غذای سرماخوردگی
برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا تنها مصرف دارو کافی نیست، بلکه در مواقع سرماخوردگی و آنفولانزا باید به برنامه غذایی و غذاهای مصرفی خود نگاه ویژه ای داشته باشید.

برنامه غذایی بعد از ابتلا به سرماخوردگی

غذای سرماخوردگی یا بهتر است بگوییم تغذیه مفید برای فرد مبتلا به آنفولانزا و گرفتگی بینی باید محتویاتی داشته باشد که بدن را برای رفع این مشکل تقویت کند. معمولا افراد مبتلا به سرما خوردگی اشتهای غذا خوردن ندارند اما با این حال برخی از غذا ها ممکن است که به روند بهبودی کمک بسزایی کنند که در این قسمت از نمناک به معرفی آن ها خواهیم پرداخت. خوردن غذای مغذی و نوشیدن مایعات فراوان می تواند مواد لازم و ضروری را برای بدن فراهم کند و آن را هیدراته نگه دارد و این گونه سرعت روند بهبودی را افزایش دهد.

کدام مواد غذایی می توانند به بهبود سرماخوردگی کمک کنند ؟

تحقیقات پزشکی اثبات کرده اند که غذاهای زیر می توانند علائم سرماخوردگی را کاهش دهند :

1. سوپ مرغ :

خوردن سوپ مرغ می تواند به رفع احتقان بینی و باز شدن مجاری هوا کمک کند و علائم بیماری در دستگاه تنفسی را تسکین دهد. سایر سوپ ها مانند ؛ سوپ سبزیجات نیز ممکن است اثرات مشابهی داشته باشند. سوپ ها علاوه بر مغذی بودن ، هضم آسان دارند و به راحتی آماده می شوند و از آن جایی که حاوی آب هستند به تقویت و هیدراته ماندن بدن کمک خواهند کرد.

2. سیر :

سیر دارای خاصیت ضد ویروسی و ضد میکروبی است و می تواند به سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت سرماخوردگی کمک کند ، بنابراین حتماً سیر را به فراوانی در وعده های غذاییتان بگنجانید.

3. غذاهای حاوی ویتامین C :

میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین C هستند و از سیستم ایمنی بدن حمایت می کنند.

مصرف سبزیجات

برخی مواد غذایی سرشار از ویتامین C ، عبارتند از :

میوه ها و سبزیجاتی که حاوی ویتامین C هستند ، همچنین منبع خوبی از فلانوئید ها می باشند که فواید بسیاری برای سلامتی خواهند داشت و همچنین به کاهش خطر عفونت دستگاه تنفسی کمک می کنند.

برخی مواد غذایی سرشار از ویتامین C و فلانوئیدها همراه با یکدیگر ، عبارتند از :

  • سایر مرکبات مانند :لیموها
  • توت های قرمز یا آبی
  • انگور قرمز یا بنفش
  • بروکلی خام
  • سبزیجات با برگ سبز تیره

مصرف انگور

4. زنجبیل :

یکی از مواد غذایی توصیه شده طب سنتی در زمان سرماخوردگی زنجبیل است ؛ زنجبیل می تواند به تسکین هرگونه حالت تهوع همراه با سرماخوردگی کمک کند زیرا به روند هضم کمک می کند و تخلیه معده را آسان خواهد کرد. زنجبیل را می توانید به صورت خرد شده به سوپ ها ، خورشت ها وسایر وعده های غذایی تان بیفزایید و یا به چای های گیاهی ، همراه با عسل و لیمو اضافه کنید و بنوشید.

5. سبزیجات :

سبزیجات برگ دار ، دارای فیبر بسیاری هستند که به هضم غذا کمک می کنند. همچنین حاوی ویتامین C ، آهن و اسید فولیک است که به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند و دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی است که در روند بهبود سرماخوردگی موثر است که کلم و اسفناج از این نوع سبزیجات هستند.

6. جو دو سر :

جو دوسر یک منبع عالی از پروبیوتیک فیبر است که می تواند به تغذیه باکتری های سالم بدن کمک کند و ترکیب آن با موز ، پتاسیم را نیز برای بدن فراهم می کند و برای تسکین تب ، اسهال و استفراغ ناشی از سرماخوردگی عالی است.

7. غذا های بی مزه:

سرما خوردگی ممکن است باعث حالت تهوع شود و خوردن غذاهای غنی این شرایط را تشدید می کنند ،بنابراین مواد غذایی مانند:نان تست یا برنج قهوه ای راحت تر خورده می شوند. مصرف نان تست و برنج قهوه ای با سوپ و غذاهای ساده حاوی سبزیجات می تواند ، ویتامین ها و مواد معدنی کافی و لازم را برای بدن فراهم کند.

غذای سرماخوردگی

8. ماست :

خوردن ماست حاوی باکتری های زنده می تواند به مقابله با سرماخوردگی کمک کند و همچنین منبع خوبی از پروتئین است. نکته :توجه داشته باشید که در برخی افراد ، لبنیات باعث افزایش تولید مخاط خواهد شد که به طور موقت علائم سرماخوردگی را بدتر می کند.

9. مصرف مایعات :

هیدراته ماندن یکی از مهم ترین کارهایی است که شخص می تواند برای مقابله بدن خود با سرماخوردگی انجام دهد.

برخی مایعات مفید عبارتند از:

- آب :کلیه ها از آب برای شستشو و دفع مواد زاید بدن استفاده می نمایند. نوشیدن مقدار زیادی آب به بهبودی سریع کمک می کند.

- آب نارگیل :آب نارگیل سرشار از پتاسیم و سدیم کلرید است . نوشیدن آب نارگیل جایگزین خوبی برای الکترولیتهایی است که از طریق تعریق ، استفراغ یا اسهال از بدن دفع شده اند.

- آب گرم همراه با عسل ، لیمو و زنجبیل :این نوشیدنی برای کمک به سرماخوردگی عالی است.

10. پیاز و تره فرنگی :

این دو ماده برای کمک به سلول های کشنده طبیعی مهاجمان و ویروس سرماخوردگی عالی هستند.

تغذیه سرماخوردگی

11. عسل :

از آن جا که در دوران سرماخوردگی گلو می گیرد ، بهترین ماده برای تسکین آن عسل است زیرا با خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی خود به مبارزه با عفونت ها ، ویروس ها و باکتری ها و قارچ ها کمک می کند.

12. کفیر:

کفیر حاوی پروبیوتیک هایی است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و از آن جایی که پروتئین بیشتری نسبت به ماست و شیر دارد ، هضم آن آسان تر خواهد بود و در کل به تسکین علائم سرماخوردگی کمک خواهد کرد و از بدتر شدن آن پیشگیری می کند.

13. غذا های سرشار از سلنیوم :

وجود میزان کافی از سلنیوم در بدن ، تولید سیتوکین ها را افزایش می دهد و همین امر موجب از بین رفتن ویروس سرماخوردگی خواهد شد.

برخی خوراکی های منبع سلنیوم عبارتند از :

  • آجیل
  • ماهی تن
  • صدف
  • قارچ

از آن جایی که قارچ ها منبع غنی از ویتامین D هستند ، خاصیت ضد ویروسی دارند و به مقابله با عفونت ها کمک می کنند. پلی ساکارید های موجود در قارچ از ترکیباتی هستند که سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت خواهند کرد.

مصرف آجیل

14. کربوهیدرات ها :

کربوهیدرات به مقابله با اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و پاسخ های التهابی ناشی از سرماخوردگی کمک می کنند.

15. ماهی چرب :

ماهی های چرب ، مانند ماهی سالمون سرشار از ویتامین D هستند که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنند و علائم سرماخوردگی را تا حد زیادی کاهش می دهند.

16. غذاهای سرشار از زینک :

زنیک یکی از موثرترین ها برای درمان سرماخوردگی است. مطالعات جدید حاکی از آن است که مصرف زینک در شروع سرماخوردگی می تواند مدت آن را کوتاه کند و حتی به یک روز برساند و مصرف قرص های حاوی زینک به صورت روزانه نیز شدت آن را کاهش می دهد. که کدو تنبل و نخود ها منبع خوبی از زنیک می باشند.

غذا سرماخوردگی

 17. گوجه فرنگی :

اگر گیاهخوار هستید ،سوپ گوجه فرنگی یک جایگزین عالی برای سوپ مرغ است. گوجه سرشار از آنتی اکسیدان است که باعث کاهش علائم سرماخوردگی و افزایش روند بهبود خواهد شد.

18. شکلات تلخ :

شکلات تلخ حاوی آلکالوئیدی به نام توبرومین است که به کاهش التهاب ناشی از سرماخوردگی کمک می کند.

19. رازیانه :

طبق مطالعات انجام شده روغن رازیانه به دلیل خواص ضدویروسی که دارد می تواند به درمان سرماخوردگی کمک کند.

مواد غذایی برای آنفولانزا

برخی مواد غذایی که باید در درون سرماخوردگی از خوردن آن ها اجتناب کرد :

برخی از غذاها و نوشیدنی ها ممکن است روند بهبودی سرماخوردگی را کُند کنند ، که عبارتند از :

1. غذاهایی که لبه های سفت دارند :

کراکر ها و غذاهای برشته می توانند باعث خش افتادن گلو شوند و سوزش آن را بدتر کنند.

2. غذاهای فرآوری شده :

این غذا ها ممکن است حاوی مقدار زیادی نمک باشند که باعث کم شدن آب بدن و قند می شوند که این امر التهاب بدن را افزایش خواهد داد.

3. غذا های چرب و روغنی :

هضم شدن این غذاها بسیار کند است.

4. لبنیات :

لاکتوز، یکی از ترکیبات لبنیات است که هضم را دشوار می کند و باعث ایجاد یا تشدید حالت تهوع ناشی از سرماخوردگی نیز خواهد شد.

تغذیه و بهترین غذای سرماخوردگی و آنفولانزا

3.9282
این مطلب مفید بود ؟22260
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : womenshealthmag / healthline / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : سرماخوردگی
وبگردی