عنکبوت ها
برخی افراد عنکبوت ها را دوست دارند و برخی دیگر از آن ها متنفرند. در هر صورت دانستن حقایقی درباره آن ها جالب است پس در این مطلب جالب با ما همراه باشید.

حقایق جالب درباره عنکبوت ها

عنکبوت ها حشرات عجیبی می باشند و بسیاری از عنکبوت ها سمی و کشنده هستند دانشمندان این حشرات را مورد بررسی قرار داده اند که واقعیت های بسیار جالبی را در مورد آنها کشف نموده اندبرخی افراد عنکبوت ها را دوست دارند و برخی دیگر از آن ها متنفرند. در هر صورت دانستن حقایقی درباره آن ها جالب است.در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر واقعیت های باور نکردنی و وحشتناک در مورد عنکبوت ها را در سایت پر مخاطب نمناک خواهید دید با ما همراه باشید.

بدن عنکبوت ها دو بخش دارد:

سفالوتوراکس یا سر و سینه ی متصل و قسمت شکمی


همه عنکبوت ها از رتیل تا عنکبوت های جهنده این ویزگی مشترک را دارند. چشمان ساده، پالپ ها، پا ها و نیش همگی در قسمت قدامی بدن، سفالوتوراکس قرار دارند. تار ریس ها هم در قسمت شکمی قرار دارند. این دو قسمت با یک ساقه کوچک به هم متصل شده و این تصور را ایجاد می کنند که عنکبوت کمر دارد.
عنکبوت ها

به جز یک خانواده، همه عنکبوت ها سمی هستند

عنکبوت ها از سم خود برای گرفتن طعمه استفاده می کنند. غدد سمی در نزدیکی قسمتی از دهانشان به نام «Chelicerae» قرار دارند و با مجراهایی به نیش متصل هستند. وقتی عنکبوت طعمه خود را گاز می گیرد، ماهیچه های اطراف غدد سمی منقبض شده و سم را به سوی نیش و سپس طعمه هدایت می کنند. سم عنکبوت اغلب طعمه را فلج می کند. خانواده عنکبوتی سرندباف تنها استثنای این قاعده هستند. آن ها غدد سمی ندارند.

عنکبوت ها

همه عنکبوت ها شکارچی هستند

عنکبوت ها طعمه را شکار می کنند. آن ها عمدتا از حشرات و سایر بی مهرگان تغذیه می کنند، اما برخی از عنکبوت های بزرگ می توانند مهره دارانی مثل پرندگان را شکار کنند.
 
عنکبوت ها

عنکبوت ها نمی توانند غذاهای جامد را هضم کنند

قبل از اینکه عنکبوت بتواند طعمه را بخورد، باید آن را به یک وعده غذایی مایع تبدیل کند. عنکبوت آنزیم های گوارشی از معده مکنده خود روی قربانی ترشح می کند. آنزیم بافت بدن طعمه را تجزیه می کند و عنکبوت بقایای مایع آن را همراه با آنزیم گوارشی هضم می کند. این غذا به قسمت میانی مجرای هاضمه عنکبوت منتقل می شود، جایی که جذب مواد مغذی صورت می گیرد.

عنکبوت ها

همه عنکبوت ها ابریشم تولید می کنند

نه تنها همه عنکبوت ها ابریشم تولید می کنند بلکه می توانند این کار را در تمام عمر خود انجام دهند. عنکبوت ها از ابریشم برای اهداف مختلفی استفاده می کنند:برای به دام انداختن طعمه، حفاظت از فرزندانشان، کمک به حرکاتشان، پناهگاه و برای تولید مثل. همه عنکبوت ها مثل هم از ابریشم استفاده نمی کنند.

عنکبوت ها0

همه عنکبوت ها تار نمی تنند

بیشتر مردم عنکبوت ها را با تارشان می شناسند، اما برخی عنکبوت ها اصلا تار نمی سازند. به طور مثال عنکبوت های گرگ بدون کمک تار کمین می کنند و طعمه را می گیرند. یا عنکبوت های جهنده که بینایی بسیار خوبی دارند و به سرعت حرکت می کنند، نیازی به تار ندارند. آن ها خیلی راحت به طعمه خود حمله می کنند.
عنکبوت ها

عنکبوت های نر ممکن است توسط جفت ماده خود خورده شوند

عنکبوت های ماده معمولا بزرگتر از عنکبوت های نر هستند. یک عنکبوت ماده گرسنه ممکن است هر بی مهره ای که سر راهش قرار گیرد، از جمله جفت خود را بخورد. گاهی اوقات عنکبوت های نر از سعی می کنند با رفتارهای اظهار عشق به عنکبوت های ماده بفهمانند جفت آن ها هستند نه وعده غذاییشان. به طور مثال عنکبوت های جهنده رقص استادانه ای از یک فاصله امن انجام می دهند و منتظر تایید عنکبوت ماده قبل از نزدیک شدن می مانند. عنکبوت های گردباف در لبه بیرونی تار عنکبوت ماده می مانند و با چیدن یک تار، سعی می کنند لرزش را به او انتقال دهند. آن ها منتظر علامت پذیرش ماده ها قبل از نزدیک شدن به آن ها می مانند.
 
عنکبوت ها

عنکبوت ها از ابریشم برای حفاظت از تخمشان استفاده می کنند

عنکبوت های ماده بعد از جفت گیری بستری از ابریشم آماده می کنند و روی آن تخم می گذارند. وقتی عنکبوت ماده تخم می گذارد روی تخم ها را با ابریشم می پوشاند. کیسه های تخم بسته به نوع عنکبوت با هم فرق دارند. برخی عنکبوت ها کیسه های تخم ضخیم و ضد آب تولید می کنند و برخی دیگر با حداقل ابریشم تخم هایشان را می پوشانند. برخی از آن ها ابریشمی تولید می کنند که بافت و رنگ آن شبیه جایی است که روی آن تخم گذاشته اند و به این شکل فرزندانشان را استتار می کنند.
عنکبوت ها

عنکبوت ها تنها با عضلاتشان حرکت نمی کنند

عنکبوت ها برای حرکت دادن پاهایشان به ترکیبی از عضلات و فشار همولنف (خون) متکی هستند. برخی مفاصل پای عنکبوت ها به طور کلی فاقد عضلات منبسط کننده است. عنکبوت با منقبض کردن عضلات سفالوتوراکس می تواند فشار همولنف را در پاهایش افزایش دهد و پاهایش را در این مفاصل بکشد. عنکبوت های جهنده با استفاده از افزایش ناگهانی فشار همولنف می پرند که آن ها را به هوا پرتاب می کند.
 
عنکبوت ها
 

دانستنی هایی درباره تار عنکبوت ها

ساختمان و کاربرد تار عنکبوت :

تار عنکبوت از پروتئین رشته ای فیبروئین ساخته شده است . این پروتئین از آمینو اسید های آلانین و گلیسین ، سرشار است . بیشتر رشته های پلی پپتیدی سازنده ی این پروتئین ، به صورت صفحات بتا آرایش یافته اند . این صفحات در زمینه ای از رشته های آمینو اسید به صورت صفحات آلفا جای گرفته اند . مارپیچ های آلفا با بی نظمی زیادی به هم پیچیده اند و همین بی نظمی باعث خاصیت کش سانی تار می شود .

یکی از ویژگی های جالب تار عنکبوت این است که مقدار زیادی نمک و مواد ضد باکتری و ضد قارچ دارد که در برابر حمله ی باکتری ها و قارچ ها از آن محافظت می کند .

نحوه ی تولید تار :

عنکبوت از آب به عنوان حلال پروتئین ابریشم خود استفاده می کند .در عنکبوت مجاری تار ریسی وجود دارند . در بخش ابتدای هر مجرا ، غده های ترشحی وجود دارند که پروتئین سازنده ی تار را ترشح می کنند . در این قسمت ملکول های پروتئین در حلال آب غوطه ورند و حالت بلور مایع دارند . در بخش دوم مجرا ، پمپ های پروتون ، فعالانه یون های H+ را به درون مجرا ترشح و آن جارا اسیدی می کنند در این محیط ، از خاصیت آب دوستی بلور مایع کاسته می شود . در نتیجه ، ملکول های آب از ابریشم تار جدا و به کمک پمپ Na+/K+ATPase از مجرا برداشته می شوند . مجرای تارریسی در انتهای خود باریک تر می شود . در نتیجه ی نیرویی که از عقب و دیواره ی مجرا به بلور مایع وارد می شود ، این بلور شکل رشته مانندی به خود می گیرد و با برداشت ملکول های آب حالت جامد تری پیدا می کنند . بخش بعدی مجرا نقش مرکز کنترل کیفیت را دارد و در صورتی که پیوستگی تار مشکل داشته باشد ، آن را بر طرف می کند . بخش انتهایی مجرا ، محل خروج تار ریسیده شده است .چون در این بخش ، تار حالت جامد تری به خود می گیرد ، غده های ویژه ای مواد لغزنده کننده ای را به سطح داخلی مجراترشح می کنند تا خروج تار تسهیل شود .

کاربرد های تار عنکبوت :

تار عنکبوت از فولاد محکم تر است . با وجود این ، در مقایسه با فولاد بسیار سبک و انعطاف پذیر است . از این رو برخی آن را فولاد زنده نامیده اند . این فولاد آن قدر محکم است که می توان از آن توری ساخت .و با آن یک بوئینگ 747 را متوقف کرد و در عین حال ، آن قدر سبک و انعطاف پذیر است که می توان از آن لباس تهیه کرد . بنابر این، کاربرد های آن در پزشکی و صنعت زیاد است .

کاربرد در پزشکی :

به دلیل محکمی و در عین حال انعطاف پذیری ، می توان از آن برای تهیه ی نخ جراحی ، زردپی و رباط مصنوعی و دستکش های جراحی بهره برد . تار عنکبوت نقش ضد عفونی کننده و پانسمانی نیز دارد . زیرا عنکبوت برای حفاظت تار پروتئینی خود در برابر باکتری و قارچ ها ، تارش را به مواد ضد باکتری و ضد قارچ آغشته می کند . از این رو می توان از آن برای پانسمان زخم استفاده کرد .

کاربرد در صنعت :

1. تولید طناب های بسیار محکم برای کوهنوردی ، چتر نجات و ....

2. تولید تور های ماهیگیری محکم

3. تولید لباس غواصی مقاوم در برابر کوسه ها

4. تولید لباس ضد گلوله

واقعیت های باور نکردنی و وحشتناک در مورد عنکبوت ها

4.3116
این مطلب مفید بود ؟9917
برگرفته از برترینها - پرشین بلاگ -/ ل
برچسب : عنکبوت
وبگردی