سردرد روزه داران
سردرد و ایجاد سر گیجه در روزه داران چه دلایلی دارد؟ کم آب بودن بدن را می توان یکی از دلایل اصلی سردرد روزه داران است، البته دلایل دیگری هم وجود دارد.

علت اصلی سردرد در روزه داران چیست؟

روزه داران عموما دچار سردرد و سرگیجه می شوند. برخی علت سردرد روزه داران را ضعف و گرسنگی و برخی دیگر دلیل این سردردها را ترک عادات روزانه از قبیل نوشیدن چای و.. می دانند. به طورکلی این نوع سردردها علل دارند که مرتبط با تغییرات بدن در این ماه مبارک است و چنانچه در ادامه بخش سلامت نمناک خواهید خواند شامل :

کمبود خواب و استراحت

کاهش قندخون در طول روزه داری

کم شدن مصرف کافئین

کم آبی بدن

کم خونی و مشکلات دستگاه گوارش و معده می شوند.

روزه گرفتن اغلب می تواند منجر به سردردهای خفیف یا متوسط شود، اما راه هایی برای مدیریت این اتفاق وجود دارد
چهار روش ساده را برای مدیریت سردرد در این ماه مبارک را در بخش سلامت نمناک به اشتراک گذاشته ایم:

1. سردرد ناشی از کاهش مصرف کافئین:

اگر شما عادت دارید هر روز فنجان های زیادی چای و قهوه مصرف کنید، باید مصرف کافئین خود را کاهش دهید با این حال با توجه به اینکه ماه رمضان شروع شده است، چای و قهوه را در هنگام سحر بنوشید، که به جلوگیری از سردرد بدون کافئین کمک می کند. علاوه بر این مورد به منظور پیشگیری از این نوع سردرد بهتر است افراد 2 تا 3 هفته قبل از شروع ماه رمضان مصرف چای، قهوه و مواد دارای کافئین در رژیم غذایی خود کاهش دهید.
سرگیجه روزه دار

دلایل سردرد روزه داران

2. سردرد ناشی از هیپوگلیسمی یا افت قند خون از دلایل سردرد روزه داران:

قند خون پایین (یا هیپوگلیسمی)، یک عامل مرسوم برای سردرد است.اگر قبل از شروع روزه تان یک وعده غذایی با مقدار قند بالا مصرف کنید، می توانید سطح قند خون خود را به سرعت افزایش دهید. این امر باعث کاهش و رفع سردرد می شود اما خوردن یک وعده غذایی با مقدار قند پایین قبل از روزه می تواند باعث ایجاد سردرد در طول روز شود.

3. کم آبی بدن از دلایل سردرد روزه داران:

مغز انسان اغلب از آب تشکیل شده است و به مقدار آب موجود در آن بسیار حساس است. این بدان معنی است که بدن فرآیند سهمیه بندی آب را آغاز می کند و حفاظت از مغز شما در صورتی که کمبود آب برای مدتی طولانی ادامه یابد، کاهش پیدا می کند. دهیدراته شدن بدن به طور مستقیم باعث درد و خستگی - سردرد و انرژی کم می شود.
هنگام سحر مقدار زیادی آب بنوشید و شما باید تا جایی که ممکن است، از مواجهه با محرک ها مثل استرس، خستگی و کمبود خواب در طی روزه اجتناب کنید، به خصوص اگر در معرض سردرد هستید.
استراحت و خوابیدن می تواند به جلوگیری از سردرد کمک کند و اجازه نمی دهد شما روزه تان را بشکنید.
علت سردرد روزه داران

سردرد روزه داران چه دلایلی دارد؟

4. سردرد ناشی از کم خونی:

علت دیگری که موجب سردرد روزه داران در ماه مبارک رمضان می شود کم خونی است که در خانم ها رایج تر است ؛ متخصصان برای این افراد توصیه ای دارند و پیشنهاد می کنند شربت عسل با آب جوش (بدون لیمو ترش) بعد از سحری و قبل از خواب میل کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر متوجه شدید که سردردهای شما با روزه تداخل پیدا کرده است، باید با پزشک خود صحبت کنید تا راه هایی برای تسکین درد پیدا کنید. پزشک تعدادی از روش ها را ارائه می دهد که می تواند به شما کمک کند.
اگر سردردهای شما بعد از روزه بوجود می آید و یا جدی هستند، باید با پزشک صحبت کنید و برای آن راه درمان پیدا کنید.
پس از افطار، کربو هیدرات های بسیار پیچیده (یعنی تمام حبوبات) با یک شاخص گلیسیمیک پایین، سطح گلوکز خون را افزایش می دهد و طولانی ترین انرژی پایدار را فراهم می کند.با اجتناب از کربوهیدرات ساده مثل شکر خالص، از افزایش سریع سطح قند خون جلوگیری کنید و پس از افت سریع آن ممکن است باعث سردرد شود.
در صورتی که نمی توانید سردرد را با اقدامات پیشگیرانه کنترل کنید, داروهایی ممکن است برایتان مفید باشد و انواع خاصی نشان داده اند که به طور خاص موثر هستند مثلاً داروی ضد التهاب استروئیدی (NSAID) صبح قبل از شروع روزه مفید است.
اگر سردرد غیرقابل کنترل و یا شدید دارید, توصیه می شود که به دنبال توصیه پزشکی متخصص برای حذف علل دیگر باشید. افرادی که از میگرن رنج می برند، ممکن است به درمان دیگری در طی ماه رمضان نیاز داشته باشند.
سردرد روزه داران

چه زمانی برای سردرد به پزشک مراجعه کنیم؟

 

علت اصلی سردرد روزه داران چیست؟ + درمان طبیعی

4.4158
این مطلب مفید بود ؟14018
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : health24 / biznews / dzbreaking / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
وبگردی