عوارض کمبود آفتاب

ارتباط کمبود آفتاب با سرطان مقعد !

کد مطلب : 73205زمان مطالعه : 4 دقیقه
کمبود ویتامین دی که منبع آن نور خورشید است می تواند عوارض زیادی برای بدن داشته باشد این عوارض از کمبود کلسیم شروع می شود و تا سرطان نیز ادامه دارد.

 عوارض کمبود آفتاب برای سلامت بدن افراد در سنین مختلف

زمانی که پوست شما در برابر نور آفتاب قرار می گیرد، بدنتان شروع به تولید ویتامین دی می کند که به ویتامین خورشیدی معروف است. این ویتامین نقش مهمی در عملکرد صحیح ارگان ها و بافت های بدن دارد. طبق مطالعات انجام شده تقریبا 40 درصد از از افرادی که کمبود ویتامین دی دارند، کم تر از افراد دیگر در معرض نور خورشید قرار می گیرند و در نتیجه با عوارض آن روبرو خواهند شد. حال در این قسمت از نمناک در مورد عوارض کمبود آفتاب با شما صحبت خواهیم کرد.

رابطه بین ویتامین دی و کلسیم  

کلسیم و ویتامین دی جزء ویتامین ها و مواد معدنی مهم و ضروری بدن هستند. کلسیم در روده کوچک به کمک ویتامین دی جذب می شود و کمبود ویتامین خورشیدی در بدن باعث کاهش جذب کلسیم و در نتیجه ضعف ساختار سلول ها می شود.

افرادی که به اندازه کافی در معرض نور آفتاب قرار نگیرند، از درد استخوانی، ضعف عضلانی، پوکی استخوان و نرمی استخوان رنج خواهند برد و در نتیجه حتما باید دز مناسب ویتامین دی را در بدن تامین کنید که منبع اضلی ویتامین دی نیز نور خورشید، رژیم سالم و مکمل ها است.

از آن جایی که ویتامین دی جذب فسفات و کلسیم را در سیستم گوارشی آسان می کند، در نتیجه می تواند در بهبود مشکلات استخوانی اثرگزار باشد. کمبود کلسیم در استخوان ها تغییراتی را در ساختار استخوان و شکل آن به وجود می آورد.

افزایش مصرف ویتامین دی به شکل مکمل یا در معرض نور خورشید قرار گرفتن، می تواند به بدن کمک کند تا به سطح کافی از کلسیم در استخوان ها و سلول ها برسد. ویتامین دی برای کنترل و جلوگیری از پا درد مخصوصا در وضعیت هایی مثل پوکی استخوان، پلانتار فاسکیتیس، آرتروز و التهاب مفصل و تاندون ها تاثیر دارد.

پا درد

رابطه کمبود ویتامین دی و سرطان مقعد

مطالعات نشان می دهد که کم قرار گرفتن در معرض نور خورشید و کمبود ویتامین دی در سلول ها در نهایت به سرطان مقعد منجر می شود. سطوح ویتامین دی، رشد و زنده بودن سلول های سرطانی را مشخص می کنند. برای این که مشخص شود فرد مورد نظر به چه میزان مکمل ویتامین دی برای جلوگیری و یا کاهش علائم سرطان نیاز دارد، باید آزمایش هایی نزد پزشک بدهد.

آزمایش خون می تواند کمبود ویتامین دی را نشان دهد. سطح متناسب ویتامین دی باید در هر میلی لیتر از خون برابر با 30 نانوگرم باشد.

در جامعه امروزی بیشتر افراد زمان خود را در محل کار و اداره و پشت میز سپری می کنند. آن ها معمولا ترجیح می دهند که تا آخر وقت در همان محل کار بمانند، تا این که از منزل بیرون آمده و قدم بزنند و در زمان های استراحت نیز اغلب به تماشای فیلم می پردازند.

در این بین نور خورشید نقش بسیار مهم و حیاتی را در روحیه شما و کسل بودن و یا شادابیتان دارد . هرچقدر که قرار گرفتن در محیط چهار دیواری را کاهش دهید، قطعا شادتر خواهید بود.

پس سعی کنید که زمان بیشتری را در بیرون از منزل سپری کنید تا بتوانید به سلامت جسم خود کمک کنید. البته که قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید نیز عاملی برای سرطان های مختلف می باشد اما کمبود آن منجر به سرطان پروستات، سینه، کمبود حافظه، افزایش احتمال ابتلا به بیماری جنون و اسکیزوفرنی است.

ویتامین دی

ویتامین دی و افسردگی

تحقیقات نشان می دهد که کمبود ویتامین دی می تواند عاملی برای سرطان نیز باشد و همچنین نوعی افسردگی را در صورت مراقبت نکردن به وجود می آورد. ابتلا به این افسردگی ها در ماه های زمستانی افزایش می یابد. علائم افسردگی شامل اضطراب، مشکلات خواب، افکار خودکشی و یا بهم ریختن روحیه و کم حوصلگی است.

خانم ها 200 درصد بیشتر از آقایان در معرض ابتلا به این نوع افسردگی های فصلی هستند.

سن متوسط ابتلا به افسردگی های فصلی بین 18 تا 30 سالگی است و در افراد بالای 60 سال نیز رخ نمی دهد.

دراز کشیدن در رختخواب و سرچ کردن در فضای مجازی تاثیر زیادی روی مغز شما دارد. زمانی که خورشید غروب می کند، نورهای مصنوعی و الکتریکی بیش از هر زمان دیگری در خوابیدن شما اختلال ایجاد می کنند. نور بیش از حد از صفحه کامپیوتر و تلفن همراه باعث برهم خوردن ریتم ساعت طبیعی بدن می شود و خستگی و بی خوابی را به وجود می آورد.

افسردگی

عوارض کمبود ویتامین دی در کودکان 

کمبود نور خورشید می تواند در بینایی نیز مشکلاتی ایجاد کند که در بین کودکان شایع تر است. کودکانی که بیشتر از بقیه وقت خود را در بیرون از منزل سپری می کنند ، کم تر از بقیه در معرض ابتلا به نزدیک بینی قرار می گیرند و بنابراین بهتر است که با لوازم الکترونیکی و بازی های کامپیوتری خداحافظی کنید و آن ها را برای بازی و سرگرمی به بیرون از منزل ببرید.

دور بودن از نور خورشید می تواند روی فعالیت سیستم ایمنی شما تاثیر بگذارد. وقتی که بیشتر تایم روز را با نورهای مصنوعی سپری می کنید، بیش از همیشه به مشکلات سیستم ایمنی و بهبود نیافتن در برابر بیماری ها دچار خواهید شد و همچنین احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان پروستات و سینه، چاقی، دیابت و بیماری های قلبی در چنین افرادی وجود دارد. 

در معرض نور خورشید بودن از چاقی جلوگیری می کند. نور آفتاب علاوه بر ویتامین دی، حاوی نیتریک اکسید است که ابزاری برای پروسه های فیزیولوژیکی در بدن است و متابولیسم را انجام می دهد و در نتیجه نور آفتاب میزان متابولیسم را در سطح متعادلی نگه می دارد و از بیش از حد غذا خوردن شما جلوگیری خواهد کرد.

عوارض کمبود آفتاب برای کودکان و بزرگسالان

13
این مطلب مفید بود ؟03
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : brightside / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : ویتامین d
وبگردی