علی پروین
بیوگرافی کامل “علی پروین” بازیکن پیشکسوت تیم پرسپولیس و تیم ملی ایران به همراه عکس های خانوادگی این بازیکن را در نمناک مشاهده نمایید.

بیوگرافی و زندگینامه علی پروین 

نام :علی

نام خانوادگی :پروین

تاریخ تولد :1325/7/3

محل تولد :تهران

بازیکن سابق :پرسپولیس

شماره پیراهن :7

لقب :سلطان فوتبال

علی پروین

بیوگرافی علی پروین/عکس از محسن صدیقی

زندگی شخصی علی پروین و علاقه به فوتبال از کودکی

علی پروین در روز سوم مهر 1325 در تهران، محله بازار، کوچه غریبان به دنیا آمد.او پنجمین فرزند یک خانواده پرجمعیت ده نفره است. علی پروین در یکی از کوچه های بازار قدیمی تهران به دنیا آمده است. کوچه ای که علی پروین در آن چشم به دنیا گشود، «غریبان » نام داشت.

علاقه پروین به فوتبال از همان سال های کودکی شکل گرفت. در همان سالها خانواده اش به محله دولاب ( خیابان عارف) نقل مکان کردند. این جابجایی در افزایش علاقه او به فوتبال تاثیر بسزایی داشت زیرا محله دولاب به خاطر داشتن زمین های خاکی فراوان مثل زمین نادر، زمین منبع، زمین عارف و... مورد توجه علاقه مندان به فوتبال بود.

وی در مهرماه 1332 وارد دبستان شد و از مدرسه توحید، تحصیل را آغاز کرد ولی علاقه شدید او به فوتبال مانع پیشرفت او در زمینه درسی شد.

زندگینامه علی پروین

زندگینامه علی پروین

شروع جدی فوتبال علی پروین در نوجوانی

پروین فوتبال را به طور جدی از دوازده سالگی و از زمین عارف واقع در خیابان 17 شهریور و محلات شیوا و غیاثی آغاز کرد. اولین تیمی که او به عضویت آن درآمد تیم عارف بود که با همت و تلاش جعفر بیگی تاسیس شده بود.پروین در جوانی به تیم البرز که در واقع تیم دسته دوم باشگاه کیان بود پیوست؛ تیمی که توسط علی الهی و داود معروف اداره می شد.

درخشش او و بازی های قابل قبولش باعث شد تا در سال 1334 به تیم کیان – که آن زمان منصور امیرآصفی را به عنوان مربی و بازیکنانی نظیر پرویز قلیچ خانی، گودرز حبیبی وعزت جانملکی را در اختیار داشت بپیوندد. وی دو سال در باشگاه کیان عضویت داشت.

 جوانی علی پروین

دوران جوانی علی پروین در پرسپولیس

ورود علی پروین به تیم ملی جوانان ایران

پروین در این زمان به تیم ملی فوتبال جوانان ایران دعوت شد و این تیم را در مسابقات 1966 فیلیپین همراهی کرد و تا مرحله نهایی صعود کردند ولی تیم به مقام قهرمانی دست نیافت. پروین در این دوره بازی ها 5 گل به تیم های ژاپن و سریلانکا زد.

علی پروین در تیم ملی

حضور علی پروین در ترکیب تیم ملی

درخشش علی پروین با تیم پیکان

پس از تشکیل باشگاه پیکان در سال 1346، پروین به این تیم پیوست. وی در سال 1347 مرد شماره یک تیمش بود و در سال 48 علی رغم پیوستن بازیکنان بزرگی مثل همایون بهزادی که از پرسپولیس به پیکان آمده بودند باز هم بهترین بازیکن تیم بود و موفق شد با پیراهن پیکان به مقام قهرمانی برسد.بازی خوب پروین به همراه تیمش در برابر تیم های یاد شده موجب شد تا پیکان آوازه ای داشته باشد. همچنین این تیم در یک دیدار تدارکاتی دو بر یک مغلوب تیم ملی امید استرالیا شد. گل پیکان توسط پروین به ثمر رسید.

علی پروین ومحمود خوردبین و محمد مایلی کهن

علی پروین در کنار محمود خوردبین و محمد مایلی کهن

اولین مربی علی پروین

علی الهی اولین مربی علی پروین بود که به خاطررفاقت با برادر بزرگتر پروین (عباس ) خواست که پروین در تیم «عارف » بازی کند. او آن زمان 15سال بیشتر نداشت.

بهترین بازی علی پروین

علی پروین در این مورد می گوید:

بهترین بازی عمرم بااسترالیا در پیکارهای مقدماتی جام جهانی 1978 بود که در ورزشگاه آزادی برگزار شد وبازی، با پاس گل من (1 بر صفر) به سود ما تمام شد.علی پروین در مدت بازی اش هیچ الگوی خاصی برای خود در نظر نگرفته بود. زمانی که نوجوان بود، هیچ وقت نمی گفت دوست دارم فلانی شوم یا... او می گفت :می خواهم خودم باشم ; علی پروین.

علی پروین

علی پروین و بازیکنان تیم ملی 

اولین تیم خارجی خواهان علی پروین

زمانی بود که تیم «کریستال پالاس » انگلیس خواهان علی پروین بود و مبلغ پیشنهادی آن زمان برای شماره 7 ایران، 500 هزار دلار بود. پدرش موافقت خود را اعلام کرد که علی پروین به انگلیس برود، اما مادر گفت :«تو هنوز بچه ای، آنجا دیوانه می شوی، نمی توانی دوام بیاوری... در غربت روحیه ات به هم می ریزد و...» این شد که او از رفتن به انگلیس منصرف شد.

اولین اخراج علی پروین

اولین اخراج علی پروین مربوط به زمانی است که در بازیهای محلی در خیابان عارف بازی می کرد. او در یک مسابقه حساس با تیم عارف به مصاف تیم پیکان رفت. قضاوت این دیدار هم برعهده رضا غیاثی بود. او فکر کرد چون رضاغیاثی بچه محل اوست، با خشونت او مدارامی کند، اما زمانی که اولین حرکت خشن را انجام داد، توسط رفیق و هم محلی اش (رضا غیاثی ) ازمیدان اخراج شد.

علی پروین پیشکسوت پرسپولیس

علی پروین پیشکسوت تیم پرسپولیس

برکناری علی پروین از تیم ملی

در شروع این سال پرسپولیس بازی برگشت خود در جام در جام آسیا را در ورزشگاه آزادی در برابر نیسان ژاپن برگزار کرد و در حالی که دربازی رفت نیمی از راه قهرمانی را طی کرده بود، در تهران و در کمال ناباوری یک بر صفر مغلوب حریف ژاپنی شد؛ و جام را از کف داد. در خرداد و تیر ماه سال 1372، تیم ملی فوتبال ایران در جام اکو قهرمان شد و سپس در مسابقات مقدماتی جام جهانی 1994 موفق عمل کرد و به دور دوم صعود نمود. در جام حذفی آسیا (1993) پیروزی پس از غلبه بر السالمیه کویت در برابر العربی قطر باخت و حذف شد.

علی پروین و محمود خوردبین

عکس علی پروین و محمود خوردبین 

راهیابی علی پروین به هیئت مدیره پرسپولیس

دراواخر شهریور ماه سال 90 با حکمی از سوی محمد عباسی وزیر ورزش علی پروین به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره پرسپولیس انتصاب کرد وی همچنین محمد حسین ن‍‍ژاد فلاح (معاون سابق احمدی نژاد و رئیس سابق سازمان بنیاد شهید) و لطف الله فروزنده دهکردی (معاون برنامه ریزی و منابع احمدی نژاد) و محمد پنجعلی را به عنوان دیگر اعضای هیئت مدیره انتخاب کرد که هیئت مدیره هم در اقداماتی سردار رویانیان را به عنوان مدیر عامل و فروزنده (معاون احمدی نژاد) را به عنوان رئیس هیئت مدیره انتخاب کردند.

 

علی پروین و وحید رضایی

علی پروین و وحید رضایی معاون روابط عمومی باشگاه پرسپولیس

مدیرعاملی علی پروین در پرسپولیس

در 2 بهمن 1392، در جلسه هیئت مدیره پرسپولیس، علی پروین به عنوان سرپرست مدیرعاملی پرسپولیس انتخاب شد. چند روز بعد در 7 بهمن 1392، علی پروین رسماً به عنوان مدیرعامل پرسپولیس تعیین شد.

در 7 اردیبهشت 1393، هیئت مدیره جدید باشگاه پرسپولیس تعیین گردید، اما نام علی پروین در میان آنان دیده نمی شد. در 8 اردیبهشت 1393، با رأی اعضای هیئت مدیره جدید، علیرضا رحیمی مدیرعامل باشگاه پرسپولیس شد و جای علی پروین را گرفت.

 

علی پروین در جام باشگاه های آسیا

علی پروین در فینال جام باشگاه های آسیا

محمد پروین پسر علی پروین

محمد پروین (12 خرداد 1367 در تهران) بازیکن فوتبال و فرزند علی پروین است. محمد پروین سابقه بازی در تیم های پرسپولیس، استیل آذین، سایپا، دونایسکا استردا، پیکان، گهر زاگرس و پارسه این بازیکن در سن 26 سالگی از فوتبال خداحافظی کرد.

محمد پروین

محمد پروین پسر علی پروین

عکسهای علی پروین

علی پروین و حسن روشن

علی پروین در کنار حسن روشن

علی پروین و نوه اش

علی پروین و نوه اش مهمان برنامه دورهمی مهران مدیری

علی پروین و پرویز قلیچ

عکس قدیمی علی پروین در کنار پرویز قلیچ

 علی پروین و ناصر ملک مطیعی

علی پروین و ناصر ملک مطیعی مهمان برنامه من و شما آرش ظلی پور/عکس مهسا کیوان پور

علی پروین در دورهمی

علی پروین در دورهمی مهران مدیری

علی پروین در برنامه 90

مصاحبه علی پروین در برنامه 90

علی پروین و ناصر محمدخانی

علی پروین و ناصر محمد خانی

علی پروین در فوتبال برتر

علی پروین در برنامه فوتبال برتر

علی پروین و کامران نجف زاده

علی پروین و کامران نجف زاده خبرنگار

علی ضیا و علی پروین در کنار نوه هایش

علی ضیا و علی پروین در کنار نوه هایش

علی پروین و مهراوه شریفی نیا

علی پروین و مهراوه شریفی نیا

زندگی شخصی و فوتبالی علی پروین + عکسها

4.830
این مطلب مفید بود ؟291
منبع : بخش تناسب اندام نمناک/ن/ا.ن
برچسب : علی پروین
وبگردی