خواب کافی

25 اختلال ناشی از نداشتن خواب کافی

کد مطلب : 15564تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 9 دقیقه
کم خوابی و بی خوابی به طرز فوق العاده ای به سلامتی، فعالیت، ایمنی ما آسیب می رساند به طوریکه متخصصان یکی از دلایل سرطان را در برخی موارد نداشتن خواب کافی عنوان می کنند.

25 عوارض عجیب و غریب نداشتن خواب کافی

همه می دانند که داشتن خواب کافی مهم است ؛ اما ممکن است متوجه نشوید که چقدر می تواند همه چیز به هم بریزد ،اگر شما خواب کافی نداشته باشید.شاید برایتان عجیب باشد، ولی کم خوابی و بی خوابی به هر دلیلی که باشد، به طرز فوق العاده ای به سلامتی، فعالیت، ایمنی شما آسیب می رساند به طوریکه متخصصان یکی از دلایل سرطان را در برخی موارد نداشتن خواب کافی عنوان می کنند ؛در این بخش از سلامت نمناک 25 اختلال ناشی از محرومیت جزئی و کامل از خواب را، که بعضاً رایج تر از دیگران است، شرح خواهیم داد.

 نداشتن خواب کافی

عوارض ناشی از نداشتن خواب کافی برای سلامتی

تحریک پذیری :

یک گروه تحقیقاتی علمی اعلام کرد :شکایات مربوط به تحریک پذیری و بی ثباتی [عاطفی] پس از شبی بیخوابی معمول است.آنها این را از شکایات گروهی از ساکنین تحت درمان و پیگیری وضعیت بیخوابی آنان دریافتند. این مطالعه نشان داد که اثر عاطفی منفی حوادث ناگوار - چیزهایی مانند از هم گسیختگی در حال انجام کاری- با فقدان خواب تقویت می شود.

سردرد :

دانشمندان هنوز دقیقا نمی دانند که چرا محرومیت از خواب باعث سردرد می شود، اما پزشکان بیش از یک قرن متوجه این موضوع شده اند.میگرن ها می توانند ناشی از شب های بیخوابی باشند و 36 تا 58 درصد افراد مبتلا به آپنه خواب از خواب با سردرد صبحگاهی بی دلیل بیدار می شوند.

ناتوانی در یادگیری :

بیخوابی به مدت طولانی، در میان نوجوانان موضوع بحث بوده ، یک مطالعه از دانش آموزان دبیرستان نشان داد ،که "تاخیر در شروع مدرسه به مدت یک ساعت، از حدود 7:30 تا 8:30، نمرات آزمون استاندارد را با حداقل 2 نمره در ریاضی و 1 نمره در روخوانی افزایش می دهد."اما موضوع فقط بچه ها نیستند، حافظه کوتاه مدت، یکی از اجزای مهم یادگیری است و محرومیت از خواب باعث اختلال در توانایی داوطلبان بالغ در یادآوری کلمات که در روز قبل نشان داده شده است، را نشان می دهد. در تحقیقی دیگر، محققان دریافتند ،که در حالی که افراد بیش از یک بار به انجام کاری می پردازند، برای بار دوم سعی در بهتر انجام دادن آن دارند و این درست نیست ،اگر پس از اولین بار آنها را بیدار نگه دارید، مگر اینکه دوباره آنها قبل از انجام دوباره آن، بخوابند.

نداشتن خواب کافی

افزایش وزن :

افرادی که کم خواب هستند ،به نظر می رسد عدم تعادل هورمون دارند ،که با افزایش اشتها، گرایش بیشتر به غذاهای کالری بالا، پاسخ بیشتر به رفتارهای افراطی و عدم توانایی کاهش کنترل انگیزه ها، خود ترکیب بسیار خطرناک مرتبط با اضافه وزن است. درست است که وقتی بیدار شدید ،کالری بیشتری مصرف می کنید، اما تقریبا برای از بین بردن بسیاری از کالری های اضافی که در هنگام خستگی جذب می کنید، کافی نیست.

نداشتن خواب کافی

دید ضعیف :

محرومیت از خواب با دید تونلی، دو-بینی و تاری دید همراه است هر چه بیشتر بیدار بمانید، اشتباهات بصری بیشتری را تجربه خواهید کرد و بیشتر احتمال دارد که احساسات کاملاً توهمی را تجربه کنید.

بیماری قلبی :

هنگامی که محققان افراد را به مدت 88 ساعت بیدار نگه می داشتند، فشار خون آنها زیاد نرمال نبود اما حتی افرادی که مجاز به خواب 4 ساعت شبانه بودند ،در مقایسه با افرادی که 8 ساعت برایشان در نظر گرفته بودند میزان ضربان قلب شان بالاتر بود. غلظت پروتئین واکنش C، نشانگر خطر بیماری قلبی، در افرادی که به طور کامل و به طور جزئی محروم از خواب بوده، افزایش یافت.

 خواب کافی

کندی در واکنش ها :

زمانی که شما به اندازه کافی نمی خوابید ،زمان واکنش شما به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد. هنگامی که محققان بر روی داوطلبان وست پوینت دو آزمایش را انجام دادند که نیاز به تصمیم گیری و واکنش سریع داشتند، برخی از آنها مجبور بودند بین آزمایش ها بخوابند، در حالی که دیگران اینطور نبودند کسانی که خواب زده بودند، دومین بار بهتر شده - کسانی که بهتر بودند، واکنش های آنها کاهش یافت. با یک مطالعه برروی ورزشکاران کالج، به نتایج مشابهی دست پیدا کردند.

نداشتن خواب کافیی

 عفونت:

می دانید این عملی است که، سیستم ایمنی بدن شما انجام می دهد، جایی که یک نوع زخم باز داشته باشید، آن محل بلافاصله عفونت نمی کند ، محرومیت طولانی مدت از خواب و حتی یک شب بی خوابی، می تواند مانع دفاع طبیعی بدن شما در برابر میکروارگانیسم ها شود.

 ریسک پذیری اقتصادی:

برنامه ریزی برای ایجاد برخی تغییرات در مجموعه شما؟ ممکن است بخواهید اطمینان حاصل کنید ،که شما به خوبی استراحت کرده اید. محققان نتیجه گرفتند:"یک شب محرومیت از خواب، باعث تغییر استراتژی در زمان تصمیم گیری شد، به طوری که داوطلبان سالم ، از دفاع در برابر ضرر و زیان به دنبال برنامه ای برای افزایش سود رفتند."

 نداشتن خواب کافی

تکرُر ادرار:

وقتی انسان به خواب می رود، بدن، تولید عادی ادرار خود را کاهش می دهد به همین دلیل است که اکثر مردم، مجبور نیستند شب را به همان اندازه ی در طول روز ادرار کنند اما وقتی کسی از خواب محروم می شود، این کاهش طبیعی اتفاق نمی افتد، و منجر به آنچه محققان «تکرُر ادرار شبانه» می نامند، می شود. این وضعیت ممکن است به مرطوب شدن رختخواب در کودکان مرتبط باشد، و در بزرگسالان، به آنچه که تکرار ادار شبانه نامیده می شود، و بسته به نیاز به دفع، چندین بار در شب رخ دهد.

عدم تمرکز:

مشکلی با توجه کردن و خواندن یا گوش دادن به چیزی دارید؟ در کشمکش هستید ،با هر چیزی که نیاز به تمرکز واقعی دارد؟ محققان، خاطر نشان کرده اند که کارهایی که نیاز به توجه دارند، به خصوص به کم خوابی حساس هستند. اگر بخواهید هشیار و متوجه باشید، نیاز به خواب کافی یک امر مسلم است در غیر این صورت، شما وارد حالت ناپایداری که در عرض چند ثانیه متغیر است و نمیتوان آن را به طور کامل بیدار یا خواب شناخت، می شوید و توانایی شما برای توجه بیشتر در بهترین حالت باز هم متغیر است.

 نداشتن خواب کافی

کاهش تاثیر واکسن ها:

واکسنها با ایجاد اختلال موقت در بدن، برای ایجاد آنتی بادی در برابر یک ویروس خاص کار می کنند اما وقتی خوابید، سیستم ایمنی بدن شما به خطر می افتد، و آنها نیز به خوبی کار نمی کنند.

در یک مطالعه کوچک، 19 نفر در برابر هپاتیت A واکسینه شدند ، ده نفر از آنها بعد از ظهر 8 ساعت خواب داشتند، در حالی که بقیه قربانیان همه گیر بودند. چهار هفته بعد، کسانی که به طور طبیعی خواب بودند ،سطح آنتی بادی های هپاتیت B تقریبا دو برابر بیشتر از افرادی بود که بیدار شده بودند.

مطالعه دیگری نشان داد که یک شب بیخوابی، پس از واکسن آنفلوانزا اثر طولانی مدت بر ایمنی ندارد و نتیجه می گیرد که این اثر ممکن است برای بیماری های خاصی باشد پژوهشگران هپاتیت A، نوشتند:"خواب باید یک عامل ضروری در موفقیت واکسیناسیون شناخته شده باشد."

نداشتن خواب کافی

اختلال گفتاری:

محرومیت شدید از خواب، ممکن است شما را مانند یک فرد عجیب و غریب وحشتناک شبیه به یک مست نشان دهد "داوطلبان برای مدت 36 ساعت بیدار می مانند، تمایل به استفاده از تکرار کلمه ها و کلیشه ها داشتند؛ آنها یکنواخت، به آرامی، [و] غیرقابل تشخیص سخن می گفتند و قادر نبودند افکار خود را درست بیان وصحبت خود را تمام کنند."

سرماخوردگی:

اگر تعجب می کنید، که چرا شما در همه حال بیمار هستید و به نظر می رسد، که هر اشکالی را که در اطراف هست برایتان پیش می آید، احتمالا به این علت است که شما به اندازه کافی خواب ندارید. هنگامی که گروهی از 153 نفر در معرض سرماخوردگی قرار گرفتند، تعداد افرادی که کمتر از 7 ساعت خواب در دو هفته قبل دریافت کرده بودند، تقریبا 3 برابر بیشتر از کسانی بود که 8 ساعت یا بیشتر خواب داشتند اینکه شما چقدر خوب بخوابید، هم یک فاکتور است عامل اصلی، این است که افرادی که 92٪ وقت خواب خود را در رختخواب گذرانده اند، احتمال 5/5 برابر بیشتر از افرادی که بیشتر می خوابند و 98 تا 100 درصد از فرصت خوابشان را در خواب می گذرانند، سرما می خورند.

 نداشتن خواب کافی

مشکلات دستگاه گوارش:

از هر 250 فرد آمریکایی، یک نفر از بیماری التهاب روده (IBD) رنج می برد، و کمبود خواب علائم آن را بدتر می کند.فقدان خواب منظم نیز، باعث افزایش احتمال ابتلا به IBD و سندرم التهابی روده می شود که حدود 10 تا 15 درصد از افراد در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد و بیماران مبتلا به بیماری کرون در هنگام بیخوابی دو برابر بیشتر از زمانی که به اندازه کافی می خوابند ،دچار عود بیماری می شوند.

مرگبارترین عوارض بی خوابی

تصادفات اتومبیل:

رانندگی در حالت خواب آلودگی، اغلب با رانندگی در مستی مقایسه شده است:شما واقعا نباید چنین کاری انجام دهید.حوادث نمربوط به وسائل نقلیه، ناشی از خستگی، رانندگی خواب آلود و به خواب رفتگی پشت رُل به طور خاص رایج است، اما اغلب دست کم گرفته می شود." خلبانان، راننده کامیون ها، کارمندان پیراپزشکی و دیگران که برای مدت طولانی بیدار می مانند، "نشان دهنده ی این است که به دلیل محرومیت از خواب، خطر افزایش سوانح در سطح هوشیاری پایین مشاهده می شود".

 نداشتن خواب کافی

درد:

افراد مبتلا به درد ،مخصوصا کسانی که از درد مزمن رنج می برند، اغلب تمایل به خواب کافی ندارند در وهله اول، این باعث می شود:درد شما را در شب بیدار نگه داشته و به سختی به خواب روید اما به تازگی، محققان متوجه شده اند، که ممکن است محرومیت از خواب، باعث افزایش درد یا حداقل افزایش حساسیت افراد به درد شود. یک مطالعه ،نشان داد که برای افرادی که در تمام شب بیدار می ماندند، آستانه درد، و میزان سطح تحریک پذیری دردی که آنها قادر به تحمل آن بودند، پایین تر بود.

دیابت:

زمانی که بدن شما می خواهد شما را به خواب با اختلالات متابولیسم خود دعوت کند، که به نوبه خود افزایش خطر را برای مقاومت به انسولین (اغلب به نام "پیش از دیابت") و دیابت نوع 2 را افزایش می دهد یک مطالعه در نوجوانان، نتیجه گیری کرد:"تلاش برای افزایش مدت خواب، ممکن است خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد." و چهار تحقیق بزرگ در میان بزرگسالان، اگر چه نه یک رابطه علت و معلولی بین از دست دادن خواب منظم و خطر ابتلا به دیابت، بلکه پس از کنترل عادات دیگر که ممکن است مرتبط باشند نیز، یک رابطه قوی پیدا کردند.

 نداشتن خواب کافی

ناتوانی:

اکثر مردم متوجه می شوند، زمانی که کم خواب می شوند، مثل این است که در بازی خود در صدر نیستند یک مطالعه نشان داد که یک شب بی خوابی، موجب افزایش 20 تا 32 درصدی تعداد اشتباهات انجام شده توسط جراحان شده است افرادی که ورزشکار هستند که نیاز به تیراندازی دقیق، قایقرانی، دوچرخه سواری و غیره دارند، همچنین اشتباهات بیشتری را پس از مدت طولانی بیداری ، مرتکب می شوند.

سرطان:

دانشمندان، تازه شروع به بررسی ارتباط بین خواب و سرطان و انواع مختلف سرطان و روش مقابله با آنها دارند اما از آنجایی که ریتم شبانه روزی با کم خوابی قطع شده و کمبود ایمنی نتیجه مستقیم محرومیت از خواب است، جای تعجب نیست که تحقیقات اولیه نشان می دهد، که افرادی که خواب کافی ندارند ،در معرض خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان قرار دارند، از جمله سرطان های روده بزرگ و پستان .

نداشتن خواب کافی

مشکلات حافظه:

اختلالات خواب در سالمندان، می تواند منجر به تغییرات ساختاری در مغز شود ،که با اختلال حافظه در دراز مدت مرتبط است و کمبود حافظه مربوط به کم خوابی در افراد بزرگسال نیز، مشاهده شده است محققان در اوایل سال 1924، متوجه شدند که، افرادی که بیشتر می خوابند، کمتر فراموش می کنند خواب ضعیف و کمبود آن نیز ،به سطوح بالاتری از β-آمیلوئید، یک نشانگر زیستی برای آلزایمر، مرتبط است.

نداشتن خواب کافی

اختلال ژنتیکی:

در سال 2013، تحقیقاتی مبنی بر اینکه چرا خواب به بسیاری از جنبه های مختلف صحت و سلامت ما بستگی دارد، توضیح داده که خواب بد در واقع فعالیت ژنتیکی طبیعی را مختل می کند طبق ادعای محققان ،پس از یک هفته خواب کمتر از 6 ساعت در شب، بیش از 700 ژن ،به طور معمول رفتار نکردند، از جمله برخی از آنها که به کنترل پاسخ ایمنی و استرس کمک می کند. بعضی از ژن هایی که طبق یک الگوی روزانه (شبانه روز) چرخه را متوقف می کنند، این کار را انجام می دهند، در حالی که دیگر ژن ها که به طور معمول الگوی روزانه را دنبال نمی کنند، شروع به انجام کار کردند.

این به چه معناست؟ تنها یک هفته از خواب کمتری نسبت به میزان ایده آل بهره بردید، و بدن شما برای انجام برخی از فعالیت های ژنتیکی شما به اندازه کافی آماده نیست.

ناراحتی و افسردگی:

طبق گزارش یک مقاله ؛رضایت زناشویی در میان زنانی با خواب آرام ،بیشتر گزارش شده است، اگر چه معلوم نیست که آیا افراد خوشحال بهتر می خوابند، یا بهتر خوابیدن باعث خوشحالی مردم می شود یا به احتمال زیاد ترکیبی از این دو. بی خواب ها همچنین با احتمال دو برابر در معرض ابتلا به افسردگی هستند و تحقیقات اولیه نشان می دهد، که درمان مشکلات خواب ممکن است با موفقیت درمان نشانه های افسردگی همراه باشد.

مرگ:

بسیاری از مشکلات سلامتی با محرومیت از خواب و خواب ضعیف همراه است، اما در اینجا یک مشکل بزرگ است ، افرادی که به طور مداوم 7-8 ساعت خواب را دریافت نمی کنند، به احتمال بیشتری در طی یک دوره زمانی مشخص، به مرگ نزدیک می شوند.

در بیان ساده تر:

همه ما در نهایت می میریم، اما افرادی با خواب بیش از حد کم، و یا حتی بیش از حد زیاد، با احتمال خطر بیشتری دست و پنجه نرم می کنند، که در این صورت ممکن است زودتر از آنچه که بخواهند ،بمیرند.

25 اختلال ناشی از نداشتن خواب کافی

3.71646
این مطلب مفید بود ؟1216430
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی