عوارض قطع ناگهانی دارو
قطع ناگهانی و خودسرانه بعضی داروها خطرات و عوارض جبران ناپذیری را به دنبال دارد و این کار حتما باید با تجویز پزشک صورت بگیرد.

عوارض قطع ناگهانی دارو به خصوص داروهای آرام بخش و خواب آور

قطع ناگهانی دارو به دنبال مصرف دراز مدت آن عوارض شدیدی را در فرد ایجاد می کند و در برخی از موارد حتی به مرگ فرد می انجامد . بنابراین بهتر است قطع ناگهانی دارو کم کم میزان مصرف آن را بر اساس تجویز پزشک کاهش داده و بتدریج مصرف آن را قطع کنید. در این بخش از سلامت نمناک با عوارض قطع ناگهانی و خود سرانه دارو های مختلف آشنا شوید.

عوارض قطع ناگهانی دارو

عوارض قطع ناگهانی و خودسرانه داروهای مختلف

عوارض قطع کردن ناگهانی قرص های خواب

افراد زیادی وجود دارند که دچار مشکلات بی خوابی اند و سال ها از قرص خواب استفاده می کنند . این افراد اعتیاد زیادی به این قرص ها پیدا کرده اند و نمی توانند یکباره آن را ترک کنند زیرا اگر این دارو را به سرعت و ناگهانی قطع کنند دچار عوارض شدید می شوند.

قطع ناگهانی دارو و مصرف بی رویه آن عوارض شدید مانند تعریق، بروز ترس و ناآرامی و خشونت و تعادل نداشتن دیدن کابوس های وحشتناک و بی خوابی و حتی گاهی جبران ناپذیر را به دنبال دارد. بهتر است بجای قطع کردن ناگهانی مصرف قرص خواب بهتر است کم کم میزان مصرف آن را تحت نظر پزشک کاهش داده و بتدریج مصرف آن را قطع کنید.

قطع خودسرانه قرص خواب آور

عوارض قطع کردن ناگهانی قرص های ضد افسردگی

گاهی مواقع بیماران تصمیم می گیرند که به طور ناگهانی مصرف داروی خود را قطع کنند. این حالت به طور بالقوه می تواند بسیار خطرناک باشد زیرا ممکن است منجر به بروز مشکلات اساسی شود. به عنوان مثال این مورد در رابطه با داروهای اعصاب و روان مصرف اکثر داروهای ضد اضطراب و افسردگی در دراز مدت باعث وابستگی به دارو می شود و ترک ناگهانی این دارو ها به صورت خود سرانه عوارض شدیدی را به دنبال دارد.

یکی از داروهایی ضد افسردگی داروی SSRIاست نیز که از جذب مجدد زروتونین در سینوس و اعصاب جلوگیری می کند ، این دارو باید تحت نظر روانپزشک تجویز شود و با عوارض کم خوابی، پرخوابی، افزایش اشتهای فرد پس از کم اشتهایی ابتدایی همراه است . قطع ناگهانی داروهای افسردگی، گرگرفتگی و خشکی دهان را برای بیمار به همراه دارد و فرد نمی تواند به محض احساس بهبودی مصرف این داروها را قطع کند.

عوارض قطع ناگهانی قرص اعصاب

عوارض قطع ناگهانی قرص آسپرین

داروهای ضدانعقاد خون ساده مانند آسپیرین برای افرادی که به دلایلی در معرض سکته های قلبی و مغزی هستند ،افراد سیگاری، سالمندان تجویز می شوند و موجب جلوگیری از بروز سکته قلبی می شوند. این دارو در ظاهر عارضه چندانی ندارد و به همین دلیل مصرف آن بین مردم عادی حتی در جوانان رواج زیادی دارد.

بعضی از مصرف کنندگان از خوردن آن سود می برند ولی این دارو آنقدرها هم که همگان فکر می کنند، بی خطر نیست و اگر بی مورد یا طولانی مدت مصرف شود، ممکن است عارضه ای جدی برجای گذارد.مصرف کم یا زیاد دارو در طول دوره درمان ممکن است مشکلات جدی مانند خونریزی های کشنده ایجاد کند. قطع ناگهانی داروهای ضدانعقاد اصلا توصیه نمی شود؛ مثلا قطع ناگهانی و خودسرانه آسپیرین ممکن است باعث خونریزی گوارشی شود و مصرف و قطع مصرف هر داروی ضدانعقاد حتی آسپیرین باید با نظر پزشک باشد.

قرص های آسپرین

عوارض قطع ناگهانی قرص وارفارین

وارفارین، داروی ضد انعقاد خون خوراکی است که برای پیشگیری از لخته شدن خون در رگ ها تجویز می شود. داروی خوراکی وارفارین معمولا برای افرادی تجویز می شود که تعویض دریچه قلب داشته اند، مشکل بی نظمی ضربان قلب دارند، یا سکته مغزی کرده اند.

بیمارانی که این داروها برایشان تجویز شده، به پایش مداوم نیاز دارند. یعنی بیمار به صورت دوره ای باید تحت آزمایش قرار گیرد چون دوز این داروها باید کاملا تنظیم شود. مصرف کم یا زیاد دارو در طول دوره درمان ممکن است مشکلات جدی مانند خونریزی های کشنده ایجاد کند. قطع ناگهانی و خودسرانه وارفارین می تواند به خونریزی مغزی، سکته قلبی، ایجاد لخته های داخل عروق و حتی مرگ بیمار بینجامد.

قطع ناگهانی قرص وارفارین

نکاتی مهم درباره مصرف دارو ها

  • مصرف بی رویه دارو بدون تجویز پزشک خطرناک است.
  • هر دارویی برای هر بیماری غیرمرتبط مصرف شود ممکن است خطر آفرین باشد، از یک استامینوفن ساده گرفته تا باقی داروها، برخی از داروها خطراتشان به نسبت از بقیه داروها بیشتر است وعوارضی را به دنبال دارد.
  • استفاده از داروهایی که به قصد درمان فرد تجویز شده اند، ممکن است به دلایلی مانند وجود مشکلات زمینه ای در فرد و یا تداخل دارویی با یک داروی مصرفی دیگر، منجر به بروز مشکلات در بدن فرد و مسمومیت دارویی شوند.
  • یک دارو ممکن است عملکرد یک داروی دیگر را تغییر داده و حتی مانع جذب آن در بدن شود.
  • بعضی از داروها اگر با هم مصرف شوند، احتمال بروز خطر بالاتر خواهد رفت و فرد دچار اختلال در روند درمان بیمار می گردد ودر برخی موارد موجب مرگ بیمار می شود.
  • مصرف داروها بدون نسخه، مانند قرص ژلوفن در بیماران قلبی و عروقی می تواند ریسک افزایش حملات قلبی را بالا ببرد.
  • مصرف دراز مدت قرص ژلوفن منجر به خونریزی معده و زخم های گوارشی می شود.
  • بعضی از دارو ها در شرایط خاصی ممکن مشکل ایجاد کنند مثلا داروی پرازوسین اگر پس ازاستحمام با آب داغ صورت گیرد ممکن است بیمار دچار افت جدی فشار خون شود.
  • توصیه می شود اگر روند درمانیتان اتمام یافته به پزشک مراجعه نمایید تا دستور لازم را برای قطع دارو دهد.

عوارض شدید قطع ناگهانی داروهای اعصاب و خواب آور

4264
این مطلب مفید بود ؟21054
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی