ناصر حجازی
دوم خرداد سال 1390 بود که ناصر حجازی دنیا را برای همیشه ترک کرد و به دیار باقی شتافت،در ادامه این مطلب عکس قدیمی و دیده نشده از مرحوم ناصر حجازی ببینید.

مرحوم ناصر حجازی در جوانی

ناصر حجازی دروازه بان تیم استقلال (تاج) و تیم ملی ایران بوده است که بعد از دوران بازیگری به مربیگری روی آورد. پدرحجازی متولد تبریز بود و آژانس املاک داشت. حجازی چهار خواهر و یک برادر در خانواده ای هشت نفره زندگی میکرد. دوم خرداد سال 1390 بود که ناصر حجازی دنیا را برای همیشه ترک کرد و به دیار باقی شتافت،در ادامه این مطلب عکس قدیمی و دیده نشده از مرحوم ناصر حجازی ببینید.

عکس زیر در عنوان جوانی ناصر خان ثبت شده؛ وقتی او دروازه بان اول تیم ملی و باشگاه تاج یا استقلال بود و به خوش تیپی، شهرت داشت.

عکس قدیمی ناصر حجازی


 دوره دبستان را در دبستان هخامنش و مقطع دبیرستان را در دبیرستان های سعادت، سینا، سهند و شرق طی کرد.در سال 1350 وارد مدرسه عالی ترجمه شد و بعد از 6 سال موفق شد لیسانس بگیرد.
رشته ورزشی اصلی وی بسکتبال بود و در 16 سالگی در تیم منتخب دبیرستان ابومسلم بازی می کرد و  برای بازی در تیم ملی جوانان بسکتبال ایران هم انتخاب شد.در آن زمان در زمین های خاکی واقع در منطقه دامپزشکی فعلی، جامی به نام جام شهرزاد برگزار می کردند که حجازی نیز در تیمی به عنوان مهاجم بازی می کرد.

حجازی در دوران بازیگری در باشگاه های نادر، تاج، شهباز و استقلال بازی کرد.تیم نادر اولین باشگاه حجازی بود که با دریافت 300 تومان با این تیم قرارداد بست. نادر در آن زمان در دسته دوم باشگاه های تهران بازی می کرد.حجازی دریافت مبلغ 6 هزار تومان با تاج قرارداد امضاء کرد و در ماه نیز 250 تومان حقوق برایش در نظر گرفته شد.
ناصر حجازی با تیم تاج سابق در سال های 1345 و 1350 قهرمان تهران و در سال 1353 قهرمان لیگ دوم تخت جمشید شد.حجازی در سال 1356 به شهباز رفت و یک سال و نیم بازی برای این تیم را تجربه کرد و در سال 1358 به استقلال بازگشت.
حجازی 7 سال دیگر نیز در  استقلال بود و با این تیم دو بار در سال های 1362 و 1364، با بازوبند کاپیتانی قهرمان مسابقات فوتبال جام باشگاههای تهران شد.وی بعد از حضور در جام جهانی در سال 1356 از طرف باشگاه منچستر یونایتد پیشنهادی دریافت کرد و یک ماه با این تیم تمرین کرد و 5 بازی نیز در تیم ذخیره های منچستر انجام داد.

حجازی در 17 سالگی توسط رایکوف به تیم ملی جوانان دعوت شد. در اولین بازی خود برای تیم ملی جوانان در دیداری دوستانه برابر تیم تاج بازی کرد.حجازی در سال 1348 و از 19 سالگی دروازه بان اول تیم ملی فوتبال ایران شد و اولین بازی ملی خود را در 22 شهریور 1348 در آنکارا در مقابل پاکستان انجام داد.بعد از ملحق شدن به تیم ملی ایران وی توانست با تصاحب جام ملت های آسیا در سال 1346 به افتخارات خود بیافزاید.
وی قهرمانی در جام ملت های آسیا را دوبار دیگر در سال های 1350 و 1354 همراه با تیم ملی ایران تجربه کرد.حجازی تا سال 1359 دروازه بان اول ایران بود اما بعد از آن به خاطر قانون 29 ساله ها که حضور در دروازه را برای بازیکنانی که بیش از 29 سال دارند منع می کرد، در اوج دوران ورزشی از تیم ملی کنار گذاشته شد.

حجازی به تیم فوتبال محمدان بنگلادش رفت و بعد از مدت کوتاهی سنگربانی، تبدیل به سرمربی موفق این تیم شد. ناصر حجازی در سال 1369 و در حالی که 40 ساله بود، به ایران بازگشت.
حجازی مربی بسیاری از تیم های فوتبال از قبیل بانک تجارت، شهرداری کرمان، ماشین سازی تبریز، ذوب آهن و سپاهان اصفهان، نساجی مازندران، استقلال تهران، استقلال رشت و استقلال اهواز بوده است.
در زمان مربیگری تیم استقلال تهران، ناصر حجازی توانست با این تیم به فینال جام باشگاه های آسیا راه یابد و به نایب قهرمانی برسد.در سال 1378 کنفدراسیون فوتبال آسیا وی را به عنوان دومین دروازه بان برتر قرن بیستمِ این قاره انتخاب کرد.
در سال 1388 ناصر حجازی به علت بیماری در بیمارستان کسری تهران بستری شد و سرانجام اول خرداد سال 1390 درگذشت.

روحش شاد و یادش گرامی...

عکس قدیمی و دیده نشده از مرحوم ناصر حجازی

57
این مطلب مفید بود ؟70
برگرفته از فرتاک نیوز - / ل
برچسب :
وبگردی