علت بزرگ شدن سینه
تغییرات ناگهانی سایز سینه در زنان گاهی منجر به نگرانی می شود ، به گفته ی متخصصان دسته ای از تغییرات در بدن علت بزرگ شدن سینه در زنان هستند.

 علل تغییرات ناگهانی اندازه سینه ها در زنان

علت بزرگ شدن سینه ،موضوعی که شاید شما را هم نگران کرده باشد .کاملاً طبیعی است که تغییراتی در اندازه سینه در مراحل مختلف زندگی تجربه کرده باشید. گاهی اوقات تغییر رژیم غذایی موجب کوچک شدن سینه ها و از آن طرف بارداری موجب بزرگ شدن سینه ها میشود، این تغییرات موجب نگرانی در خانمها شده.

بعضی خانمها با سینه های کوچک راحت هستند و برخی دیگر سینه های بزرگ دوست دارند.علت بزرگ شدن سینه بنابر این اگر شما از تغییرات ناگهانی سینه ها در طول زندگیتان ناراحت هستید، در ادامه بخش سلامت نمناک فاکتورهای مشترکی که باعث این تغییرات می شود را معرفی می کنیم. 

خانم ها خجالت را برای لحظه ای کنار بگذارید و در مورد حساس ترین موضوع زنان سینه ها صحبت کنید همه زنان باید حداقل یک بار در طول زندگی تغییر ساختاری ناگهانی در پستان داشته باشند. با این حال، این تغییر ساختاری بیش از 10 بار در طول عمر یک زن رخ می دهد که کاملا طبیعی است.

علت بزرگی سینه

علت بزرگ شدن سینه زنان چیست؟ 

بر خلاف مردان زنان بسیاری از تغییرات فیزیکی و فیزیولوژیکی در بدن را متحمل می شوند زنان بارداری، یائسگی و چندین تغییرات هورمونی را تجربه می کنند در صورتی که مردان هیچ کدام از اینها را ندارند اگر هر کدام از شما از تغییرات ساختاری ناگهانی در سینه ها هراس دارید جای نگرانی نیست مگر اینکه چیزی غیر عادی پیدا کنید زنان تحت چندین فرآیند فیزیولوژیکی قرار می گیرند که باعث تغییر ناگهانی در اندازه پستان می شود. 

بزرگ شدن سینه در زنان به چه دلیل است؟

چاقی 

بافت سینه حاوی گلبول ها و مجاری چربی هستند در نتیجه بیشتر مستعد تغییر ساختاری در افزایش وزن هستند زمانی که محتوای چربی افزایش می یابد، اندازه سینه ها به طور همزمان افزایش می یابد. از این رو چاقی یا افزایش وزن می تواند منجر به بزرگ شدن سینه ها شود.

در برخی خانمها با افزایش وزن، سایز سینه ها تغییر میکنند. بافت سینه شامل بافت چربی است، وقتی چربی بالا می رود سایز سینه هم بزرگتر می شود بنابرین وقتی شما وزن خود را از دست می دهید سایز سینه مجددا کوچک می شود.

چاق شدن سینه

علت بزرگ شدن سینه با افزایش وزن 

علت بزرگ شدن و رشد ناگهانی سینه

چرخه قاعدگی 

اگر تا به حال متوجه حساسیت و سفتی در پستان قبل از قاعدگی شدید به این دلیل است که بعد از فرآیند تخمک گذاری ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون، پستان ها را بزرگ تر و پرتر و سقت ترمی سازد.

بعد از روز تخمک گذاری استروژن و پروژسترون سینه ها را حجیم تر می کند، این به خاطر چرخش بالای خون در ناحیه ی سینه است. گاهی اوقات هم جمع شدن آب موجب می شود سینه ها بزرگ تر دیده شوند. اگر بعد از دوره ماهانه سینه ها به حالت اولیه برنگشت به پزشک مراجعه کنید. 

بلوغ 

تغییر ناگهانی در اندازه سینه در هر دختری که به سن بلوغ می رسد تجربه می شود، به این دلیل که چندین تغییر بدن به خاطر افزایش ناگهانی هورمون های زنانه مثل استروژن و هورمون LH ،FSH رخ می دهد. نه تنها آن ها افزایش اندازه سینه را تجربه می کنند بلکه همچنین قاعدگی و جذابیت را نسبت به جنس مخالف تجربه می کنند. 

بارداری

 بارداری بزرگ ترین و مهم ترین مرحله زندگی یک زن است که در آن نه تنها یک نوزاد را به دنیا می آورد بلکه مادر تغییراتی را تجربه می کند بدن به خاطر چندین فرآیند هورمونی مثل افزایش اندازه سینه شروع به تغییر می کند به این دلیل است که جریان شیر شروع به فعال شدن برای تولید شیر و پس از آن حساسیت و سفتی در سینه می شود .

تغییر سایز سینه ها در دوران بارداری کاملاً طبیعی است؛ چندین هورمون مسئول پمپاژ خون به بافت ها هستند. در برخی خانمها درد، خارش و تورم ممکن است رخ دهد و در برخی خانم ها این روند تا پایان بارداری ادامه دارد.

بزرگی سینه در حاملگی

علت بزرگ شدن و تغییر سایز سینه در بارداری 

علت اصلی بزرگ شدن سینه در شرایط خاص

شیردهی 

زنان پس از زایمان نوزاد، پرولاکتین در غدد پستان شیر تولید می کنند باعث تغییر ناگهانی در اندازه سینه می شود حتی شیردادن مکرر به مدت 1 تا 2 سال منجر به شل شدن پستان می شود که باعث تغییر ساختاری در سینه ها می شود. 

استفاده از قرص های پیش گیری و جلوگیری از بارداری

قرص های ضدبارداری چون حاوی استروژن هستند، کمی باعث رشد سینه ها میشوند. در سن بلوغ استفاده از استروژن تغییرات ناگهانی را ایجاد می کند. در برخی دختران تغییرات تدریجی موجب نگرانی میشود اما رشد سینه در این در دوره طبیعی است.

چنانچه در بخش های قبلی سلامت نمناک هم اشاره کردیم در برخی خانم ها هم اندازه سینه هنگام مقاربت جنسی، مانند ضربان قلب و فشار خون افزایش میابد. با این حال، ترکیبات قرص جلوگیری بارداری از هم دیگر متفاوت است برخی مقادیر کمتری استروژن دارند و برخی از آن ها دارای محتوای زیادی هستند. 

یائسگی 

بعد از دوره قاعدگی اگر سایز سینه ها بزرگ شد به خاطر بافت های چربی است. ممکن است بخش بافت غده ها کاهش و بافت چربی افزایش پیدا کند و سینه ها بزرگ به نظر بیایند. اگر شما متوجه تغییراتی در سایز و توده کنار سینه شوید، نیاز است به پزشک مراجعه کنید.

در بیشتر مواقع جزئی هستند اما اگر توده دردناک باشد باید جدی بگیرید. هر زنی باید تحت فرآیند طبیعی قاعدگی قرار گیرد. زنان در سن 50 سالگی یائسگی را تجربه می کنند و این فرآیند فیزیولوژیکی نیز با تغییرات هورمونی در ارتباط است پس از یائسگی، تغییر اندازه می تواند به خاطر تجمع بافت های چربی باشد.

تغییرات یائسگی

علت بزرگ شدن سینه در زنان مسن 

چرا یک دفعه سینه ها شروع به بزرگ شدن می کنند؟

لباس زیر تنگ 

دلیل جدی دیگر تغییر اندازه پستان در زنان، پوشیدن لباس های تنگ و یا لباس خواب تنگ است که می تواند شکل سینه را تغییر دهد و باعث می شود آن ها بزرگ تر و فشرده به نظر برسند این بافت ها ممکن است آسیب ببینند و مستعد افزایش اندازه شوند زنان باید اجازه دهند که تا حد ممکن سینه ها نفس بکشند، لباس های گشاد پوشیده و سینه ها را فشار ندهند. 

رابطه جنسی 

رابطه جنسی نوعی لذت فیزیکی است که در آن هیجان انگیزترین نقاط در مردان و زنان تحریک می شوند سینه ها و مهبل در طی رابطه جنسی، گردش خون زیادی در بافت ها ایجاد می کند از این رو ممکن است اندازه سینه زنان تغییر کند. 

توده و سرطان سینه 

زنانی که تجربه افزایش اندازه پستان را به مدت بیش از 15 تا 30 روز دارند سینه اشان ورم کرده باید با پزشک مشورت کنند. سرطان پستان و توده در زنان بسیار رایج هستند و اهمیت زیادی دارند.

 

دلیل و علت بزرگ شدن ناگهانی سینه ها چیست؟

4286
این مطلب مفید بود ؟22858
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : ndtv / thewomens / mostinside / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب : سینه زن
وبگردی