببرم دکتر توروخدا کمک کنید
339
سیما1400-09-01
سحر عزیز اول خودت به دکتر روانپزشک برو شرایط برادرت را بگو و ببین دکتر چه تصمیم میگیره
00
عباس1397-06-20
ممنون که روحیه میدین. دیشب متوجه شدم برادرم دچار این بیماری شده. خیلی داغون شدم.
202
اهورا1397-06-20
خانوم عزیز من یک اسکیزوفرنی حاد داشتم و الان تحت درمانم و تو جامعه هم راه میرم خواهشا اطلاعاتی نداری دیگرانو نا امید نکن من چندین ساله درمان روانپزشکی و روانشنساسی میکنم و قرصهای آرامبخش آلپرازولام و قرص های ضد جنون اورپ فورت برام تجویز میشد من علاوه بر توهمات و هذیان ها و شنیدن صداهای عجیب به پدر و مادرم حمله میکردم و اونا رو مورد ضرب قرار میدادم حتی چند بار پدرم از خونه برای چند روز با خونواده فرار کرد من با مصرف داروها و جلسات روانشناسی تمام هذیان ها، توهمات،بد بینی ها ، تفکرات ماورایی عجیب ، حملات شدید و ... همه ی اینا از بین رفت . تنها علائمی مثه تمرکز و حافظه و اعتماد به نفس نیاز به جلسات چند ساله داره تا درمان کاملش کنی و بتونی کارتو اجتماعتو همه چیزتو نگه داری و از دست ندی ..من بالاترین رنج اسکیزوفرنی رو داشتم و الان تمام اون مشکلات از بین رفت الان دو ساله از بین رفته و راحت زندگی میکنم و لذت میبرم ... توروخدا علمی ندارین دیگرانو نا امید نکنین
1115
آزی1396-07-12
شماکه دانشجوی روانشناسی هستید نمیدونید اسکیزوفری با مراجعه به روانشناس نه تنها خوب نمیشه تازه بدترم میشه؟ فقط روانپزشک میتونه کمک کنه
2814
مینو1396-05-26
سلام من دانشجوی روان شناسی هستم ودانشجویا بیماریهای مختلف روانی اشنایم چیزی که میخوام از"همه" اینکه اگر واقعا فکر میکنید مشکلی دارید از ساده ترین مسایل (مثل عدم تصمیم گیری درست )تا بیماری های متفاوت(مثل اسکیزوفرنی )خواهش میکنم به یک روان شناس خوب و کار بلد مراجعه کنید . در ضمن این مشکلات به اسانی قابل تشخیص نیستند .
115
علی1396-03-28
یکی از روش های تشخیص جنون توسط روان شناس ها همین مورده. کسی که اسکیزوفرنی داره به هیچ و جه قبول نمیکنه که بیماره مگر اینکه دروغ بگه.
153
سجاد1395-10-24
تمام اطلاعات اين سايت درست و کامل مي باشد من خودم اسکيزوفرنی هستم.
288
جواد1395-09-23
مادر من یه ساله اسکيزوفرني داره ،زندگی ما شبیه یک جهنمه ،کسی که اسکيزوفرني داشته باشه هیچوقت قبول نمی کنه دچار بیماری روانی شده و فکر میکنه همه تفکراتش درسته
708
taleb_nobahar@yahoo.1395-08-29
مطالب خوب و آموزندهای بود ممنون از اینکه در جهت ارتقای معلومات خوانندگان قدم برمیدارید
30
محمد علی1395-08-25
سلام ، من الان با خواندن این مطلب متوجه شدم که اسکیزوفرنی مزمن دارم و احتمال میدم که از طریق قرص ترامادول ، استرس درسی و شغلی ، سیگار ، مشروبات الکلی دچار شدم ، دعوا و کل کل با دوستان و خانواده ، و این که همش حس میکنم یکی مراقب رفتار منه دیونم میکنه
2012
اهورا1397-06-20
این بیماری شما خانوم بیماری وسواس فکری _ جبری است . من مبتلا به اسکیزوفرنی حاد هستم با تستی که حدود 300 سوال بود بایستی روانشناس پای کامپیوتر از شما بگیرد تا متوجه بشه شما به اسکیزوفرنی یا هر بیماری دیه مبتلا هستین یا نه ببه نظرم بیماری شما اسکیزوفرنی نیس چون در این بیماری توهم و صداها و بدبینی های عجیبی وجود دارد که من خودم تجربه کردم و با ترس و دلهره ی وحشتناکی همراه است
354
sina1397-03-27
سلام. من بعضی وقتا صدای هم کلاسی هامو میشنوم که دارن صدام میکنن...توی دلم بهشون جواب میدم اما چیزی نمیگن.چندین وقت هم بود که همش دلشوره ی از دست دادن یسپکی از عزیزانم رو داشتم ولی الان خیلی بهتر شده.به هیچکسی هم نگفتم این مسوله رو...تورو خدا بگین این بیماری روانی هستش یا نه؟(البته دیگه الان صدای کسی رو تو ذهنم نمیشنوم.اگر لازمه باید بگم که من 17 سالمه)
3510
fatemeh1397-10-01
سلام بنظرم با خانوادت در میون بزاری خیلی بهتره چون یکی از دوستان من این بیماری رو داشت با مراجعه به دکتر متخصص حالش خیلی بهتر شد اگه جلو گیری کنی بهتر از اینه که کامل مبتلا بشی و امیدوارم بهبود پیدا کنی
72
baran1395-08-26
سلام دوست عزیز.تشخیص این بیماری اسون نیست .لطفا به یک روان شناس بالینی خوب مراجعه کنین و درصورت صحت این موضوع خانواده رو درجریان قرار بدین تا اقدامات لازم صورت پذیرد
5811
وبگردی