عوارض پستانک

پستانک خوردن در نوزادی با عوارضی در بزرگسالی

کد مطلب : 14422تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 5 دقیقه
بسیاری از مادران برای آرام کردن نوزاد خود از پستانک استفاده می کنند اما باید بدانند مکیدن پستانک به مرور زمان عوارض و تغییراتی در چهره و دندان های کودک ایجاد می کند.

مهم ترین عوارض پستانک برای سلامت دهان و دندان کودک

یکی از ساده ترین وسایلی که اغلب والدین برای آرام کردن کودک از آن استفاده میکنند پستانک است . مکیدن پستانک به نوزادان احساس آرامش می دهد و آنها با مکیدن احساس امنیت می کنند به همین خاطر هنگام خوابیدن و یا با قرارگیری در شرایط خاصی مثل جدایی از پدر و مادر و... انگشت یا پستانک، خود را می مکند تا آرام شوند.اما اگر مکیدن پستانک به یک عادت تبدیل شود و طولانی گردد عوارضی را برای کودکان به همراه دارد که در این بخش از نمناک به بیان این عوارض پرداخته ایم.

عوارض مکیدن پستانک برای سلامت و زیبایی نوزاد

ایجاد زخم های دهانی و آلرژی

پستانک هر چقدر که تمیز نگه داشته شود باز هم مکانی برای تجمع انواع میکروب ها و انگل ها است ومی تواند نوزاد را دچار عفونت ها، زخم های دهانی و آلرژی نماید .

عوارض پستانک

تاخیر در حرف زدن

یکی از عوارض های مکیدن پستانک ، تاخیر در حرف زدن کودک است. پستانک در سخن گفتن کودک اختلال ایجاد می کند پس اگر کودکتان گریه کرد پستانک و یا شیشه شیر را در دهانش نگذارید و او را با روش دیگری آرام کنید. همچنین پستانک و سرشیشه روی ساختمان فک و دندان ها تاثیر می گذارند و موجب جلو آمدن زبان می شوند و موجب اشتباه تلفظ کردن کلمات توسط کودک و اختلال در بلع خواهند شد.

عوارض پستانک برای فک کودک

استفاده از پستانک برای نوزادان باعث تغییراتی در دهان و دندان آنها و موجب ایجاد عوارضی مانند جلوزدگی فک، تغییر حالت دندان ها و تنگی قوس فک بالا می شود . استفاده از پستانک باعث بروز مشکلات در رویش دندان کودکان نیز میشود.

در صورت مکیدن بیش از حد پستانک توسط کودک در دندان های جلوی فک بالا و پایین حالت بازشدگی ایجاد می شود و با آوردن زبان در این فضا، حالت بازشدگی افزایش می یابد. در کودکان به این علت که عضلات فکی هنوز تکامل پیدا نکرده و مکیدن پستانک ممکن است موجب نامرتب دندان های کودکان شود.

اگر کودک بعد از سه سالگی عادت مکیدن پستانک را ترک کند، مشکلات ایجاد شده در فک با رشد آن ها از بین می رود اما تداوم مکیدن پستانک در کودکان ، سبب نامرتب شدن دندان ها در بزرگسالی می شود. انواع ارتودنسی پستانک ها نیز نمی تواند مانع بی نظم شدن دندان های کودک شود پس استفاده از این نوع از پستانک ها توصیه نمی شود.

معایب استفاده از پستانک

عفونت گوش میانی

مکیدن پستانک موجب انتقال بیشتر باکتری ها از مجرای بینی و باعث عفونت گوش میانی در کودکان می شود. ابتلا به عفونت گوش میانی از زمان تولد تا 6 ماهگی بسیار اندک است و این درست زمانی است که خطر بروز ناگهانی سندرم مرگ نوزاد بالا می باشد.

اختلال در شیردهی

اگر پستانک خیلی زود به نوزاد پیشنهاد شود، ممکن است با شیر خوردن او تداخل کند و نوزاد در گرفتن سینه مادر، شیشه و یا پستانک گیج شود و مکیدن پستانک باعث شود که شیر کافی به او نرسد.نوزادی که از همان ابتدا به مکیدن پستانک عادت می کند، در مکیدن صحیح پستان مادر دچار مشکل خواهد شد.

بروز عفونت های گوارشی

استفاده از پستانک ، کودک را دچارعفونت های گوارشی می کند زیرا کودک دائما پستانک را از دهان خود بیرون می اندازد و دوباره آن را برمی دارد بنابراین میکروب ها روی آن ها تجمع می یابند و کودک دچار فونت های گوارشی می شود.

عوارض پستانک در بزرگسالی

نکاتی مهم هنگام استفاده از پستانک :

 • اگر کودک علاقه ای به پستانک ندارد ، به او پستانک ندهید.
 • پستانکی بخرید که سوراخ های تهویه هوا بر روی بدنه آن دارد.
 • پستانک را با هر نوع شیرین کننده ای (قند، شکر یا عسل) شیرین نکنید.
 • پستانک را هر روز بجوشانید. قبل از استفاده ، پستانک را با آب و صابون بشویید. هر روز به مدت چند دقیقه پستانک را در مقدار مساوی آب و سرکه و سپس در هوای خشک قرار دهید تا از بروزعفونت قارچی جلوگیری کنید. از قرار دادن پستانک در دهان خود به منظور شست و شو اجتناب کنید، زیرا با این کار میکروب بیشتری وارد دهان نوزاد می کنید.
 • پستانک را با زنجیر دور گردن کودک نیندازید زیرا موجب خفگی کودک خواهد شد.
 • پستانک ارتودنتیک که فرم خاصی دارند را بخرید زیرا تداخل کمتری با سیستم دندانی دارد.
 • هنگام خواب کودک پستانک را از دهانش بیرون بکشید. شب هنگام اگر پستانک در حین خواب از دهان کودک افتاد تا عکس العملی نشان نداده است، پستانک را داخل دهان اونگذارید.
 • برای گرفتن پستانک از کودکتان ،این کار را به آرامی و در چند مرحله انجام دهید.
 • پستانک یک قطعه ای انتخاب کنید زیرا پستانک های دو تکه ای اگر بشکنند،موجب خفگی نوزاد می شوند.
 • در صورت هر نوع خرابی در پستانک آن را تعویض کنید.
 • تا یک ماهگی به نوزاد پستانک ندهید واگر کودک گرسنه است تا جایی که ممکن است، سریعا پستان یا شیشه شیر را به او بدهید.

عوارض مکیدن انگشت نوزاد

مکیدن انگشت یا پستانک و آسیب به دندان ها

یکی از رایج ترین سوالات و دغدغه های والدین در مورد عوارض پستانک تاثیر آن روی فک و ساختار دندانی کودک است که دراین مورد نمناک توضیح داده است که طولانی شدن عادت مکیدن پستانک یا انگشت باعث می شود که دندان های جلویی فک بالا و پایین از هم فاصله بگیرند و کام کودک عمیق شود.

بعضی از نوزادان و کودکان علاقه بسیار شدید به مکیدن انگشت یا پستانک دارند بنابراین نمی توان با آن مبارزه کرد و اغلب کودکان تا حدود سن 2 سالگی خود به خود علاقه به مکیدن را از دست می دهند و عادت خود را کنار می گذارند اما اگر کودک تا رشد دندان های دائمی اش این عادت را داشته باشد، صدمه زیادی به دندان های دائمی اش وارد می شود.

مکیدن انگشت برای بچه ها، حداکثر تا سن 4 سالگی، اشکالی ندارد اما بعد از 4 سالگی برای فک و دندان ها مشکل ایجاد می کند و فشار زیادی به آنهاوارد می کند. باید بدانید گرفتن پستانک از کودک خیلی راحت تر از ترک مکیدن انگشت است.

اگر می خواهید عادت مکیدن انگشت را از کودک تان بگیرید ، کودک را سرزنش نکنید و او را تنبیه نکنید و هرگاه برای ترک عادتش تلاش کرد و مدتی انگشت نمکید به او جایزه بدهید. اگر او در موارد اضطراب انگشت خود را می مکد.

به دنبال دلایل اضطراب بگردید و عادت اضطراب را حذف کنید و با او در مورد ترک عادت مکیدن انگشتش صحبت کنید. اگر روش های شما برای ترک عادت اثر نکرد، از دندانپزشک کودکتان بخواهید با ساخت وسیله ای دهانی در رفع عادت کودک به او کمک کند.

پستانک خوردن در نوزادی با عوارضی در بزرگسالی

4.5128
این مطلب مفید بود ؟11513
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
1 نظر به ثبت رسیده است
مجتبی1398-12-11
خواهش می کنم به بچه هاتون پستونک ندید ، 28 سالمه و مشکلی که تو ظاهر فکم دارم سالهاست اعتماد به نفس منو ازم گرفته . چندتا دکتر رفتم گفتن اثرات پستونک خوردن طولانی مدتم تو بچگیه . لطفا دور پستونک رو خط قرمز بکشید لطفاااااا
93
وبگردی